Општо: Помош околу Linux

Г

Грејвдигер

Гостин
одблокирување,проблем...
Имам root пристап на училиште на edubuntu 7.04 и сеа си додадов јузер според овој туторијал и ги штиклирав тие и пак отвара blocked-website.com/xxxxxxxxxxxxxx....slgluposti.... а доколку ги сменам nameserverite vo /etc/resolv.conf во други се одблокирува интернетот, но на сите корисници значи на тоа куќиште има 40 јузери и сите имаат брз интернет и НЕблокиран. јас сакам да направам само на мојот јузер пример мојот јузер е dev.
А да не се правиш многу паметен и да оставиш како што е. а?
 
Член од
26 јуни 2006
Мислења
288
Поени од реакции
24
Само што си инсталирав Линукс, ама немам интернет...Ништо не може да се инсталира, а пишува дека ми фали firmware...What should I do?
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Само што си инсталирав Линукс, ама немам интернет...Ништо не може да се инсталира, а пишува дека ми фали firmware...What should I do?
Симни го од компјутер, па инсталирај, или поврзи го директно на интернет... или па дојди во Хаклаб „КИКА“ ќе ти средат тука. :)
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Баш не.Да седиш на 7.04, е грев.
Не седи бе дружи, шо да ти кажам... Тие се за друго намеи.нети, а тука на Кајгана нема да најдеш постови за тоа како да направиш нешто што не треба на школските компјутери. Барај си чарето на друго место.
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
Не седи бе дружи, шо да ти кажам... Тие се за друго намеи.нети, а тука на Кајгана нема да најдеш постови за тоа како да направиш нешто што не треба на школските компјутери. Барај си чарето на друго место.
Не седев.Форматирав у 10.04.
 
Член од
3 април 2012
Мислења
161
Поени од реакции
156
Знае ли некој како можам да го наместам убунтуво (12,04) да не ми бара пасворд секогаш кога ќе инсталирам програма од software center?
Како да ги наместам media keys да ми функционираат? Спуштив banshee, ако знае некој добра програма за музика, слободно препорачајте.
 
Член од
3 април 2012
Мислења
161
Поени од реакции
156
Има ли нешто како книга или сајт од кој можам да научам повеќе за Убунту?
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Б

Бат Елохим

Гостин
Вака: купив лаптоп, ама да ти бил со Линукс нели, бесплатно. Линуксот е SUSE. Сакам да си преинсталирам виндоус, сега сакам 7ца, ама не го подига цд-то. Каде да влезам во биосот, прво прашање (HP е лапов) и каде побогу ги има драјверите во компјутеров за да ги ставам на цд претходно?
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Вака: купив лаптоп, ама да ти бил со Линукс нели, бесплатно. Линуксот е SUSE. Сакам да си преинсталирам виндоус, сега сакам 7ца, ама не го подига цд-то. Каде да влезам во биосот, прво прашање (HP е лапов) и каде побогу ги има драјверите во компјутеров за да ги ставам на цд претходно?
7ца сам ќе ти ги инсталира драјверите, плус тие на линукс не се исти со тие на прозорецот. За да избереш да бутираш од CD кога го пушташ компјутерот мислам дека на сите HP е F9 -> Boot Options или така некако и избери од цд да ти бутира.
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
Знае ли некој како можам да го наместам убунтуво (12,04) да не ми бара пасворд секогаш кога ќе инсталирам програма од software center?
Како да ги наместам media keys да ми функционираат? Спуштив banshee, ако знае некој добра програма за музика, слободно препорачајте.
Едноставно не е можно да не ти побара лозинка за снимање на програми, поради безбедносни причини. Програми за музика: Clementine, Audacious, Rhytmbox, Amarok...во софтвер центарот има еден куп :)
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Што треба да инсталирам за да можам да менувам светлината на екранот (Acer 5742ТМ) ?
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Што треба да инсталирам за да можам да менувам светлината на екранот (Acer 5742ТМ) ?
Ништо. :) Види дали ти се наместени копчињата и сигурно можеш од опциите да намалиш brightness.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Па не може, тоа е проблемот. Ниту од копчињата, ниту од опциите, ниту од терминал..:unsure:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom