Општи дискусии за игри

Член од
29 март 2013
Мислења
4.584
Поени од реакции
4.427
RDR2 е игриште во секој поглед, карактери, приказна, графика. И доста долго трае, мене ми требаше 40 саати да ја свртам. А и уште ја играм и ловам клошари како баунти хантер.
Точно, игриште е РДР нема дилема.

Јас сум Соулс фан и секогаш тие игри ќе ги бирам пред било која друга.
Но ако лично морам да се уклучам во дискусија за најдобро игриште евр...
Би рекол Вичер 3!
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.745
Поени од реакции
22.621
@Harald

Не сум отворил стим, сигурно имаат на повеќе игри попуст ама еве овие кои ми се на wishlist се прилично ефтини во моментов.

Screenshot_20240503_081408_Gmail.jpg
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.347
Поени од реакции
9.489
@Harald

Не сум отворил стим, сигурно имаат на повеќе игри попуст ама еве овие кои ми се на wishlist се прилично ефтини во моментов.

Прегледај го приврзокот 415311
ja zemav shogun 2, ama nekako meeeh. izgleda naviknav na starite (rome medieval), pa ne se pronaogjam bash vo "ponovite".

se mislam da zemam do utre ushte 1-2 od attila, napolein i rome 2.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.745
Поени од реакции
22.621
ja zemav shogun 2, ama nekako meeeh. izgleda naviknav na starite (rome medieval), pa ne se pronaogjam bash vo "ponovite".

se mislam da zemam do utre ushte 1-2 od attila, napolein i rome 2.
Ти пишав претходно дека Троја ја пробав и не ми се допадна ама еве во последниве две недели изиграв 35 саати од кампањата со Спарта. Моментално сум 109 круг.
И мене ми беше збунувачки на почеток ама тоа е додека ги научиш сите новости. Технологијата, економијата и дипломатијата се малце поразлични а ова е особено битен сегмент во Total War па може затоа ти е малку чудно на старт.
Битките во поновите верзии се драстично подобрени. Има одредени реони во кампањата каде може да се прават заседи а со тоа и до полесна победа против многу појаки и повеќе бројни армии. Различни терени, голема улога на тоа каде се наоѓаш на мапата моментално и не е баш сеедно каде ќе го завршиш кругот, треба на се да рачунаш.
Во поглед на ресурси Троја ми се допадна највеќе. Тука имаш храна, дрво, бронза, камен и злато додека кај Ворхамер па и останатите кои ги имам пробано, сето тоа е како едно - Treasury. Па така ако во Троја си богат во дрво можеш преку директна дипломатија за која не ти е потребно да носиш дипломат до некој град на фракцијата со која сакаш да отвориш преговори и да најдеш "заеднички јазик" затоа што кога преговараш имаш поени. Да не навлегувам многу во начинот на кој се преговара во Троја, нема да ме разбереш вака, тоа треба да изиграш малку за да видиш како функционира системот со поените.
За кампањата и ошто мапата плус фракциите не би ни да споредувам. Поновите се каде-каде подобрени и има се што немаа тие претходно. Истотака акциите на агентите се доста интересни и можат да бидат клучни во завршување на кампањата.
Има херои, магии, епски воени единици, еден куп работи за истражување. Дај и време, внеси се, нема да зажалиш. Со преку 1500 саати на Кантер ја еве 10 дена на памет ми нема паднато да пуштам Кантер да пукам.

Шогун 2 ја немам пробано ама тогаш кога го пишав тој коментар ги купив Атила и Медиевал и пуштив една кампања со Holy Roman Empire на Медиевал и не гледам зашто некогаш би се вратил на оваа покрај сите овие Total War што ги имам. Особено Troy и Warhammer.

Атила почнав со Византија, ужасно е тешка. Ваљда кампањата е таква затоа што се простираш низ огромна територија а те напаѓаат 100 други фракции. Интересни беа битките на Атила ама ќе и се вратам после Троја. Сакам да ја завршам кампањата со Спарта, па после можеби и една со Парис или Хектор за да видам како е од другата страна.

А си бара и малку Youtube да гледаш тоа стримерите што чуда прават. Јас изгледав доста видеа од тој lionheartx10. Обично пуштам кампања, играм, губам како теле зашто ќе ме здроби компјутерот уште од сам старт, пуштам јутуб, гледам 2-3 дена само кампањата и после почнувам од ново. Загарантиран успех. :)
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.347
Поени од реакции
9.489
Ти пишав претходно дека Троја ја пробав и не ми се допадна ама еве во последниве две недели изиграв 35 саати од кампањата со Спарта. Моментално сум 109 круг.
И мене ми беше збунувачки на почеток ама тоа е додека ги научиш сите новости. Технологијата, економијата и дипломатијата се малце поразлични а ова е особено битен сегмент во Total War па може затоа ти е малку чудно на старт.
Битките во поновите верзии се драстично подобрени. Има одредени реони во кампањата каде може да се прават заседи а со тоа и до полесна победа против многу појаки и повеќе бројни армии. Различни терени, голема улога на тоа каде се наоѓаш на мапата моментално и не е баш сеедно каде ќе го завршиш кругот, треба на се да рачунаш.
Во поглед на ресурси Троја ми се допадна највеќе. Тука имаш храна, дрво, бронза, камен и злато додека кај Ворхамер па и останатите кои ги имам пробано, сето тоа е како едно - Treasury. Па така ако во Троја си богат во дрво можеш преку директна дипломатија за која не ти е потребно да носиш дипломат до некој град на фракцијата со која сакаш да отвориш преговори и да најдеш "заеднички јазик" затоа што кога преговараш имаш поени. Да не навлегувам многу во начинот на кој се преговара во Троја, нема да ме разбереш вака, тоа треба да изиграш малку за да видиш како функционира системот со поените.
За кампањата и ошто мапата плус фракциите не би ни да споредувам. Поновите се каде-каде подобрени и има се што немаа тие претходно. Истотака акциите на агентите се доста интересни и можат да бидат клучни во завршување на кампањата.
Има херои, магии, епски воени единици, еден куп работи за истражување. Дај и време, внеси се, нема да зажалиш. Со преку 1500 саати на Кантер ја еве 10 дена на памет ми нема паднато да пуштам Кантер да пукам.

Шогун 2 ја немам пробано ама тогаш кога го пишав тој коментар ги купив Атила и Медиевал и пуштив една кампања со Holy Roman Empire на Медиевал и не гледам зашто некогаш би се вратил на оваа покрај сите овие Total War што ги имам. Особено Troy и Warhammer.

Атила почнав со Византија, ужасно е тешка. Ваљда кампањата е таква затоа што се простираш низ огромна територија а те напаѓаат 100 други фракции. Интересни беа битките на Атила ама ќе и се вратам после Троја. Сакам да ја завршам кампањата со Спарта, па после можеби и една со Парис или Хектор за да видам како е од другата страна.

А си бара и малку Youtube да гледаш тоа стримерите што чуда прават. Јас изгледав доста видеа од тој lionheartx10. Обично пуштам кампања, играм, губам како теле зашто ќе ме здроби компјутерот уште од сам старт, пуштам јутуб, гледам 2-3 дена само кампањата и после почнувам од ново. Загарантиран успех. :)
ajde baki, tebe neka te bide :D treba da napravis promo code za total war, provizija da zemash za sho gi promovirash.

zemav denes (pred kraj napopust) - attila, rome 2 i napoleon.
imashe ostanato na skrill neshto evra od komar prethodno, pa da gi re-investirame hhh

kje pisham nekoj update na temava ako stignam da gi isprobam asalno na esen.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.745
Поени од реакции
22.621
ajde baki, tebe neka te bide :D treba da napravis promo code za total war, provizija da zemash za sho gi promovirash.

zemav denes (pred kraj napopust) - attila, rome 2 i napoleon.
imashe ostanato na skrill neshto evra od komar prethodno, pa da gi re-investirame hhh

kje pisham nekoj update na temava ako stignam da gi isprobam asalno na esen.
Од љубов се сите тие букви искуцани. :D
Играм долго време стратегии. На времето се газеше ептен Age of Empires двојката и тројката во маалското интернет кафе. Се газеше и Џенералс, Ред Алерт, Warcraft 3...а лани ја играв и Civilization 6 (оваа е истотака доста добра стратегија само што нема битки како во тотал вор) и од сите овие стратегии мене Тотал вор ми е убедливо најдобрата.
Сега гледам и онаа Manor Lords ептен ја фалат ама ќе успорам малку со купување игри зашто буквално секој попуст на стим пазарам нешто а уште ги играм оние гага од епик.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.464
Поени од реакции
4.298
Ја играв после којзнае колку време вичер 3 по 300 упдејти со графика и се. Мора да признаам визуелно изгледа тип топ. Али мислам сега е малце по багирана...
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.745
Поени од реакции
22.621
Instant gaming ок се?
За пакови како функционираат? Строго со стим се или и од епик имаат клучеви?
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.789
Поени од реакции
44.238
Instant gaming ок се?
За пакови како функционираат? Строго со стим се или и од епик имаат клучеви?
Ja do sega sum nemal nikakov problem koga sum pazarel od tamu, isto i drugar moj sto mi gi preporaca. Ama neka spodeli i nekoj drug iskustvo za sekoj slucaj, mislam deka imaat i dobar customer support vo slucaj da imas nekakov problem, jas znam imav ali greskata bese na moja strana ne mi teknuva sto tocno stanuvase zbor, ama odma go resivme.
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
885
Поени од реакции
2.846
Instant gaming ок се?
За пакови како функционираат? Строго со стим се или и од епик имаат клучеви?
да,зависи на лагер што имаат игри. Од сите маркети се,дтим,епик,гог итн .
Поефтина е цената зошто нема return полиса ако имаш некој проблем оти ако е индиректно од стим ,немаш политика на враќање на играта и рефундација. Ако е дирекно купување,поскапо е и плус рефундација можеш.

Имам купувано +300 евра на инстантГејминг ,нема проблем досега,само внимавај што ти се допаѓа и разгледувај споредба на цените
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
9.037
Поени од реакции
24.998
Се почесто и почесто кога пребарувам некоја игра на Замунда ми искачаат линкови за играта која ја пребарувам на Linux.

Има некоја фора како да се направат овие игри да се играат на Windows или што е работата?
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.116
Поени од реакции
25.041
Се почесто и почесто кога пребарувам некоја игра на Замунда ми искачаат линкови за играта која ја пребарувам на Linux.

Има некоја фора како да се направат овие игри да се играат на Windows или што е работата?
Ја исто така приметив дека Бугарите поише го користат Линуксот ваљда поради полесно достапните пиратски изданија а и заради полесното пиратирање.
Неколку години сите нови игри ги вадат само на Линукс.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ob1

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
759
Поени од реакции
1.032
во последно време вадат многу поише за линукс, не беше вака, го средиле доста, повекето игри и поише фпс вадат
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
885
Поени од реакции
2.846
Игриве станаа многу прескапи,по најмалку 50 евра и тоа основна верзија без делукси или пак ултимејт,со доста багови,буквално недовршени.
Пиратска верзија да не постојат,ќе не контролираа доста .

Ghost of Thushima е буквално срање со багови,црна фаца после секој cutscene,Helldivers почна добро,стигна лошо .
Друга работа,тргнале подршка на Сони за продажба на македонски регион за да купиш на Стим и Епик Гејмс .
Најретардиран потег од Сони,наместо да прошират пазар со региони,тие спротивно се затвори.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom