Општи дискусии за ТВ серии

Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
Ја гледа ли некој Veep?

Јас сум на средина од втора сезона, океј ми е, но не знам дали да ја продолжувам. Обично после неколку епизоди знам што да правам со серија, али оваа ми е останата на некое неутрално ниво. Почната е 6та сезона и ко што би рекол Шелдон за бирање серии, ми изгледа ко long-term commitment.
Veep е најверојатно една од најдобрите серии моментално. Продолжив да ја гледам и сум се смеела до солзи последниве неколку епизоди. Уште малку ќе ја завршам четврта сезона. Страшно интелигентен хумор, ликовите се урнебесни, ептен ја препорачувам.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Па добро, финалето не можеше да надмине таква епизода ама сепак беше супер. Интересен контраст имаше со тоа што сите што се чувствуваа како победници во епизода 11 сега беа потиштени.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Ја гледа ли некој Dear White People на Netflix, дали има некаква поврзаност со исто имениот филм од пред 2 години? Дали е добра како ситком или што и да е? Се мислам да ја почнам ама страв ме е да не се унесам у проблемите на Црнците превише :D
 

Arwen Undómiel

don't quit the chase
Член од
28 јануари 2016
Мислења
209
Поени од реакции
429
Мене моментално најдобра ситком ми е "Brooklyn Nine-Nine".
Исто, топ ми е "Fresh off the boat" и "Life in pieces".
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Мене моментално најдобра ситком ми е "Brooklyn Nine-Nine".
Исто, топ ми е "Fresh off the boat" и "Life in pieces".
Andy Samberg e super komicar, celata serija e super gi imam izgledano site epizodi. Fresh off the boot ja izgledav prvata, i pocnav vtorata no ja otkazav, no planiram pak da i se vratam, go ima taj smek na America vo 90tite, i rap kulturata i se toa. Mnogu simpaticna serija, inaku snimana po vistinski nastani koi mu se slucile na glavniot lik dodeka rasnel, po kniga e snimana serijata mislam.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Неколку пати имам тупено за екранизацијата на American Gods, околу моите надежи за тоа колку ќе ја бива и сл и дека со извесно нетрпение ја чекав. Па, ја дочекав.
Гледам јас дека има таму некои попознати фаци кои нешто глумат и кои во други серии/филмови оставиле добар впечаток, и дека има сценаристи со респектабилна биографија. Арно ама, ми се чини, некаде ја зезнале работата. Сечени, лепени и монтирани содржини од книгата невешто вметнати во сценариото и така обработени, подизменети и измешани што понекогаш ја губат смислата. Чуден избор на актери кои се прилично далеку од она како се опишани во романот (што не е страшно ако добро си ја завршат работата, ама овде не ќе да е баш така), без некоја хемија меѓу ликовите кои и така се бледи (тука главниот лик се издвојува - тој и онака е прилично „блед“ карактер во книгата ама тоа е пренесено на еден, за мене, иритантен и тешко сварлив начин: како да не се работи за добро осмислена идеја во склоп со она во книгата, туку за глупа грешка и лош избор на глумец. Главно, првите две епизоди ми се разочарувачки просечни, речиси во секој поглед.
Оцената на IMDb е незаслужена, превисока. Најмногу 7.
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
мислам дека серии како Legion, American Gods и Westworld, треба да се изгледа цела сезона за да може да се оцени како просечна или одлична...барем овие 3 серии имаат специфичен тек на епизодите, кој што може да делува многу спор и чуден и без веза, ама кога ќе се изгледаат сите епизоди да даде една добро склопена и некарактеристична приказна.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Kakvo ebano otvaranje na vtorata epizoda od Amer.Gods vrhunski, ne sum ja cital knigata, no serijata e mnogu kvalitetno napravena, prvata sezona ke ima 8 epizodi, vtorata 10 (vednas ja obnovija), i butnala nekoi rekordi za Starz premium kanalot (ovie se premium kako Showtime i HBO, so doplata).
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
http://www.serijala.com/drama/cw-obnove-za-izombie-i-the-originals-narucen-remake-dinastije/
Ни доаѓа Династија, каква најава со една од најпопуларните серии во ЕксЈу, и тоа на канал како CW, обнова за иЗомби една од подобрите серии, но откажана е Но Томороу која беше баш симпатична серија, не беше нешто посебно ама гледливо. Исто така Фрекфенција е откажана, беше римејк на популарен филм, ја изгледав првата половина на серијата и ја откажав но ок ми се виде.
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.737
Поени од реакции
1.163
The night manager. Една многу добра серија на BBC. Гледам од понеделник ќе почне да се прикажува на Канал 5.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
мислам дека серии како Legion, American Gods и Westworld, треба да се изгледа цела сезона за да може да се оцени како просечна или одлична...барем овие 3 серии имаат специфичен тек на епизодите, кој што може да делува многу спор и чуден и без веза, ама кога ќе се изгледаат сите епизоди да даде една добро склопена и некарактеристична приказна.
Види, знам јас дека има такви серии и многу од нив со уживање сум ги следел. Имам извесно „гледачко искуство“ :) , па немам проблем со тој тип шоуа, не се нешто ново. Тоа што серија може да биде спора, чудна и навидум без врска на почетокот, а потоа, откако ќе почне да се расплеткува да биде одличен производ кој ќе има легендарно полуфинале и супер финале не ми е проблем тука. Ама некогаш може да се насети (не тврдам дека сум апсолутно во право), дека се работи за недостаток на вештина добро да се разработи приказната (а не за генијална замисла), дотолку повеќе што таа во суштина и не се вбројува баш во категоријата приказни од тој тип. Нејзиниот квалитет почива врз други основи.

Можеби се' е поради тоа што ја имам читано книгата (со самото тоа моето гледиште се разликува од тие што не ја читале) и очекувам поинаков тек на дејствието, посоодветен избор на актери и искористување на потенцијалот што романот го нуди. Можеби мојот проблем е што првите две епизоди, кои го екранизираат почетокот на оригиналниот текст, наместо квалитетно да го дополнат, всушност го осиромашуваат и скратуваат. Не е ова мега серијал до типот на Game Of Thrones со 5 книги/цигли и најава за уште две, каде што кратењето е сосем разбирливо, туку се работи за поскромна по големина приказна кај која уште во почетокот непотребно се штеди. Сценаристите се мрзливи, не додаваат (а за очекување е квалитетно проширување на приказната во интерес на серијата која сепак е поинаков медиум од книгата) туку само го одземаат и она што веќе го има и може добро да се искористи.
И така се создава впечаток и на развлеченост и на непотребно поедноставување. Ефектот на премалку путер намачкан на премногу леб, што би рекол Билбо Багинс во LOTR. Јас секако ќе ја гледам серијата и можеби (дај боже) ќе го сменам мислењето, ама засега мнението ми е тоа.
Вкусови јеби га, не можеш да им погодиш на сите :).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom