Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.078
Поени од реакции
4.571
Никој нема искоментирано за ова. Цените на скоро сите нови точаци во оваа 2021 година се ненормално високи, посебно тие марките. Shimano Tourney групата ви ја продаваат за 600 евра, алооо. Вие продолжете да трчате по марки, па догодина и за 1000 евра ќе ви ја продаваат.

Кај думските велосипеди, тие со Кларис група до лани не се продаваа повисоко од 45 000, а сега најефтиното е 52 000... Добро размислете се пред да инвестирате во нов велосипед...
Уште поголем проблем е што половните велосипеди по нашите огласи ги продаваат по иста цена кога биле нови а користени во просек 3 до 4 години. :)
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Нарачав гуми надворешни и внатрешни schwalbe од bike24 и bike components ама ѕифаната ја згрешив. Мене ми се од тие тенките а земав вакви. Дали ќе ми одговараат на бандажот, дали има лесен начин да ги користам или пропаднати ми се?
 
Член од
17 јануари 2021
Мислења
4
Поени од реакции
0
Nekoj za voznja na vodno,guranje do vrv pa za nadole crvenata,penzija...?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.078
Поени од реакции
4.571
Нарачав гуми надворешни и внатрешни schwalbe од bike24 и bike components ама ѕифаната ја згрешив. Мене ми се од тие тенките а земав вакви. Дали ќе ми одговараат на бандажот, дали има лесен начин да ги користам или пропаднати ми се?
Ако ти се оригиналните со преста ѕивана ќе мораш да ги прошириш дупките на бандажот за да можат да влезат овие обичните.Наједонставно со мала округла турпија.
Автоматски споено мислење:

Nekoj za voznja na vodno,guranje do vrv pa za nadole crvenata,penzija...?
Мислам дека прашањето треба да го преместиш во веќе отворената тема за договарање заеднички тури.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ликов оперира во кисела вода, има украдено неколку скапи велосипеди за рок од десетина дена. Ако го препознае некој или знае за кого се работи нека пријави во полиција, кражбите се пријавени.

FB_IMG_1621808539870.jpg
FB_IMG_1621808550867.jpg
20210523_225854.jpg
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.078
Поени од реакции
4.571
Ликов оперира во кисела вода, има украдено неколку скапи велосипеди за рок од десетина дена. Ако го препознае некој или знае за кого се работи нека пријави во полиција, кражбите се пријавени.

Прегледај го приврзокот 296088
Прегледај го приврзокот 296089
Прегледај го приврзокот 296090
Бадијала ќе пријавува некој во полиција бидејки без ДАДЕН АМИН од таа иста полиција овој и ниеден друг крадец не смее да оперира што значи главниот крадец не е овој туку внатре во полицијата.
 
Член од
22 септември 2017
Мислења
29
Поени од реакции
12
190275786_3963373807102909_1576678046123060330_n.jpg де 189471617_3963373780436245_7479761134055112408_n.jpg
Дечки дали некој од вас има купено комплет од овој бренд и какво ви е искуството?
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Каде има да се купат вистински гуми за велосипед? Ама гуми, не пластика (кај мене само тоа носат) која не вреди ни пет пари.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.487
Поени од реакции
16.130
Каде има да се купат вистински гуми за велосипед? Ама гуми, не пластика (кај мене само тоа носат) која не вреди ни пет пари.
На пазар кај тој Ваит или кај некој точкар, стварно не знам како пластики купуваш, ја возам по 10 000 километри и да чукнам во дрво држат.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
На пазар кај тој Ваит или кај некој точкар, стварно не знам како пластики купуваш, ја возам по 10 000 километри и да чукнам во дрво држат.
Тоа има, тоа купувам. Денес сакав да возам, вентилот искубан. Ни 200 километри нема поминато. Надворешните на 200 километри испукаа, инаку ганц нови.

Кој пазар? Морам да го решам тоа прашање, не можам постојано со гуми да се расправам.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Тоа има, тоа купувам. Денес сакав да возам, вентилот искубан. Ни 200 километри нема поминато. Надворешните на 200 километри испукаа, инаку ганц нови.

Кој пазар? Морам да го решам тоа прашање, не можам постојано со гуми да се расправам.
Купи бренд гума Contonental, Maxxis , Shwalbe и нема да имаш мака со гуми. За гума од 300 денари колку што ги купуваш толку.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.078
Поени од реакции
4.571
Тоа има, тоа купувам. Денес сакав да возам, вентилот искубан. Ни 200 километри нема поминато. Надворешните на 200 километри испукаа, инаку ганц нови.

Кој пазар? Морам да го решам тоа прашање, не можам постојано со гуми да се расправам.
Тие надворешни што ти испукале на 200км доколку се напумпани како што треба знаат и 30000км да истераат бидејки има голем процент на пластика во нив но бидејки 90% од оние што возат велосипеди а имаат малку повеќе килограми мислат дека гумите треба да се пумпаат 2 бари како што е просечно на автомобилите па кога ќе седнат од голема тежина ја сплескуваат гумата и измеѓу крампонот и останатиот дел на гумата се создава прекршување и гумата пука.Ретко кој ги чита и знае што означуваат спецификациите напишани на самата гума колку треба да се пумпа означени во PSI.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Тие надворешни што ти испукале на 200км доколку се напумпани како што треба знаат и 30000км да истераат бидејки има голем процент на пластика во нив но бидејки 90% од оние што возат велосипеди а имаат малку повеќе килограми мислат дека гумите треба да се пумпаат 2 бари како што е просечно на автомобилите па кога ќе седнат од голема тежина ја сплескуваат гумата и измеѓу крампонот и останатиот дел на гумата се создава прекршување и гумата пука.Ретко кој ги чита и знае што означуваат спецификациите напишани на самата гума колку треба да се пумпа означени во PSI.
На страната на schwalbe баш го читав ова. Читаш минимум и максимум притисок колку е на гумата со пишува гледаш да е поблизу до максимум за да поспоро се излиже и да има помала веројатност за дупнување. Доколку е со помал притисок исто побрзо ќе испука од страните.
Screen Shot 2021-05-28 at 09.34.51.png
Автоматски споено мислење:
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.078
Поени од реакции
4.571
На страната на schwalbe баш го читав ова. Читаш минимум и максимум притисок колку е на гумата со пишува гледаш да е поблизу до максимум за да поспоро се излиже и да има помала веројатност за дупнување. Доколку е со помал притисок исто побрзо ќе испука од страните.
Прегледај го приврзокот 296504
Автоматски споено мислење:
Тоа е тоа што го објаснив и прикажано е на горната фотографија точно на кое место пука.Истава гума испукана без проблем може да се вози само доколку се напумпа барем до 80% од дозволениот притисок или ќе се седне на велосипедот да биде малку клапната надолу. Еве корисен линк за притисокот во гумите:https://bicikl.bikegremlin.com/931/na-koliki-pritisak-da-naduvam-gume-na-biciklu/#4
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Тие надворешни што ти испукале на 200км доколку се напумпани како што треба знаат и 30000км да истераат бидејки има голем процент на пластика во нив но бидејки 90% од оние што возат велосипеди а имаат малку повеќе килограми мислат дека гумите треба да се пумпаат 2 бари како што е просечно на автомобилите па кога ќе седнат од голема тежина ја сплескуваат гумата и измеѓу крампонот и останатиот дел на гумата се создава прекршување и гумата пука.Ретко кој ги чита и знае што означуваат спецификациите напишани на самата гума колку треба да се пумпа означени во PSI.
Јас со Кенда 29 х 2.1 гуми, на 3700 километри, како нови се. Секаков терен е возен (пола асфалт, пола земја). Од збор до збор се сложувам се напишаното. Не се криви гумите, крив е сопственикот што не знае да ги одржува.

Само да додадам дека ако сонцето во овие горештини ги грее гумите, побрзо ќе се истрошат. Пожелно е точакот да го чувате/паркирате на сенка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom