Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.646
Поени од реакции
946
Да сум на твое место наместо тој Kross за нешто пониска цена со иста опрема Shimano 105 би го земал овој затоа што Cube во последно време дава најдобри тркала во иста класа споредено со конкуренцијата:
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
790
Поени од реакции
718
Да сум на твое место наместо тој Kross за нешто пониска цена со иста опрема Shimano 105 би го земал овој затоа што Cube во последно време дава најдобри тркала во иста класа споредено со конкуренцијата:
И тој модел ми е во конкуренција. Само си реков овој е со 105 погон, а Коцкава со Шимано погон. Пониска класа исти пари.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.646
Поени од реакции
946
И тој модел ми е во конкуренција. Само си реков овој е со 105 погон, а Коцкава со Шимано погон. Пониска класа исти пари.
Разликата помеѓу двата погона во пари е околу 34 евра.Отвори на bike24 и ќе ги видиш цените.Според мене побитно е да имам подобри тркала него повисока класа на погон.Заборавив да напоменам дека за качување угорници подобра варијанта ти е Cube бидејки малиот погон напред е со 34 запци а позади најголемиот запчаник исто 34 запци додека кај Kross напред имаш 36 а позади 28.
 
Последно уредено:
Член од
5 декември 2020
Мислења
7
Поени од реакции
2
Сетек отвара ексклузивна продавница за Мерида во Скопје. Супер за тие што се во потрага по нов бајк.

 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.646
Поени од реакции
946

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
3.809
Поени од реакции
10.879
Каде можам да најдам горен дрес на старо и поволен долен шорц?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.426
Поени од реакции
6.060
Каде можам да најдам горен дрес на старо и поволен долен шорц?
Што ќе купуваш на старо, се продаваат 4 Кипста мајци за 1000 денари и тоа нови (една за 250 излева) . Ист материјал се со дресот.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
790
Поени од реакции
718
Да сум на твое место наместо тој Kross за нешто пониска цена со иста опрема Shimano 105 би го земал овој затоа што Cube во последно време дава најдобри тркала во иста класа споредено со конкуренцијата:
Може да образложиш за лаици како мене што подразбираш под најдобри тркала? Еве јас сум лаик и не знам да разликувам добар од лош бандаж.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.646
Поени од реакции
946
Може да образложиш за лаици како мене што подразбираш под најдобри тркала? Еве јас сум лаик и не знам да разликувам добар од лош бандаж.
Тркалото е сочинето од главина,осовина и бандаж.
 
Член од
30 ноември 2015
Мислења
46
Поени од реакции
18
Каде можам да најдам летен "baselayer" без ракави ?
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
790
Поени од реакции
718
Дечки совет за кочници за роад. Гледам дека има модели со дискови и екстра модели исто така со стариот систем со гумички околу бандажот. Знае некој што е подобро, т.е зошто сеуште се возат бајкови со гумички околу бандажот? Не е застарена технологија таквите кочници? На првиот брзинец што го купив пред 13 години кочниците беа со таков систем. И сеуште гледам дека тој систем функционира на роад бајковите. Совет?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.426
Поени од реакции
6.060
Дечки совет за кочници за роад. Гледам дека има модели со дискови и екстра модели исто така со стариот систем со гумички околу бандажот. Знае некој што е подобро, т.е зошто сеуште се возат бајкови со гумички околу бандажот? Не е застарена технологија таквите кочници? На првиот брзинец што го купив пред 13 години кочниците беа со таков систем. И сеуште гледам дека тој систем функционира на роад бајковите. Совет?
Главната цел на дискот е да кочи во сите услови, вклучително екстремна кал. Друмскиот точак не е планиран да се вози на земја, така што дискот му останува само опција.

RIM/Vbrake кочници нема да кочат ефикасно ако на обрачот има кал или вода.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
320
Поени од реакции
44
Кровни попречни носачи (греди), алуминиумски кај има најефтини некој со Т шина? Или подобра опција додатоци за монт бланк спринт кровен држач за велосипед да одговара за челични носачи (кои веќе ги имам)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom