Општествениот статус и пријателите

Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Ако јас вечер сакам да одам на некој концерт(карта 300)пред тоа на кафе(100 денари една пијачка)да одам и да се вратам со такси(се на се 200) тешко дека можам да излегувам со некој од понискиот општествен слој.
Затоа јас гледам да не се паралдисвам многу по такви работи за да не им биде незгодно на мојте другари.
Затоа во времето кога растевме ние, не учеа на бон тон правила, и кога пријателот го каниш на концерт, според бон тонот, ти го плаќаш билетот. Ама фуј комунизам беше тогаш, лажна беше таа почит. :toe:
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Затоа во времето кога растевме ние, не учеа на бон тон правила, и кога пријателот го каниш на концерт, според бон тонот, ти го плаќаш билетот. Ама фуј комунизам беше тогаш, лажна беше таа почит. :toe:
Oк еве на пример јас имам 5 пријатели што имаат понизок општествен статус.На сите треба да им се плати карта?
Не станува збор само за концерт...Ќе излезиш денес на плажа убо е времево,па и таму да купиш за јадање нешто.После вечер ќе ојш на кафе во 9,од тука ќе ојш во една дискотека ама немат да ти се бендисат и ојш во друга(рачунај сегде по една пијачка)после касно е немојш да си ојш пешки и плаќаш такси.
Ти мојш еднаш,двапати,трипати,петпати да го частиш еве другарот,ама ти немојш да го 'издржаваш' него,а и ретко кој би се согласил нон-стоп да му плаќаш ти!
Зато ти фино лепо ќе си се прилагодиш кон друштвото и така ќе си се понашаш.
Кога веќе знајш дека неможат да си дозволат нешто ти тоа нема да го бараш од нив,и на некој начин и ти ќе се откажиш од 'задоволството'.
Меѓутоа денес луѓето (повеќето)не се спремни за такви постапки.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Незнам дали е тоа домашна култура или лично мое нешто али никогаш не сум правел делби во врска со тоа. Сум имал во друштво другари кои немаат услови како моите и сум се обидувал тоа воопшто да не се примети со тоа што и јас ке намалам во задоволствата се со цел да не се оседи неугодно другарот.
 
А

Александра Д.

Гостин
Не гледам разлика, но најчесто побогатите се и надувани, така да не се дружам со такви луѓе.
 
D

drle

Гостин
Oк еве на пример јас имам 5 пријатели што имаат понизок општествен статус.На сите треба да им се плати карта?
Не станува збор само за концерт...Ќе излезиш денес на плажа убо е времево,па и таму да купиш за јадање нешто.После вечер ќе ојш на кафе во 9,од тука ќе ојш во една дискотека ама немат да ти се бендисат и ојш во друга(рачунај сегде по една пијачка)после касно е немојш да си ојш пешки и плаќаш такси.
Ти мојш еднаш,двапати,трипати,петпати да го частиш еве другарот,ама ти немојш да го 'издржаваш' него,а и ретко кој би се согласил нон-стоп да му плаќаш ти!
Зато ти фино лепо ќе си се прилагодиш кон друштвото и така ќе си се понашаш.
Кога веќе знајш дека неможат да си дозволат нешто ти тоа нема да го бараш од нив,и на некој начин и ти ќе се откажиш од 'задоволството'.
Меѓутоа денес луѓето (повеќето)не се спремни за такви постапки.
Демек ти си спремна за откажување од 'задоволството', пфффф да видам да не вервам. Човек кога ќе достигне некој статус можи на збор да изиграва светец, но реалноста е поинаква. Да дојдам од никаде да го прашам твоето друштво за тоа што го кажуваш погоре (ама тоа се разбира да не биди во твое присуство или да постои шанса да го дознаеш нивниот одговор), баш сум заинтересиран кој би бил нивниот одговор.
П.С Со овој пост немам ништо против тебе лично. Те 'искористив' како пример при генерално опишување на општествениот статус и пријателите во нашата мила Македонија (додуша истото важи на која било точка на планетава).
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Демек ти си спремна за откажување од 'задоволството', пфффф да видам да не вервам. Човек кога ќе достигне некој статус можи на збор да изиграва светец, но реалноста е поинаква. Да дојдам од никаде да го прашам твоето друштво за тоа што го кажуваш погоре (ама тоа се разбира да не биди во твое присуство или да постои шанса да го дознаеш нивниот одговор), баш сум заинтересиран кој би бил нивниот одговор.
П.С Со овој пост немам ништо против тебе лично. Те 'искористив' како пример при генерално опишување на општествениот статус и пријателите во нашата мила Македонија (додуша истото важи на која било точка на планетава).
Зш работиве се сфаќаат дека богатите се дигнати кретени/ки,без чувства и дека не знаат што е пријателство,а пак сиромашниве дека се кутри страдни душичи кои никако не ги повредиле и се напаѓани од богатите?Damn...ова ми се чини го има само по некои шпански серии бидејќи јас лично не сум сигурна дали е така...
И колку за твоја информација да...Сум се откажала од многу задоволства....
Не сум пошла на некој концерт,не сум излегла негде,не сум се облекла ко шо сум планирала,не сум нарачвела појќе од 3 пијачки и сето то за да не се осеќет глупо.
И јас баш сум заинтересирана што би ти одговориле....Кој даваше пари да собериме за на екскурзија,кој го плаќат секогаш таксито,кој частит.
Еве ок можам да си дозволам некои работи.Можам ко ќе излезам да купам сладолет Best од 80 ама сите купвиме од 25!
Имат и друштва кај шо се сите одбирани од големото добро утро и не се дружат со сите да не им се уништи имиџот ама тоа не значи дека се сите такви!
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Oк еве на пример јас имам 5 пријатели што имаат понизок општествен статус.На сите треба да им се плати карта?
Не станува збор само за концерт...Ќе излезиш денес на плажа убо е времево,па и таму да купиш за јадање нешто.После вечер ќе ојш на кафе во 9,од тука ќе ојш во една дискотека ама немат да ти се бендисат и ојш во друга(рачунај сегде по една пијачка)после касно е немојш да си ојш пешки и плаќаш такси.
Ти мојш еднаш,двапати,трипати,петпати да го частиш еве другарот,ама ти немојш да го 'издржаваш' него,а и ретко кој би се согласил нон-стоп да му плаќаш ти!
Зато ти фино лепо ќе си се прилагодиш кон друштвото и така ќе си се понашаш.
Кога веќе знајш дека неможат да си дозволат нешто ти тоа нема да го бараш од нив,и на некој начин и ти ќе се откажиш од 'задоволството'.
Меѓутоа денес луѓето (повеќето)не се спремни за такви постапки.
Бон тонот не вели дека треба ти да го издржуваш друштвото. Вели дека е културно да му платиш на оној кој го викаш со тебе во кино, театар, базен, кај и да е... Тоа не значи дека треба да го издржуваш вечно или пак вечерта да ти се качи на глава со Џони Вокер од илјада денари. Го плаќаш билетот.

Сеедно, да не навлегуваме во детали. Има многу делови кои во Македонија не се во согласност со некогашните правила на однесување. Едно од нив е не пиењето сокче секоја вечер, не дај боже пиво...

Ама тоа се други муабети...
 

~windy~

urban hippie
Член од
10 септември 2008
Мислења
774
Поени од реакции
119
Затоа во времето кога растевме ние, не учеа на бон тон правила, и кога пријателот го каниш на концерт, според бон тонот, ти го плаќаш билетот. Ама фуј комунизам беше тогаш, лажна беше таа почит. :toe:
Уште е така, somewhere. Затоа Ивета ми плаќа карта за Тори Амос:icon_roll Оу уел, и таа е чешко дете на комунизмот а, јас poor legal alien, dammit!

Зошто толкав приоритет им се дава на излегувањата и задоволствата кои зависат од длабочината на џебот?!
Различни интереси.
Ако јас и кажам на Трајанка дека сакам некој да ме лансира од планетава и дека ми е тесно во светов, ќе ме гледа бледо зашто сигурно мисли кои штикли да ги искомбинира со хаљинчето за вечер. Ама, ако и го кажам тоа на Ивана, таа ќе ме одвлече на ридот позади куќа да се издерам ко ѕверетина, ќе ме од'мкне до Малага на сладолед или по Партизанска да ги вдишувам липите и да и ги навлажнам и излигавам раменцата! Why? 'Cuz that's why friends are for. И зашто пред три дена и нејзе и се испаѓаше од кожа.
На Трајанка нема да и е интересно да ја ремети продавачката во фенси бутикот у Рамстор зашто нејзи всушност и се допаѓа сатенското, светкаво чантиче и баш и одговара со џиџаното маиче за вечер. А јас и Ивана само сакаме да се сликаме со таков дизајнерски примерок и да laugh our asses of! На Трајанка исто нема да и е интересно да опне штикла и да се бапне у Картел или Б2 зашто тоа го прави секој викенд и ретко кога дреме на кеј со пиво и цигари. И плус сто посто пуши Eva slim:icon_eek:

Различна перцепција на светот, различно поимање на животот, различни задоволства.
Трајанка не може да ми биде другарка не затоа што троши 1000 денари повеќе од мене во една вечер и пуши Кarelia, ами затоа што не умее да и се радува на јасиката како јс и тие, не умее да се смее како јас и тие, не умее да креира како јас и тие!
А зошто е тоа така?
Just because!
Сепак, Трајанка не е лоша личност, само различна.
:salut:
 
D

drle

Гостин
Зш работиве се сфаќаат дека богатите се дигнати кретени/ки,без чувства и дека не знаат што е пријателство,а пак сиромашниве дека се кутри страдни душичи кои никако не ги повредиле и се напаѓани од богатите?Damn...ова ми се чини го има само по некои шпански серии бидејќи јас лично не сум сигурна дали е така...
И колку за твоја информација да...Сум се откажала од многу задоволства....
Не сум пошла на некој концерт,не сум излегла негде,не сум се облекла ко шо сум планирала,не сум нарачвела појќе од 3 пијачки и сето то за да не се осеќет глупо.
И јас баш сум заинтересирана што би ти одговориле....Кој даваше пари да собериме за на екскурзија,кој го плаќат секогаш таксито,кој частит.
Еве ок можам да си дозволам некои работи.Можам ко ќе излезам да купам сладолет Best од 80 ама сите купвиме од 25!
Имат и друштва кај шо се сите одбирани од големото добро утро и не се дружат со сите да не им се уништи имиџот ама тоа не значи дека се сите такви!
Епа тогаш има надеж за човечкииот род:pos2:.
Шала на страна, не си ни ти должна да си ги ускратуваш задоволствата поради твоето друштво. Не си ти крива што имаш пари и можиш да живееш на висока нога. Дали ние му се правдаме на пеперутките што имаме мозок и што сме помоќни од нив. Тоа е што е, животот не е ист за секој, некој има малце некој повеќе.:smir:
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Тие што така си ги одбираат се материјалисти,или пак да не давам глуп пример ама од "Ангели" серијана, едно девојче има мајка слугинка,се срами од тоа што е сиромашна, а живеат во куќата на газдарицата и сега девојчево пошо сака да живее на висока нога, се дружи со такви и мајка и ја претставува како слугинка да е..
:pos::pos:


Инаку, не се согласувам со тоа дека не може да се дружат луѓе со различна тежина на џебот. Што знам, секогаш може да се најде решение за сите ситуации во кои се работи за задоволства. Ако некоја другарка има повеќе пари од мене, зошто тоа да ме спречи да одам на одмор со нејзе? Ќе си собирам пари цела година и ќе одам да уживам во убаво друштво. И сите ќе ги потрошам без да ми е криво и да му ја мислам колку месеци сум работела за да си го дозволам тоа.
Ако таа вечерта носи повеќе пари за излегување, ако има пари за повеќе да испие, а ако јас немам многу во моментот, ќе пијам помалку. Тоа нема да ме спречи да си поминам најубаво на цел свет, доволно ми е да бидам во нејзина близина.
Имало периоди кога не сум работела и сум имала помалку, ама другарството никогаш не било доведено во прашање. Дружење си е дружење, тоа нема врска со парите и статусот.
За вистински и искрени другарски чувства не постои нешто што може да ги ограничи.
 
Член од
20 мај 2007
Мислења
1.139
Поени од реакции
153
Досега за среќа, ова не ми претставувало проблем. Имам другар(к)и кои се посиромашни од мене, има и такви кои слободно можат да ме купат :). Но тоа не било пречка да другарувам со сите нив, да се забавуваме до степен кој ни одговара на сите... А тоа не мора да биде секогаш нешто за кое се потребни пари, како одење по кафичи, дискотеки, клубови и други настани.Токму преку спортот, прошетките, одењето на гости итн. сме ги поминале најубавите моменти заедно, а воедно и најмногу таквите не' зближиле. А што е најдобро, истите може да ни се случат и со празни џебови. :helou:
 

Drama Queen

Sky Catcher
Член од
2 септември 2007
Мислења
1.739
Поени од реакции
64
Не дека не се дружам со "богати" ама не припаѓам во тој слој,и како што беше наведено не можам да ги пратам во нивните задоволства бидејќи исполнета и среќна сум кога среќата ми ја прави нешто што не е поврзано со пари.Не сум алергична на пари (секој сака да ги има) ама не сум ни толкав трошаџија за да можам да ги пратам нив...у секој случај се дружам со оние од мојата "класа" и така се чувствувам најпријатно.

И мислам дека постојат слоеви и раслојувања баш поради тоа што на некој му се може на некој не!:smir:
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
Никогаш парите не ми претставувале пречка за да се дружам со некого ...
но сепак не се чувствувам угодно коа некој(а) ќе нарача пијачка од 600, додека јас имам понесено со мене само 200 и тоа дел од нив ми се за такси за коа ќе се враќам.
И тогаш ќе почнат да напињаат да ме частат .. не дека јас не сакам да пијам од 600 пијачка али сепак глупо ми е секое излагање мене некој да ме части.

Затоа поише излагам со луѓе кои се со мене у иста „класа„
И како што кажа Винди погоре ...
таа/тој е добро дете али сепак е поразлично од мене ..
додека тоа ракажува како си поминало у Грција, Бугарија, на Бахамите со другар(к)и .. јас зборам како сум отишла на една недела у Охрид со моите...

Така да ... сепак постојат слоеви/класи и да се делат пријателите ... пријатели утвари човекот може да има повеќе
али онака другари вистински му се оние кои се од некова класа, оние со кои има повќе заеднички теми на муабет:smir:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
има многу добри и фини особи од пониска класа но не сакам да бидам виден во друштво со таква багра.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
има многу добри и фини особи од пониска класа но не сакам да бидам виден во друштво со таква багра.


За жал такво *дебилно* размислување имаат 90% од *просечната класа* и пре би избрале да се дружат со богат отколку со сиромашен ...


Не се замарам воопшто со кој е богат кој е сиромав ...

Тие што ме знаат и се дружат со мене ,знаат дека кога имам - давам па затоа кога немам - ми даваат а и никој од нас не зе замара со тоа кој на кого колку му должи ....

И делумно се согласувам со Покерфејс за частењата ... ама ако веќе си дозволам некој да ме части пијачка ,прво ке размислам 2пати дали тој човек ме части зашто ми е пријател или ме части за да *покаже дека има пари* ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom