Оптика на телеком и неотел - перформанси ме интересираат

Член од
25 март 2006
Мислења
353
Поени од реакции
24
Здраво,

Некој што е на Неотел или Телеком (T-Mobile) дали ќе може да изврши спидтест кон специфичен сервер ме интересира пинг за гејминг кој нуди најдобар пошто сметам рутираат преку други сервери.
  • На спидтест кон овај сервер ме интересира перформанси со линк до резултатот по можност: pingless.com
Целта ми е да одберам оператор со најнизок пинг за гејминг до европски (германски) сервери.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
20.326
Поени од реакции
32.268
што е со пингов на оптикава? 45? Па на кабелски е помал пингот од ова. Сеа мерев, 8 е пингов на кабелскиот кај мене А1.

 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
20.326
Поени од реакции
32.268
za server odberi pingless.com sto e lociran vo frankfurt... ti imas kon SK server mislam odbrano
па и така е помал, 40 ми јавува. Нема сврха ова оптикава за пинг, освен ако е постабилен евентуално и поретко да паѓа. Со, кабелскиов бар еднаш у два месеци ми снемува по саат два пристап ради разни дефеци што им искачаат.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.216
Поени од реакции
3.556
Знаци во глобала пингот е до серверот германски, од сите интернети од мк скоро исто дава според тестирањава. Можи толку им е нивниот капацитет према мк без разлика дали оптика или не, дали телеком, неотел или кабелски...
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.524
Поени од реакции
908
Како корисник на Неотел подолго време ќе ти кажам неколку работи:

- За мене, на тие пакети што сум јас на Телеком и Неотел од кога се одвоив од магента и се префрлив на интернет од Неотел плаќам околу 200 - 300 денари поевтино.
- Брзините се тие кои што си ги добивам, можеби некогаш знае да има +/- 5Mbps разлика значи околу 45-50 Mbps Upload / Download ама си стојат на брзини како што треба. Ова и со се 2 NeoTV апарати пуштени на HD канали, или 4K видео ако гледам преку Јутуб апликацијата на smart телевизорот во дневна соба не менува ништо.
- Е сега за пингот зависат неколку работи. Прво кога бев во претходниот стан, таму имавме оптички интернет директно од Неотел лично преку нивната оптичка мрежа, па пингот ми беше испод 3-2ms, ако не се грешам повеќето од времето пингот беше 0 - 1ms што е совршенство. Ама исто така што треба да се земе во обзир е дека живеев на едно 300 - 500 метри од самото седиште на самата компанија, па најверојатно и тоа има големо влијание во брзините и пингот. Подоцна се преселив во нова зграда, малку подалеку од седиштето на Неотел. Но во новата зграда они не се пријавиле на листата (кога инвеститорот им пратил на сите интернет провајдери) да дојдат да си наместат нивна мрежа, па затоа во оваа зграда интернет на Неотел имам но преку мрежата на Телеком па затоа ситуацијата е малце различна. Тука пингот варира од 3 до 5ms, некогаш и повеќе. Брзините горе доре знаат да варираат +/- 5ms, некогаш и повеќе но воглавно се движат во тој ранг.

Секогаш пред да размислиш да се префрлиш на одреден оператор распрашај се дали имаат од лично нивната мрежа. Ако успееш да се префрлиш на Неотел од лично нивната оптичка мрежа тогаш со тоа ќе добиеш најголема предност, сигурност, и нема да имаш толку многу проблеми.

Е сега, јас од кога сум на Неотел доста пати им се случува мрежата да им "падне" или да имаат некој "maintenance" период, и сум приметил дека тоа највеќе се случува особено после полноќ. Значи ова не се случува секогаш. Во претходниот стан од кога се префрлив на Неотел дали само едно 4 пати им "падна" мрежата. Првите неколку пати веднаш исконтактирав техничка поддршка и ми беше укажано дека за пола саат до саат проблемот ќе се среди, дали серверски проблем, дали сервисирале нешто, или што знам не, но во секој случај тие проблеми се решаваа за брзо, дури и побрзо одошто очекуваното. Последната пат како што памтам им падна интернетот од 1 саат сабаље па се до 6, и како што разбрав имале планирано "maintenance" обично кога очекуваат сите да спијат.
Во новата зграда кога се преселив имаше исто така на неколку наврати повеќе такви ситуации, но за среќа тие не траеа подолго. Сега за сега изминатите месеци ситуацијата е океј. Ваљда со текот на времето и со порастот на корисниците на нивната мрежа морале да си ја подноват инфраструктурата, да си го зголемат капацитетот на серверите, нова опрема, итн итн... па така да не ме чуди тоа што одреден период им "паѓаше" интернетот. Се надевам дека понатаму вакви проблеми нема да се пројавуваат, и очекувам да изнајдат начини / решенија да си прават ремонт на интернет мрежата без да ја гасат. Секако овде не треба и да заборавиме дека во новата зграда интернетот на Неотел ми е преку мрежа на Телеком, па можеби тие гасења се поради причини во Телеком, што знам :toe:

Значи за мене, брзините си се тие за кои што си плаќам по паќет (50/50), пингот е очекуван каков што е, има 5TB data cap кој што реално нема шанси никогаш да го поминам (највеќе во година имам истрошено 700 гигабајти, и тоа беше еден период одамна кога торентирав доста и симнував доста фајлови), стабилноста не им е префектна, солидна, но сега се подобрени и е ОК, и за цена ако збориме само интернет се секако по евтини и по примамливи од Телеком.

Еве ти и од мене, бараниот speedtest резултат:


Другото ти останува ти да си одлучиш кој оператор ќе го избереш. Можеби ќе ти дојде подобро да си на пр. во Магента паќет, да си плаќаш и интернет, и телефон, и телевизија се на една иста сметка, или пак можеби ќе сакаш поевтино да плаќаш. На тебе останува да си одлучиш. Моето мислење си е кажано.

Инаку да, брзините се тестирани преку интернет кабел (Cat 5e) директно од мојот компјутер.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.216
Поени од реакции
3.556
Чисто за споредба, има некој опција да провери со 5Г од мобилен до овој ист сервер да видиме резултати ? :)
 
Член од
25 март 2006
Мислења
353
Поени од реакции
24
па и така е помал, 40 ми јавува. Нема сврха ова оптикава за пинг, освен ако е постабилен евентуално и поретко да паѓа. Со, кабелскиов бар еднаш у два месеци ми снемува по саат два пристап ради разни дефеци што им искачаат.
Кај коаксиалните кабли не ми се допага пошто сигнало го преведват да се изразам малце чудно, запримети во idle ping колку ти е вредноста и кога е оптоварена линија скоро дупло креваш на пинг... што значи ако бандерата од кај што иди кабело ако е оптоварена нема да можиш да играш...

за споредба види сликата од @The Wild Boy каде што под товар пингот многу малце се менва т.е за симнување нема промена... пошто во оптиката добиват оптичко влакно/линија што е само твоја...
Автоматски споено мислење:

Како корисник на Неотел подолго време ќе ти кажам неколку работи:

- За мене, на тие пакети што сум јас на Телеком и Неотел од кога се одвоив од магента и се префрлив на интернет од Неотел плаќам околу 200 - 300 денари поевтино.
- Брзините се тие кои што си ги добивам, можеби некогаш знае да има +/- 5Mbps разлика значи околу 45-50 Mbps Upload / Download ама си стојат на брзини како што треба. Ова и со се 2 NeoTV апарати пуштени на HD канали, или 4K видео ако гледам преку Јутуб апликацијата на smart телевизорот во дневна соба не менува ништо.
- Е сега за пингот зависат неколку работи. Прво кога бев во претходниот стан, таму имавме оптички интернет директно од Неотел лично преку нивната оптичка мрежа, па пингот ми беше испод 3-2ms, ако не се грешам повеќето од времето пингот беше 0 - 1ms што е совршенство. Ама исто така што треба да се земе во обзир е дека живеев на едно 300 - 500 метри од самото седиште на самата компанија, па најверојатно и тоа има големо влијание во брзините и пингот. Подоцна се преселив во нова зграда, малку подалеку од седиштето на Неотел. Но во новата зграда они не се пријавиле на листата (кога инвеститорот им пратил на сите интернет провајдери) да дојдат да си наместат нивна мрежа, па затоа во оваа зграда интернет на Неотел имам но преку мрежата на Телеком па затоа ситуацијата е малце различна. Тука пингот варира од 3 до 5ms, некогаш и повеќе. Брзините горе доре знаат да варираат +/- 5ms, некогаш и повеќе но воглавно се движат во тој ранг.

Секогаш пред да размислиш да се префрлиш на одреден оператор распрашај се дали имаат од лично нивната мрежа. Ако успееш да се префрлиш на Неотел од лично нивната оптичка мрежа тогаш со тоа ќе добиеш најголема предност, сигурност, и нема да имаш толку многу проблеми.

Е сега, јас од кога сум на Неотел доста пати им се случува мрежата да им "падне" или да имаат некој "maintenance" период, и сум приметил дека тоа највеќе се случува особено после полноќ. Значи ова не се случува секогаш. Во претходниот стан од кога се префрлив на Неотел дали само едно 4 пати им "падна" мрежата. Првите неколку пати веднаш исконтактирав техничка поддршка и ми беше укажано дека за пола саат до саат проблемот ќе се среди, дали серверски проблем, дали сервисирале нешто, или што знам не, но во секој случај тие проблеми се решаваа за брзо, дури и побрзо одошто очекуваното. Последната пат како што памтам им падна интернетот од 1 саат сабаље па се до 6, и како што разбрав имале планирано "maintenance" обично кога очекуваат сите да спијат.
Во новата зграда кога се преселив имаше исто така на неколку наврати повеќе такви ситуации, но за среќа тие не траеа подолго. Сега за сега изминатите месеци ситуацијата е океј. Ваљда со текот на времето и со порастот на корисниците на нивната мрежа морале да си ја подноват инфраструктурата, да си го зголемат капацитетот на серверите, нова опрема, итн итн... па така да не ме чуди тоа што одреден период им "паѓаше" интернетот. Се надевам дека понатаму вакви проблеми нема да се пројавуваат, и очекувам да изнајдат начини / решенија да си прават ремонт на интернет мрежата без да ја гасат. Секако овде не треба и да заборавиме дека во новата зграда интернетот на Неотел ми е преку мрежа на Телеком, па можеби тие гасења се поради причини во Телеком, што знам :toe:

Значи за мене, брзините си се тие за кои што си плаќам по паќет (50/50), пингот е очекуван каков што е, има 5TB data cap кој што реално нема шанси никогаш да го поминам (највеќе во година имам истрошено 700 гигабајти, и тоа беше еден период одамна кога торентирав доста и симнував доста фајлови), стабилноста не им е префектна, солидна, но сега се подобрени и е ОК, и за цена ако збориме само интернет се секако по евтини и по примамливи од Телеком.

Еве ти и од мене, бараниот speedtest резултат:


Другото ти останува ти да си одлучиш кој оператор ќе го избереш. Можеби ќе ти дојде подобро да си на пр. во Магента паќет, да си плаќаш и интернет, и телефон, и телевизија се на една иста сметка, или пак можеби ќе сакаш поевтино да плаќаш. На тебе останува да си одлучиш. Моето мислење си е кажано.

Инаку да, брзините се тестирани преку интернет кабел (Cat 5e) директно од мојот компјутер.
Фала за инфо, ќе ми се најди. Во зградата кај што сум моментално (Битола) Телекабел и телеком имат оптика наместено а неотел ми кажаа дека можи да си позајмат оптичко кабле од телеком... мада тоа ме загрижува... а во телеком би одел со Магента 1 за фиксен, 2 мобилни без ТВ... насекако стримам нетфликс или дизни+...
Автоматски споено мислење:

@The Wild Boy @ShakaZulu Ај уште еден тест ке ве замолам: https://packetlosstest.com/ за сервер одбери германија и Or Select a Preset Approximation одбери CoD Warzone и слика од резултатот.

1665137080676.png
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom