Оптика на телеком и неотел - перформанси ме интересираат

Член од
9 јануари 2021
Мислења
261
Поени од реакции
331
Кај коаксиалните кабли не ми се допага пошто сигнало го преведват да се изразам малце чудно, запримети во idle ping колку ти е вредноста и кога е оптоварена линија скоро дупло креваш на пинг... што значи ако бандерата од кај што иди кабело ако е оптоварена нема да можиш да играш...

за споредба види сликата од @The Wild Boy каде што под товар пингот многу малце се менва т.е за симнување нема промена... пошто во оптиката добиват оптичко влакно/линија што е само твоја...
Автоматски споено мислење:


Фала за инфо, ќе ми се најди. Во зградата кај што сум моментално (Битола) Телекабел и телеком имат оптика наместено а неотел ми кажаа дека можи да си позајмат оптичко кабле од телеком... мада тоа ме загрижува... а во телеком би одел со Магента 1 за фиксен, 2 мобилни без ТВ... насекако стримам нетфликс или дизни+...
Автоматски споено мислење:

@The Wild Boy @ShakaZulu Ај уште еден тест ке ве замолам: https://packetlosstest.com/ за сервер одбери германија и Or Select a Preset Approximation одбери CoD Warzone и слика од резултатот.

Прегледај го приврзокот 347445
Na kaj kreva magenta 1 ti vredi, jas razmisluvam najseriozno da si zemam magenta i internetot dali optika dali vdsl e brz. Kom na int + tv + mob poevtino fakja za razlika odelno int+tv i mob od drug operator.
 
Член од
25 март 2006
Мислења
353
Поени од реакции
24
Да, фала за тестот.
Автоматски споено мислење:

Na kaj kreva magenta 1 ti vredi, jas razmisluvam najseriozno da si zemam magenta i internetot dali optika dali vdsl e brz. Kom na int + tv + mob poevtino fakja za razlika odelno int+tv i mob od drug operator.
Уба опција е Магента но битно ми е да е оптичка линија.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.216
Поени од реакции
3.556
Промо гигабитниот од телеком, и со оваа брзина пингот 44, знаци до нив е тоа :)

promo.PNG
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
967
Поени од реакции
2.467

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.216
Поени од реакции
3.556
Малиот пинг и брзината не мора да се пропорционални.
Знам но темата од авторот е поставена како тест да повеќе луѓе пробаат кон ист сервер и излегува дека било кој интернет со била која брзина кон тој сервер дава приближно ист пинг. Значи има како лимит од нивна страна колку тие (серверот) можат да примат без разлика со каков интернет и од кој оператор ние тестираме.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
967
Поени од реакции
2.467
Знам но темата од авторот е поставена како тест да повеќе луѓе пробаат кон ист сервер и излегува дека било кој интернет со била која брзина кон тој сервер дава приближно ист пинг. Значи има како лимит од нивна страна колку тие (серверот) можат да примат без разлика со каков интернет и од кој оператор ние тестираме.
Далеку е Франкфурт, затоа е тој пингот, нема врска со ова што си напишал. Пингот и брзината се одделни, пинг е колку милисекунди треба за сигналот од кај тебе до тој сервер. Затоа за играње игри често е поважен пингот од брзината.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.216
Поени од реакции
3.556
Далеку е Франкфурт, затоа е тој пингот, нема врска со ова што си напишал. Пингот и брзината се одделни, пинг е колку милисекунди треба за сигналот од кај тебе до тој сервер. Затоа за играње игри често е поважен пингот од брзината.
Знам јас што е што но ако го прочиташ првиот пост е да се споредат интернетите и излегува дека што и да интернет има човек за тој сервер исто му се фаќа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom