Опсесивно - компулсивно нарушување

Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
за да проверам дали е заклучена вратата, дали сум ја оставила пеглата вклучена или дали сум го затворила прозорецот од собата кога никој нема дома. Затоа ја отворив и темава, можеби и некому му се случува истово.
Ова нели се нарекуваше опрезност? А ова секој би требало да го практикува.

А црни мачки, бели линии на зебри, газење полни коцки...сето тоа е занимација или...суеверие. Но можда сега има ново име-опсесиисисивно кобмерутсна невроаза...состојба што ли е.
 
Член од
4 октомври 2009
Мислења
257
Поени од реакции
13
Ke ispadne deka site sme bolni :vozbud:ne jas mislam deka toa e samo nesigurnost kao naprimer za pegla ostavam pegla za kosa idam na rab mislam lelee ja ostaviv li peglata uklucena ili ne nesigurnost zasto toa go pravime nekogas bez razmisluvanje seknuda isklucuvas i gotovo i zatoa posle kao ne ni teknuva :jaj:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
За жал (иако некои постови на темава сметаат дека е заебанција) ова е сериозно пореметување кое може итекако да ти го оневозможи нормалното функционирање.

И не станува збор за обично суеверие, туку за обсесивна компулизја, што е нешто многу, многу поинтензивно.

Како што имаш "депресивно расположение" (низ кое у денот и нормален човек може и два пати да пројде) versus депресија (поради која луѓе се хоспитализираат/самоубиваат и сл.) така и меѓу ова и суеверие својствено на просекот има дистинкција.
 
F

Frankie Yale

Гостин
Си дадов самодијагноза читајќи од интернет според мене јас имам ADD, social anxiety и obsessive compulsive disorder. Нормално што знам јас, треба на доктор да отидам... Може некој да ми препорача добар доктор?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Toa se prisilni misli ili koga dozvoluvas na opstata volja cij del si da na tvoja teritorija zbori i te komanda i ustvari se prasuvas koj sum jas? Opstata volja koja se zaebava so mene i na koja ne sum i biten ja kao individua i koja saka da me razori bidejki samata nema da se unisti so toa ili mojata konkretna volja?
Psihoterapija...Muzika,pisuvanje (vodenje dnevnik, se sto mislis razmisluvas zapisuvaj za sebe onaka da znaes sto se desava)...razgovar da, ali posto nikoj ne e duzen ta gi slusa tugite muki bolje so macka ke se razberes nego od luge da ocekuvas koznaesto...
 
Член од
13 мај 2010
Мислења
569
Поени од реакции
437
Опсесивно-компулзивното растројство НЕ е само уште едно име за суеверието, но можно е суеверието да потекнува од ова растројство.
Иначе, been there, done that... како помала имав такви симптоми, сето тоа траеше околу две години мислам, а ритуалите си се надополнуваа и размножуваа се’ додека не станаа премногу... too much to handle. Не се сеќавам како ги надминав сите тие мисли и акции, но веројатно сум била во некоја почетна, лесна фаза во која не биле потребни лекови + терапија.
Важно е да се разберат опсесивно-компулзивните луѓе бидејќи често не се доволно моќни да им одолеат на лошите мисли и ритуали или им треба повеќе време да се соочат со себеси.. доволно им е тешка борбата против мислите и акциите, не им треба дополнителен притисок (најчесто во облик на потсмев од околината).
 

Вилинско коњче

It is my party :))
Член од
31 декември 2009
Мислења
550
Поени од реакции
62
Опсесивно компулсивна невроза - ме интересира дали на некому од вас му се случува слично?
Имам комшика која има дијагноза опсесивно-компулсивно нарушување.

Најчесто ваквите психолошки проблеми се јавуваат во пубертетски денови.

Станува збор за средно-тешко психолошко заболување .... потребно е долготрајна ако не и постојана контрола и надзор од психијатар (со соодветни лекови) и посебен вид психо-терапија за да се утврди дали причините за истата се од невролошки карактер или од психолошка траума

Единствено што знам - и што недвосмислено го применувам - е - оставам лекарите и специјалистите да си вршат својата работа а јас како човек можам да сочуствувам и да помогнам онолку колку сметам дека можам
 
M

Moon Child

Гостин
Еве неколку мои такви нарушувања :)
Од дома до местото каде што сум тргнала ги имам броено шахтите.
Со воз од прилеп до битола ги имам броено бандерите покрај пруга.
Обавезно газам на полни коцки и се нервирам ако настапам на линијата.
Тротоарите ги мерам да ми се точно по 2 чекора.
А да, и последниот. Ги знам сите регистрации на жолтите матизи и спаркови низ градот. Незнам зошто баш на тие.
Едит, уште една опасно глупава опсесија. Бројам катови од згради ама во парен број, почнувајќи од приземје па нагоре. 2,4,6,8,10...

Жалосно. Него, сериозно е ова? Мислам, може да прерасне во нешто сериозно?
 
M

Moon Child

Гостин
Неможам да не ги практикувам, морам и ако си ставам за цел да не ги практикувам се нервирам и пак си продолжувам со ритуалот :icon_lol: Во моментот ми текнува што да правам и почнувам, единствено редовно практикувам да не ги настапам линиите на коцките и два чекора на еден тротоар :icon_lol:
 
T

theTinule

Гостин
Еве неколку мои такви нарушувања :)
Од дома до местото каде што сум тргнала ги имам броено шахтите.
Со воз од прилеп до битола ги имам броено бандерите покрај пруга.
Обавезно газам на полни коцки и се нервирам ако настапам на линијата.
Тротоарите ги мерам да ми се точно по 2 чекора.
А да, и последниот. Ги знам сите регистрации на жолтите матизи и спаркови низ градот. Незнам зошто баш на тие.
Едит, уште една опасно глупава опсесија. Бројам катови од згради ама во парен број, почнувајќи од приземје па нагоре. 2,4,6,8,10...

Жалосно. Него, сериозно е ова? Мислам, може да прерасне во нешто сериозно?
Веројатно немаш попаметна работа. Ова СЕКОГАШ го правиш !?

ОН:
Кога бев мала секогаш си наоѓав занимации како одење по ивицата на тротоарот и притоа да не газам на линиите од ивиците итн. итн...
Сега, да, се враќам по неколку пати да проверам дали убаво сум ја заклучила вратата дома и остало, ама не ми се случува секогаш. Ретко. Многу ретко.
 
M

Moon Child

Гостин
Па не секогаш, кога сум во друштво не го правам ова, а кога одам некаде сама обавезно практикувам едно од горенаведените ритуалчиња. :)
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Moже ова да се претвори во медитација. :)
Еве како.
Обично ритуалот ќе дојде несвесно и ќе трае одредено време.
Во моментот кога ќе станеш свесен за ритуалот застани.
Ама тотален СТОП не трепкај, не мрдај. Ќе се појави gap-јаз момент кога телото сака да продолжи понатака со ритуалот.
Заради тој моментум(тенденција на телото да продолжи) ќе станеш одвоен од него.
Можеби наместо тело би требало тело-ум да се употреби како термин ама не е толку битно.
Сега потребно е за да е успешна техникава во моментот кога ќе ти текне на ова да се застане.
Без никакви калкулации застани во истиот момент.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Обавезно газам на полни коцки и се нервирам ако настапам на линијата.
Тротоарите ги мерам да ми се точно по 2 чекора.
За мене.
Плус ги собирам/делам бројките од регистрациите.:shok:
Поретки се тие моменти, но незнам зошто ги правам овие работи. Некако како по навика.
 
Член од
13 мај 2010
Мислења
569
Поени од реакции
437
Луѓе, немојте да одите офтопик, опсесивно-компулзивното нарушување е многу посериозно од обично одење по полните коцки на тротоарот или собирањето на бројките од регистрациите кога лутате со мислите или одите некаде сами.
http://segaiovde.com.mk/home/psihoterapija/index4.html
Еве едно линкче, прво информирајте се, а другото само ќе си дојде :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom