Опомена пред утужување за долг

Член од
9 април 2013
Мислења
12
Поени од реакции
1
Поздрав,

Ова ми е прво мислење во Кајгана, меѓутоа подолго време сум читател на разни дебати. Се надевам дека не постои слична дискусија, во случај да постои ги молам модераторите да ме спојат со истата.

Пред неколку дена добив опомена пред отужување од една осигурителна компанија (нема да го спомнам името на компанијата за сега) во врска со заостанат долг. Јас сум бил клиент на таа компанија пред 3 години, кога со нив го осигурав автомобилот. Најнормално, во моментот кога го осигурав возилото, извршив и уплата за дадената услуга (без рати). Мислам дека уплатата беше околу 200 - 250 евра. 100 % сум сигурен дека не им останав должен за ниту една друга услуга. Тоа што ми бараа целосно го уплатив.

Следната година променив компанија за глупи причини, мој пријател се вработи во конкурентна па и јас ја осигурав колата во таа. Со новата компанија сум две години.

Сега добивам опомена пред отужување од адвокатска канцеларија. Сум должел 2500 денари (дури и вредноста ми изгледа многу глупава, каква услуга нудат за 2500 денари?!). Во писмото ми имаат пратено и број на фактура, со услуга: „Премија за осигурување„! Се јавив во компанијата, и ми велат дека им должам но не можат да ми кажат за што. После три години тешко дека можам да најдам доказ дека сум ја уплатил целосната барана сума, која ја платив во кеш :(

Кои ми се опциите во овој случај? Имам само уште неколку дена да платам.
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.020
Поени од реакции
2.059
Поздрав,

Ова ми е прво мислење во Кајгана, меѓутоа подолго време сум читател на разни дебати. Се надевам дека не постои слична дискусија, во случај да постои ги молам модераторите да ме спојат со истата.

Пред неколку дена добив опомена пред отужување од една осигурителна компанија (нема да го спомнам името на компанијата за сега) во врска со заостанат долг. Јас сум бил клиент на таа компанија пред 3 години, кога со нив го осигурав автомобилот. Најнормално, во моментот кога го осигурав возилото, извршив и уплата за дадената услуга (без рати). Мислам дека уплатата беше околу 200 - 250 евра. 100 % сум сигурен дека не им останав должен за ниту една друга услуга. Тоа што ми бараа целосно го уплатив.

Следната година променив компанија за глупи причини, мој пријател се вработи во конкурентна па и јас ја осигурав колата во таа. Со новата компанија сум две години.

Сега добивам опомена пред отужување од адвокатска канцеларија. Сум должел 2500 денари (дури и вредноста ми изгледа многу глупава, каква услуга нудат за 2500 денари?!). Во писмото ми имаат пратено и број на фактура, со услуга: „Премија за осигурување„! Се јавив во компанијата, и ми велат дека им должам но не можат да ми кажат за што. После три години тешко дека можам да најдам доказ дека сум ја уплатил целосната барана сума, која ја платив во кеш :(

Кои ми се опциите во овој случај? Имам само уште неколку дена да платам.
Па сигурно треба да знаеш за што плаќаш, оди и разговарај со надлежните во банката да ти објаснат зошто си останат должен и тоа го дознаваш после 3 години. Додуша не е ни голема сумата, али незнам за што би служеле тие пари, бидејки се малку.
Можеби треба да платиш некоја оштета, али не верувам, најдобро е да одиш и да прашаш таму и ќе видиш што ке ти речат.
Мене малку ова ми е сумљиво, бидејки после 3 години го добиваш ова писмо, т.е оваа фактура за плаќање.
Со здравје.
 
Член од
9 април 2013
Мислења
12
Поени од реакции
1
Глупо ми изгледа тоа што во никој случај не би ми дозволиле да ја осигурам колата без да ја платам целосната сума. Не се работи за банка, туку за осигурителна компанија и плаќањето е извршено во готово. Кога ги прашав овие во компанијата, тврдат дека сум им останал должник меѓутоа не знаат за каква услуга?!

Сумата е глупава, и не ми претставува проблем да плаќам. Меѓутоа, идиотски и да платам а да не ми кажат за што. Освен тоа, ми праќаат опомена пред тужба. Освен тоа, не сум потпишал за никаква фактура издадена од оваа компанија. Се мислам кои ми се правните механизми кои би ме заштитиле во овој случај. Ако немам никакви механизми, тогаш секоја компанија може секого да тужи за секакви глупости. Како можам јас да докажам дека не сум бил корисник на дадената услуга?!
 

white_eagle

: : stuck in void : :
Член од
21 јануари 2008
Мислења
953
Поени од реакции
716
Ако си уплатил со картичка а не на рака тие 200-250 евра (нели рече ја немаш фискалната за доказ) а уште ја користиш истата трансакциона може да провериш дали уште постои извештај во твојата банка за таквата трансакција.
 
Член од
9 април 2013
Мислења
12
Поени од реакции
1
Ако си уплатил со картичка а не на рака тие 200-250 евра (нели рече ја немаш фискалната за доказ) а уште ја користиш истата трансакциона може да провериш дали уште постои извештај во твојата банка за таквата трансакција.
Баш ќе проверам дали имам извештаи од пред три години. Користам е-банкинг па би требало да можам да најдам нешто. Но што ако сум платил во готово? Често плаќам во готово :(
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
Поздрав,

Ова ми е прво мислење во Кајгана, меѓутоа подолго време сум читател на разни дебати. Се надевам дека не постои слична дискусија, во случај да постои ги молам модераторите да ме спојат со истата.

Пред неколку дена добив опомена пред отужување од една осигурителна компанија (нема да го спомнам името на компанијата за сега) во врска со заостанат долг. Јас сум бил клиент на таа компанија пред 3 години, кога со нив го осигурав автомобилот. Најнормално, во моментот кога го осигурав возилото, извршив и уплата за дадената услуга (без рати). Мислам дека уплатата беше околу 200 - 250 евра. 100 % сум сигурен дека не им останав должен за ниту една друга услуга. Тоа што ми бараа целосно го уплатив.

Следната година променив компанија за глупи причини, мој пријател се вработи во конкурентна па и јас ја осигурав колата во таа. Со новата компанија сум две години.

Сега добивам опомена пред отужување од адвокатска канцеларија. Сум должел 2500 денари (дури и вредноста ми изгледа многу глупава, каква услуга нудат за 2500 денари?!). Во писмото ми имаат пратено и број на фактура, со услуга: „Премија за осигурување„! Се јавив во компанијата, и ми велат дека им должам но не можат да ми кажат за што. После три години тешко дека можам да најдам доказ дека сум ја уплатил целосната барана сума, која ја платив во кеш :(

Кои ми се опциите во овој случај? Имам само уште неколку дена да платам.
Истото се случи на мој близок човек, уплатено во кеш и на крај памет дека треба со години да ја чува уплатницата, му стигна опомена пред тужба од брокер. За жал не можеш ништо да направиш ако немаш доказ за уплата. За 3 години, ако не грешам, побарувањето застарува, па види во тој случај дали можеш да избегнеш. Мој совет до сите е или да плаќате со картици (при што секогаш имате начин за проверка и доказ кога и како е платено), или да си ги чувате сите уплатници..
 
Член од
9 април 2013
Мислења
12
Поени од реакции
1
Ако си уплатил со картичка а не на рака тие 200-250 евра (нели рече ја немаш фискалната за доказ) а уште ја користиш истата трансакциона може да провериш дали уште постои извештај во твојата банка за таквата трансакција.
Извештаите од ебанкинг системот на Стопанска Банка ми дозволуваат да филтрирам само за последните две години.
 

white_eagle

: : stuck in void : :
Член од
21 јануари 2008
Мислења
953
Поени од реакции
716
Извештаите од ебанкинг системот на Стопанска Банка ми дозволуваат да филтрирам само за последните две години.
Ако не можеш преку ебанкинг, утре оди во работно време во банката и види дали тие можат да направат нешто повеќе. Друго чаре не гледам, освен ако не си сигурен дека си ги исфрлил тие документи за уплаќањето, види побарај низ дома може ќе ги најдеш :)
 
Член од
9 април 2013
Мислења
12
Поени од реакции
1
Сепак, дали јас треба да докажам дека не им должам или треба и тие да докажат дека јас сум им останал должник. Би сакал да видам како ќе го докажаат тоа?!

Ако компанијата која тужи не мора да докаже ништо, тогаш секоја компанија може да не тужи за се и сешто и ништо да не ги снајде.
И второ, ако јас некако докажам дека сум им платил, дали со тоа сме квит? Во овој случај компании како ЕВН и слични можат нон стоп да бараат плаќање на веќе платени сметки. Кој одговара за моето губење време, нервоза ...?!

Вака како што гледам, има многу простор за манипулација и премногу сила во рацете на приватни компании.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Сепак, дали јас треба да докажам дека не им должам или треба и тие да докажат дека јас сум им останал должник. Би сакал да видам како ќе го докажаат тоа?!

Ако компанијата која тужи не мора да докаже ништо, тогаш секоја компанија може да не тужи за се и сешто и ништо да не ги снајде.
И второ, ако јас некако докажам дека сум им платил, дали со тоа сме квит? Во овој случај компании како ЕВН и слични можат нон стоп да бараат плаќање на веќе платени сметки. Кој одговара за моето губење време, нервоза ...?!

Вака како што гледам, има многу простор за манипулација и премногу сила во рацете на приватни компании.
Каков е описот на фактурата, не може да биде 2500. Мора да е или остаток од фактура за доплаќање или нова фактура, ама ако е нова тоа е друго не е за АО.
 

beto10

Теле со визија
Член од
5 јануари 2009
Мислења
234
Поени од реакции
78
Сепак, дали јас треба да докажам дека не им должам или треба и тие да докажат дека јас сум им останал должник. Би сакал да видам како ќе го докажаат тоа?!

Ако компанијата која тужи не мора да докаже ништо, тогаш секоја компанија може да не тужи за се и сешто и ништо да не ги снајде.
И второ, ако јас некако докажам дека сум им платил, дали со тоа сме квит? Во овој случај компании како ЕВН и слични можат нон стоп да бараат плаќање на веќе платени сметки. Кој одговара за моето губење време, нервоза ...?!

Вака како што гледам, има многу простор за манипулација и премногу сила во рацете на приватни компании.
Според горе наведеното , сметам дека си 100 % во право.
Исто така немаш споменато , дали тие како компанија имаат доказ дека ти воопшто некогаш си соработувал со нив , дали се сеќаваш дека си потпишал нешто и дали го чуваш истото , доколку тие тоа неможат да го докажат , пак си ти во право.
Немање доволно докази и показателства , повторно си ти тој кој е во право.
И за твоето губење време и нервоза , доколку се одлучи дека нивната тужба против тебе е неважечка , мислам дека можеш да ги тужиш за клевета и уште нешто ( тоа правниците на форумот го знаат , не сум доволно упатен ).
Значи мое мислење е да си прашаш дали тие имаат некои докази дека некогаш си имал било каков контакт со таа компанија (y)
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Сепак, дали јас треба да докажам дека не им должам или треба и тие да докажат дека јас сум им останал должник. Би сакал да видам како ќе го докажаат тоа?!

Ако компанијата која тужи не мора да докаже ништо, тогаш секоја компанија може да не тужи за се и сешто и ништо да не ги снајде.
И второ, ако јас некако докажам дека сум им платил, дали со тоа сме квит? Во овој случај компании како ЕВН и слични можат нон стоп да бараат плаќање на веќе платени сметки. Кој одговара за моето губење време, нервоза ...?!

Вака како што гледам, има многу простор за манипулација и премногу сила во рацете на приватни компании.
Нема зошто да разговараш со осигурителната куќа кога предметот го преземала адвокатска канцеларија. Во опомената мора да имаш контакт информации. Побарај ги да ти достават копија или да ти кажат каде можеш да подигнеш копија од докуемнтот врз основа на кој е изготвена опомената. Сигурен сум дека не е за АО туку веројатно за некои обврски кои произлегувале од договорот за наредни години. Знаеш, оние напишани со ситни букви кои тогаш од радост за колата не си ги ни погледнал.
Сепак, барај си копија од документот. Ако не ти даваат, напиши на рака писмо на лице место со молба да ти се достави финансискиот документ за да можеш да го намириш долгот. Па тогаш ако не ти го дадат нека тужат колку сакаат.
 
Член од
9 април 2013
Мислења
12
Поени од реакции
1
Нема зошто да разговараш со осигурителната куќа кога предметот го преземала адвокатска канцеларија. Во опомената мора да имаш контакт информации. Побарај ги да ти достават копија или да ти кажат каде можеш да подигнеш копија од докуемнтот врз основа на кој е изготвена опомената. Сигурен сум дека не е за АО туку веројатно за некои обврски кои произлегувале од договорот за наредни години. Знаеш, оние напишани со ситни букви кои тогаш од радост за колата не си ги ни погледнал.
Сепак, барај си копија од документот. Ако не ти даваат, напиши на рака писмо на лице место со молба да ти се достави финансискиот документ за да можеш да го намириш долгот. Па тогаш ако не ти го дадат нека тужат колку сакаат.
Не сум бил до толку радосен кога платив за да ја осигурам колата. Башка што се работи за постара кола па не ми беше прв пат :)

Инаку, сигурен сум дека не потпишав ниту една фактура. Од тој ден, сум немал никаква работа со таа компанија.

Тоа што ќе го правам утре е да побарам копија од финансиски документ. По телефон денеска немаа појма што им должам. Во опомената пишува само основ: премија за осигурување и имам број на фактура. Не сум контактирал со адвокатската канцеларија, но во писмото и немам нивни контакт информации. Имам само еден телфонски број кој беше на осигурителната компанија.
--- надополнето: 9 април 2013 во 20:11 ---
Според горе наведеното , сметам дека си 100 % во право.
Исто така немаш споменато , дали тие како компанија имаат доказ дека ти воопшто некогаш си соработувал со нив , дали се сеќаваш дека си потпишал нешто и дали го чуваш истото , доколку тие тоа неможат да го докажат , пак си ти во право.
Немање доволно докази и показателства , повторно си ти тој кој е во право.
И за твоето губење време и нервоза , доколку се одлучи дека нивната тужба против тебе е неважечка , мислам дека можеш да ги тужиш за клевета и уште нешто ( тоа правниците на форумот го знаат , не сум доволно упатен ).
Значи мое мислење е да си прашаш дали тие имаат некои докази дека некогаш си имал било каков контакт со таа компанија (y)
Единствена соработка ми е таа кога ја осигурав колата. Од тогаш сум немал работа со нив.

Иако сум малку изреволтиран за целата збрка, ниту крај памет не ми оди да ги тужам. Барем не за 2500 денара :) Дури прв инстинкт ми беше да платам и да не се замарам со нив. Но сепак, за инает ќе одам до крај, да докажат дека им должам нешто.
--- надополнето: 9 април 2013 во 20:14 ---
Каков е описот на фактурата, не може да биде 2500. Мора да е или остаток од фактура за доплаќање или нова фактура, ама ако е нова тоа е друго не е за АО.
Немам добиено фактура. Само писмо, опомена пред тужење. Во писмото имам број на фактура и опис: премија за осигурување. Ништо друго.

Сепак, како што спомнав погоре, ќе барам да ми достават фактура или друг финансиски документ.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Штом ти викаат дека должиш,барај им да ти издадат дупликат документ за тоа што должиш.Ако не можат да ти дадат дупликат речи им дека ќе ги тжшиш за вознемирување и мелтгретирање.Види тогаш како ќе реагираат.
Имам една полна фјока,а во неа имам документи од првата казна и првата кола до денес.Кога не се чуваат документи така е.
 
Член од
9 април 2013
Мислења
12
Поени од реакции
1
Штом ти викаат дека должиш,барај им да ти издадат дупликат документ за тоа што должиш.Ако не можат да ти дадат дупликат речи им дека ќе ги тжшиш за вознемирување и мелтгретирање.Види тогаш како ќе реагираат.
Имам една полна фјока,а во неа имам документи од првата казна и првата кола до денес.Кога не се чуваат документи така е.
Не ми е логична оваа филозофија да чувам секакви документи. Разбирам зошто тоа е практика кај нас, но поради некои криминални компании кои се обидуваат преку вакви манипулации да исцедат и последен денар од нивните клиенти, ние мора да чуваме секакви документи.

Сепак јас чувам, имам тон документи од уплатени сметки за струја, телефон, интернет .... секакви глупости. Тоа што не го чувам е разни плаќања за услуги како што е оваа. Па ако не го платев целиот износ, по која логика тие би ми ја осигурале колата? Тоа ми е глупаво во целиот овој случај. Јас платив за услуга, таа ја добив. Сега после неколку години, им текнува да ми пратат опомена пред тужба. Со само 7 дена да им платам. Ако ова не е рекетирање, не знам што е!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom