Омилен македонски сликар

Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Колку што можем да приметам многу малку се посветува внимание на нашето сликарство. Бидејќи сум голем обожавател на сликарство, сакам да размениме мислења за нашите автори.
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Мартиноски, Пандилов, Анастасов, многу речиси сите ми се допаѓаат. Ѓорѓиев да не ги набројувам.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Колку сум у шок од кога видов дека на темава има само 1 мислење...NOT.

Имаме одлични сликари. Било од старите генерации, било младиве...али шо да дрвам за нив, кога они сами очигледно не се промовираат ко шо треба, па се комплетни непознаници за просечниот македонец.

И озбилно гледам нивна грешка у тоа што уше се надаат дека со галериски изложби ќе привлечат соодветно внимание, и шо не ја зимаат у предвид ни новата маркетинг ера, ни медиумите.

Али тоа е нивен избор, и истото не е тема на муабет тука (ама ме боли бе, па морам да си промрчам):kesa:
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Марго Георгиев-Торнадо, за други и не сум толку информиран но за овој имам прочитано нешто и гледано негови фотографски дела и ми се допаѓа.
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Od makedonskive samo od Borko Lazeski i Aleksandar Stankovski znam nekoe delo :kesa:

Od ostanatite sum videl nekoe delo sigurno po galerii ama ne sum zapamtil koj e avtorot.

Se poznavam so Soleski ama kolku e cenet kako slikar vo Makedonija pojma neam :kesa:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Имаме одлични сликари. Било од старите генерации, било младиве...али шо да дрвам за нив, кога они сами очигледно не се промовираат ко шо треба, па се комплетни непознаници за просечниот македонец.

И озбилно гледам нивна грешка у тоа што уше се надаат дека со галериски изложби ќе привлечат соодветно внимание, и шо не ја зимаат у предвид ни новата маркетинг ера, ни медиумите.
Во оваа земја е тешко да си познат, популарен и препознатлив актер или писател, а камо ли како сликар. Иако најстара форма на уметност, сликарството е најнепопуларно, зошто, можеби зашто еволуирало во уметност која луѓето многу малку ја разбираат. :toe:
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Многу е тешко во нивната професија да опстанат... Многу е скапа било каква промоција, печатен материјал, реклама... И они ко што ги дал Господ, повеќето се сликари и толку (ретко кој знае да си го среди комерцијалниот дел, не ги бива за тоа).

Кај нас Министерството за култура го има Биеналето во Венеција и толку... Се друго е гола вода...

А има мнооогу квалитетни сликари што мене лично дури ми е срам што не се афирмирани како што треба.
 
N

Nephthys

Гостин
Многу е тешко во нивната професија да опстанат... Многу е скапа било каква промоција, печатен материјал, реклама...
Колку навистина е потребно финансиски да се вложи за да се организира една изложба кај нас?

Мене омилен македонски сликар ми е Илија Пенушлиски




 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Мнозина се, не можам да одвојам ниту еден посебно.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Мнозина се, не можам да одвојам ниту еден посебно.
Пробај де... или уште подобро, не одвојувај, спои ги сите во еден пост. Ако не успееш во еден, наведи ги во два, па ја ќе ги спојам место тебе. :helou:
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
Сум била на изложба на Атанас Ботев. Пред една година многу стана актуелен со неговиот билборд во кој го искажа револтот кон Грција (свастиката на знамето). Исто така и Драган Петковиќ е авангарден модерен македонски сликар.

Сепак најмногу ми се допаѓаат на Никола Мартиновски.:smir:
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Вангел Наумовски,навистина сликаше прекрасни слики. Во музичкото училиште во Охрид има многу убава негова слика,штета шо неможам да ја најдам на интернет, инаку еве некои негови слики.

Од по ТВ шо сум гледала, Петар Мазев ми остави впечаток.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Spored mene najbolji makedonski slikar e Tanas Luloski od preminatite i Angel Gavrovski od se uste zivite.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Не можам да се сетам на името на сликарот.
Знам дека беше Турчин роден во Битола.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom