Омилен Метал Албум

Kiro Hametovski

Sniffericious
Член од
11 декември 2005
Мислења
1.685
Поени од реакции
43
Fallen Angel, брат, моеше еднаш НЕ за Металика да пишуеш...мислам не ме сваќај погрешно, и ја ги обожавам, ама се што прочитав у двата поста за сите песни беше луди рифови, откачено соло, прекрасна лирика...без навреда, али дај еднаш да слушнеме што мислиш и за другите бендови.

бај д веј, еден од омилените албуми ми е Spiritual Healing од Death.
Многу ми се допаѓа тоа што е искомбиниран олдскул дет метал ритамот со спори делови и брзите солажи усред спор ритам...башка многу ми се свиѓа бубањот у цел албум, особено добошот. Таков добош нигде неам слушнато...дефинитивно ремек дело и нема песна од овој албум што не ми се допаѓа.
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
добро бре , спомнав само 2 албума ... реков дека наредниот ке биде од Мејден ... можда ке пишам и од некоја друга група ... едноставно за овие можам поише да кажам ... АМАН еј ! ... не заборавај дека објаснив у секоја песна за што се пее (ретко кој ги сваќа текстовите на металика) .. значи не е само соло и рифови ... ако не ти се свиѓа мојата анализа на албуми , онда напиши ти што мислиш за секоја песна посебно , па да видиме !
 

Kiro Hametovski

Sniffericious
Член од
11 декември 2005
Мислења
1.685
Поени од реакции
43
добро бре , спомнав само 2 албума ... реков дека наредниот ке биде од Мејден ... можда ке пишам и од некоја друга група ... едноставно за овие можам поише да кажам ... АМАН еј ! ... не заборавај дека објаснив у секоја песна за што се пее (ретко кој ги сваќа текстовите на металика) .. значи не е само соло и рифови ... ако не ти се свиѓа мојата анализа на албуми , онда напиши ти што мислиш за секоја песна посебно , па да видиме !
добро ти реков да не ме сваќаш погрешно. у право си дека не се толку лесни на металика текстовите за разбирање и алал да ти е ако сам си ги анализирал, ама 90% од постовиве ти се за нив, не само у оваа тема. Ја за албумот што го издвоив како еден од омилениве напишав што мислам во целост, не го пишуев песна по песна зашто ги неам на сите песни читано текстовите, и тоа за рифовите и солажите ти што го пишуваше не беше замерка, него колку да заштедиш простор:toe::)
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
епа добро де ... металика ми се онака у срце ... затоа за нив највише можам да кажам ... иначе имам и за други групи пишувано ... влези у "омилени бендови" .. па види кои групи све ги слушам .. ги немам сите ставено зашо не ми текнуваа кои све беа ... али би требало да се едно 70% од сите омилени бендови ... попосле ке пробам сите да ги напишам !

:)
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Live Cannibalism - Cannibal Corpse (2000) :pos:


  1. "Staring Through the Eyes of the Dead" – 4:13
  2. "Blowtorch Slaughter" – 2:37
  3. "Stripped, Raped and Strangled" – 3:38
  4. "I Cum Blood" – 4:12
  5. "Covered with Sores" – 3:43
  6. "Fucked with a Knife" – 2:26
  7. "Unleashing the Bloodthirsty" – 4:12
  8. "Dead Human Collection" – 2:39
  9. "Gallery of Suicide" – 4:11
  10. "Meat Hook Sodomy" – 5:10
  11. "Perverse Suffering" – 4:20
  12. "The Spine Splitter" – 3:31
  13. "Gutted" – 3:26
  14. "I Will Kill You" – 2:47
  15. "Devoured by Vermin" – 3:38
  16. "Disposal of the Body" – 3:41
  17. "A Skull Full of Maggots" – 2:32
  18. "Hammer Smashed Face" – 4:45
Live албум од метал бендот Cannibal Corpse, со постари песни, но изведени од поновиот вокал - George Fisher. Извонредно одлични наслови и текстови. Ќе ги издвојам песните: I Cum Blood, Dead Human Colection, I Will Kill You, Devoured By Vermin, A Skull Full Of Maggots и Hammer Smashed Face (my favourite).
Дефинитивно еден од најдобрите метал албуми. Овој албум е must-have за обожавателите на Death металот.
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
па, реков дека ке спомнам нешто друго покрај металика ...

мој следен албум е ...




Мејден некако ги ислушав веке .. али сепак морам да го спомнам албумов, ремек дело што многу долго време ми беше број 1 албум на светов .. албум со малце поинаков звук од другите .. албум што има привлечено многу фанови ... албум кој што многу луге го сметаат за најдоброто остварување на Мејден ... албум на кој што човек едноставно неможе да му се изнаслуша .. албум од бенд на кој што го имам посветено животот, Ајрон Факинг Мејден ... како и у предходните 2 албума што ги спомнав, така и у овој, песните се која од која подобра .. уште пред неколку години пробуев да ги анализирам и да ја сватам поентата у секоја песна за што се пее ... незнам колку точно сум ги сватил , али ке се обидам да објаснам ...

па...

албумот почнува со мојата омилена ...

1.Cought Somewhere in Time - самото гитарче на почетокот на песнава ме тера да го ислушам целиот албум .. песна што ми станала омилена уште на првите 10 секунди од неа .. вокалот на Брус и прекрасните гитари у песнава едноставно ме вадат од кожа .. од самото слушање добивам чувство дека песнава никад нема да ми здосади колку и да ја слушам.. песнава се пее за човек кој што е наговорен да си ја продаде душата, но тоа што треба да го добие за возврат останува тајна ...


2.Waster Years - гледам дека песнава на многу луге им е една од омилените .. супер отпеана песна со неодоливиот глас на Дикинсон .. оф корс дека тука е и прекрасното соло на Дејв кое што у песнава ми прави стварно многу мерак ... мислам дека песнава го опишува стравот од распаѓање на Мејден како бенд во тоа време .. таа катастрофа би излегла како многу потрошени години ...


3.Sea of Madness - песнава како што ми текнува ми стана една од омилените уште пред едно 9-10 години кога уште на касета ги слушав мејден, песнава случајно ми се нашла таму ... самиот рефрен у песнава ми ја исполнува цела душа.. ми нема здосадено и после 10 години слушање ... песна во која што метафорично е представена состојбата на човекот ...


4.Heaven Can Wait - некако песнава никад не ми правела многу кеиф .. секако дека неможам да кажам дека е лоша .. али ке кажам дека текстот у песнава опишува искуство за тоа како е да се биде блиску до смртта и наеднаш да се избегне ...


5.The Loneliness of The Long Distance Runner - песнава најверојатно нема да престанам да ја слушам у наредниве 70 години .. уште едно големо ремек дело на Мејден .. уште еден рефрен што ми ја исполнува цела душа .. уште една песна на која неможам да и се изнаслушам веке многу долго време ... песнава колку што знам е напишана според истоимен филм од 1962 година .. приказната баш и не ја знам пошто го немам филмот гледано ..


6.Stranger in a Strange Land - супер песничка со стварно прекрасно соло, убава мелодија,и многу добро отпеана ... мислам дека песнава ја имаат издадено и како сингл .. песна што се пее за човек што е заробен и удавен под мразот на арктикот и неговото тело е откриено после неколку години .. мислам дека ова е и вистинска случка ...


7.Deja-Vu - песништево морам да го ставам како една моите alltime favourite песни на сите времиња .. песна што ја имам слушано по 1000 пати на ден .. едноставно тоа солото и прекрасната мелодија ме полудуваат скроз .. немора да кажувам за што се пее .. на сите им е познато чувството на дежа-ву ...


8.Alexander The Great - Уффф ...уште една alltime favourite .. песнава без размислување би ја прогласил за за најдобрата хеви метал песна на сите времиња .. едноставно не се опишува со зборови .. најјакото соло некад одсвирено.. го слушам у моментов дур го пишувам ова :).. песна што неможе со години веке од глава да ми излезе .. штета што никад ја немаат песнава одсвирено у живо .. Александар Д факинг Грејт ...


тоа би било тоа ...

Up The Irons !
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
hmmmmm mene albumov ic ne me pali, dobro de ja taka i taka mislam maiden se asociira samo so prvite dva albuma:drk:
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
Шознам...
Ваљда од Mastodon-Leviathan....
И Opeth-Blackwater Park/Orchid
И од Pelican-The Fire In Our....
А да, и од Bill Skins Fifth-s/t....

Албумот се здобива со статусот на најомилен откако ќе успее да уништи едно цеде од вртење.. :smir:
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Ако е така тогаш Ride the Lightning го зема првото место кај мене. И Waking the Fallen.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
На сиииитееееееее времиња.

Многу лесно оној ви текнуе од блек сабат оној првиот кој шо сите го знаете и слушате.
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
веројатно требаше ...And Justice For All да го кажам сега .. али ке идам со нешто друго познато како црниот албум ..




Албум на Металика со многу поинаков звук за разлика од предходните 4 неверојатно трешерски албуми .. ова е веројатно албумот кој што да не беше направен , Металика оддамна немаше ни да постои .. црното ремек дело што ги има извадено од пропаст .. али за жал не продолжија со нивниот моќен треш .. сепак албумов има супер песни, супер рифови, супер соло гитари, супер вокал и најбитното според мене е што има неверојатно добри текстови .. али пошто ме фати некоја мрза, ке ги кажам само тие што ми се ептен омилени ..
првата песна е и моја омилена од овој албум ..

Enter Sandman - дефинитивнопесната што ја има извадено Металика од пропаст .. неверојатно добро гирарче на почетокот преминувајки во неверојатно опасни и моќни рифови .. и оф корс, познатото соло на Кирк .. веројатно секој може да го разбере текстот у песнава .. познатата приказна за кошмарите на едно дете и неговиот страв од песочниот човек-господарот на соништата и кошмарите ...

Sad But True - повторно една од моите alltime favourite песни на која што неможам да и се изнаслушам .. тешки рифови кои што скроз ме пореметуваат и ме тераат да ја слушам песната од поново и од поново .. во песнава лежи и еден од моите омилени текстови кој што кажува за лошата страна на човекот која што станува се појака и завзима целосна контрола врз него ...

The Unforgiven - легендарната Неопростлива балада .. препознатливиот звук на Кирк и рефрен што ме исполнува .. факинг мастерпис .. штета што скоро никој не ја разбира песнава .. али еве ке објаснам .. се пее за мало дете кое што е отфрлено од општеството и додека расте е присилено да ги живее правилата на животот .. и кога е веке остарен, жали за тоа што ги нема прекршено во своја корист ...

Wherever i May Roam - уфф .. долго време неможев да и изнаслушам на песнава .. "The Road Becomes My Bride" .. не верувам дека уопште е можно боље стих од ова да се напише .. можда сите мислат дека песнава се пее за бездомник што скита по улици .. али не е така .. песнава е конкретно за бендот кога е на турнеја низ целиот свет оставајки ги позади нивните блиски и сакани .. значи Вагабондот овде е Металика .. исто така има и интересно делче на крајот кое што се однесува на Клиф Бартон .. "Carved upon my stone, my body lie, but still I roam" .. кажува дека секогаш е со нив .. иако веке не е жив !



Nothing Else Matters - најискрено, ми се сере од песнава .. само тоа имам да кажам !:pos:



доволни се овие .. другите ме мрзи да ги пишувам .. !
 
Член од
7 септември 2007
Мислења
99
Поени од реакции
1
ti se sere od nothing else matters ne deka pesnata ne e dobra tuku naprotiv samo epten e veke iskomercijalizirana i sekade mozes da ja slusnes pa duri i od nekoi smizlicki na koj ako im kazes deka e od metallica ke povratat.
ama za albumot i na mene mi e najdobro nesto sto go imam slusnato zaedno so Toxicity-System Of A Down
Posle ovie moze da go stavam i The Burning Red-Machine Head
pa One-Soulfly
pa da ne produzuem natamu
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
Opeth-Orchid
iron maiden-seventh son of a seventh son
dimmu borgir-death cult armagedon
cradle of filth-nimphetamine
Riverside-second life syndrom
Green carnation-light of day,day of darkness
spheric universe experience-anima
unexpect-in a flesh aquarium
emperor-ix equilibrium
davin townsend-terria
wuthering heights-to travel for evermore
tool-lateralus
fates warning-a pleasent shade of grey
enslaved-blodhemn
 

PoisonGrl

~Malo crveno~
Член од
8 јули 2006
Мислења
664
Поени од реакции
2
Се решив за следните три:
Pantera- Cowboys from hell. Рифови кои влегуваат во глава и текстови кои наежуваат.
Metallica- Master of puppets. Мислам дека не треба да објаснувам зошто, едноставно одличен е.
И најдоброто за крај:
Opeth- Blackwater Park. Ме воодушевува со секое слушање. Едноставно претсавува свет за себе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom