Омилени екс-ју писатели

Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
Кои се Вашите омилени писатели кои потекнувале или сеуште потекнуваат од територијата на поранешна Југославија? Кои нивни книги Ве воодушевиле?
Мои фаворити се: Меша Селимовиќ (Дервишот и смртта), Јован Јовановиќ- Змај (иако пишува поезија за деца стохозбирката Невен)и Десанка Максимовиќ.:helou:
 
Член од
22 септември 2008
Мислења
38
Поени од реакции
0
јееј, змај! го сакам највише у свет! јерговиќ (го фалев веќе еднаш), а богами и балашевиќ. треба да пишува повеќе! и секако, да не испадне дека кога сум била мала сум го читала само змај - бранко ќопиќ :)
 
Член од
12 јули 2008
Мислења
161
Поени од реакции
9
Odlicen e Mesa Selimovic i negoviot Dervisot i smrtta. Avtor so cuvstvo za psihoanalizata, vecnata podvoenost na covekot i za filozofijata na apsurdot.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965
Меша Селимовиќ. „Дервишот и смртта“ и излишен е секој друг коментар.
Генијален е.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.673
Поени од реакции
13.263
Бранко Ќопиќ и Иво Андриќ..
 

Маца_мк

♫♥good girl gone bad♥♫
Член од
13 февруари 2007
Мислења
6.421
Поени од реакции
464
Бранко Ќопиќ и Момо Капор(Ивана, ах:pipi:)
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.800
Поени од реакции
7.054
Данило Киш ми е еден од подрагите писатели. Се мислев дали и јас, така само експресивно да пристапам кон темата и да пишам само автор ( тоа само звучи потценувачки, но немам намера да се поставам потценувачки ). Данило Киш ми е еден од воопшто поомилените писатели, и есеистичкиот дел од творештвото ми се допаѓа. Ми се допаѓа затоа што е светски книжевник, не ограничен од местото/времето во кое што живеел.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Мирослав Крлежа, Иво Андриќ, Меша Селимовиќ, Исидора Секулиќ. И Оскар Давичо и Милош Црњански.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom