Од што имате фобија?

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Исто и од змии имам многу страв, дух да ми испадне нема да ме страв од него ли змија :)
Незнам статистиката што кажува ама сигурно у задњи
50 год. немат умрено повеќе од 5 луѓе во МК од угриз на змија.

Највеќе луѓе гинат во сообраќај, а никој не се плаши :)
Тоа е добро, и да умреш колку можеш ќе се спасиш.
Чудни се патиштата на фобиите, посебно од змијата.
Ама никако да се дефинира архетипското значење на истата.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Незнам статистиката што кажува ама сигурно у задњи
50 год. немат умрено повеќе од 5 луѓе во МК од угриз на змија.

Највеќе луѓе гинат во сообраќај, а никој не се плаши :)
Тоа е добро, и да умреш колку можеш ќе се спасиш.
Чудни се патиштата на фобиите, посебно од змијата.
Ама никако да се дефинира архетипското значење на истата.
Не знам брат дали се нашиве опасни али кога ќе ги видам косава ми се крева, јбг тоа е неможе да се надмине ваа фобија :)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Не знам брат дали се нашиве опасни али кога ќе ги видам косава ми се крева, јбг тоа е неможе да се надмине ваа фобија :)
Прво дознај зошто се плашиш, а после кажи дали може или не може да се надмине. :)
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Прво дознај зошто се плашиш, а после кажи дали може или не може да се надмине. :)
Воа ќе звучи за никаде ама ајде, значи се плашам уште од многу одамна али еднаш бев во Охрид воа беше одамна може коа имав 10 год и во чаршија видов еден питон и со него се сликаа луѓе, и сеа не знам што ми требаше тогаш стварно не ми беше страв од него а од змии имав страв првен го галев па после решив да се сликам а тоа беше змија и пол, поима неам зошто се сликав изгледа гледав дека луѓето се сликаат и е безбедно па решив и ја или може оти е домашен вид па се сликав а да видам змија вака дива на улица ке збрлавам коа ќе видам како се движи како го пушта јазикот и какви очи има аууу :)
 
Член од
21 декември 2008
Мислења
105
Поени од реакции
94
имам хирофобија - страв од вода...како мал имав инцидент и одвај преживеав давење ( моменти ме делеле од смрт ) и сега кога и да сум во присуство на големо пространство на вода имам голем немир во себе не можам ни да ви го опишам чувството како е ама колку толку умешно го сокривам тоа. Мислам оваа година
( ако соберам храброст да се пријавам на часови за пливање за возрасни , слушнав имало такво нешто ) но како што знам ке треба прво со стручно лице да се консултирам. Инаку од ништо друго немам страв, ама баш од ништо...што мислите за ова, паметна идеја е или ?
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.531
Поени од реакции
34.795
Со стравот секогаш мора да се соочиш, а тоа ќе ти помогне да го надминеш истиот,
Секако со стручна помош.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Воа ќе звучи за никаде ама ајде, значи се плашам уште од многу одамна али еднаш бев во Охрид воа беше одамна може коа имав 10 год и во чаршија видов еден питон и со него се сликаа луѓе, и сеа не знам што ми требаше тогаш стварно не ми беше страв од него а од змии имав страв првен го галев па после решив да се сликам а тоа беше змија и пол, поима неам зошто се сликав изгледа гледав дека луѓето се сликаат и е безбедно па решив и ја или може оти е домашен вид па се сликав а да видам змија вака дива на улица ке збрлавам коа ќе видам како се движи како го пушта јазикот и какви очи има аууу :)
Хахахах и они кога ќе видат човек сигурно се плашат. :)
 

Mila Mina

❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤
Член од
12 ноември 2011
Мислења
649
Поени од реакции
712
Од височина...не можам на тераса повисока да застанам а да не ми лазат морници ....а и ми се лоши на високи места коа идам погледот надолу ми прави вртоглавица и лошо ми е ептен......
И од кучиња пошто сањам кошмари со нив од мала...
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Последниве неколку дена сите тие мали ситни работи кои предизвикуваа мали и ситни нелагодности да не речам страв, сите од инает ги направив.
Не е инает него да видам што е што, чувството на моќ после тоа бррррррррр ми се чини со куров ѕид ќе турнам :icon_lol:.
--- надополнето: 17 декември 2011 во 16:28 ---
Од височина...не можам на тераса повисока да застанам а да не ми лазат морници ....а и ми се лоши на високи места коа идам погледот надолу ми прави вртоглавица и лошо ми е ептен......
И од кучиња пошто сањам кошмари со нив од мала...
Купи си куче питбул мало и кога ќе потпорасни шетај го над некој мост или надвожњак, и ќе забележиш дека нема потреба од неразумен страв :icon_lol:.
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.212
Поени од реакции
7.269
од сопствени импулсивни реакции
глувци
истрошен и воден асвалт.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom