Од денеска и дијаспората со право на глас

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
Па, за македонци во Австралија, не сум видел, ама ми збореле дека ги има еден тон. Во Њу Џерси сам сум ги видел, еден тон. Детроит, Чикаго. Ти зборувам за заедници, не за индивидуалци кои што живеат во некоја забутана улица и никој не ги знае.
За албанци можам ист пример да ти дадам, колку сакаш, на кило. Цела западна Македонија ти е по Хрватска, слаткари, ресторани, Чешка, Словачка, Швајцарија...


Друга работа е што по кој терк ќе работат тие? Ќе се одберат тројца пратеници кои што ќе живеат во Америка, ќе работат во Америка, ама како бонус ќе земаат како наши пратеници???? Колкава ќе биде нивната моќ во гласање, дали ќе се зимат во предвид нивните предлози за носење закони, или само ќе фигурираат како имиња во Собрание кои што НИКОГАШ нема да ги видиме.


Законов е глуп, со време ќе сфатиш и сам.
Абе Македонци во австралиа америка европа има, ама да ли имаат сите право на глас т.е. Македонско државјанство.

За тоа по кој терк ќе работат ти кажав, тоа ќе треба да видиме, а за гласањето, нивната моќ во парламентот, си има закон за пратеници не знам кои би биле исклучоците за нив.

Инаку не верувам дека законот е глуп, незнам зошто го класифицираш како глуп кога голем број на земји го практикуваат.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Абе Македонци во австралиа америка европа има, ама да ли имаат сите право на глас т.е. Македонско државјанство.

За тоа по кој терк ќе работат ти кажав, тоа ќе треба да видиме, а за гласањето, нивната моќ во парламентот, си има закон за пратеници не знам кои би биле исклучоците за нив.

Инаку не верувам дека законот е глуп, незнам зошто го класифицираш како глуп кога голем број на земји го практикуваат.

Ко прво, нека ти биде јасно дека сме вековни години далеку од тие број земји :)
Ко второ, треба да ти биде јасно дека ова е направено само поради поголема политичка моќ на нашиот ни драг премиер откако видно му паѓа рејтингот дома.
Ко трето, треба да ти биде јасно дека нашите политичари се луѓе кои што во нивното резиме имаат купен факултет и 3 години искуство Кај Злате како келнер.

Кога би биле ние Британија, со векови традиција на грофови, кралеви принцеви тогаш можда.

Ама џабе серам ја..

Гаро, ајрлија :)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.199
Поени од реакции
18.011
Ќе имаат албанските партии 3 пратенички места повеќе.

Со оглед дека и дијаспората е поделена во однос 70% за ВМРО и 30% за СДСМ, само албанците ќе ќарат пратенички места.
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Интересен ќе биде избирачкиот список а?:)
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
:smir: Монти Пајтон се откажаа од комедии кога ние одлучивме да играме политика.

Ова нашево одамна престана да биде комедија....нема ни жанр каде би можело да се смести.:)
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Интересна одлука... убава за нив, но дали за нас, убаво за партиите? или па не, зошто навистина несакам некој Џими со македонски пасош кој за Македоунија слушнал од деди и мами да шкрта на избирачко ливче по негов фри чојс.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
:smir: Монти Пајтон се откажаа од комедии кога ние одлучивме да играме политика.
:pos: Седнаа еден ден, и рекоа, момци... идеме у пензија се појавија македонците, нашата мисија на оваа планета е завршена. :)

Не бе озбилно, ова ти е као, те изневерила девојката и плус те откачува, ти вика не те сакам, ама сеуште имаш забрана од неа да искочиш со другарите на пиво.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
Кога би биле ние Британија, со векови традиција на грофови, кралеви принцеви тогаш можда.
Ние имаме поголема традиција и култура од Британија, впатем не асимилираме и уништуваме други култури, народи и не ги бомбардираме со наплам бомби.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Мушко, наебавме :) Те жалам и тебе...сега ќе треба не по 10, туку по 20 евра годишно за Македонија да даваш! :kesa:
A be, moze mene ke me odbrerete, pa ke vi bidam poblisku za ona pivata i skarite :)))))))! Pa nema da moram da davam (dolari ne evra) pari za TATKOVINATA I VMRO - citaj Gwujo tapoto i Branko kjeleshot!
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Ко прво, нека ти биде јасно дека сме вековни години далеку од тие број земји :)
Ко второ, треба да ти биде јасно дека ова е направено само поради поголема политичка моќ на нашиот ни драг премиер откако видно му паѓа рејтингот дома.
Ко трето, треба да ти биде јасно дека нашите политичари се луѓе кои што во нивното резиме имаат купен факултет и 3 години искуство Кај Злате како келнер.

Кога би биле ние Британија, со векови традиција на грофови, кралеви принцеви тогаш можда.

Ама џабе серам ја..

Гаро, ајрлија :)
Џабе сереш , навистина...затоа не сери!!!
Ко да ти е мака нешто за законов, ама тоа ти е, редно беше, сега косоварите нема да имаат големо значење за тоа која политичка партија ќе биде на власт или кој претседател ќе избереме и „дали“ ќе избереме.
Уште еднаш да им честитам на сите вистински Македонци кои се надвор од Македонија. Конечно можете уште на еден начин да придонесете за својата Татковина.

Инаку Римз...за твоја информација...од сигурни извори :wink:
Англиската кралица и кралското семејство во Англија се последна дупка на свиролчето. Си има Англија влада и премиер, а кралското семејство е таму само за имиџ.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Нејсе, да не зборувам многу, да не ми накалемите дека имам нешто против македонската дијаспора и дека овој закон не ми е во прилог поради етнички побуди како што досега сто пати сте ми се качиле на глава.

Џабе сереш , навистина...затоа не сери!!!
Ко да ти е мака нешто за законов, ама тоа ти е, редно беше, сега косоварите нема да имаат големо значење за тоа која политичка партија ќе биде на власт или кој претседател ќе избереме и „дали“ ќе избереме.
Уште еднаш да им честитам на сите вистински Македонци кои се надвор од Македонија. Конечно можете уште на еден начин да придонесете за својата Татковина.

Инаку Римз...за твоја информација...од сигурни извори :wink:
Англиската кралица и кралското семејство во Англија се последна дупка на свиролчето. Си има Англија влада и премиер, а кралското семејство е таму само за имиџ.
Убаво си реков јас, само кој да ме чита..
Друже, колку и да не сакаш да признаеш, повеќе има албанци во туѓина, отколку македонци. И тие албанци, ќе се здобијат со право на глас.
Јас ни тоа не го сакам. Појасно ти е сега? Или сеуште мислиш дека само против македонците имам нешто?? А тоа дека македонците од страна придонесуваат за Македонија, многу лесно ќе ти го демантирам. Провери кој носи пари дома. И ќути.

A be, moze mene ke me odbrerete, pa ke vi bidam poblisku za ona pivata i skarite :)))))))! Pa nema da moram da davam (dolari ne evra) pari za TATKOVINATA I VMRO - citaj Gwujo tapoto i Branko kjeleshot!
Боро, јас со две раце ќе те гласам мајке ми :):) Само што ние сме построги за тоа давање пари... Повеќе даваме. Е тек тогаш ќе наебеш :):)
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
А тоа дека македонците од страна придонесуваат за Македонија, многу лесно ќе ти го демантирам. Провери кој носи пари дома. И ќути.
Иди во Струмичко и види, одма ќе заќутиш. Впатем и самиот знаеш арам пари не се убави, е сега кој носи дома арам пари оцени си самиот.
Него... тебе друго те копкаше...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom