Одземен телефон на час

Член од
8 јуни 2013
Мислења
37
Поени од реакции
14
Законот за заштита на лични податоци важи само кога некој го злоупотребува твојот идентитет. Во случајов тоа би било ако професорката јавно обелодени слика од тебе, видео, или какви и да било информации КОИ го вклучуваат твојот идентитет. Не важи во случај ако ти го „земи“ телефонот. Ти немаш докази дека таа ЈАВНО обелоденува слики од тебе, без твоја дозвола. Ти само си мислиш дека таа ти буричка низ телефонот, без докази без никаква потпора иако во 90% од случаевите има телефонот локпатерн при заклучување, а професорот не е хакер да го пробие тој код.
Во случајов другар ти е кривиот, зашто ги крши правилата за однесување во објект од јавен карактер - училиште. Во прва година потпишавте договор дека тие правила вие ќе ги почитувате. Крај краева лути му се на другарти, професорот е во право кога му го зел телефонот. Во случајов единствено решение е да дојдат од другарти родителите и тие да зборуваат со професорот.
Па добро секако дека нема да објави, а немам лок патерн за жал, сепак ниту не сакам да види воопшто било какви податоци, дали се тоа слики, пораки или што ти знам таму друго.
aко толку ти требаше телефонот колку што кажуваш дека ти требал ќе и отидеш другарче.. тоа е тоа.. од мене толку на темава :)
Па не сакав да и отидам дома, тоа не покажува дека телефонот не ми требал.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Јас мислам дек требит магија да му фрљиш или во намала рака да го исколниш убо.
Абре ќе ти го вратит телефонот шо туку паничиш.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Па добро секако дека нема да објави, а немам лок патерн за жал, сепак ниту не сакам да види воопшто било какви податоци, дали се тоа слики, пораки или што ти знам таму друго.

Па не сакав да и отидам дома, тоа не покажува дека телефонот не ми требал.
тоа што ти сакаш или несакаш, задржиси го за себе. Ти праша дали професорот ти ги загрозува личните податоци гледано од правна рамка. Одговорот е НЕ. Дали направила нешто нелегално. НЕ. Дали згрешила кога го зела телефонот. НЕ. Дали тоа што телефонот е твој, значи дека нетреба да е одземен кога се злоупотребува на час? НЕ.
Побарај ги документите кога си се запишувал во средно. Има еден договор кој си го потпишал ти и твојот другар. Читни го и не скокај ко прле пред магаре.
Следнот пат пази на кого му го даваш мобилниот, можеби тој ќе ги објави некој разговор или слика анонимно, па потоа друг ќе ти е крив, ко во случајов.
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
990
јас па мислев дека ова во мое време беше интересно, ко си купивме првпат во живото телефон, моторолчиња, нокичиња, и ги носевне на школо да се покажиме
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.945
Како бе не смее? И како очекуваат да се воведе ред и дисциплина на час , а без притоа да не се направи големата. Еј за најмала глупост или беља да се оди до крајни истанци, директори, педагози, родители. И замисли само некое просечно училиште со 10 парарелки. Па 5 директори и 10 педагози треба да има само за да се расправаат со пубертетлии. И не е средното детска градинка или престој па професорот да се грижи дали детето е наспано или јаде за ручек. Па после се чудиме оти се дешаваат вакви работи. Па нормално и јас да сум професор ич нема ни да се замарам. Нити ќе земам телефон, нити ке го носам кај директор. Едноставно ке гледам денот да помини, да си кажам тоа што имам да кажам па кој сфатил арно кој не пак арно. На кој му се учи нека учи, јас плата на први ке земам.
Е после просекот слаб ке биди, децата тиквари. Тиквари тиквари ама битно нема да имаат трауми или да си набијат комплески од некој си таму професор, и што е најбитно сите камиони на граница ке поминат;)
П.с во мое време чим одеше на муабет кај педагогот ај и така и така, ама чим кај директорот имаш закажано работата не мирисаше на арно. Ретко кој насмеан излегол од таму, најчесто со документите во раце. Сакам да кажам директорот се замараше само со крајни случаи, немаше време да се заебава со глупости. И не се сеќавам дека некој ученик доброволно побарал да оди кај директорот, од тоа бегавме како ѓаол од крст.
E затоа, треба да се воведе правило: телефон и сим-картичка да можат да купат и поседуваат само полнолетни граѓани. Ако му го дадеш твојот телефон на детето, доколку го фатат, ти како родител или постар полнолетен брат/сестра треба да платиш прекршочна казна.

Но твоите падрони нема да воведат вакви мерки, бидејќи се занимаваат со секакви глупости, само не со она што би било од корист на општеството.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
јас па мислев дека ова во мое време беше интересно, ко си купивме првпат во живото телефон, моторолчиња, нокичиња, и ги носевне на школо да се покажиме
Да и никој не ги користеше затоа што пораките и разговорите беа прескапи :) но важно се имаше и на принцип титкање се работеше :)

И земање на телефони беше стандард нешто , односно ако те видеше професор со телефон пишиш пораки стандард ти го зема и се враќа на крајот од часот :)
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Profesorot ima pravo da ti go zeme mobilniot. I tek utredenta so roditel da go zemes od uprava ili klasen ili od profesorot. Samo nema pravo telefonot da go napusti skoloto ako toa ne e negoviot sopstvenik.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.204
Туку остај тоа, ме интересира дали ти вака извади некое наравоучение од целата оваа приказна. Дали научи нешто, стекна некое ново искуство кое ќе ти се најди за во иднина. Знаеш мобилни, училиште, позајмување, другари, професор ......
 
Член од
8 јуни 2013
Мислења
37
Поени од реакции
14
Туку остај тоа, ме интересира дали ти вака извади некое наравоучение од целата оваа приказна. Дали научи нешто, стекна некое ново искуство кое ќе ти се најди за во иднина. Знаеш мобилни, училиште, позајмување, другари, професор ......
Па секако
1. Нешто главно што и пред да ја отворам темава го заклучив: да не го давам телефонот за време на час на никој
2. Да не се замарам многу за некој самопрогласен психијатар кој што на форум одредува дијагнози
3. Залудно е објаснување на некој што уште од почеток е против тебе бидејќи колку и да ја објасниш ситуацијата, пак некој што буквално „се“ знае за тебе ќе се најде и ќе испрокоментира, секако дека ја знае секоја ситница, па остај што ти (јас) си крив па и уште требало, малце било тоа шо го земала и не го давала телефонот.... :icon_lol:
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
А кој кур па она да му го задржи телефонот и после завршувањето часот? Што на куров нејзе ја боли курот што кур се дешава се телефонот после нејзиниот час?
Какви ропачки мислења прочитав ми се присра. Казни, ќотеци, егзекуции, закани со психијатри, уцени. Ебате ботовите ради таквите гомнарии што ги приредуваат фаци ко вас кои пропратно имале среќа некој да им дае диплома за као-демек-куровми педагог ги опакостивте децата.
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Ме мрзи да ја читам цела тема али, so simple.
Ми вика да го дадам телефонот јас си го ставам во џеб и си испаѓам од час, еден + неоправдан не мени ништо.
Инаку и да ти го има земе некој професор нека оди родител нека си го земи од него/неа, незнам шо толку го тупите.
Инаку како што знам мислам дека нема право професор да го држи телефонот во него, телефонот треба да биде предаден на класниот раководител или на службата педагог/психолог.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
659
Поени од реакции
563
Многу раскалашени деца има на темава и форумов. Сега ученику да ти кажам како стојат работите.
Вие на училиште одите да учите и има правила на однесување на час, а не да играте игри на час и професорот има секое право да ти го одземе телефонот. Во мое време одземааа други работи пошто телефони немавме, а бонус и ќотек можевме да изедеме.
П.С. Ти пошто си го дал телефонот на „другарчето“ , од него ќе си го бараш назад.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
И за ова ќе кажам дека никаде не сум се заканувал со тужба, ако кажав нешто правно не значи тоа тужба (според мене)
Добро, сум му го позајмил / дал, еве мене не ми е јасно зошто да не го врати / предаде кај што треба. И зошто он да помине неказнето а јас да останам без телефон?[DOUBLEPOST=1415979936][/DOUBLEPOST]
Не знам кај го има тоа не смеење да се избрка од час ама еве кај нас може, може да ме избрка, може да ме запише, може да ме испраша, може да ме прати кај педагог, може да ме прати кај класен.
Јас да сум на нејзино место, еве да речеме сакам некому да му го земам телефонот а тој не го дава, ќе применам некоја од тие мерки што ги кажав погоре, а и да го даде, сигурно нема да си го носам дома ;)
Типично префрлање на топката. Не дека највеќе ти го изеде, но професорката можеше многу полошо да постапи и пак да се извлече. Директниот кривец во причава е твоето другарче, а ти си тој што највеќе имаш „изгубено“. Но изгубено по легален пат, а тоа значи од сите ствари што беа искористени против тебе можеш да извлечеш само поука од истите.
1. никогаш не го давај твојот личен мобилен на другарче освен ако нема итна потреба да се јави некаде. Погоре ти пишаа кое сценарио би можело да се случи тоа твое другарче малку повеќе да било покварено.
2. Дружба е дружба, служба е служба. Тоа значи, кога се седи на предавања, се седи на предавања со цела возможна концентрација. Ако се нема концентрација барем пробај да испаѓаш фер кон колегите твои кои се трудат да научат нешто.
3. Се` додека професорката не ги прекрши основните правила на кодексот на однесување и педагогија, ти немаш никакво право да се поставуваш на исто и повисоко рамниште. Со тоа што ти го одзела мобилниот не направила никаков прекршок. Тоа што ти не си ги употребил апсолутно сите средства после часот да ти биде вратен е твој пропуст. Самиот знаеш дека постои повеќе начини од празни закани.
4 и најважно - кога е веќе битен моментот мобилните да бидат вклучени за време на часот, истите имаат опција да работат тивко без некому да му ја попречуваат наставата. Секако да ти вибрирал телефонот и да си ја замолил професорката, поголеми се шансите да те пушти и да го обавиш битниот разговор. Вака делува како да си отишол на концерт во филхармонија и си го дал мобилниот на некое твое помало братче пошто нели, нему му е здодевно. Со таа разлика тука твојот другар задолжително е да присуствува на часот.
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Накурчена професорка, оди кај директорот и обвини ја, речи ми ја нема мемориската или огребан ми е телефонот, таа ми го одзеде и го чуваше кај неа, значи има простор да мислиш дека телефонот ти е отворан и можеби се сменети делови. Ако директорот не реагира нешто, кажи дека ќе пишуваш меил во министерство. Телефонот во тебе ти можеш да го имаш, ама треба да биде изгасен, а во никој закон не предвидува дека она треба дома да го носи. Кажи отворен е од нелегален сервирс и ми ја заеба гаранцијата. Смисли нешто, нека ја гребнат по џеб глупата, штом не знае да си створи ред и дисциплина на час. Никогаш повеќе нема да земе телефон на цел ден. Дома ќе го носела, морее....
Абе "адвокате" предложи му во Стразбург нека ја тужи во судот за човекови права :facepalm:

Ако сака да му направи проблеми на другар му слободно нека оди кај директорот, случајот ќе го дадат на совет и ќе изгласаат бркање од школо како мерка.

Професорите во денешно време се да земи човек и да ги тажи, 2 пати месечно имаат инспекција, имаат екстерно тестирање, приморани се да одат на семинари, Е дневници, подготовка на час и рачно и печатено и еден куп ситни обврски преку закони што им ги изгласаа да ги казнуваат. Најмалата казна е 20% на плата 1 година, тоа ти е како да те фатат со кола дека немаш појас и 499 евра да те казнат...ни државното не е тоа што беше во оваа вукојебина.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.646
Поени од реакции
1.895
  1. Не се вика земал/а туку зел/а. (од сите глупости што ги прочитав на темвава ова ме нервираше најмногу)
  2. Кај пишува дека смее професор да одзема телефони или други лични предмети од ученик? Ова дефинитивно го пишува во некој правилник нешто? Или онака си тропате од памет?
  3. Кои се мерките што наставник во средно може да ги примени за да ги дисциплинира учениците?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom