Одземен телефон на час

Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
Мене се` уште не ми е јасно као на другарчето му дозволил да си игра со неговиот личен мобилен, а на професорот му се заканува со тужба дека демек му чачкал по приватни ствари. Не се ли тоа двојни аршини?
И уште повеќе не ми е јасно, ако веќе ти бил толку битен мобилниот ради разните повици (па макар и да биле наредниот ден), ако го чуваш мобилниот со отворени 4 очи, ако се претставуваш како тежок моралист и принципиелен, зошто па му го зајмуваш твојот личен мобилен на другарчето на среде час да си игра?
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Нели ти не знаеш поради која причина е тоа? Да, немаше да и го дадам, нека си преземе други мерки.
Никаде не кажав дека сум СОУ СОУ СПЕШЛ што сум поминал на програма јес, ако си ги прочитала сите мислења ќе си видела дека нигде тоа не го пишав.
Кои други мерки може да ги преземе, на пример? Не смее да те избрка од час, не смее да ти врзи шамар, ништо не смее.
Ти да си на нејзино место, што би направил?
 
Член од
8 јуни 2013
Мислења
37
Поени од реакции
14
Мене се` уште не ми е јасно као на другарчето му дозволил да си игра со неговиот личен мобилен, а на професорот му се заканува со тужба дека демек му чачкал по приватни ствари. Не се ли тоа двојни аршини?
И уште повеќе не ми е јасно, ако веќе ти бил толку битен мобилниот ради разните повици (па макар и да биле наредниот ден), ако го чуваш мобилниот со отворени 4 очи, ако се претставуваш како тежок моралист и принципиелен, зошто па му го зајмуваш твојот личен мобилен на другарчето на среде час да си игра?
И за ова ќе кажам дека никаде не сум се заканувал со тужба, ако кажав нешто правно не значи тоа тужба (според мене)
Добро, сум му го позајмил / дал, еве мене не ми е јасно зошто да не го врати / предаде кај што треба. И зошто он да помине неказнето а јас да останам без телефон?[DOUBLEPOST=1415979936][/DOUBLEPOST]
Кои други мерки може да ги преземе, на пример? Не смее да те избрка од час, не смее да ти врзи шамар, ништо не смее.
Ти да си на нејзино место, што би направил?
Не знам кај го има тоа не смеење да се избрка од час ама еве кај нас може, може да ме избрка, може да ме запише, може да ме испраша, може да ме прати кај педагог, може да ме прати кај класен.
Јас да сум на нејзино место, еве да речеме сакам некому да му го земам телефонот а тој не го дава, ќе применам некоја од тие мерки што ги кажав погоре, а и да го даде, сигурно нема да си го носам дома ;)
 
Последно уредено:
E

Epsilon

Гостин
Обично доколку ти го земе телефонот професорот или наставникот и не сака да ти го врати, другиот ден донеси родител и ќе го добиеш назад.

Не знам какви ти се родителите, но доколку се совесни и одговорни и им го кажеш ова овде што јас го прочитав дека ќе си преземал правни работи ќе ти удрат ќотек добар за да се вразумиш, очигледно паметот не ти е тука.

Ем шуто, ем прпа.
 
Член од
8 јуни 2013
Мислења
37
Поени од реакции
14
Обично доколку ти го земе телефонот професорот или наставникот и не сака да ти го врати, другиот ден донеси родител и ќе го добиеш назад.

Не знам какви ти се родителите, но доколку се совесни и одговорни и им го кажеш ова овде што јас го прочитав дека ќе си преземал правни работи ќе ти удрат ќотек добар за да се вразумиш, очигледно паметот не ти е тука.

Ем шуто, ем прпа.
Епа ете мене баш за другиот ден ми требаше телефонот.
 
Член од
8 јуни 2013
Мислења
37
Поени од реакции
14
Зошто си го давал телефонот на другар ти?
Добро, сум му го позајмил / дал, еве мене не ми е јасно зошто да не го врати / предаде кај што треба. И зошто он да помине неказнето а јас да останам без телефон?[DOUBLEPOST=1415979936][/DOUBLEPOST]
И ЗОШТО кога веќе она кажа дека ќе го предаде на класниот не го предала истиот момент кога класниот бил со неа 5 минути во канцеларија?
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.688
Поени од реакции
5.306
Епа ете мене баш за другиот ден ми требаше телефонот.
а зошто не отиде со родител да си го побараш ако толку многу ти требал ??
како изреагираа родителите кога им кажа за ситуацијава??
 
E

Epsilon

Гостин
И ЗОШТО кога веќе она кажа дека ќе го предаде на класниот не го предала истиот момент кога класниот бил со неа 5 минути во канцеларија?
Зошто да е казнет? Свесно си му го дал телефонот. Или на крај краева сноси одговорно малце, ебате беља!

Или пак кога веќе си толку решен да го казнат, казни го ти, пример со ќотек. :свиркам:
 
Член од
8 јуни 2013
Мислења
37
Поени од реакции
14
а зошто не отиде со родител да си го побараш ако толку многу ти требал ??
како изреагираа родителите кога им кажа за ситуацијава??
Затоа што одма после нашиот час после 20тина минути си отишла она, и затоа што не беа во можност никој од родителите да дојде баш тоа време, не знам точно, меѓу 11 и 12 часот :)
Зошто да е казнет? Свесно си му го дал телефонот. Или на крај краева сноси одговорно малце, ебате беља!

Или пак кога веќе си толку решен да го казнат, казни го ти, пример со ќотек. :свиркам:
Советов ти е ептен „на место“
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.688
Поени од реакции
5.306
Затоа што одма после нашиот час после 20тина минути си отишла она, и затоа што не беа во можност никој од родителите да дојде баш тоа време, не знам точно, меѓу 11 и 12 часот :)
a прибидејќи живееме во Њујорк град со популација од oсум милиони жители, од кога замина професорката од школо и се губи секаква трага и не може никој да ја пронајде до наредниот ден, никој нема нејзин број од телефон, никако не може да стапиш во контакт со неа така ?? :) немој бе другарче.. и ако може да ми одговориш и на второто прашање мислам ако сакаш, како изреагираа твоите родители кога им кажа за ситуацијава?
 
E

Epsilon

Гостин
Советов ти е ептен „на место“
Намерно ти пишав така, и гледам дека ги одбираш речениците или зборовите, со други зборови одговараш на она што ти одговара. :)

СВЕСНО си му го дал телефонот, не ти го зел со сила телефонот.

Толку имам да кажам, поздрав.
 
Член од
8 јуни 2013
Мислења
37
Поени од реакции
14
a прибидејќи живееме во Њујорк град со популација од oсум милиони жители, од кога замина професорката од школо и се губи секаква трага и не може никој да ја пронајде до наредниот ден, никој нема нејзин број од телефон, никако не може да стапиш во контакт со неа така ?? :) немој бе другарче.. и ако може да ми одговориш и на второто прашање мислам ако сакаш, како изреагираа твоите родители кога им кажа за ситуацијава?
Да не требаше да и отидам дома со родител случајно, ваљда ќе ми го дадеше..
Не гледам зошто е битно како изреагирале моите дома
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.528
Поени од реакции
2.368
Законот за заштита на лични податоци важи само кога некој го злоупотребува твојот идентитет. Во случајов тоа би било ако професорката јавно обелодени слика од тебе, видео, или какви и да било информации КОИ го вклучуваат твојот идентитет. Не важи во случај ако ти го „земи“ телефонот. Ти немаш докази дека таа ЈАВНО обелоденува слики од тебе, без твоја дозвола. Ти само си мислиш дека таа ти буричка низ телефонот, без докази без никаква потпора иако во 90% од случаевите има телефонот локпатерн при заклучување, а професорот не е хакер да го пробие тој код.
Во случајов другар ти е кривиот, зашто ги крши правилата за однесување во објект од јавен карактер - училиште. Во прва година потпишавте договор дека тие правила вие ќе ги почитувате. Крај краева лути му се на другарти, професорот е во право кога му го зел телефонот. Во случајов единствено решение е да дојдат од другарти родителите и тие да зборуваат со професорот.
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.688
Поени од реакции
5.306
Да не требаше да и отидам дома со родител случајно, ваљда ќе ми го дадеше..
Не гледам зошто е битно како изреагирале моите дома
aко толку ти требаше телефонот колку што кажуваш дека ти требал ќе и отидеш другарче.. тоа е тоа.. од мене толку на темава :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom