Одземен телефон на час

Член од
8 јуни 2013
Мислења
37
Поени од реакции
14
  1. Не се вика земал/а туку зел/а. (од сите глупости што ги прочитав на темвава ова ме нервираше најмногу)
  2. Кај пишува дека смее професор да одзема телефони или други лични предмети од ученик? Ова дефинитивно го пишува во некој правилник нешто? Или онака си тропате од памет?
  3. Кои се мерките што наставник во средно може да ги примени за да ги дисциплинира учениците?
За првото, си цепам некои зборови по дијалект јас затоа :)
Да, и јас се прашувам кај точно го има запишан тој закон.
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
  1. Не се вика земал/а туку зел/а. (од сите глупости што ги прочитав на темвава ова ме нервираше најмногу)
  2. Кај пишува дека смее професор да одзема телефони или други лични предмети од ученик? Ова дефинитивно го пишува во некој правилник нешто? Или онака си тропате од памет?
  3. Кои се мерките што наставник во средно може да ги примени за да ги дисциплинира учениците?
2 Инаку како што знам мислам дека нема право професор да го држи телефонот во него, телефонот треба да биде предаден на класниот раководител или на службата педагог/психолог.
3 Може да повика родител, да го пушти кај педагог, да го запише.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Телефонот спаѓа во лични ствари, што самото кажува дека никој неможе да ти го земе без дозвола. Сега не значи дека и ти треба да го извадиш телефонот на час и да играш игри, збориш на телефон.........., за гледање саат можеш да го користиш.

Ако ти го бараат телефонот, нема да го даваш. Казнувањето за недисциплина на час се прави со опомена или со запишување во дневник/ставање неоправдан, но не и со одземање на лична ствар, во овој случај телефонот.

Доколку со сила ти го одземе телефонот, слободно можеш да одиш кај директорот и да се пожалиш или да им кажеш на твоите, па нека одат малце да поразговараат на повисок тон со професорот.

:)
 

GordonGoldader

Brother Nature
Член од
18 јануари 2014
Мислења
445
Поени од реакции
599
ахх, денес сите деца со телефони родени, ко основно неоделиво право им се.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
9.024
Поени од реакции
5.947
Profesorot ima pravo da ti go zeme mobilniot. I tek utredenta so roditel da go zemes od uprava ili klasen ili od profesorot. Samo nema pravo telefonot da go napusti skoloto ako toa ne e negoviot sopstvenik.
Кај пишува дека професор има право да одземе нешто што е во сопственост на друго лице ?
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Кај пишува дека професор има право да одземе нешто што е во сопственост на друго лице ?
се имаш во средно запишано?
Пошто очигледно се немаш запишувано досега, ќе ти кажам дека кога се запишуваат учениците во средно училиште тие се обврзуваат дека ќе го почитуваат правилникот за однесување. Обично се потпишува кога се предаваат документите и скоро секаде го има на огласната табла. Во него пишува дека е забранета употребата на мобилните апарати на час.
Секако ако не го почитуваат децата тоа правило, мобилниот се одзема и му се предава на педагог, кој потоа ги вика родителите на информативен разговор.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Телефонот спаѓа во лични ствари, што самото кажува дека никој неможе да ти го земе без дозвола. Сега не значи дека и ти треба да го извадиш телефонот на час и да играш игри, збориш на телефон.........., за гледање саат можеш да го користиш.

Ако ти го бараат телефонот, нема да го даваш. Казнувањето за недисциплина на час се прави со опомена или со запишување во дневник/ставање неоправдан, но не и со одземање на лична ствар, во овој случај телефонот.

Доколку со сила ти го одземе телефонот, слободно можеш да одиш кај директорот и да се пожалиш или да им кажеш на твоите, па нека одат малце да поразговараат на повисок тон со професорот.

:)
Брат Сунѓеру, абе и дилдо спаѓат во лични работи по твојава логика.[DOUBLEPOST=1416130058][/DOUBLEPOST]
Насловот кажува скоро се, мојот телефон не ми беше одземан од мене директно туку од другар (точно е дека е до некаде моја вината што воопшто сум му го дал на него). Е сега мене не ми смета што го земала пошо играл он игра, мене ми смета што после откако ја замолив фино лепо да ми го врати дека ми е многу важно да го имам за утредента (моментално небитни причини) таа сепак не го врати а ни на класниот не го дала иако го видела и дури денеска во 18:00 му го дала, а мене ми требаше да го имам денеска цел ден а и не бев на школо денес бев во друг град (читај истите небитни причини од погоре). Е сега можеби игра улога тоа што не сум во некои добри односи со неа уште од минатата година, не заради телефони и слично. Дали постои воопшто нешто што можам чисто онака да и го кажам кога ќе ја видам, нешто што би било правно во моја корист ? И да многу ме интересира дали смее да го носи дома кај неа, кај што тотално секој може да има пристап на секакви податоци што има внатре.
Слободно колку сакате пишувајте за вашите телефоно-кршачки способности доколку сте професори, немам почит или било што, до сега ни еднаш ми го немаат земано мене, во превод ни еднаш не сум ни помислил на час да го извадам и да си играм игри или да дремам на фејсбук, али ете мојот телефон беше одземан од друг сокласник што премногу ме интригира.
Та професорката ак ти го имат земено и уште не ти го враштат гарант го имат пикот на тебе фрљено. Друго немат, верви ме.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
9.024
Поени од реакции
5.947
се имаш во средно запишано?
Пошто очигледно се немаш запишувано досега, ќе ти кажам дека кога се запишуваат учениците во средно училиште тие се обврзуваат дека ќе го почитуваат правилникот за однесување. Обично се потпишува кога се предаваат документите и скоро секаде го има на огласната табла. Во него пишува дека е забранета употребата на мобилните апарати на час.
Секако ако не го почитуваат децата тоа правило, мобилниот се одзема и му се предава на педагог, кој потоа ги вика родителите на информативен разговор.
:pos:

Никој не смее да одземе работа што е во туѓа сопственост по своја воља.Дали е професор,премиер или нешто 10то е сосема небитна работа.

И батали ги овие глупи примери со некои правилници...да видам во законот кај пишува дека Х личност може на Y личност да и одземе нешто од курташак.

За мангите што на час се однесуваат како да се дома има друг лек.Извади го на табла,испрашај го (100% нема да знае ништо) и лупни му кец што нема да му го поправиш во наредните 3 години па самиот нека израчуна колку го кошта тоа играње на телефон.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Да сум јас професор би го натерал на спикерфон да се јави и да го слушаат сите ученици муабетот. После би го дигнал на табла и од почеток на година да одговара. Ќе се смират за брзо време.
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Да сум јас професор би го натерал на спикерфон да се јави и да го слушаат сите ученици муабетот. После би го дигнал на табла и од почеток на година да одговара. Ќе се смират за брзо време.
Nemozes ucenik na tabla da digash koga kur kje ti tekni, si ima zatoa posebni casovi.
 
Член од
12 март 2011
Мислења
376
Поени од реакции
1.234
:pos:

Никој не смее да одземе работа што е во туѓа сопственост по своја воља.Дали е професор,премиер или нешто 10то е сосема небитна работа.

И батали ги овие глупи примери со некои правилници...да видам во законот кај пишува дека Х личност може на Y личност да и одземе нешто од курташак.

За мангите што на час се однесуваат како да се дома има друг лек.Извади го на табла,испрашај го (100% нема да знае ништо) и лупни му кец што нема да му го поправиш во наредните 3 години па самиот нека израчуна колку го кошта тоа играње на телефон.
Тоа што ќе му пиши кец и нема да му го поправи 3 години, помина то време. Сеа со ова екстерново, ученикот за инает на професорот ќе го научи материјалот и ќе извади барем 3-4, а професорот му пишал 1. И пак професоров е оштетен во случајов. Можи да му го одземи моб. само доколку го користи, но на крај да му го врати и да ги исконтактира родителите.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.646
Поени од реакции
1.895
се имаш во средно запишано?
Пошто очигледно се немаш запишувано досега, ќе ти кажам дека кога се запишуваат учениците во средно училиште тие се обврзуваат дека ќе го почитуваат правилникот за однесување. Обично се потпишува кога се предаваат документите и скоро секаде го има на огласната табла. Во него пишува дека е забранета употребата на мобилните апарати на час.
Секако ако не го почитуваат децата тоа правило, мобилниот се одзема и му се предава на педагог, кој потоа ги вика родителите на информативен разговор.
Забраната е едно и е легална, ама одземањето на мобилниот е нелегално.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom