Одземен телефон на час

Член од
19 октомври 2013
Мислења
49
Поени од реакции
37
Не, професорката арно си постапила.
Ти знаеш шо ѓубриња има на предавања?
Коа бев средно, имавме една професорка по физика, ниска женичка, плашлива, тивка, повлечена душа од човек, објаснуваше, се трудеше шо може подобро да ни објасни многу ствари, АЛИ ко за чудо постоеја 3 кловна кои секогаш, секогаш праеа нешо само за да има галама на час, за да вниманието биде кон нив насочено. Си пуштаа музика, после почнаа од оние звуци со висока фрекфенција да си пуштат и само се смееја демек светци они.
Еднаш професорката му рече на еден од нив да го напушти часот бидејќи прави врева и овој ко смртно навреден и скокна ко горила пошо беше едно два метра висок, и почна да и се дере како она си зема за право да го пади коа он мирен цело време седел, а сите знаеме дека галами, и шо да праи жената? Требаше да му викне полиција дека и се заканува? Пошо му рекла да биде мирен а то е ко смртна навреда?

Не, се е до родителите и до психолошката состојба на децата. Живееме во едно време во кое да бидеш во центар на внимание е побитно од то шо човек си. Сите се смееат на оние „кул дечки“ шо изиграваа по средните школи фаци со то шо ги испонижуваа професорите. И шо е со нив? Останаа вечито „кул дечки“ со потпросечни занимања, али заробени у пажњата шо им се посветувала у средна школа дека биле нешо посебни пошо изиграваат мангупи, и ајде сеа и дечиштата нивни така ќе ги образоваат. Не дај боже се поаѓат такви богати „сељаци“ шо учат како да ја навредиш професорката пошо она пушела к*р за таа позиција, а не ко тато книшка да извади да се заколне на неколку места и да се закани на неколку луѓе за поеќе гласови и да заврши у администрација да го дрви додека иде у пензиичка.
Под „непостапила под протокол“ мислев не го предала телефонот веднаш да одговорното лице ,а тоа што му одземала е океј.
Али ова и голем дел е офф топик околу тоа како напредува еволуцијата на младината во Македонија тоа да го чуваме за друга тема и мислам дека сите претеравме со обвинувањата кон овој без да ги имаме во предвид сите факти, воедно тоа што го интересираше него си го дозна колку е правно издржана одлуката на професорката - делумно.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.163
Владе, не смее по закон да брка од час. Тоа е глупото, иначе најлесно е така. Ова се воведе јас кога бев втора, 2007 негде. Не смее зошто ако го избркаш и му се случи нешто, го собере кола, такви работи, ти ќе бидеш крив. Дебилно ама така е.
Како бе не смее? И како очекуваат да се воведе ред и дисциплина на час , а без притоа да не се направи големата. Еј за најмала глупост или беља да се оди до крајни истанци, директори, педагози, родители. И замисли само некое просечно училиште со 10 парарелки. Па 5 директори и 10 педагози треба да има само за да се расправаат со пубертетлии. И не е средното детска градинка или престој па професорот да се грижи дали детето е наспано или јаде за ручек. Па после се чудиме оти се дешаваат вакви работи. Па нормално и јас да сум професор ич нема ни да се замарам. Нити ќе земам телефон, нити ке го носам кај директор. Едноставно ке гледам денот да помини, да си кажам тоа што имам да кажам па кој сфатил арно кој не пак арно. На кој му се учи нека учи, јас плата на први ке земам.
Е после просекот слаб ке биди, децата тиквари. Тиквари тиквари ама битно нема да имаат трауми или да си набијат комплески од некој си таму професор, и што е најбитно сите камиони на граница ке поминат;)
П.с во мое време чим одеше на муабет кај педагогот ај и така и така, ама чим кај директорот имаш закажано работата не мирисаше на арно. Ретко кој насмеан излегол од таму, најчесто со документите во раце. Сакам да кажам директорот се замараше само со крајни случаи, немаше време да се заебава со глупости. И не се сеќавам дека некој ученик доброволно побарал да оди кај директорот, од тоа бегавме како ѓаол од крст.
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Како бе не смее? И како очекуваат да се воведе ред и дисциплина на час , а без притоа да не се направи големата. Еј за најмала глупост или беља да се оди до крајни истанци, директори, педагози, родители. И замисли само некое просечно училиште со 10 парарелки. Па 5 директори и 10 педагози треба да има само за да се расправаат со пубертетлии. И не е средното детска градинка или престој па професорот да се грижи дали детето е наспано или јаде за ручек. Па после се чудиме оти се дешаваат вакви работи. Па нормално и јас да сум професор ич нема ни да се замарам. Нити ќе земам телефон, нити ке го носам кај директор. Едноставно ке гледам денот да помини, да си кажам тоа што имам да кажам па кој сфатил арно кој не пак арно. На кој му се учи нека учи, јас плата на први ке земам.
Е после просекот слаб ке биди, децата тиквари. Тиквари тиквари ама битно нема да имаат трауми или да си набијат комплески од некој си таму професор, и што е најбитно сите камиони на граница ке поминат;)
Не смее, до некаде разбирам зошто и држи вода, но во оваа држава кај што родителите се бетер од децата и се заканува ако го скараш, не функционира ова. Не можеш да го смириш на час да не го ремети кога од дома добива кураж за тоа. :)
 

GordonGoldader

Brother Nature
Член од
18 јануари 2014
Мислења
445
Поени од реакции
599
па кај нас на факс се дешава да им ѕвонат телефони на многу, па нишо, се извинат и исклучат телефон и готово.
Им ѕвонат и на професорите и на асистентите, освен ако не е нешто важно, исклучат и тие.

Не можам да ве сфанам сите тука шо го браните мангупот пошо е длабоко емотивно пореметен и ќе си има пост трауматски стресови бидејќи му го одзеле телефонот со кој неговиот другар идиот го нарушувал часот, и то сеа со некои изговори ко демек чекал повик за дали ќе иде у америка или не.
Освен ако не идеш на црно, онака за да те добијат и да ти кажат дали ќе идеш или не, постојат други начини, мејлови, домашен број и останати начини на комуникација, али ова „ чекав повик “ не само шо покажува арогантност туку покажува дека тебе школувањето не ти е приоритет во тој период, туку ти е побитно дека некој ќе ти се јави и тоа НА СРЕД ЧАС.

И кажи ми, шо ако ти ѕвони на сред час телефонот, ќе се јавиш?
Ајде кажи сеа, дали ќе се јавиш ако ти ѕвони на сред час, пошо нели ептен бил битен повикот.
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
па кај нас на факс се дешава да им ѕвонат телефони на многу, па нишо, се извинат и исклучат телефон и готово.
Им ѕвонат и на професорите и на асистентите, освен ако не е нешто важно, исклучат и тие.

Не можам да ве сфанам сите тука шо го браните мангупот пошо е длабоко емотивно пореметен и ќе си има пост трауматски стресови бидејќи му го одзеле телефонот со кој неговиот другар идиот го нарушувал часот, и то сеа со некои изговори ко демек чекал повик за дали ќе иде у америка или не.
Освен ако не идеш на црно, онака за да те добијат и да ти кажат дали ќе идеш или не, постојат други начини, мејлови, домашен број и останати начини на комуникација, али ова „ чекав повик “ не само шо покажува арогантност туку покажува дека тебе школувањето не ти е приоритет во тој период, туку ти е побитно дека некој ќе ти се јави и тоа НА СРЕД ЧАС.

И кажи ми, шо ако ти ѕвони на сред час телефонот, ќе се јавиш?
Ајде кажи сеа, дали ќе се јавиш ако ти ѕвони на сред час, пошо нели ептен бил битен повикот.
Не кажа он дека на сред час ќе му звоне тел за битен повик туку дека утредента е можно да му се јават и да го известат дали е приман или не.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.163
Не смее, до некаде разбирам зошто и држи вода, но во оваа држава кај што родителите се бетер од децата и се заканува ако го скараш, не функционира ова. Не можеш да го смириш на час да не го ремети кога од дома добива кураж за тоа. :)
Види секако има други мерки кои можат да се искористат да се воведи ред , мир, дисциплина и работни услови на час. Ама сите тие се како да речам официјални , каде се вклучуваат повискои институции , формулари , изјави кои секако ке останат во досието на ученикот. Можеби некогаш е попрактично да се искористат некои неформални мерки како на времето што беше. И волкот сит и овците на број.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
OMG ќе преземал „правни мерки“ зашто имал „лични податоци“ на телефонот :pos:
Седете мирни дудуци низаедни, неписмени ќе останете цел живот заради тие телефони на час. Не туку раскажувајте тажни приказни, да сте се однесувале како што треба немаше сега да има потреба да роните солзи по форумов.
И проблемот не е во професорите туку во родителите што не си ги скротиле и воспитале децата туку и они се занимавале со Фејсбук, кафиња и кафани, па не забележале дека дома имаат размазени животинки што не знаат што значи „не“ и не знаат што значи почит кон авторитет.
Влијанието на професорот е ограничено, ако родителот не го научи детето дека треба да го почитува професорот, отиде сѐ во вода. А очигледно сите родители мислат дека нивните деца се најубави и најпаметни и професорите имаат завера против нивните деца и се криви за лошите оценки. Да бидеме реални, факт е дека тренд станува одгледувањето на размазени деца незапознаени со концептот на одговорност, почит, основна култура на социјализација и неспособни за самостоен живот. Но тоа не е одговорност на професорите, одговорност на родителите е.
 
Член од
8 јуни 2013
Мислења
37
Поени од реакции
14
Да бе, као очекувал типот наредниот ден повик за интервју, работа, америки трт-мрт...
Да беше толку претпазлив, да си очекувал повик, тебе уопште ни на крај памет немаше да ти текне да го дадеш телефонот на другарчето, не заради тоа што оно сакало да си игра, туку затоа што ти и бездруго си очекувал повик. Така да овој изговор ти е смешен исто онолку колку и оној во мое време кога децата скокаа по дневници за да поправат добиен кец од наставно ливче пошо им требал просек за факс а сироти немале фатено книга цел месец. Е па како сакаш да бркаш просек а да не учиш?
Договорено, се надевам ќе се најдеш некогаш во слична ситуација со различни настани па можеби ќе разбереш, можеби и тогаш нема, ништо не се знае.

па кај нас на факс се дешава да им ѕвонат телефони на многу, па нишо, се извинат и исклучат телефон и готово.
Им ѕвонат и на професорите и на асистентите, освен ако не е нешто важно, исклучат и тие.

Не можам да ве сфанам сите тука шо го браните мангупот пошо е длабоко емотивно пореметен и ќе си има пост трауматски стресови бидејќи му го одзеле телефонот со кој неговиот другар идиот го нарушувал часот, и то сеа со некои изговори ко демек чекал повик за дали ќе иде у америка или не.
Освен ако не идеш на црно, онака за да те добијат и да ти кажат дали ќе идеш или не, постојат други начини, мејлови, домашен број и останати начини на комуникација, али ова „ чекав повик “ не само шо покажува арогантност туку покажува дека тебе школувањето не ти е приоритет во тој период, туку ти е побитно дека некој ќе ти се јави и тоа НА СРЕД ЧАС.

И кажи ми, шо ако ти ѕвони на сред час телефонот, ќе се јавиш?
Ајде кажи сеа, дали ќе се јавиш ако ти ѕвони на сред час, пошо нели ептен бил битен повикот.
Ти мене уопште не си ми јасен, од кај ги вадиш заклучоциве дека јас сум ЧЕКАЛ ПОВИК ЗА ВРЕМЕ НА ЧАС, али ајде ќе ти одговорам доколку беше ко што викаш ти, па сигурно нема да се јавам ако не ми дозволи, т.е. ќе ја замолам прво.

Само премногу ме интересира ти да не си случајно психијатар со работно место Кајгана форум? :icon_lol:


Види вака сега, дел од образованието е тоа што го зборам јас, претпоставувам не си слушнал за YES (youth exchange and study) програмата, па еве да те просветлам:

[DOUBLEPOST=1415967185][/DOUBLEPOST]
Ко прво ја незнам како си земате за право да го етикетирате дечкото.. Можеби не се праи мангуп, може прати на час, може не е кецарош туку е солиден ученик... Ако 60% се мангупи, не значи дека е он меѓу тие. Да беше ова напишано од другарот негов кој шо играл, па да зборевте против него. Е сеа овој што се нашол у ваква ситуација јбг..
Ко второ како си зема за право професорката да си го земе телефонот дома.. Чекај бе малце, телефонот е приватна сопственост. Што ако жената си доаѓа дома и си го отклучува тел и си глеа слики, си чита пораки, итн, итн, итн. Можда децата нејзини ќе го видат и ќе го чепкаат. Може да го дае на сервис делови да му мењаат. Се може да се деси. Фино лепо требала да го земе и да го дае на директор/психолог/педагог, па он да си го зема од таму. Ја у средно имав случаеви на професори да им заѕвони телефон па да ги нема по 10-20 минути и што треба ние да им ги одземаме телефоните?! Си постојат служби во училиштата и крај. Се случуваше нели и на ученик да биде одземен телефонот па да му биде вратен после часот или пак да биде предаден на службите.
Ко трето од кај па вие го знаете дечкото, па да зборите што ќе му е телефонот... царини,камиони..глупости. Си има тој причина зошто му требал телефонот и крај, немора да тропате глупости..
И ве молам без заостанати работи како ќутек и слично, затоа се оди на суд денес. И запамтете дека повеќе е до професорот, а не до децата.. Зошто кај некој не може мува да прелета, а пак кај некој столови летаат?
Не бе никако, што ти е, кога се случило да му земат телефон на солиден или одличен ученик, или на некој што не е мангуп? Никад нели? :pos:
Али оди тоа објасни го на некои персони тука што за среќа се видовити па знаат се за тебе одма :D
И да, се согласувам, го земала го земала, пак ќе повторам, не ми е проблем што го зема туку што не ми го врати. Нека ми го врати па нека ми стави неоправдан, нека ме запише во забелешка или што и да сака таму, нека ме прати кај педагог, сигурно од една забелешка, еден неоправдан нема да имам страшни последици ;)
 
Последно уредено:
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Учениците имаат права и ОБВРСКИ. Една од обврските е да ги почитува правилата на школото, а сигурна сум дека користење мобилен телефон на час не е дозволено.

Кога јас бев средно, немаше ќотек. Само на првиот класен час ни беа читани правилата кои важат во школото. Тогаш средното образование не беше задолжително, па ако не ти чини, слободно испиши се и оди во школо каде е полавабо.
После два укора за правење глупости, те исклучуваа од школото. И на раат беа и професори и ученици.

Учениците-галамџии ги малтретитраат не само професорите, туку и другите соученици. Зошто некој што го интересира градивото, треба да го поднесува лигавењето на соученикот и неговото паламудење на мобилен?

Вие што сте ученици, мислите дека на професорот му е многу мерак да предава на дудуци кои мислат дека Марија Кири е Мараја Кери? Мислите дека не сака професорот да предава на ученици кои ќе поставуваат прашања, а не само чекаат да помине часот?
 
Член од
8 јуни 2013
Мислења
37
Поени од реакции
14
Учениците имаат права и ОБВРСКИ. Една од обврските е да ги почитува правилата на школото, а сигурна сум дека користење мобилен телефон на час не е дозволено.

Кога јас бев средно, немаше ќотек. Само на првиот класен час ни беа читани правилата кои важат во школото. Тогаш средното образование не беше задолжително, па ако не ти чини, слободно испиши се и оди во школо каде е полавабо.
После два укора за правење глупости, те исклучуваа од школото. И на раат беа и професори и ученици.

Учениците-галамџии ги малтретитраат не само професорите, туку и другите соученици. Зошто некој што го интересира градивото, треба да го поднесува лигавењето на соученикот и неговото паламудење на мобилен?

Вие што сте ученици, мислите дека на професорот му е многу мерак да предава на дудуци кои мислат дека Марија Кири е Мараја Кери? Мислите дека не сака професорот да предава на ученици кои ќе поставуваат прашања, а не само чекаат да помине часот?
А ти од кај си толку сигурна дека јас сум во тие „Учениците-галамџии“ ?
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
А ти од кај си толку сигурна дека јас сум во тие „Учениците-галамџии“ ?
Нели уште од лани имаш лош однос со професорката? Нели да беше телефонот кај тебе, немаше да и го дадеш?
За каков се сметаш? Мислиш ако си бил на тестирање за програмата Јес дека си соу, соу спешл?[DOUBLEPOST=1415979650][/DOUBLEPOST]И наместо да бараш совет на кој начин да се извиниш на професорката и да и ја објасниш ситуацијата, ти бараш правен совет за да и наштетиш? :facepalm:
 
Член од
8 јуни 2013
Мислења
37
Поени од реакции
14
Нели уште од лани имаш лош однос со професорката? Нели да беше телефонот кај тебе, немаше да и го дадеш?
За каков се сметаш? Мислиш ако си бил на тестирање за програмата Јес дека си соу, соу спешл?
Нели ти не знаеш поради која причина е тоа? Да, немаше да и го дадам, нека си преземе други мерки.
Никаде не кажав дека сум СОУ СОУ СПЕШЛ што сум поминал на програма јес, ако си ги прочитала сите мислења ќе си видела дека нигде тоа не го пишав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom