Одгледување на печурки (буковка, шиитаке и др.)

Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
daj mi go tvojot na mene, ke mu kazam on da ti se javi.mojot e 071 239 710
 
C

cige

Гостин
Печуркарството во земјава може да биде исплатилив бизнис, доколку се има визија и добро се испита пазарот.
Вака вели Митко Бељмезов од Струмица кој во подбеласичкото место Колешино има подигнато одгледувачница и е единствениот одгледувач на лековитата печурка Реиши на Балканот.
„Спаѓа во печурките кои се тешки за одгледување. Од самото засејување на мицелиумот во супстратот до првата берба поминуваат пет месеци, а во тој период е потребно одржување на влажност на воздухот, температура“, вели Бељмезов.
Во моментов Бељмезов одгледува 3.300 вреќички со Реиши, но не застанува тука. Наскоро ќе почне да одгледува уште една лековита печурка.
„Наскоро планирам да одгледувам на Маи таи исто така лековита печурка, но за разлика од Реиши која е со дрвенеста структура, ова е јадлива печурка“, рече Бељмезов.
Досегашните клинички испитувања покажале дека Реиши печурката е природен извор на органскиот германиум, при што помага во превентивата против карциномните заболувања.
Во Македонија последниве години се подигнаа повеќе одгледувачници на печурки како семеен бизнис пред се во руралните средини.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.937
Поени од реакции
35.328
Ване прочитав во првите 5-6 страни дека си напишал книга каде што се е објаснето. Каде може да се најде книгата и колку пари е?
 
Член од
2 април 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Golem ljubitel na pecurki sum i vekje podolg period razmisluvam za otpocnuvanje so ogleduvanje na pecurki -Bukovka. Samo edna rabota me interesira dali na nekoj nacin e zagarantiran otkupot na istite. Zosto nesomneno e deka pecurkata ke bide proizvedena i ne ocekuvam zarabotka uste na startot. Dokolku zapocnam so odgleduvanje planiram da koristam prostorija od okolu 50-70 m2 za pocetok so site propisani proceduri i standardi. Edinsteno sto bi mi predizvikuvalo glavobolka toa bi bilo plasiranjeto na stokata zatoa sto ne planiram da se setam po pazarite, restoranite i da gi prodavam na kilo. Pozzzz
 
Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
ГАРАНТИРАН ОТКУП ЌЕ ТИ ДАДАТ СИТЕ(само ЗА пари не питај после!....)Такви како тебе се бараат како тартуфи а се наоѓаат како тролисна детелина. А потоа обратно: тие шо треба да ти платат и шо ке ти платат ке се тартуфи а се повеке се зголемуваат оние што бараат назад пари(тролисните детелини).Па сега....поарно пола кило по пола кило(не кило по кило) него откуп(МОЕ МИСЛЕЊЕ).
 
Член од
2 јануари 2011
Мислења
1.557
Поени од реакции
998
некој да стави слика како изгледа ѓурѓевданка печурка (со ова име е позната меѓу народот може има некое друго стручно име)
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Од кој материјал е најефтино да се изгради објект од 80-100метри квадратни за одгледување печурки..и дали има негде скици, планови за негова изградба?
 
Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
Игоре.... секој граде како му одговара. Да сум на твое место би одел со панели. Во секој момент разглобиви, преносливи, промени колку сакаш, можеш да ги препродадеш.... е сега влогот е малц е поголем. Средно втора употреба 5-10цм да се некои 15 евра..... заааа 100м2 би требало околу.....120м за ѕидовите и плус 100м2 за кровот(вкупно 220 м2) значи некои 3300 евра плус вентилатори, греење, ладење, рафтови, под од бекатон.(пак лесно демонтирачки материјал)....негде 5000(без рафтовите)
 

Apofis

Оператор
Член од
20 септември 2009
Мислења
158
Поени од реакции
21
Во моментов имам 20 вреќи од кои веќе почнаат да излегуваат печурките, конкретно зимска буковка. Сега нема голема количина ( очекувам околу 200 кг свежа печурка од првите две берби) но ако се најде пласман за истата би опремил поголем објект каде би се произведило некаде околу 1000 до 1500 кг. од истата.
 

Apofis

Оператор
Член од
20 септември 2009
Мислења
158
Поени од реакции
21
Сега си барам пласман ...
 

Apofis

Оператор
Член од
20 септември 2009
Мислења
158
Поени од реакции
21
така и бидна. веќе си обезбедив пласман, од септември почнувам со посериозно производство.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom