Одгледување Гоџи

Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Тотално ќе не исфрикаат по барањето лек од рак и долг живот. Ако не прекине лудилово, за година дена половина од населението на земјината топка ќе станат диви кози.
Некаде прочитав дека пазарот од пара-фармација е поголем од пазарот од продажба на опојни дроги (кои знаеме се вон законот, барем во 99,9% случаи)... тоа е трагично! Удираат таму каде што е најболно, најосетливо.... удараат најниско што може! Не само ‘‘тревките на баба Рада‘‘ ете и кај Јанко (бурекот) пред некој ден гостуваше една квази (пишман) докторка која всушност и никогаш не била Др мед... Слаѓана Велков, која паламудеше 2 саати за завери во Светот за медицината како слуга на некои ташак групации кои сакаат да го контролираат Светот и популацијата како Билдерберзи, Илуминати, Масони и незнам какви не трици... и големите профити на фармако картелите Pfeizer, Roshe, Sanolfi, Novartis, Merck Jonson (на квадрат) ... и тн и тн. За тоа зошто популацијата е нагло зголемена во 20-тиот за разлика од 18... или (1805 од 1 милијарда 1926 на 1,6, а од 26 до денес на 7,2, не било благодарение на развојот на науката: медицината, фармацијата... туку благодарение на фрижидерите! :tapp: незнам дали да кукам или да се смеам... Вели понатаму како ‘‘стручњак‘‘ од областа, леб не треба да јадеме и се што содржи глутен (сите тестенини добиени од пченка пшеница) ништо значи од тоа (сукано месено, тестенини.... НИШТО!... натаму ништо и од месо (освен риба за која знаеме дека е чиста) ништо од јајца или млеко и млечни производи сирења, кашкавал...! Вели на децата не им давајте млеко за да добијат калциум во фаза на растот... и досетливиот Јанко многу елоквентен и начитан: Па да, и жирафата не порасна толкава пиејки млеко и јадејки млечни производи) точно Јанко! И морков треба да јадеме, за видот го подобриме да ‘‘видиме‘‘ ваква свиња дава коментар за жирафите и онаква опајдара како гостин која тресе глупости... да! морков за очите! Па кој зајак носи наочари!?... Вели на тоа Велков па исто и кравата не пие млеко а преполна е таа со калциум и млеко кое го дава... Е значи заклучокот би бил калциум и други витамини, минерали ќе најдете во тревата! Користете за исхрана САМО зеленчук и тоа сиров и тоа со зелена боја највеќе.... Како шлагфорт (заклучок) само и само зелено - би можел да заклучам дека порача: пасете трева и јадете банани! Ееее лудаци бре свуда вас има! Кошула со ептен долги ракави за вакви!
Исто од такт ме вади една реклама која оди во флаерот на ЗЕГИН, а додуша Механџиски се потрудил и како прилог да оди и на многу сајтови портали и списанија... http://mkd-news.com/graviola-bilka-10-000-pati-posilna-od-hemoterapijata/
вели Гравиолата (растение од дождовните шуми) има 10,000 пати појако дејство од сите досега познати цитостатици и хемотерапија за третирање на малигни заболувања! Ееееј луѓе ова е злостор! Како можат таква блувотина, таква (лажна надеж) да им дават на најунесреќените луѓе... каква совест имаат овие...како само и властите и оние што треба да спречат дозволуваат вакви превари! Па жителите од и околу ‘‘Дождовните шуми‘‘ нели оболуваат од канцери? Колку живеат тие во просек 150 години? Животниот век таму е едвај 50 години додека во ЕУ (над 75) Јапонија 80... па зарем го третирава и спасива Чавез со Гравиола? Будалаштини!.... Исто така познатите капки ‘‘Вендоксин‘‘ кои лечат од шуљеви проширени вени, висока температура и настинки, срќеви маани... Рекламине им се шоу... Олгица вели страдала многу како мала од бронхитис, па докторот и рекол да си земе Вендоксин кој е правен од чудотворни тревки, па вели Олгица натаму ете сега кога ги користам исчезна модрилото од нозете! :pos: Заборавила Олгица (или тие што ја спремале) да проверат дали се капките и за Алцхајмер!? И ‘‘шипоно‘‘ е добар како и младиот земјоделец кој вели по третман со капките немам повеќе проблем со циркулацијата!? Е да ви кажам право јас незнам како се осеќа тој проблем? Кои се симптоми на слаба циркулација? Зарем млад активен човек може да ги има!? Мизерии!
И ред други примери за иљачи и храна кои ќе ни го продолжат и направат поквалитетен животот... Сосема си во право Леандра, толку се агресивни што ќе не побудалат!
И уште нешто (ма да изнервиран претерав)... интересно е тоа што се (или скоро се) што се пласира како чудотворен лек билка, иљач.... расне или го има на милион километри одовдека! Кактус од Мексико, Шитаки печурки од Јапонија, Омега3 од сардини ама само уловени во ‘‘норвешкото море‘‘ (ништо од Ева сардина), Гравиолата од дождовните шуми на Амазонија и во ЗЕГИН за само 900 банки 50 грама... уште една ‘‘чудотворна‘‘ печурка од Јапонија ‘‘Агарикус блазеи‘‘ (погодувате пишува во флаерот на споменатата компанија го спречувале ширењето на малигните клетки) и уште еден ‘‘уништувач‘‘ Црн кумин (немам појма каде расне прв пат слушам за ова, не е Nigel Sativa)...па некојси Корицепс (не е мускул ама за еден мускул го препорачуваат! :pos:) за ерективна дисфункција (повторно од далечниот исток на Азија, како што старите дупачишта се лажева на времето со ЖенШен....Комбуха габа Спирулина, Фиберс... ништо (или скоро ништо) бре од овдека антиканцерогено, многу лековито! Се што е корисно антиканцерогено и борец против стареење и радикали, го има на десетици иљади км од овдека..... Па како доживеава нашите баби и дедовци по 80-90 години? Како се бореле за здрав живот, како се справувале со слободните радикали? Знаеле ли тие всушност за нив? Со Спирулина? ГЕ-132... Или опаш од Тасманиски Ѓавол (ова јас го измислив) но нека не ве изненади да извадат овие ‘‘мрачни профетерски сили на злото‘‘ дека лечи нешто од опасните болештини! Живееле долговечно и се лекувале со автохтони растенија: Нане рузмарин, камилица, маточина... и тн и тн..... Јас секој ден се поголем скептик станувам кон агресивните кампаљи за чудотворните лекови....
Така и со ова растение Гоџи.... од пм дојдено овдека, па сега тука да го одгледуваме против стареење и против слободните радикали.... на Шешељ!?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
............................................................... Па како доживеава нашите баби и дедовци по 80-90 години? Како се бореле за здрав живот, како се справувале со слободните радикали? Знаеле ли тие всушност за нив? Со Спирулина? ГЕ-132... Или опаш од Тасманиски Ѓавол (ова јас го измислив) но нека не ве изненади да извадат овие ‘‘мрачни профетерски сили на злото‘‘ дека лечи нешто од опасните болештини! Живееле долговечно и се лекувале со автохтони растенија: Нане рузмарин, камилица, маточина... и тн и тн..... Јас секој ден се поголем скептик станувам кон агресивните кампаљи за чудотворните лекови....
Така и со ова растение Гоџи.... од пм дојдено овдека, па сега тука да го одгледуваме против стареење и против слободните радикали.... на Шешељ!?
.....Не заебааај сеа и ти , а да ги прашаш бабите и дедовците колку од нив НЕ ДОЖИВЕАЛЕ...:)
Мора ти да си многу млад, муки не те фатиле.., па да се фаќаш и за сламка. Ама светов е се постар и постар , а некој тоа го забележува и праи бизнис....илузија нема цена!!!;)
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Зашто ја забегавте темава? Темава е од економски аспект колку е исплатливо или не да се одгледува ова растение и можност за мал бизнис,а не какви лековити својства има и дали некој манипулира со тоа или не. Мора на секоја тема да се најдат 2-3 ца што ќе ја посерат максимум и ќе ја уништат секоја можна дискусија........
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Зашто ја забегавте темава? Темава е од економски аспект колку е исплатливо или не да се одгледува ова растение и можност за мал бизнис,а не какви лековити својства има и дали некој манипулира со тоа или не. Мора на секоја тема да се најдат 2-3 ца што ќе ја посерат максимум и ќе ја уништат секоја можна дискусија........
Bravo, sekoja cesto, kolku temi imam otvoreno a ete taka kako sto vikas ti ke ja "zamrat teamata"
Sramota
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
.....Не заебааај сеа и ти , а да ги прашаш бабите и дедовците колку од нив НЕ ДОЖИВЕАЛЕ...:)
Мора ти да си многу млад, муки не те фатиле.., па да се фаќаш и за сламка. Ама светов е се постар и постар , а некој тоа го забележува и праи бизнис....илузија нема цена!!!;)
Да, точно е! Денес (реков и јас) животниот век е подолг од оној на нашите баби и дедовци, ама благодарејки на медицината, фармакологијата, свеста за здрава исхрана, донекаде и хигиената... и сето тоа благодарејки на науката, а не на вакви шалабајзери коишто како реков во пара-фармацијата продават сенекакви (најчесто) егзотични бучкуруши и прават поголем обрт од прометот вклучувајки ги сите илегални нарко пазари во Светот! Што викаш народот се фаќа за сламка - илузијата нема цена!
Од друга страна им е гајле на Ставревски или на Тодоров, што некој продава ‘‘ташаки‘‘ печурка издробена и вметната во 20-30 капсули, спакувана во убаво кутивче, како обланда и ги продава по цена од 400-500 Денари, а саламурена Шитаке печурка во Тедико се продава поевтино од шампињони или буковка! Толку беше од митот за скапоцената и многу корисната јапонска печурка!... Битно е бизнис да се праве, парата да се врте, даноци и царини да се платат! Ги боли уво Владетеливе наши (и било кои) што и денес во 21 век се продаваат трици и зоб за лек, ‘‘машка вода‘‘ за его и останати ‘‘ташак-сармаси‘‘ за слободни радикали или канцери!.... Тоа е трагедија!
--- надополнето: 17 ноември 2013 во 16:29 ---
Зашто ја забегавте темава? Темава е од економски аспект колку е исплатливо или не да се одгледува ова растение и можност за мал бизнис,а не какви лековити својства има и дали некој манипулира со тоа или не. Мора на секоја тема да се најдат 2-3 ца што ќе ја посерат максимум и ќе ја уништат секоја можна дискусија........
Е па ајде Citro, просветли не.... кажа за економската исплатливост на оваа егзота! Меѓутоа можеш и за тоа: кое неавтохтоно животинче или култура помина овде во Македонија како добар бизнис? Како што вели Concrete:
.........незнам зошто се ова ме потсеќа на: јапански препелици, па шитаке печурки, па оние пацовите за бунди и деликатесни кобасици,па брзорастечки дрва од кои се користи се од кора, преку корен ...до лист, па ноеви и нивните трепки....итн.итн.Бизниси на кои прават пари само оние кои ја продаваат илузијата...
на чинчилите мисли нели (пацови за бунди) а за дрвото мисли за Пауловнијата (како бргурастечко) кое сега влегува на голема врата на овие Балкански простори.
Еве јас ќе ти кажам кој профитираше (иако во цитираниот текст има за тоа ‘‘Продавачите на илузија‘‘) ... ете токму тие профитиаа, никако оние што се бавеа со овие бизниси. Се изнаслушавме многу митови и легенди за скапоценоста на нојот за искористливоста на се практично од него од ноктите, па се до трепавиците што вели Конкретниот... за чинчилата од која се правеле скапоцени бунди од по 50-60,000 Евра. и слични такви трици.... а профитираа токму оние што продаваа илузии и семејства од животинкиве. Едно семејство (1мажјак + 6 женки со некој импровизиран евтин кафез ги продаваа за 3500 - 4000 Дојч марки, додека као ‘‘гарантира‘‘ откуп на животинките зависно од квалитетот за цена од 50-150 исти такви Марки. Каде е логиката тука? Профитираа тие што продаваа демејства, но и тие што продаваа брикетирана специјална храна за животинчињава, а уствари обични трици, која специјална храна!?... Сега повторно митови со дрвото Пауловнија кој ќе профитира? Оние кои продаваат расад фиданки... и продаваат евтини приказни, http://faktor.mk/archives/64667?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=makedonski-biznis-na-idninata-zasadi-drvo-paulovnija-i-chekaj-profit шират дезинформации дека откупот бил загарантиран и тоа по 150-200$ кубик за дрвната индустрија и профити од 100-120,000 Евра од хектар (како онаа будала од линкот ‘‘Фактор‘‘) за 6-7 год, а всушност на српски сајтови се повеќе инфо за ова дрво дека се користела само неговата калорична вредност слична на поквалитетно дрво за огрев, така да цената заоткуп неможе да биде повисока од цената на огревно дрво (40Еур)... или ќе профитираат оние кои ќе загризат и ќе купат расад (очекувајки профити од 100,000 Евра по 6-7 год) да ја одгледуваат Пауловнијата на земјоделско плодно земјиште? Не е тешко да погодиш! Верувај!
Целта на вакви дискусии не е да се уништи темата.... туку да се ‘‘отворат очи‘‘ и да се биде опрезен со наездата во последниве деценија две на неавтохтони култури со приказни дека се многу доходовни... Уште еднаш прашувам, што од ‘‘егзотите‘‘ (што ги нема во ова поднебје) кои се наметнава како мнооооогу профитабилни застана ‘‘здраво‘‘ на оваа територија, го прифатива и се офајдива многумина... што тоа?
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Да, точно е! Денес (реков и јас) животниот век е подолг од оној на нашите баби и дедовци, ама благодарејки на медицината, фармакологијата, свеста за здрава исхрана, донекаде и хигиената... и сето тоа благодарејки на науката, а не на вакви шалабајзери коишто како реков во пара-фармацијата продават сенекакви (најчесто) егзотични бучкуруши и прават поголем обрт од прометот вклучувајки ги сите илегални нарко пазари во Светот! Што викаш народот се фаќа за сламка - илузијата нема цена!
Од друга страна им е гајле на Ставревски или на Тодоров, што некој продава ‘‘ташаки‘‘ печурка издробена и вметната во 20-30 капсули, спакувана во убаво кутивче, како обланда и ги продава по цена од 400-500 Денари, а саламурена Шитаке печурка во Тедико се продава поевтино од шампињони или буковка! Толку беше од митот за скапоцената и многу корисната јапонска печурка!... Битно е бизнис да се праве, парата да се врте, даноци и царини да се платат! Ги боли уво Владетеливе наши (и било кои) што и денес во 21 век се продаваат трици и зоб за лек, ‘‘машка вода‘‘ за его и останати ‘‘ташак-сармаси‘‘ за слободни радикали или канцери!.... Тоа е трагедија!
--- надополнето: 17 ноември 2013 во 16:29 ---


Е па ајде Citro, просветли не.... кажи за економската исплатливост на оваа егзота! Меѓутоа можеш и за тоа: кое неавтохтоно животинче или култура помина овде во Македонија како добар бизнис? Како што вели Concrete:
.........незнам зошто се ова ме потсеќа на: јапански препелици, па шитаке печурки, па оние пацовите за бунди и деликатесни кобасици,па брзорастечки дрва од кои се користи се од кора, преку корен ...до лист, па ноеви и нивните трепки....итн.итн.Бизниси на кои прават пари само оние кои ја продаваат илузијата...
на чинчилите мисли нели (пацови за бунди) а за дрвото мисли за Пауловнијата (како бргурастечко) кое сега влегува на голема врата на овие Балкански простори.
Еве јас ќе ти кажам кој профитираше (иако во цитираниот текст има за тоа ‘‘Продавачите на илузија‘‘) ... ете токму тие профитиаа, никако оние што се бавеа со овие бизниси. Се изнаслушавме многу митови и легенди за скапоценоста на нојот за искористливоста на се практично од него од ноктите, па се до трепавиците што вели Конкретниот... за скапоцената чинчила од која се правеле скапоцени бунди од по 50-60,000 Евра... а профитираа токму оние што продаваа илузии и семејства од животинкиве. Едно семејство (мажјак + 6 женки со некој импровизиран евтин кафез ги продаваа за 3500 - 4000 Дојч марки, додека гарантира откуп на животинките зависно од квалитетот за од 50-150 исти такви Марки. Каде е логиката тука? Профитираа тие што продаваа брикетирана специјална храна за животинчињава (обично истите типови што ги продаваа) а уствари обични трици, која специјална храна!? Сега со дрвото Пауловнија кој ќе профитираат, оние кои продаваат расад фиданки... и шират дезинформации дека откупот бил загарантиран и тоа по 150-200$ кубик за дрвната индустрија и профити од 80,000 Евра од хектар за 5-6 год, а всушност на српски сајтови се повеќе инфо дека се користела само нивната калорична вредност така да цената заоткуп неможе да биде повисока од цената на огревно дрво (40Еур)... или ќе профитираат оние кои ќе загризат и ќе купат расад да ја одгледуваат Пауловнијата на земјоделско плодно земјиште? Не е тешко да погодиш! Верувај!
Целта на вакви дискусии не е да се уништи темата.... туку да се ‘‘отворат очи‘‘ и да се биде опрезен со наездата во последниве деценија две на неавтохтони култури со приказни дека се многу доходовни... Уште еднаш прашувам, што од егзотите кои се наметнава за одгледување застана ‘‘здраво‘‘ на оваа територија, го прифатива и се офајдива многумина... што тоа?
Кратко и јасно сакаш да кажеш дека не се исплати да се почне ни да се ризикува..Тоа е тоа.Фала.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Кратко и јасно сакаш да кажеш дека не се исплати да се почне ни да се ризикува..Тоа е тоа.Фала.
Погрешно ме свати, ама ајде добро... Јас сум да се ризикува, но многу повеќе со наши култури, на пример со ореви! Многумина не успеале (од објективна или субјективна причина), ама многу повеќе пак од нив успеале... ризикот е многу реален и по-прифатлив (отколку со егзоти кои незнаеш како ќе поминат на оваа клима поднебје)! Хектар ореви како сум информиран по 5-6 години дава принос 3-5 тони, доволно за пристоен живот, не за богатење....Долгорочно пак (по 15-20-тина години) може добро да се заработи и со продажба на стеблото како репроматеријал во индустријата (па и копаничарите и занаетчиите столари ја бараат многу ореовата граѓа).... тоа е моето мислење.
 
Член од
18 ноември 2013
Мислења
17
Поени од реакции
5
mislam deka i na FB postoi grupa 'Goji Berry" (hrvati i srbi) i tamu se site mozni informacii okolu toa ovosje. Postoi firma vo Srbija koja se bavi so otkup na istata i potpisana e sorabotka so ALkaloid,golema plantaza nekade okolu Petrovec...ostanuva samo individualno proizvodstvo za licna upotreba,mislam deka cena na Alkaloid nema niko da ja butne. Ako najdam website na toj od Srbija ke ja stavam pa videte sami kako toa odi. Pozdrav
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
mislam deka i na FB postoi grupa 'Goji Berry" (hrvati i srbi) i tamu se site mozni informacii okolu toa ovosje. Postoi firma vo Srbija koja se bavi so otkup na istata i potpisana e sorabotka so ALkaloid,golema plantaza nekade okolu Petrovec...ostanuva samo individualno proizvodstvo za licna upotreba,mislam deka cena na Alkaloid nema niko da ja butne. Ako najdam website na toj od Srbija ke ja stavam pa videte sami kako toa odi. Pozdrav
Ovaa da ne e? http://www.sadnicegoji.com/
I poglednete otkupna zagarantirana cena 8ev, a kaj nas dzukeli 2.5ev, ke vidime sto ke napravi Alkaloid togas, toj ke bide odlucen igrac koj ke ja diktira cenata 100%
 
Член од
18 ноември 2013
Мислења
17
Поени од реакции
5
ne,za tie nemam slusnato....najdov informacii za ovie: http://www.godji.org/galerija-o-godji-berry-bobicama
i http://www.asunion.rs/. Citiram: " prvi i JEDINI (za sada) koji su u Srbiji registrovali Goji kao vocnu vrstu je AS Union Subotica sa Institutom Bio Tree Sofija kao sortu GB1 –http://www.sorte.minpolj.gov.rs/print/2533 i oni ce jedini ubuduce moci sadni materijal prodavati kao vocnu vrstu , a svi ostali kao ukrasno siblje ...
--- надополнето: 18 ноември 2013 во 07:47 ---
znaeme kolku se zdravi,no dali e sekogas taka :) http://www.topix.com/forum/med/naturopathy/TNHHV394Q71VPQGG9/p9
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
ne,za tie nemam slusnato....najdov informacii za ovie: http://www.godji.org/galerija-o-godji-berry-bobicama
i http://www.asunion.rs/. Citiram: " prvi i JEDINI (za sada) koji su u Srbiji registrovali Goji kao vocnu vrstu je AS Union Subotica sa Institutom Bio Tree Sofija kao sortu GB1 –http://www.sorte.minpolj.gov.rs/print/2533 i oni ce jedini ubuduce moci sadni materijal prodavati kao vocnu vrstu , a svi ostali kao ukrasno siblje ...
--- надополнето: 18 ноември 2013 во 07:47 ---
znaeme kolku se zdravi,no dali e sekogas taka :) http://www.topix.com/forum/med/naturopathy/TNHHV394Q71VPQGG9/p9
Dobro ama ovie ne nudat sorabotka, kooperativna so dogovor, tuku samo deka odgleduvaat i deka vrsat prodazba na malo,
 
Член од
18 ноември 2013
Мислења
17
Поени од реакции
5
tie otkupuvaat od http://www.sadnicegoji.com/ :) trebase samo 3 telefonski broevi da zavrtam i da proveram. Tatko mi se zaleta da proizveduva Goji i zatoa gi znam ovie informacii...ne e samo taka oni ti davaat,pomagaat,otkupuvaat...postavuvaat uslovi kako Tip na zemja (po nivno),kvalitet na plod....edno nesto ako ne ispolnis,e togas pravi si kompot :) ni zrno nema da ti zemaat :notworthy:
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
tie otkupuvaat od http://www.sadnicegoji.com/ :) trebase samo 3 telefonski broevi da zavrtam i da proveram. Tatko mi se zaleta da proizveduva Goji i zatoa gi znam ovie informacii...ne e samo taka oni ti davaat,pomagaat,otkupuvaat...postavuvaat uslovi kako Tip na zemja (po nivno),kvalitet na plod....edno nesto ako ne ispolnis,e togas pravi si kompot :) ni zrno nema da ti zemaat :notworthy:
Pa dobro sega, ako se nafatis seriozno togas ke bide, za sekoja rabota e taka...vazno e deka imaat dobri uslovi, 8ev zagarantiran otkup 10god, na tebe ostanuva da bides uporen, kako i vo sekoja rabota, toa e toa, se si ima cena
--- надополнето: 18 ноември 2013 во 08:05 ---
tie otkupuvaat od http://www.sadnicegoji.com/ :) trebase samo 3 telefonski broevi da zavrtam i da proveram. Tatko mi se zaleta da proizveduva Goji i zatoa gi znam ovie informacii...ne e samo taka oni ti davaat,pomagaat,otkupuvaat...postavuvaat uslovi kako Tip na zemja (po nivno),kvalitet na plod....edno nesto ako ne ispolnis,e togas pravi si kompot :) ni zrno nema da ti zemaat :notworthy:
A znaci si se javuval i proveril, taka, znaci info od prva raka?
jas kontaktirav so ovie za sadnicite, sto nudat dogovor, i se e OK, mozna e sorabotka i so MK, samo sega ne mi e jasno kako mozat ovie u SK dzukeli da nudat nesto slicno taka a so otkupna cena 2.5ev. lakomo makedonce....
 
Член од
18 ноември 2013
Мислења
17
Поени од реакции
5
aj vaka malku podrazmisli...Srbija e ogromna drzava,zemja ima za rabotenje kolku sakas...sega zapali kola i otidi vo nivni sela i rasprasaj se zosto toj bi nudel sorabotka so proizvoditeli vo komsii,koga ima pred nos. Togas ti se otvara "pandorina kutija" i ti teknuva deka nesto ne e vo red,neli? on ke zima od Alkaloid, mnogo biten moment e kolicina na otkup a ne sekogas cena....ti ke mu ponudis primer 2 toni a Alkaloid 30 toni. avtomatski on sebe si obezbeduva fantasticen plasman ponatamu,ako mu zafali kolicina ke zeme od toj od MK sto tebe ti nudi otkup po 2.5....kaj si ti vo cela? (ete te vo del 2.5 e)prikazna.mislis li deka on ke otkupuva od Alkaloid po 8 eu??? Ti kazuvam prosta logika koja e,ako si se nekogas zanimaval so proizvodstvo bi trebal da znaes. Kako vo okean...2-3 ajkuli i edno ripce...mnogu tesko da se probies,ne sakam da te ubeduvam ili frlam vo misla da se otkazes,samo ti kazuvam realno kako e. Mnogo lesno mozes i sam/sama da vidis...pravec Srbija i sve e jasno :) Aj srekno! I ne e lakomo makedonce,ednostavno ne odi toa taka koga se vo igra golemi :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom