Одгледување Гоџи

Член од
28 октомври 2011
Мислења
97
Поени од реакции
140
Stom se sadi itenzivno ova rastenie na balkanot ima plantazi vo srbija, grcija pocnuva i vo makedonija go ima bugarija hrvadska, crna gora. Ajde sega i posiroko kina kako najgolem proizzvoditel na godzi za nekolku godini ke se prezasiti pazarot i cenata nema da bide 8 evra tolku 80 centi pod pretpostavka a sto e i najverovatno i ke se sluci isto kako i aronijata.
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Stom se sadi itenzivno ova rastenie na balkanot ima plantazi vo srbija, grcija pocnuva i vo makedonija go ima bugarija hrvadska, crna gora. Ajde sega i posiroko kina kako najgolem proizzvoditel na godzi za nekolku godini ke se prezasiti pazarot i cenata nema da bide 8 evra tolku 80 centi pod pretpostavka a sto e i najverovatno i ke se sluci isto kako i aronijata.
Totalno vo pravo si, i kako i sekogas "golemite ribi" sekogas ja imaat taa privilegija da bidat prvi vo ste vakvi raboti i da go soberat kajmakot,
Bioplant od SK imale 50ha zasadeno minatata godina...eve sega slusame i Alkaloid...taka da "popeee, daj drugo dete";)
 
Член од
18 ноември 2013
Мислења
17
Поени од реакции
5
jas veke 2ra godina rabotam so lavanda i mnogo sum zadovolen..eve i zosto 1. pocetok ne e mnogu skap 2. ne bara premnogu ulaganje i nega 3. maksimum je iskoristliva (cvet,etericno ulje)...blagodarenie na covek (pak od Srbija) sega sobiram i med...dokazano deka uspeva i na nasa pocva,ne samo mediteranska :) i mnogo ubavo mirisa :love:
 
Член од
28 октомври 2011
Мислења
97
Поени од реакции
140
Totalno vo pravo si, i kako i sekogas "golemite ribi" sekogas ja imaat taa privilegija da bidat prvi vo ste vakvi raboti i da go soberat kajmakot,
Bioplant od SK imale 50ha zasadeno minatata godina...eve sega slusame i Alkaloid...taka da "popeee, daj drugo dete";)
значит тие засадиле пред 2 , 3 години а сега ја пласираат иформацијата дека било исплатливо да се произведува се е ова бизнис цена на еден садник е 300 денари на еден хектар се садат 2000 корејна сто значи околу 10.000 илјади евра и плус системи за наводнување работна сила што значи 15.000 евра од хектар. Кој може да гарантира во иднина дека цената на ова растение ке е барем 3 евра никој не го може то. И плус ова е производ кој го садиш сега а го одгледуваш 20 години долгорочна инвестиција исто како јаболката крушите, цреши и тн. а не ко кромидот денес ко садиш за 3 месеци го бериш или ко домати крсатавици и тн. Пред да инвестирас во долгорочна инвесстивција треба да гледаш во иднината а не сега со се даешава зошто ти го садиш за да земаш пари 20 години од то растение а не годинава било 8 евра незнам колку
 
Член од
18 ноември 2013
Мислења
17
Поени од реакции
5
nema nikakva garancija...sekoj Dogovor sto ke potpises ima Clen...Dogovor moze da se raskine poradi x x x x pricini :) Goji e premnogu skapa i rizicna investicia za poedinec
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
Гоџи бери во еден наш маркет е 800 ден.кило.
 
Член од
17 април 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дечки гледам ве нема подолго време на темава. Дали некој се пушти во одгледување на Гоџи. Јас сум тотално нов во ова и воопшто во земјоделство, размислував за годинава да засадам Гоџи, но не успеав да дојдам до подетални информации, т.е не успеав да дојдам до информација за откуп, а тоа е пресудно нели. Откуп вршат само на органски производи т.е. со сертификат за органско производство, па тука заглавив со информации за колку време би го добил тој сертификат. Дали некој има искуство со добивање сертификат за органско производство, зашто ако засадиш Гоџи или нешто друго, што за 3-4 месеци ќе роди плод, ако го немаш сртификатот ништо од бизнисот.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Проблемот е во матрицата на размислување, сите мислат да прават пари големи од суперовошја и храни, засади колку за дома и тоа што ќе биде плус продади го, не е важно дали е Гоџи или Алое Вера, тоа хектари откупи заборавете го, затоа што вложувањето и ризикот се преголеми.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.253
Поени од реакции
2.237
jas veke 2ra godina rabotam so lavanda i mnogo sum zadovolen..eve i zosto 1. pocetok ne e mnogu skap 2. ne bara premnogu ulaganje i nega 3. maksimum je iskoristliva (cvet,etericno ulje)...blagodarenie na covek (pak od Srbija) sega sobiram i med...dokazano deka uspeva i na nasa pocva,ne samo mediteranska :) i mnogo ubavo mirisa :love:
Ме интересира на кој пазар ја продаваш лавандата. Ја продаваш на мало или имаш склучено договор со некоја фирма да ја продаваш на големо? И исто каков е тој мед од лаванда, за што се користи, се јаде?!? :)
 
G

Goldie

Гостин
nema nikakva garancija...sekoj Dogovor sto ke potpises ima Clen...Dogovor moze da se raskine poradi x x x x pricini :) Goji e premnogu skapa i rizicna investicia za poedinec
Конкретно за БиоПлант обврските за производителот не се нешто комплицирани, а гарантираат откуп минимум 5 години по 2.5е за кг од грмушка односно 5е кг ако е дрвце.
http://bioplant.mk/dogovor_goji_otkup_2016.pdf ако не ти ја откупат количината треба да ти платат оштета по 1000е од декар што евентуално би ја покрило инвестицијата.

Сепак сумњиво е што не се слушаат многу успешни приказни, или како по обичај Македонецот си ќути поради страв од “конкуренција“.
 
Член од
23 јули 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Mmm sekogas skepticno Makedonceto...Jas imam okolu 250 sadnici drvce Goji pa bi sakal nekoj ako ima isti takvi da se javi ..da razenime iskustvo i mislenje ...vo posledno vreme nakoi od drvcata mi zolteat vo livcinata pa bi sakal sovet od nekoj sto ja razbira ovaa rabota poveke od mene pozdrav
 
Член од
20 октомври 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Нешто Ве нема ?!? како Гоџито ? го искроивте ли ?
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
109
Поени од реакции
32
Дајте некое инфо за гоџи-то или друга билка што успева кај нас а е исплатлива. Не сум земјоделец но многу сакам градинарски работи па сакам да почнам со нешто како хоби само за домашна употреба па доколку влезам во шема на одгледување би посадила и повеќе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom