Одгледувачници за кучиња

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
:eek: Сериозен си?:eek: Изгледа лошо си го сватил терминот "домашно приготвена храна". Еве ти линк од домашно приготвена храна за кучиња... притоа се додава само зачин ДИМЕ http://forum.kajgana.com/threads/Дневно-мени-„Кај-Пепа“.71669/
Ова е само еден дел од многуте рецепти за домашно приготвена храна за кучиња...
Де бре, јас волку немам за себе, а не пак 3 загари да хранам... Немам услови да ги хранам со таква храна, едвај крај со крај врзуваме, па и за кучињата да мислиме. Јадат се тие и што? Не му е ништо...
 
Член од
22 јули 2014
Мислења
616
Поени од реакции
766
Домашно приготвена мислев на избалансирана по рецепт...дури многу сериозни одгледувачи ги хранат своите шампиони со таква храна, значи одбиваат да им даваат префалени дехидрати.
Јас обично не мерам ништо, но кога приготвувам гледам во порцијата да има се. Пример едно пакување пилешки дроб со срца, го делам на пет дела и замрзнувам. Варам околу филџан ипол ориз, вадам дел од џигерот и го ставам на крај, внатре да биде жив, значи само обагрен...додавам свежо рендан морков, насецкан домат, краставица...тоа го јаде со песна :) ...друг пат наместо џигер, пилешки стек или друго месо...Обожава такви рецепти...Понекогаш му ситнам и лупки од јајце, наместо апчиња калциум...за се има замена во храната.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.587
Поени од реакции
4.557
Ме интересира зошто толку професионалниве одгледувачи форсираат на женки ? Прво што ми падна на памет ради профит нели матични женки повише почесто малечки и повеке заработка али има и одгледувачи со пари што одгледуваат од задоволство не за профит а исто така форсираат на женки. Мене многу и не ми значи мажјак или женка али за изложби мажјациве се по атрактивни со тоа автоматски ако извадат големо место на изложба можат да го продадат кучето за големи пари.

И уште една работа ме интересира дали на натпреварите (изложбите) се делат кучињата на машки и женски ?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.860
Поени од реакции
2.421
Ме интересира зошто толку професионалниве одгледувачи форсираат на женки ? Прво што ми падна на памет ради профит нели матични женки повише почесто малечки и повеке заработка али има и одгледувачи со пари што одгледуваат од задоволство не за профит а исто така форсираат на женки. Мене многу и не ми значи мажјак или женка али за изложби мажјациве се по атрактивни со тоа автоматски ако извадат големо место на изложба можат да го продадат кучето за големи пари.

И уште една работа ме интересира дали на натпреварите (изложбите) се делат кучињата на машки и женски ?
Затоа што основата на секоја линија и одгој во една одгледувачница лежи во женката. Без добра женка, можеш да го имаш најдобриот мажјак и да немаш добро легло и потомство. Ако се работи за профит, не е женката таа што го прави профитот, туку мажјакот. Просто и едноставно, мажјакот во својот живот може да спари многу многу женки, а додека женката, може да има 3-4 легла(зборувам за разумен одгледувач). Името и славата ја носи мажјак од твој одгој кој останува кај тебе, а линијата ти ја прави женката.

Да, секоја класа е поделена на класa мажјаци и женки. Од нив се бира најдобар пес и на крај се бира БОБ што е best of breed или најдобро куче од расата.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
73
Поени од реакции
104
Ме интересира зошто толку професионалниве одгледувачи форсираат на женки ? Прво што ми падна на памет ради профит нели матични женки повише почесто малечки и повеке заработка али има и одгледувачи со пари што одгледуваат од задоволство не за профит а исто така форсираат на женки. Мене многу и не ми значи мажјак или женка али за изложби мажјациве се по атрактивни со тоа автоматски ако извадат големо место на изложба можат да го продадат кучето за големи пари.

И уште една работа ме интересира дали на натпреварите (изложбите) се делат кучињата на машки и женски ?
И врвните одгледувачници, првобираните женки и мажјаци ги чуваат за себе или одат во ко-сопствеништво, и најчесто ако мислат дека женката ќе биде врв останува кај нив заради што како ти објасни убаво горе @SaltNPepa :D
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.587
Поени од реакции
4.557
Дали е вистина дека кучињата од првото легло на една кучка се со најдобри сетила ?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.019
Поени од реакции
2.871
Дали е вистина дека кучињата од првото легло на една кучка се со најдобри сетила ?
Веројатно е точно, еве едно од двете што ги имам дома е од прво легло и има страшно развиени сетила. Без разлика во која соба си ти, а во која е он насетува секогаш кога посегнуваш по храна и доаѓа да ти ја изеде. Веројатно насетува и дека треба да се грижи за нашата линија :)
 
Член од
19 март 2018
Мислења
20
Поени од реакции
5
Gledam deka nema postovi na ovaa tema vekje nekolku godini, no sepak me interesira dali nekoj znae kade mozam da kupam dobar samojed(procitav deka nekoi odgleduvacnici imale problemi)momentalno imam zenka samojed sto ja kupiv na pazar3 za samo 100 evra i sum prezadovolen, no se razbira deka ne e kako onie koi gi gledame koi se super “fluffy” pa zatoa prasuvam navistina sum zainteresiarn
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.587
Поени од реакции
4.557
Gledam deka nema postovi na ovaa tema vekje nekolku godini, no sepak me interesira dali nekoj znae kade mozam da kupam dobar samojed(procitav deka nekoi odgleduvacnici imale problemi)momentalno imam zenka samojed sto ja kupiv na pazar3 za samo 100 evra i sum prezadovolen, no se razbira deka ne e kako onie koi gi gledame koi se super “fluffy” pa zatoa prasuvam navistina sum zainteresiarn
На страницата на Кинолошки сојуз на МК ги има сите регистрирани одгледувачници во државава ;)
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.529
Поени од реакции
7.860
Gledam deka nema postovi na ovaa tema vekje nekolku godini, no sepak me interesira dali nekoj znae kade mozam da kupam dobar samojed(procitav deka nekoi odgleduvacnici imale problemi)momentalno imam zenka samojed sto ja kupiv na pazar3 za samo 100 evra i sum prezadovolen, no se razbira deka ne e kako onie koi gi gledame koi se super “fluffy” pa zatoa prasuvam navistina sum zainteresiarn
Имаше една многу добра одгледувачница за самоједи едно време, страшни примероци вадеа, ама никако не ми текнува на името.. сигурно некој знае за што зборувам...
Постои ли уште или?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom