Одгледувачници за кучиња

Член од
24 мај 2014
Мислења
4.585
Поени од реакции
4.551
Приметив дека ваква тема нема и мислам дека е во ред да имаме љубителите на кучиња една тема каде ке се дискутира за одгледувачниците во Македонија и надвор од неа. Значи овде пишувајте од која одгледувачница е вашето куче купено, како сте задоволни. Пишувајте и споредувајте успеси на изложби на одгледувачниците итн. Морам да ги пофалам некои одгледувачници од нашава држава. Vom Haus Zafirovski, Kinders Royal Rott, Nikorot, Schwarze Kraft Dobermanns, Boxers von Mitke, Temple Of White Knights, Green House Of Baron, Pride of Gele. Секоја им чест на трудот што го вложиле за да одгледаат кучиња на тоа ниво и притоа да го подигнат нивото на кинологијата во нашава Македонија.
 

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Убаво за тоа, сепак има вдомено повеќе кучиња скитници, отколку луѓе бездомници.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
73
Поени од реакции
104
Мојот лабрадор е од Windcroft's Labradors од Кочани. Млади одгледувачи @SaltNPepa и соработникот ) но се полни со знаење и желба за успех и подобрување на расата! Одгледувачницата им е релативно млада, но одгледуваат лабрадор/и долги години :D Ова лето го имаа нивното прво прекрасно легло (Humorous Companion of Bohemia Bras x Play Full Team Salt'N'Pepa) и да се пофалам дека јас ја имам таа чест да имам едно кутре од оваа комбинација! :D:cool: Како одгледувачи со нивната кучка Пепа имаат посетувано неколку специjaлизирани изложби во Србија и Бугарија што е за пофалба бидејќи е многу побитно кучето да го суди специјален судија за таа раса! Само напред дечки!(y)
Исто за пофалба се и Inner Vision Siberians, Mops-O-Rama Pugs, Play Full Team Labradors, Gremlins House Kennel, Mak Spots Labradors, Pride of Macedonia AST, Polarus, Belluchi Royal Snow, Mano Siberian... има уште што не ми текнуваат а се одлични одгледувачници! :)
DSC_0067 copy.jpg
 
Последно уредено од модератор:
K

Kacar

Гостин
Море, слушајте ваму еден совет:
Појдете во стационерот вардариште, ќе видите животи со надеж. Нека еден живот од таму биде зависен од вас, спасете му го животот на животното што ќе го одберете..... не сфаќам, шо ќе вие чистокрвно куче ? Подобро е од оние џукели пусти кои што се само фактор-штета од самиот човек ? Не, не се подобри. Ги имате секакви, од големо до мало, од едно бојно до сештобојно од вланести до голи, од без една нога до инвалиди од со очи без очи од стерилизирани до трудни.... спасете животи од таму, направете добро! Овие кучиња од одгледувалниците има кој да ги вдоми и тоа за добри пари, ќе живеат царски живот , али повеќе љубов од спасено куче нема ништо да ви даде ! Од доказ зборувам, сум имал и расни и џукелчиња. Посебни се, спасете живот ! Обратете се на фб страната на анима мунди и дознајте таму повеќе.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
741
Поени од реакции
510
Вака и за родители што сакаат да посвојат дете ги малтретирате ? Им се напнувате да посвојат некое црнче од африка пошто тоа има лоши услови за живот таму ?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.860
Поени од реакции
2.421
@4NHK0 e :гомце: темата се наоѓа во делот за животните, кога ќе се наоѓа во друг потфорум тогаш коментирај за тоа колку кучиња и колку бездомници се приберени.

@Kacar во право си, Вардариште е полно со кучиња но начинот на работа е катастрофа, отворени се само 2 дена со смешно работно време(така сум слушнала) што е апсурдно ако веќе се трудат да ги посвојат, а не е тоа случајот. Секој ден сме сведоци на се повеќе и повеќе кутриња исфрлени на улица кои бараат топол дом. Има луѓе што бараат расни кучиња за 50 евра. Добар расен примерок не се наоѓа под 300евра барем кај нас. Не зборувам за профитот што некој мисли дека одгледувачите го прават, бидејќи има разлика меѓу одгледувач и штанцар. Не знам како да напишам, а да не бидам сфатена погрешно, бидејќи за некој што не го работи тоа, се што ќе му кажеш е неприфатливо или нејасно.

Ако некој се зафати со одгој сериозно, тој уште посериозно треба да има спремено капитал. Прво купување на добра женка, па одгледување на таа женка, па изложби, па специјалки, па одбир на мажјак, парење, па 2 месеци чување на рака, па одгледување на легло и најтешкото продажба. Продажба во правите раце, за да тоа кутре утре не стане дел од популацијата на улични кучиња. Луѓето кога ќе им кажеш цена се фаќаат за глава и као еее ти што продаваш. Епа јас продавам нешто што 3 години сум го хранела, сум го вакцинирала, сум се тресела при гравидитет и пораѓање, сум се тресела над тие кутриња, и јас сакам исвестицијата да си ја вратам, не да заработам. Денес познавам само неколку одгледувачници што стигнале до степен да живеат од кучиња, но ако се погледне колку долга историја имаат и колку е вложено за тоа, може и ќе им се разјасни на луѓето. За времето и напорот околу нив воопшто не зборувам затоа што тоа не може да се измери во пари, но тоа е љубов и желба. Еден одгледувач убаво има кажано, кинологијата е скап спорт.
 

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
@4NHK0 e :гомце: темата се наоѓа во делот за животните, кога ќе се наоѓа во друг потфорум тогаш коментирај за тоа колку кучиња и колку бездомници се приберени.

@Kacar во право си, Вардариште е полно со кучиња но начинот на работа е катастрофа, отворени се само 2 дена со смешно работно време(така сум слушнала) што е апсурдно ако веќе се трудат да ги посвојат, а не е тоа случајот. Секој ден сме сведоци на се повеќе и повеќе кутриња исфрлени на улица кои бараат топол дом. Има луѓе што бараат расни кучиња за 50 евра. Добар расен примерок не се наоѓа под 300евра барем кај нас. Не зборувам за профитот што некој мисли дека одгледувачите го прават, бидејќи има разлика меѓу одгледувач и штанцар. Не знам како да напишам, а да не бидам сфатена погрешно, бидејќи за некој што не го работи тоа, се што ќе му кажеш е неприфатливо или нејасно.

Ако некој се зафати со одгој сериозно, тој уште посериозно треба да има спремено капитал. Прво купување на добра женка, па одгледување на таа женка, па изложби, па специјалки, па одбир на мажјак, парење, па 2 месеци чување на рака, па одгледување на легло и најтешкото продажба. Продажба во правите раце, за да тоа кутре утре не стане дел од популацијата на улични кучиња. Луѓето кога ќе им кажеш цена се фаќаат за глава и као еее ти што продаваш. Епа јас продавам нешто што 3 години сум го хранела, сум го вакцинирала, сум се тресела при гравидитет и пораѓање, сум се тресела над тие кутриња, и јас сакам исвестицијата да си ја вратам, не да заработам. Денес познавам само неколку одгледувачници што стигнале до степен да живеат од кучиња, но ако се погледне колку долга историја имаат и колку е вложено за тоа, може и ќе им се разјасни на луѓето. За времето и напорот околу нив воопшто не зборувам затоа што тоа не може да се измери во пари, но тоа е љубов и желба. Еден одгледувач убаво има кажано, кинологијата е скап спорт.
Не се чувствувај навредено, не реков дека тое е лошо, само направив реална споредба, бидејќи навистина се игнорирани бездомниците, за разлика од останатите животни скитници. Сепак луѓето се тие што придонесуваат за развој на општеството.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.016
Поени од реакции
2.870
Мојот лабрадор е од Windcroft's Labradors од Кочани. Млади одгледувачи @SaltNPepa и соработникот ) но се полни со знаење и желба за успех и подобрување на расата! Одгледувачницата им е релативно млада, но одгледуваат лабрадор/и долги години :D Ова лето го имаа нивното прво прекрасно легло (Humorous Companion of Bohemia Bras x Play Full Team Salt'N'Pepa) и да се пофалам дека јас ја имам таа чест да имам едно кутре од оваа комбинација! :D:cool: Како одгледувачи со нивната кучка Пепа имаат посетувано неколку специjaлизирани изложби во Србија и Бугарија што е за пофалба бидејќи е многу побитно кучето да го суди специјален судија за таа раса! Само напред дечки!(y)
Исто за пофалба се и Inner Vision Siberians, Mops-O-Rama Pugs, Play Full Team Labradors, Gremlins House Kennel, Mak Spots Labradors, Pride of Macedonia AST, Polarus, Belluchi Royal Snow, Mano Siberian... има уште што не ми текнуваат а се одлични одгледувачници! :)
Прегледај го приврзокот 106326
Те цитирам тебе за да надополнам некој делови од твојот пост:
Белучи веќе не постои, настана кавга мегу сопствениците секој од нив сеуште си ги има кучњата и ги излагаат како кучиња на одглеувачницата но дека ке извадат легло истите е исто како јас да отидам со точак во вселената :) (лично не ги познавам луѓето кои стоеа позади оваа одгледувачница, но голем дел од луѓето кој се занимаваат со оваа проблематика жалат за т.н. распаѓање на истата)
Мано сибериан веројатно ќе треба да променат или името или расата која во последно време ја одгледуваат :) почнаа со самоједи но полека се преориентираа на Американска Акита иначе супер дечки и имаат одлична линија.(лично ги познавам бар дечките што сигурно ќе ја продолжат традицијата на оваа одгледувачница да има прекрасни легла, не ги познавам нивните родители кои ја имаат започнато одгледувачницата (бар како што сум информиран))
ПоларусМК веројатно на оваа одгледувачница мислеше искрено да не се случеа некои проблеми верувај ќе беа во најдобрите 10 одгледувачници за самоједи во светот (нешто што порано беа белучи), ако не и подобро рангирани. Располагаа со кучиња со одличен може да кажеме и совршен потенцијал но настана некој проблем и кај нив и ете се случи што се случи. Сега мислам дека само една од сопственичките работи под името на одгледувачницата. Имаат прекрасно легло минатата година и јас сум горд сопственик на едно од малечките кои излегоа од таму. Ако се прашувам јас никогаш не би одел по изложби иако сите што го виделе кучето ми велат дека сум будала што го зборам ова и веројатно не сум бил свесен каков миленик поседувам (ама јас го имам како миленик не ми е за престиж, иако да го носам на изложби и настапува под Поларус одгледувачницата). Навистина би било прекрасно доколку продолжат да функционираат бидејки располагаат со страшно добар квалитет, а и нивната посветеност на кучињата е одлична.
Е сега да кажам збор два за она како функционираат некои од огледувачнициве во мкд. Некои луѓе гледаат што е можно побрзо да се ослободат од кучињата, а и ги користат како машини за правење на пари иако стварно незнам дали имаат некој голем ќар од тоа. За разлика од нив имате некои други одгледувачници кои сакаат да ви дадат потполно здрав миленик.
Мојот случај со Поларус едвај го добив кучето кога тоа веќе имаше полни 3.5 месеци, се чекаше да се осамостои од мајката, да ги помине сите вакцинирања (не ја прими вакцината за беснило но и таа подоцна ја доби од страна на одгледувачницата на 4,5 месечна возраст) + го добив со микрочип и сите потребни документи. Со кучето добив и цела вреќа храна за да продолжел да се храни со истата храна (ројал канин која е е**** скапа) и постепено да му ја променам а не да доживее нагла промена. Не го хранам со најскапите храни да не настане забуна добиваат оноколку колку што буџетот ми дозволува. За ваквите одгледувачи луѓето ќе кажат дека претеруваат со цените но замислете целиот тој труд кои е вложен за тоа мало кученце + сите вакцини и микрочипови + храна за да не се наруши исхраната на кученцето + целиот труд и време одвоен за одгледување на нивните родители мислам дека оние цени кои ги даваат за македонскиот пазар се дури и ниски (зборам за оние кои велат 300-500 евра, не за некои што зимаат тешки дроги па бараат и 1000+ евра), за такви цени можат слободно да ги дадат милениците во странство.
Инаку конкретно за расата која ја имам се едни од најскапите кучиња на територијата на шведска норвешка и америка. Каде знаат да достигнат и цена од над 2500 евра и тоа премногу лесно доколку нивните родители имаат освоено барем неколку награди.
 
Член од
22 јули 2014
Мислења
616
Поени од реакции
766
Нај-здрава храна за куче е домашната...такви совети дека мора ројал канин или пурина, може да ви делат одгледувачи, зошто тие се и дистрибутери на тие храни, па сакаат да заработат...знам луѓе што ги хранат кучињата се најскапа и многу фалена храна-дехидрат, а кучињата им се болни...моето го хранам со 70 % сирова храна-домашно приготвена... ниту еднаш не било болно.
Најубавите кучиња се изложуваат на Best in Show at Westminster, се друго е некако просек :)
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
73
Поени од реакции
104
Те цитирам тебе за да надополнам некој делови од твојот пост:
Белучи веќе не постои, настана кавга мегу сопствениците секој од нив сеуште си ги има кучњата и ги излагаат како кучиња на одглеувачницата но дека ке извадат легло истите е исто како јас да отидам со точак во вселената :) (лично не ги познавам луѓето кои стоеа позади оваа одгледувачница, но голем дел од луѓето кој се занимаваат со оваа проблематика жалат за т.н. распаѓање на истата)
Мано сибериан веројатно ќе треба да променат или името или расата која во последно време ја одгледуваат :) почнаа со самоједи но полека се преориентираа на Американска Акита иначе супер дечки и имаат одлична линија.(лично ги познавам бар дечките што сигурно ќе ја продолжат традицијата на оваа одгледувачница да има прекрасни легла, не ги познавам нивните родители кои ја имаат започнато одгледувачницата (бар како што сум информиран))
ПоларусМК веројатно на оваа одгледувачница мислеше искрено да не се случеа некои проблеми верувај ќе беа во најдобрите 10 одгледувачници за самоједи во светот (нешто што порано беа белучи), ако не и подобро рангирани. Располагаа со кучиња со одличен може да кажеме и совршен потенцијал но настана некој проблем и кај нив и ете се случи што се случи. Сега мислам дека само една од сопственичките работи под името на одгледувачницата. Имаат прекрасно легло минатата година и јас сум горд сопственик на едно од малечките кои излегоа од таму. Ако се прашувам јас никогаш не би одел по изложби иако сите што го виделе кучето ми велат дека сум будала што го зборам ова и веројатно не сум бил свесен каков миленик поседувам (ама јас го имам како миленик не ми е за престиж, иако да го носам на изложби и настапува под Поларус одгледувачницата). Навистина би било прекрасно доколку продолжат да функционираат бидејки располагаат со страшно добар квалитет, а и нивната посветеност на кучињата е одлична.
Е сега да кажам збор два за она како функционираат некои од огледувачнициве во мкд. Некои луѓе гледаат што е можно побрзо да се ослободат од кучињата, а и ги користат како машини за правење на пари иако стварно незнам дали имаат некој голем ќар од тоа. За разлика од нив имате некои други одгледувачници кои сакаат да ви дадат потполно здрав миленик.
Мојот случај со Поларус едвај го добив кучето кога тоа веќе имаше полни 3.5 месеци, се чекаше да се осамостои од мајката, да ги помине сите вакцинирања (не ја прими вакцината за беснило но и таа подоцна ја доби од страна на одгледувачницата на 4,5 месечна возраст) + го добив со микрочип и сите потребни документи. Со кучето добив и цела вреќа храна за да продолжел да се храни со истата храна (ројал канин која е е**** скапа) и постепено да му ја променам а не да доживее нагла промена. Не го хранам со најскапите храни да не настане забуна добиваат оноколку колку што буџетот ми дозволува. За ваквите одгледувачи луѓето ќе кажат дека претеруваат со цените но замислете целиот тој труд кои е вложен за тоа мало кученце + сите вакцини и микрочипови + храна за да не се наруши исхраната на кученцето + целиот труд и време одвоен за одгледување на нивните родители мислам дека оние цени кои ги даваат за македонскиот пазар се дури и ниски (зборам за оние кои велат 300-500 евра, не за некои што зимаат тешки дроги па бараат и 1000+ евра), за такви цени можат слободно да ги дадат милениците во странство.
Инаку конкретно за расата која ја имам се едни од најскапите кучиња на територијата на шведска норвешка и америка. Каде знаат да достигнат и цена од над 2500 евра и тоа премногу лесно доколку нивните родители имаат освоено барем неколку награди.
@wiksa Можеш да ја започнеш експедицијата со точак во вселената :pos:
Belluchi Royal Snow HAPPY LITTER
2 FEMALES & 3 MALES born on 10.06.2014
dam.Belluchi Royal Snow Wonderful Abigail
sir.Ch.Aklaro Cesar
Очекуваат легло и во декември под оваа одгледувачница, но веројатно во Бугарија ќе биде, зошто сопственичката има пишано "Belluchi Royal Snow N Litter" :)
+ сопственичката на Belluchi увезе сега женка... што значи дека одгледувачницата функционира, но не со истото темпо како порано. Како и да е, им посакувам среќа и да вадат самоједи како што до сега вадеа!:)
Мано Сибериан, имаат прекрасни Ам. Акити и Самоједи.. мислам дека не се откажуваат од самоједите.
Да на ПоларусМк мислев, ама нешто ме буни на фејсбук што гледам па затоа пишав без МК. Како и да е, одлични примероци имаат.
А дека самоједите се најскапи на таа територија не би се сложил. Како кај самоједите, така и кај другите раси има јаки крвни линии на тие територии, одгледувачи што се труделе и вложувале 20,30 години да добијат квалитет и секако дека се плаќа скапо за кутре со такви крвни линии а богами и се чека години и години да добиеш (ако се дрзнат да ти веруваат и ти доверат кутре:confused:) :D
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.016
Поени од реакции
2.870
@wiksa Можеш да ја започнеш експедицијата со точак во вселената :pos:
Belluchi Royal Snow HAPPY LITTER
2 FEMALES & 3 MALES born on 10.06.2014
dam.Belluchi Royal Snow Wonderful Abigail
sir.Ch.Aklaro Cesar
Очекуваат легло и во декември под оваа одгледувачница, но веројатно во Бугарија ќе биде, зошто сопственичката има пишано "Belluchi Royal Snow N Litter" :)
+ сопственичката на Belluchi увезе сега женка... што значи дека одгледувачницата функционира, но не со истото темпо како порано. Како и да е, им посакувам среќа и да вадат самоједи како што до сега вадеа!:)
Мано Сибериан, имаат прекрасни Ам. Акити и Самоједи.. мислам дека не се откажуваат од самоједите.
Да на ПоларусМк мислев, ама нешто ме буни на фејсбук што гледам па затоа пишав без МК. Како и да е, одлични примероци имаат.
А дека самоједите се најскапи на таа територија не би се сложил. Како кај самоједите, така и кај другите раси има јаки крвни линии на тие територии, одгледувачи што се труделе и вложувале 20,30 години да добијат квалитет и секако дека се плаќа скапо за кутре со такви крвни линии а богами и се чека години и години да добиеш (ако се дрзнат да ти веруваат и ти доверат кутре:confused:) :D
Тоа што сопственичката има продолжено да работи под името Белучи е исто како и со Поларус, појма неам зашто се испокараа и се натегаат сега кој да продолжи да го користи името (а и нели тоа не емоја работа само се надевам ке си најдат решение), ако и дозволиле на неа супер и би сакал да продолжат зашто имаат одлични легла и двете одглеувачници жално е да не продолжат.
Инаку пишав ЕДНИ од најскапити, поготово за Норвешка и Шведска од лично искуство, бев сам си видов година дена поминав во тие земји. Искрено во тој период го немав кученцето од Поларус и сериозно мислев да земам од таму. Самојед под 1500 евра таму не најдов, додека пак за некои други раси има и за половина па и пониско од наведенава цена.
За Мано незнам не сум ги прашал дечките што се случува ама гледам на сите изложби доаѓаат со Акитите, никако самојед да донесат па е моја лична претпоставка дека полека се префрлаат. Претпоставувам и дека си ги чуваат старите самоједи што ги имале/имаат ама не идат со нив на изложба зашто имаат затворени шампионати на мкд.
 

Drettica

Graxhanin of Severstan
Член од
24 ноември 2008
Мислења
12.624
Поени од реакции
14.917
Интересна ми е темава плус налетав на странава http://ksm.org.mk/?page_id=163 каде се дадени сите одгледувачници во Македонија :)
 
Член од
9 април 2006
Мислења
3.587
Поени од реакции
2.150
Море, слушајте ваму еден совет:
Појдете во стационерот вардариште, ќе видите животи со надеж. Нека еден живот од таму биде зависен од вас, спасете му го животот на животното што ќе го одберете..... не сфаќам, шо ќе вие чистокрвно куче ? Подобро е од оние џукели пусти кои што се само фактор-штета од самиот човек ? Не, не се подобри. Ги имате секакви, од големо до мало, од едно бојно до сештобојно од вланести до голи, од без една нога до инвалиди од со очи без очи од стерилизирани до трудни.... спасете животи од таму, направете добро! Овие кучиња од одгледувалниците има кој да ги вдоми и тоа за добри пари, ќе живеат царски живот , али повеќе љубов од спасено куче нема ништо да ви даде ! Од доказ зборувам, сум имал и расни и џукелчиња. Посебни се, спасете живот ! Обратете се на фб страната на анима мунди и дознајте таму повеќе.
Апсолутно се согласувам со постов!!!!! Капа доле!
 

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Нај-здрава храна за куче е домашната...такви совети дека мора ројал канин или пурина, може да ви делат одгледувачи, зошто тие се и дистрибутери на тие храни, па сакаат да заработат...знам луѓе што ги хранат кучињата се најскапа и многу фалена храна-дехидрат, а кучињата им се болни...моето го хранам со 70 % сирова храна-домашно приготвена... ниту еднаш не било болно.
Најубавите кучиња се изложуваат на Best in Show at Westminster, се друго е некако просек :)
И кај нас загарите немаат гајле, ги храниме со помија од што останало по дома, благо, солено, кисело се мешаме со малку вода и не даваат да падне во танџерето :D.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
73
Поени од реакции
104
И кај нас загарите немаат гајле, ги храниме со помија од што останало по дома, благо, солено, кисело се мешаме со малку вода и не даваат да падне во танџерето :D.
:eek: Сериозен си?:eek: Изгледа лошо си го сватил терминот "домашно приготвена храна". Еве ти линк од домашно приготвена храна за кучиња... притоа се додава само зачин ДИМЕ http://forum.kajgana.com/threads/Дневно-мени-„Кај-Пепа“.71669/
Ова е само еден дел од многуте рецепти за домашно приготвена храна за кучиња...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom