Обновување стари другарства

С

Смока

Гостин
Ми се има случено да обновам старо другарство кое беше прекинато поради некоректен однос... Не знам зошто повторно го обновив.. мислев дека ке биде поинаку, но испадна дека волкот ја менува кожата но не и наравот. Сепак за секој крај има причина и мислам дека во причината е одговорот на прашањето дали вреди повторни да се обнови некое другарство=)

ПС: Ако некој те зафркне еднаш не си ти виновен, тој е. Но ако дозволиш да те зафркне по втор пат, тогаш барај го проблемот во себе.
 

TheGamer

аут оф мај мајнд...
Член од
11 јуни 2009
Мислења
265
Поени од реакции
8
sum obnovuval mnogu drugarstva...sepak ne bea kako porano no dobro ispadnaa :)
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Баш убава работа е да заживееш старо другарство... Убава работа е да заживееш било што... Голем мерак е да сретнеш некој што не си го видел со години и патиштата повторно ви се спојуваат.
Не мислам тука на другарства што се разнишани со причина... Тоа не е обновување, тоа е подгревање, што според мене не води кон ништо... Веќе е изгубена поентата на зборот „другарство“. :toe:
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Пааа.....тешко се обноввуват....и да се обнове нешто нема да е како шо било,,,,,
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
mi se nema sluceno da obnovam. koga ke se skaras gotovo kraj na prikaznata, sto ima da go obnovuvame prijatelstvoto koga ima i drugi luge so koi mozes da stanes prijatel
 

ANDZI

Fashion is my opsession
Член од
5 февруари 2007
Мислења
833
Поени од реакции
6
Да,сега брзо ми се случи тоа,го обновивме другарството со другарката што пред една година многу се дружевме,но таа беше каква што беше, и прекинавме со дружбата..Не еднаш ми фалела нејзината дружба,многу пати сум сакала да се смириме и мислев се променила...Но сега кога повторно се дружиме,јас сум многу разочарана,таа не е сменета и сега сфаќам дека такви луѓе не ми се потребни :nenene:
 
С

Смока

Гостин
Да,сега брзо ми се случи тоа,го обновивме другарството со другарката што пред една година многу се дружевме,но таа беше каква што беше, и прекинавме со дружбата..Не еднаш ми фалела нејзината дружба,многу пати сум сакала да се смириме и мислев се променила...Но сега кога повторно се дружиме,јас сум многу разочарана,таа не е сменета и сега сфаќам дека такви луѓе не ми се потребни :nenene:
За истото и ја зборев =)
Не вреди да губиш време на нешто што поминало...иднината е понеизвесна, затоа и поинтересна хуху
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
Пријателство кое е прекинато од објективни причини, никогаш не згаснува и при средба како вчера да се случило .Додека пријателство прекинато од некоја причина, може да се обнови само ако вие сте се промениле и го прифаќате пријателот онаков каков е со своите доблести и маани, ако тоа не се случило не ма обновување само може да биде полошо.
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
Ako sme se ispokarale vo minatoto i sme prekinale da se druzime na takov nacin mislam deka posle toa nema obnovuvanje,no ako sme izgubile kontakti so tek na vreme na razlicni strani ni otisol zivoto i se najdeme nekade posle poveke godini bi obnovila kontakt zosto da ne bas toa i mi se sluci poslednava godina:pipi:
 
М

Мрак

Гостин
Да. Постојано тоа ми се случува затоа што се решавам да им дадам уште една шанса на луѓето. Најчесто ми се допаѓа промената и повторно се дружиме како порано, затоа што ако не приметам некоја позитивна промена не се ни обиувам да ги подобрам односите меѓу нас. Ми се случи еднаш без моја желба да почнеме да комуницираме со една личност, затоа што таа сакаше. Бев разочарана од тоа каква е, на кој начин ги гледа работите и ништо .. најверојатно и таа беше разочарана од мене. Па ништо не се промени околу нашиот однос. Тоа е за оние другарства кои престанале да функционираат поради други луѓе или без некоја посебна причина, до периодот било, на таквите давам уште една, две шанси. Но оние другарства кои завршиле со омраза и има некоја голема добра причина да завршат ... тие никогаш не се обновуваат. Освен ако не се промени комплетно делот и мислењето поради кое сме се сарале.
 

Божана

Morning sun
Член од
17 август 2009
Мислења
226
Поени од реакции
111
Ako sme se ispokarale vo minatoto i sme prekinale da se druzime na takov nacin mislam deka posle toa nema obnovuvanje,no ako sme izgubile kontakti so tek na vreme na razlicni strani ni otisol zivoto i se najdeme nekade posle poveke godini bi obnovila kontakt zosto da ne bas toa i mi se sluci poslednava godina:pipi:

Се согласувам,но само ако е била голема кавга вредна да се прекине другарството.Доколку не е мислам дека може повторно да се обнови.
А за губење на контакт со тек на време нема причина зошто пак да не бидеш другар со некого кога на времето сте ги делеле тајните :)
 
M

MIL

Гостин
Jas bi kazal deka nikad ne se vrakam na staroto ako nekoj zavrsil za mene znaci me povredil premnogu i nema sto poveke muabet da se pravi zavrsena prica i to je to
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Сум обновила другарство од детство, некако спонтано си дојде, па стана уште подлабоко и подобро. И трае до ден денес. Ама немало причина зошто да не е така.
Инаку, не би обновувала другарства со луѓе со кои сум раскрстила и кои ме повредиле на некој начин. Нема потреба да бидам лицемерна, да глумиме дека се сакаме. Едноставно, не ги сакам во своја близина.
 
Член од
2 април 2009
Мислења
1.405
Поени од реакции
177
Сум обновила,се разделивме со другарката поради тоа што живеевме многу подалеку една од друга па со текот на времето и односите ни се заледија,сега пак да речеме дека се зближивме ама се чувствува некако дека не е тоа тоа.:nesum:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom