ОВИЕ НЕ СЕ НОРМАЛНИ!

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Да, един народ сме.

Najprvo-se izvinuvam za latinicata!


Atal,Makedoncite gi nervi tokmu ovaa izjava:,,Edin narod sme!,,

Ne moze vo denesni uslovi da se narekuvame eden narod,zato sto:

Juznoamerikanskite narodi ne se li eden i ist narod?

-Sto e razlikata megu Kolumbijci i Peruanci?

I dvete nacii se melez od tamoshnite indijanski pleminja i shpanskite zavoevateli.


No,nikogas ne se ubeduvaat megusebno deka se edna nacija!

Nitu pak Shpancite im velat na Latinoamerikancite:,,Eden narod sme,,

Najskreno bi ti kazal deka ubeduvanja od tipot deka sme eden narod,spored mene e zastaren kompleks,koj mora da se isfrli od bugarskiot mantalitet,dokolku sakame zaemno da sorabotuvame i dvete nacii.

Nie sekogas ke pomagame kolku sto mozeme i ke se borime da se drzime zaedno Bugari i Makedonci vs.neprijateli,ama toa,,eden narod sme,,ednostavno mora da bide isfrleno od upotreba.
Najiskreno- i mene me iritira ponekogas.




Inace,prababata na moite bratucedi bese rodena vo Sofija vo 1907g.od roditeli -Makedonci,koi zaminale na pecalba vo Sofija i so cel(kako sto veli Marko K.Cepenkov)-da ja vidat dolgoposakuvanata sloboda.

Taa zena pocina vo 2003g.
Bidejki vo 2003g.veke bev vo Bugarija i bev fundamentalno zapoznat so problematikata okolu bugarsko-makedonskata istorija,cesto ja prasuvav:
,,Mori babo,Bugarite velat deka sme eden narod,,

-Ne!velese taa.Nie nikogas ne sme bile Bugari!

Da ti kazam pravo,ne moze na edna polupismena zena,koja veke bila vo poodminati godini koga srbokomunistite dosle na vlast,i koja se do svojata 15ta godina ziveela vo Sofija,e nea brate ne moze srbokomunistite da i go ,,isprale,,mozokot.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Една половина бе, како ли само ја измери не знам. Ама ајде, веќе е широко прифатено дека си кретен па нема да навлагам во статистиките кои ги прикажуваш... Иначе, не сум од преку граница... Никој не ми бил од позади физичката граница, чисто за да не замараш и да не се думаш многу од која страна ми е бугарштината. На некои на форумов, чие мислење ми значи им имам убаво објаснето што сум и како се чувствувам. Не гледам потреба да ти објаснувам тебе... А ни причина, всушност...
А како сум ментално изградена... Дем, пер, не навлегувај... Комлексно е, ќе се дозбуниш, а и така не разбираш премногу... Тури му курот и не ме чепкај, многу попаметно ќе биде тоа од твоја страна
Фала за комплиментот!
 
Член од
10 ноември 2008
Мислења
2
Поени од реакции
0
Najprvo-se izvinuvam za latinicata!

Atal,Makedoncite gi nervi tokmu ovaa izjava:,,Edin narod sme!,,

Ne moze vo denesni uslovi da se narekuvame eden narod,zato sto:
Juznoamerikanskite narodi ne se li eden i ist narod?
-Sto e razlikata megu Kolumbijci i Peruanci?
I dvete nacii se melez od tamoshnite indijanski pleminja i shpanskite zavoevateli.
No,nikogas ne se ubeduvaat megusebno deka se edna nacija!
Nitu pak Shpancite im velat na Latinoamerikancite:,,Eden narod sme,,

Najskreno bi ti kazal deka ubeduvanja od tipot deka sme eden narod,spored mene e zastaren kompleks,

Nie sekogas ke pomagame kolku sto mozeme i ke se borime da se drzime zaedno Bugari i Makedonci vs.neprijateli,ama toa,,eden narod sme,,ednostavno mora da bide isfrleno od upotreba.
Najiskreno- i mene me iritira ponekogas.
Дамјане, дали може аз да ти отговорја вместо него?
Нјама да се м'ча да те разубеждавам, но ми се иска да споделја с теб п'рвите в'проси, които идват в главата ми.
Нима по този начин признаваш, че и вие сте една нова нација, та дори по-нова от тези в Перу и Колумбија !?

Тук нјакој прави д'лбокомислени изводи за Австрија и Германија.
Нима ако не се бе променила политиката нјамаше да са оште разделени ФРГ и ГДР ?
И нима ако руснаците се бјаха сетили да направјат езикова реформа нјамаше сега и германците
да са в с'штото дередже като нас? Нјамаше ли да има източногерманска нација,
така, както по твојата логика има Севернокорејска и јужнокорејска ?

Inace,prababata na moite bratucedi bese rodena vo Sofija vo 1907g.od roditeli -Makedonci,koi zaminale na pecalba vo Sofija i so cel(kako sto veli Marko K.Cepenkov)-da ja vidat dolgoposakuvanata sloboda.
Taa zena pocina vo 2003g.
Bidejki vo 2003g.veke bev vo Bugarija i bev fundamentalno zapoznat so problematikata okolu bugarsko-makedonskata istorija,cesto ja prasuvav:
,,Mori babo,Bugarite velat deka sme eden narod,,
-Ne!velese taa.Nie nikogas ne sme bile Bugari!
Da ti kazam pravo,ne moze na edna polupismena zena,koja veke bila vo poodminati godini koga srbokomunistite dosle na vlast,i koja se do svojata 15ta godina ziveela vo Sofija,e nea brate ne moze srbokomunistite da i go ,,isprale,,mozokot.
Естествено е да б'де така. Прабаба ти се е оформила като личност след 1913 година.
А насилието в'рху с'знанието тогава е било жестоко.
С'рбите не са подбирали средства/ Мога да ти дам безброј примери/

И пак естествено е по-к'сно, при повторното разочарование след 1944 г и необходимостта да се приеме факта, че нјама надежда за оцелјаване, освен чрез смјана на идентитета да се п'т'рси спасение от асимилација
в този спасителен остров, как'вто се оказа македонизма.
Заштото по закона за заштита на македонската национална чест, всеки којто др'зваше да се декларира като б'лгарин просто бе ликвидиран.

Помисли си за това, как много по-рано хилјади наши с'народници
след неуспешните походи на Ген. Дибич на југ от Стара планина и последвалото турско клане,
бјаха последвали руската армија и се заселили в сегашната Молдова и Украјна.
Запитај се зашто те след повече от две столетија се смјатат б'лгари?
Попитај и албанците, които така или иначе са част от сегашната македонска нација,
дали се смјатат за нешто друго, освен албанци?
Попитај г'рците от Кип'р дали се смјатат за нешто друго, освен г'рци?
Дали Венизелос - онја хит'р гр'к от Крит, којто е главната дејствашта фигура
при заграбването на 52 % от Македонија, дали този човек не е гр'к ?

В'просите са безкрај.
Заштото би мог'л да се запиташ как така наследниците на древна Спарта не земат да ос'знајат своја идентитет?
Ами при нас в Тракија ако се сетјат наследниците на Ситалк да си т'рсјат правата !?
Мајко мила ! Тогава ептен ште ја втасаме.

Дамјане, пријателју, Ништо не се е променило от хилјадолетија насам.
Променили са се, и са малко по-фини само методите за владеене на т'лпата.

Но както казват, това дали душата на нјакој е извадена с брадва или с памук,
това не го оневинјава злосторника...

Б'ди здрав и си задавај повече в'проси :smir:
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Дамјане, дали може аз да ти отговорја вместо него?
Нјама да се м'ча да те разубеждавам, но ми се иска да споделја с теб п'рвите в'проси, които идват в главата ми.
Нима по този начин признаваш, че и вие сте една нова нација, та дори по-нова от тези в Перу и Колумбија !?

Тук нјакој прави д'лбокомислени изводи за Австрија и Германија.
Нима ако не се бе променила политиката нјамаше да са оште разделени ФРГ и ГДР ?
И нима ако руснаците се бјаха сетили да направјат езикова реформа нјамаше сега и германците
да са в с'штото дередже като нас? Нјамаше ли да има източногерманска нација,
така, както по твојата логика има Севернокорејска и јужнокорејска ?


Естествено е да б'де така. Прабаба ти се е оформила като личност след 1913 година.
А насилието в'рху с'знанието тогава е било жестоко.
С'рбите не са подбирали средства/ Мога да ти дам безброј примери/

И пак естествено е по-к'сно, при повторното разочарование след 1944 г и необходимостта да се приеме факта, че нјама надежда за оцелјаване, освен чрез смјана на идентитета да се п'т'рси спасение от асимилација
в този спасителен остров, как'вто се оказа македонизма.
Заштото по закона за заштита на македонската национална чест, всеки којто др'зваше да се декларира като б'лгарин просто бе ликвидиран.

Помисли си за това, как много по-рано хилјади наши с'народници
след неуспешните походи на Ген. Дибич на југ от Стара планина и последвалото турско клане,
бјаха последвали руската армија и се заселили в сегашната Молдова и Украјна.
Запитај се зашто те след повече от две столетија се смјатат б'лгари?
Попитај и албанците, които така или иначе са част от сегашната македонска нација,
дали се смјатат за нешто друго, освен албанци?
Попитај г'рците от Кип'р дали се смјатат за нешто друго, освен г'рци?
Дали Венизелос - онја хит'р гр'к от Крит, којто е главната дејствашта фигура
при заграбването на 52 % от Македонија, дали този човек не е гр'к ?

В'просите са безкрај.
Заштото би мог'л да се запиташ как така наследниците на древна Спарта не земат да ос'знајат своја идентитет?
Ами при нас в Тракија ако се сетјат наследниците на Ситалк да си т'рсјат правата !?
Мајко мила ! Тогава ептен ште ја втасаме.

Дамјане, пријателју, Ништо не се е променило от хилјадолетија насам.
Променили са се, и са по изфини само методите за владеене на т'лпата.

Но както казват, това дали душата на нјакој е извадена с брадва или с памук,
това не го оневинјава злосторника...

Б'ди здрав и си задавај повече в'проси :smir:
Не оди така .
Имате проблем со временскиот континуитет.
Ние сме стар народ а како нација покасно се изградивме од познати политички причини.
Не мешај народ и нација, тотално две различни работи.
Каде се денеска Јусловените ?

Александар е зенитот на македонската античка династија.
Персеј е падот.
Истинијан е возобновителот на тие традиции и славата на тој народ.
Тој ги маргинилизриа Рим и Атина на сметка на сопствениот народ.
Кој народ, Ромеите ?
Па Ромеи е политички термин не е етнички, сватете го тоа еднаш.
Кирил и Методиј го реформираа пелазгиското писмо.
Имаше и граѓански војни помеѓу Македонците, сини и плавите.
Дојдоа Татарите, ги примија обележјата на Македонците, станаа дел од нашата цивилизација.
Германите им дадоа крал, станаа држава.
Остана само името Бугарија, по сите етнички карактеристики тие се дел од македонската цивилизација.
Во меѓувреме Македонија на долго и на широко 10 ина пати е запалена поради разно разните востанија за независност.
1945 година Македонија формира македонска нација.
Поделена распарчена, нејзиниот народ принудно со генерации го вградија во соседните нации.
Тоа беше со крв и солзи.
Тие солзи ти не ги знаеш и тешко дека ќе ги осетиш некогаш.
Не ти посакувам такво нешто.
 
Член од
10 ноември 2008
Мислења
2
Поени од реакции
0
Не оди така .
Имате проблем со временскиот континуитет.
Ние сме стар народ а како нација покасно се изградивме од познати политички причини.
Не мешај народ и нација, тотално две различни работи.
Каде се денеска Јусловените ?

Александар е зенитот на македонската античка династија.
Персеј е падот.
Истинијан е возобновителот на тие традиции и славата на тој народ.
Тој ги маргинилизриа Рим и Атина на сметка на сопствениот народ.
Кој народ, Ромеите ?
Па Ромеи е политички термин не е етнички, сватете го тоа еднаш.
Кирил и Методиј го реформираа пелазгиското писмо.
Имаше и граѓански војни помеѓу Македонците, сини и плавите.
Дојдоа Татарите, ги примија обележјата на Македонците, станаа дел од нашата цивилизација.
Германите им дадоа крал, станаа држава.
Остана само името Бугарија, по сите етнички карактеристики тие се дел од македонската цивилизација.
Во меѓувреме Македонија на долго и на широко 10 ина пати е запалена поради разно разните востанија за независност.
1945 година Македонија формира македонска нација.
Поделена распарчена, нејзиниот народ принудно со генерации го вградија во соседните нации.
Тоа беше со крв и солзи.
Тие солзи ти не ги знаеш и тешко дека ќе ги осетиш некогаш.
Не ти посакувам такво нешто.
Де да беше така лесно и просто. Ама не е.
А с'лзите и м'ките на македонците и онија с'лзи и м'ки заради братјата в Македонија ги знаем по-добре,
отколкото изобшто можеш да предположиш.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Де да беше така лесно и просто. Ама не е.
А с'лзите и м'ките на македонците и онија с'лзи и м'ки заради братјата в Македонија ги знаем по-добре,
отколкото изобшто можеш да предположиш.
Babalaah daballah babalaah daballah....

И сеа атал, кога пак во костец ќе дојдеш, пак бан ќе си спечалиш, па пак јузер нов... Кругот на животот, а? А незнаеш да зборуваш ко чоек, него само пропаганда ќе ми тераш... па уште, за 10 години да сме збореле..

Ако те читам тебе, макар на шала, 10 години, па ќе полудам.


И пошо не знаеш да правиш муабет, како што доликува, со почит,
ќе ве банирам секој еден пат.

Ајде, добро утро.
И аман со тажните ви приказни....сте виделе маки, мачни луѓе... Па како може будала човек да види мака?
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
997
Поени од реакции
22
Атал е баниран поради изказване различни ставови?
И ако и аз не се сложувам на 100% со него немам слушано да е псувал или јавно навредувал кое неможе да се каже за много дискутанти тука па дори и некои администратори.Здраве да е
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Атал е баниран поради изказване различни ставови?
И ако и аз не се сложувам на 100% со него немам слушано да е псувал или јавно навредувал кое неможе да се каже за много дискутанти тука па дори и некои администратори.Здраве да е
Toпорчо, Атал е баниран поради отворена пропаганда.

Ако во фашистичко време некој морал да ја трпи истата пропаганда, не мора денес, нели? И јас и ти знаеме каде води патот поплочен со "добри намери"... Ајде, не сме мали деца.
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
997
Поени од реакции
22
Toпорчо, Атал е баниран поради отворена пропаганда.

Ако во фашистичко време некој морал да ја трпи истата пропаганда, не мора денес, нели? И јас и ти знаеме каде води патот поплочен со "добри намери"... Ајде, не сме мали деца.
Се е во ред.Тоа си е ваш форум ваши правила ама ти се молам такви термини фашистичко,империалистичко ги имам слуша само по македонски форуми и кога по дискавари слушам старите речи на Сталин.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Се е во ред.Тоа си е ваш форум ваши правила ама ти се молам такви термини фашистичко,империалистичко ги имам слуша само по македонски форуми и кога по дискавари слушам старите речи на Сталин.
Абе и јас ти се молам тебе и на другарчињата да покажете почит према мислењето на Македонците, ама ја нема почитта.

Живот. Што ќе посолиш, тоа ќе сркаш.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Де да беше така лесно и просто. Ама не е.
А с'лзите и м'ките на македонците и онија с'лзи и м'ки заради братјата в Македонија ги знаем по-добре,
отколкото изобшто можеш да предположиш.
Не ги знаеш баче.
Ние за вас сме српски производ, за да се ослаби Бугарија.
Народот може се осеќал братски и така и било кога не се формираа нациите, ама бугарската власт во минатиот век не предаде како на Турците така и на Балистите 1941-1944 година.
Не е тоа брат, за брат се гине.
Ние не сме Бугари, никогаш не сме ни биле, ние сме Македонци, како Александар, Персеј, Истинијан, Константин, Теодора, Кирил и Методиј, Гоце, Даме, Никола итн ...
Незнаеш како е поради изречена припадност Македонец да јадеш ќотек, крв да сереш.
Незнаеш како е жив да те запалат во куќата зошто си Македонец.

Зошто македонските песни се најубави ?
Зошто болката е голема.

Вардарее, Пирин кај ти е, Егеј кај ти е ?
Боли, не се лечи таа рана.
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
997
Поени од реакции
22
Славјански аз тебе те уважавам ако не за друго заштото си еден он малцината кои не мразиш слепо бугари само заштото си бугари.Ама и ти страдаш от един типичен балкански синдром кој и кај нас го има и кај србите за грците да не говорим.Нашто е нај убаво,нашто е нај древно.Типично за малките нацијки кои лечат комплекси за инфериорност( тука ги ставам скоро сите балкански народи да не ме разбереш погрешно).Па мама му стара като са вашите песни нај убави што само српско се слуша кај вас
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Абе Славјански всички сте вие блгари неосвестени во заблуда од КОС и УДБА.
Смрт фашизму слобода народу!


*ти дадов одговор каков ќе ти следи, да не чекаш џабе ум од непристојни луѓе.


Едит: Ти реков :pos::pos::pos:
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Славјански аз тебе те уважавам ако не за друго заштото си еден он малцината кои не мразиш слепо бугари само заштото си бугари.Ама и ти страдаш от един типичен балкански синдром кој и кај нас го има и кај србите за грците да не говорим.Нашто е нај убаво,нашто е нај древно.Типично за малките нацијки кои лечат комплекси за инфериорност( тука ги ставам скоро сите балкански народи да не ме разбереш погрешно).Па мама му стара като са вашите песни нај убави што само српско се слуша кај вас
Абе јас не го велат тоа за македонската песна, другите го кажуваат.

Да, зошто 50 години бевме во југославија, се слуша и хрвастка песна.

ВНИМАВАЈ !!!
Има разлика кога зборам јас за мојата древност.
Мојата древност не негира никого.
Никогаш од мене нема да слушнеш дека Бугарите не се народ.
За мене Бугарите секогаш ќе бидат близок народ, немам трунка омраза према нив, тие се ни многу блиски соседи, делиме многу заеднички работи и заедно сме дел од древноста.
Ќе бидам најсреќен кога Бугари и Македонци ќе си ја бранат својата историја, цивилизација и култура македонско - тракиска.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Toпорчо, Атал е баниран поради отворена пропаганда.

Ако во фашистичко време некој морал да ја трпи истата пропаганда, не мора денес, нели? И јас и ти знаеме каде води патот поплочен со "добри намери"... Ајде, не сме мали деца.
Знам каде води платот непоплочен и не среден.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom