ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.784
Поени од реакции
21.190
Пак дробиш зелени владе каков стојанче какви соништа и експертизи, не се плаши не си мало детенце.

Имаше снимки, се откри огромен криминал, прв пат се вака на тапет ликови на политичката сцена. И ти што правиш владе, се увлакаш по тепих и изиграваш тука некаков релативизатор ко платените кучиња по телевизија (така сите праат, другите не се поарни, помало зло, кур се тресе).
Замисли, ти на твоите години вака ги увлекуваш овие огромни проблеми од кои сме засегнати сите, па уште и ги напаѓаш помладите кои праќаат некаква критика. Идол младих у пм.
Ти на бомбите гледаш како алфа и омега и цел смисол на животот ти се врти околу тоа како да е незнам што. Твое право но колку да те потсетам дека темата е за Диво Насеље не за бомбите. Ако правиш некоја паралела како тоа сето тоа било исценирано ради да се тргни вниманието од нив , мислам забележа дека помина година дена, бомбите не прекинаја нити пред нити после тој настан. Друга работа е што имаш посебна тема за тоа ама ете повели образложи како гледаш ти на тоа.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Нема бомби за Диво Насеље. У тоа време брколинда опремата од Израел со осум преси веќе ја имаше разситнето до протони и електрони.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.784
Поени од реакции
21.190
Ех бе владе, се закатанчи за тој „генералот“...бегаш од суштината, ама ај.
Да имаше кратери во мојата логика ич немаше да се двоумиш и да ги напишеш.
Знаеш каде е најголемото отсуство на логика - кога медуимите што мислат исто како тебе (КУРир, Шител и компанија) ја оцрнуваат опозицијата на два начини - едниот е дека сдс ќе се распадне, дека нема никаков рејтинг и никаква поддршка од никого, а другата е дека е способна да организира вакви настани - нормален човек тука сфаќа дека се работи за обична субјективност и пристрасност во оценувањето на состојбите и настаните. Е како бе може така? Си ги испревртувате нелогичностите како ви одговараат во даден момент.
Живеј си го сонот! Не те тера никој со сила да размислуваш како мене, баш ми е гајле.
Само да те потсетам дека будењето од сонот многу лошо ќе ви дојде на сите. Велепредавство од овој тип многу строго се казнува.
Јас те прашав дали сакаш од прва, да не ми биди трудот за џабе а не дека нема.
Опозицијата како таква нема потреба никој да ја оцрнува, никој подобро не го прави тоа од таа самата.
Дали СДСМ ке се распадне ,најверојатно не затоа што досега имало толку причини таа да се самораспушти во интерес на сите нас па ете уште опстојува. Дали е пожелно за државата СДСМ повеќе да не постои како опција, тоа да. Сепак тоа е мој став и мислење. Ништо арно не излегло од таа партија од нејзиното основање или преименување( како ти е помило) па до ден денешен. Да биди работата полоша за државата, таа трета опција која сите тука ја барате и која би била контратежа на ВМРО и права конструктивна опозиција неможе да изникне затоа што верувала или не СДСМ ја сече во корен со самото тоа што секоја искра за такво нешто таа го присвојува како нејзино и се кити со нејзините перја. Резултатот од тоа на сите ни е познат. Нема трета опција и нема ни да има се додека таа постои како фактор. Зошто го прави тоа? Па ако случајно и ислези трета опција СДСМ ке си го добие заслуженото место каде што одамна требаше да биди, на буништетот на историјата како најголемо зло од поновата македонска историја. Така да ти и ако реално ја посакуваш таа твоја трета опција како алтернатива на овие две со твојот став и залагања никогаш и нема да ја дочекаш. Барем не додека СДСМ опстојува како некој фактор на политичката сцена. Ова можеш да го рачунаш како факт а не како теорија.
И не ми попувај за велепредавство ќе те молам. Да не бевме карикатура од демократија некои оддамна ги исполнуваат сите услови да бидат најстрого казнет за тоа, затоа аман немој со тие куршуми.[DOUBLEPOST=1469653466][/DOUBLEPOST]
Нема бомби за Диво Насеље. У тоа време брколинда опремата од Израел со осум преси веќе ја имаше разситнето до протони и електрони.
Не дека сакам да одговорам во негово име ама се си мислам дека повеќе мислеше како тоа тој настан беше исцениран како по обичај да се тргни вниманието од бомбите, очигледно безуспешно. Ама ај нека си се искажи што му лежи на срце.
 
Член од
27 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
95
трета опција нема, затоа што вмро дпмне ги купи сите трети опции.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
@мкд владе Не ме носи преку планини и не спинувај со муабетот за сдс. Дали твоите се поголеми џелати на македонскиот народ или сдс, ќе покаже историјата. Во мртва трка сте.

За да не играш симултанка овде со сите нас, повели елаборирај го целиот настан во еден пост, па да видиме дали ќе се превртуваме по патос од смеење или ќе не убедиш дека си во право. Сега за сега, луташ у магла ко чавков, еден од организаторите на овој антидржавен настан, уште еден од кујната на дпмне.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.784
Поени од реакции
21.190
@мкд владе Не ме носи преку планини и не спинувај со муабетот за сдс. Дали твоите се поголеми џелати на македонскиот народ или сдс, ќе покаже историјата. Во мртва трка сте.

За да не играш симултанка овде со сите нас, повели елаборирај го целиот настан во еден пост, па да видиме дали ќе се превртуваме по патос од смеење или ќе не убедиш дека си во право. Сега за сега, луташ у магла ко чавков, еден од организаторите на овој антидржавен настан, уште еден од кујната на дпмне.
Јас да ти го елаборирам целиот настан? Тоа иди некако како ти тоа што го тврдиш да е чиста вистина а не плод на твојата бујна фантазија и јас сега треба да застанам и да ти елаборирам нешто. Да не треба обратно случајно ? Со цел ум очекуваш тоа да ти помини? Мислам дај стварно.
Па не сум јас тој што си прави филмови туку ти. Јас сум сосема задоволен од официјалната верзија на настанот. Ти си тој што не е задоволен од таа веризја па повели елаборирај. Дали јас ке паѓам од смеење или ке ме убедиш ке видиме од твоето излагање или од твојата верзија на настаните. Сега засега не ти оди баш најдобро :neetaka:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.956
@Beric Dondarrion[/USER] имаше едно прашање , уствари повеќе на кај твој став и мислење за кое ете не се произнесе . Не е убо така, а толку надежно почна. Не дека ти е прв пат кога ке ти згусни да те снема или да се правиш на матув ама ај си реков да те потсетам. Сакаш да ти го повторам прашањето или ке се снајдиш сам?
Имало прашање кое не било прашање туку мој став и мислење? И јас сум се извлекувал?
Да. Точно е тоа.
Но сега решив да соберам храброст и да ти одговорам.
Одговорот е - да.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.784
Поени од реакции
21.190
Имало прашање кое не било прашање туку мој став и мислење? И јас сум се извлекувал?
Да. Точно е тоа.
Но сега решив да соберам храброст и да ти одговорам.
Одговорот е - да.
Оти храброст?
И ако одговорот е Да дали тогаш тоа не ти ствара дилема околу вашето сценарио за настаните.
Веќе ако правиме муабет дека нешто матно се случувало искрено мене повеќе ме интересира како бројот на убиени терористи во самата акција магично се намали за неколку души. До толку да згрешија во броењето ? Шо ти фаќа умот ? Да не не беа за броење тие ? И уште посимптоматично е што никој после тоа не го покрена тоа прашање, посебно не опозицијата која ќе се запни за банални глупости ама ете за ова ни збор. Шо велиш ти за ова, шо ти фаќа паметот?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.956
Оти храброст?
И ако одговорот е Да дали тогаш тоа не ти ствара дилема околу вашето сценарио за настаните.
Веќе ако правиме муабет дека нешто матно се случувало искрено мене повеќе ме интересира како бројот на убиени терористи во самата акција магично се намали за неколку души. До толку да згрешија во броењето ? Шо ти фаќа умот ? Да не не беа за броење тие ? И уште посимптоматично е што никој после тоа не го покрена тоа прашање, посебно не опозицијата која ќе се запни за банални глупости ама ете за ова ни збор. Шо велиш ти за ова, шо ти фаќа паметот?
Нити знам што си прашувал, нити пак имам намера да со тебе нешто да зборам. Одговорот беше онака - да, а можеше и да биде 23 или - не, или пак југо-запад. Било кој од тие, или било кои други одговори, ќе беше доволен за тебе.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
Спречен обид на терористите од Диво Насеље да побегнат од затвор - вечерва префрлени во Охрид

властите добиле информации од разузнавачките служби дека некој групи подготвуваат акција за нивно ослободување
симптоматично е тој судијата Џолев што му поднел на Панчевски пријава бидејќи барал случајот со обични разбојници од Косово да се префрли на косовските судови... Нормално, ионака тука си имаме проблем со овие терористи, а парично обештетување пак мора оштетените граѓани да бараат преку косовски суд, т.е. да признае наша судска одлука... па блгари и други кој ги фаќаат тука со фалц евра и картици само ги протеруваат од МК и тоа пази, на кратки рокови, 2 до 5 години. Ама и обратно е така, Италија нам ни ги прати исиловските симпатизери ( а ние ги пуштивме дома).
Овој што го баравме од пред 20 години за убиството на девојката во Аеродром, сега Франција ни го испорача нам иако направил и таму криминал...
Значи мора да се размислува рационално, да се воспостават приоритети во безбедноста. А овие терористи од дивље насеље ќе ни бидат трн во око, кој знае кој се е заинтересиран да се ослободат...
 
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
Во последно време се шпекулира за раздвиженост на западната граница? колку е можно тоа ?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.979
Поени од реакции
14.757
Во последно време се шпекулира за раздвиженост на западната граница? колку е можно тоа ?
Денес има офоцијални најави за формирање на војска на Косово...........случајно...........
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.925
Поени од реакции
7.855
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
терористиве од Дива населба ќе gi ослободеле, барен така така вика Рамуш Харадинај, за пресудата требало да се изјаснат нашите "пријатели" од меѓународната заедница.

http://vecer.mk/balkan/ramush-haradinaj-najavi-sloboda-za-teroristite-od-divo-naselje
кон тоа и оди, се е договорено, иако званично бејли и компанија ќе молчи....
А пази сега, на Панчевски му дадоа кривична пријава зошто препорачал некој обични грабежи врз наши граѓани од страна на косовски лица да се префрлат на косовски судови ... патем и блгарите кој пљачкаат банкомати и крадат по автобуси само ги протеруваме од РМ ..[DOUBLEPOST=1509799263][/DOUBLEPOST]-Читам многу коментари по судската одлука за случајот Куманово, каде некои луѓе го обвинуваат СДСМ и сегашната влада за изречената казна. Искрено изненаден сум. Актуелната одлука на судот само ја истакна потребата која почна со разрешувањето на јавниот обвинител, чие ново именување ќе се одржи наскоро. Судовите и судиите се сеуште истите од претходниот режим на Јанкуловска и Мијалков. Она што го ветивме, ќе го реализираме. За овој случај ќе има меѓународна истрага и вистината ќе излезе на виделина. БЕЗ ПРАВДА НЕМА МИР !!! “, напиша Зекири на Фејсбук.

Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние смета дека решенијата треба да се бараат првенствено во внатрешниот правосуден систем во Македонија. Тој вели дека Македонија е независна земја и дека нема потреба некој од надвор да суди.
Едно кажува Тимоние званично а друго во разговор со нашите коркачи на власт
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom