ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

Член од
4 октомври 2010
Мислења
8.017
Поени од реакции
14.149
Не ми е јасно зошто на се што се случува приоѓате толку еуфорично. Истото беше и на девети мај.

После средбата беше јасна пораката на амбасадорите. Прашање беше само на време.

Сега следното е враќање на опозицијата во Собранието (слушнете повторно што кажа Бејли).

Допрва ќе се разрешува кризата, ништо уште не е решено.

И секако, сите опции уште се отворени...
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.150
Поени од реакции
5.912
Вистина е дека Србите ги предупредиле МВР за можен напад или не сум во тек?
Според се' што се изнаслушавме досега - сите знаеле за нападов освен тие што требале да знаат... (Заев, Иванов, Дамјановски, србите....)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Потпретседателот на Европски парламент: Груевски е пречка, мора да се тргне

- Избувнувањето на насилство во Македонија праќа длабоко вознемирувачки слика. Премиерот Груевски мора се тргне како пречка на патот за намалување на етничките тензии кои повторно се разгореа, како и за нови избори кои ќе се одржат во соодветни демократски услови. Без брза акција, регионот е повторно на работ на граѓанска војна. Ова е ситуација до која, согласно Охридскиот рамковен договор, никогаш не треба смееше да се дојде. Федералната влада на СР Германија мора конечно да заеземе јасен став за поддршка на одржливо решение во Македонија. Министерот за надворешни работи Штајнмајер имаше друг приод кон Балканот веќе премногу долго - рече Ламсодорф.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DB.

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.443
Ова со "инфото", е нешто ново, барем за мене. Се сеќавам дека теоријава прв пат ти ја прочитав на друга тема, ама не се сеќавам дека некаде сум прочитал да си напишал дека имаш "инфо".

Инаку, дај боже да грешиш, ептен црно сценарио е тоа, ем црно, ем без речиси никаква шанса за спас/избегнување.
Ќе видиме скоро како ќе се одвиваат работите. Единствено што ни останува е да се надеваме дека неутрализацијата на Кумановската група е поглем удар за терористите и можеби ќе ни даде време за припрема. Или пак сепак оставкиве се политички пазар, кој ќе го прекине тоа требало да следи.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.443
Потпретседателот на Европски парламент: Груевски е пречка, мора да се тргне

- Избувнувањето на насилство во Македонија праќа длабоко вознемирувачки слика. Премиерот Груевски мора се тргне како пречка на патот за намалување на етничките тензии кои повторно се разгореа, како и за нови избори кои ќе се одржат во соодветни демократски услови. Без брза акција, регионот е повторно на работ на граѓанска војна. Ова е ситуација до која, согласно Охридскиот рамковен договор, никогаш не треба смееше да се дојде. Федералната влада на СР Германија мора конечно да заеземе јасен став за поддршка на одржливо решение во Македонија. Министерот за надворешни работи Штајнмајер имаше друг приод кон Балканот веќе премногу долго - рече Ламсодорф.
Онака чисто да те прашам, дали си свесен дека овој збори за акцијата во Куманово ?
 
W

wicked_1

Гостин
Како и да е, ете и да не го осудат, сеедно. Знам имаше некои обвинувања, колку држат вода, не знам. Ќе фаќаме сеир на судењето, таму ќе видиме.
Ако се утврди автентичност на снимките и се донесат обвинителни пресуди итн итн, ќе нема подлога втората постапка (предметите Пуч, клевета, откривање државна тајна итн.)
У обратен случај, доколку не се утврди автентичност се враќа легитимитетот кај Грујо, и сите овие предмети најверојатно ќе успеат против З.З. А такво сценарио според мене тешко дека ќе се случи.
Затоа најмногу те цитирав, за редоследот на случувањата кои ги напиша, тие две постапки кои ги спомна се исклучуваат една со друга, и не е можен исход кај што и двете страни ќе подлежат на обвиненија.
 
Член од
11 октомври 2009
Мислења
79
Поени од реакции
30
Факт: Ке има етнички тензии
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.443
Навистина? Јас мислев дека зборува за Аполо14.
Ахам, значи уште го застапуваш ставот дека е тоа местенка на Грујо ? Де објасни ми како е ова што го кажал е убаво за Македонија ? Само заради тоа дека рекол да се тргне Грујо?
 
?

..........

Гостин
САД доцна синоќа донесла одлука да ги блокира сите сметки и имотот на макеоднските политичари од сите ешалони на власта ,како и на поголем дел на македонски бизнисмени блиски до власта ,а за кој се има сомнение за криминал и корупција.Исто таков предлог дал и Брисел до сите членки на Европската Унија за блокирање на сметки и имот.

Висок дипломат на САД ,за Охридскај ќе потвриди блокирање на имот и на сметки на македонската политичко- бизнис врхушка , но и дека тоа ќе потрае се додека во Македонија не се создаде стабилна политичко економска клима, како и ослободување на правосудните органи од канџите на политичарите.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.270
Поени од реакции
22.031
Кој изгубил бе владе? народот ништо не изгубил, народот се радува, чуствува олеснување, пага режимот, криминалците и убијците во власта треба да одговарат за своите злодела, еднини кои ова не им одговара се партиски вработени cocksuckers во администрација.
А луге како мене на пример што не зависат од никаква администрација ниту во иднина ке зависат ги боли кур за дпмне и сдс, и ако ние таквите грагани сме успеале да го притиснеме овој режим на оставки и дефанзива, наредните што ке дојдат на власт живи на клоци ке ги извадиме од таму, силата е во народот... многу е лесно за вас со членски книшки да ги обвинувате сите останати кои се против владата дека се сорос или пета колона или што ти јас знам, но тоа не е точно едноставно треба да разберете и да се помирите со фактот дека има свесни луге во државата, луге на кои неможе либертас и курир да им продават муда за бубрези, линкот од либертас кој го постирав претходно е намерно ставен да видат подржувачите на власта како се чуствува еден свесен граганин секојдневно сркајки ја пропагандата од власта во изминативе години, тоес на здрав памет да те прават малоумен, ти си видел бело они црно те убедуват дека е...
Видиш погрешно ме имаш проценето. Тотално погрешно. Немам членска книшка, никогаш и сум немал. Ти го кажувам ова не за друго туку работата е далеку поголема и посериозна од СДСМ и ВМРО. Искрено много кратковидо гледате на работата. Нити ти нити таквите како тебе сте го притиснале овој режим кој патем речено е легално избрана власт на регуларни избори туку тоа го направи некој друг. Вие само сте одработиле за него, сте им ја завршиле валканата работа. Сакал тоа ти да си го признаеш или не. Најжалното е што со цел ум мислите дека сте направиле добро дело. Јас извини неможам да видам добро дело во тоа некој од надвор да ми кажува кој ке ми ја води државата, кој ке биди премиер, министер, какви одлуки треба или не треба да се носат. Јас неможам да видам добро дело во тоа странци да ми кажуваат што е добро а што не кај мене дома. Си има избори за тоа. А дека власта паѓа на избори досега имаме видено минимум 4 пати. Ако ти сметаш дека е некој голем успех странци да ти кажуваат дома кој ке биде денес на власт само затоа што во моментот не ги сакаш едните или другите или не си гласал за едните или другите помисли само дека еден ден истите тие странци ке ти донесат друг на власт и ке ти го сменат оној за кој ти пример си гласал или во моментот ти е по кеф од само за нив познати причини интереси. Последна грижа ке им биди добробитот на народот.
Во последните години се изнагледавме паѓање на режими , диктатури и легално избрани влади во името на таканаречената западна демократија. Секаде без исклучок сценариото беше исто. Од внатре со голема логистичка помош од надвор.
Кажими барем една таква држава каде денес ситуацијата е подобра од претходно.
Барем една.
И вие на тоа се радувате како да сте постигнале голема победа и незнам каков успех. Сами клоца си манавме. Ете тоа си направиме.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Ахам, значи уште го застапуваш ставот дека е тоа местенка на Грујо ? Де објасни ми како е ова што го кажал е убаво за Македонија ? Само заради тоа дека рекол да се тргне Грујо?
Мојот став е дека тоа беше исцениран настан. Верувам дека таа група беше намамена во Македонија и жртвувана за некој да биде спасител или некој да исценира криза. Во тој контекст, цитираниот лик вели дека тоа не смее да биде дозволувано повеќе. Такви акции не смеат да бидат нечија играчка, затоа што може да го потпалат огнот.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.443
САД доцна синоќа донесла одлука да ги блокира сите сметки и имотот на макеоднските политичари од сите ешалони на власта ,како и на поголем дел на македонски бизнисмени блиски до власта ,а за кој се има сомнение за криминал и корупција.Исто таков предлог дал и Брисел до сите членки на Европската Унија за блокирање на сметки и имот.

Висок дипломат на САД ,за Охридскај ќе потвриди блокирање на имот и на сметки на македонската политичко- бизнис врхушка , но и дека тоа ќе потрае се додека во Македонија не се создаде стабилна политичко економска клима, како и ослободување на правосудните органи од канџите на политичарите.
Зошто е ова после Куманово, а не пред тоа? Имаш некаква идеја?
 
Член од
11 октомври 2009
Мислења
79
Поени од реакции
30
САД доцна синоќа донесла одлука да ги блокира сите сметки и имотот на макеоднските политичари од сите ешалони на власта ,како и на поголем дел на македонски бизнисмени блиски до власта ,а за кој се има сомнение за криминал и корупција.Исто таков предлог дал и Брисел до сите членки на Европската Унија за блокирање на сметки и имот.

Висок дипломат на САД ,за Охридскај ќе потвриди блокирање на имот и на сметки на македонската политичко- бизнис врхушка , но и дека тоа ќе потрае се додека во Македонија не се создаде стабилна политичко економска клима, како и ослободување на правосудните органи од канџите на политичарите.
а тие што си ги изпразниле сметките, ке им го сменат пасвордод на сефот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom