ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

SF

Член од
4 октомври 2010
Мислења
290
Поени од реакции
142
Секое чудо за 3 дена па на ова му требаа 4 дена. Горде, Миле и Началникот си дадоа оставка, цивилни жртви немаше. Освен 8 полицајци и 14 терористи или герилци или борци за човекови права за кого како засекогаш се мртви. Толку од оваа работа за секогаш се надевам.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Eве нешто се шушка за “безбедноста“

Операција Шах-Мат: На Мијалков и Јанкуловска им биле предочени снимки за контакти со криминалците во Куманово


Нашите извори тврдат дека на двајцата на состанокот им биле дадени снимки од телефонски контакти од страна на вработени во УБК со криминалците предводени од командант Нато и неговата дружина.

Од телефонските разговори кои им ги дале наводно се докажала вмешаноста на УБК која влегла во преговори со групата која го направи крвавиот пир во Куманово.

Албанци вработени од УБК контактирале телефонски со бандите, пренесувајќи дека по директна наредба на директорот ги прашуваат што бараат да се повлечат.

– Практично МВР влегла во преговори со нив -вели нашиот извор.

Паралелно со ова и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во договор со коалициските партнери побарал помош од ОБСЕ да извлечел наводно тројца негови кои биле во бандите и се впуштил во преговарање со нив.

– И него денеска на средбата во Американската амбасада – тврди нашиот извор – му било кажано дека меѓународната заедница преку тие снимки знае за инволвираноста на владата во случувањата во Куманово и дека крвавата операција МВР ја започнала откако на терен веќе почнале да и гинат нејзини припадници.

– Оставките вечерва – вели нашиот дипломатски извор – се логични по денешните соочувања на амбасадорите со нашите функционери.

Нашиот извор не открива дали очекуваат брза оставка и од премиерот Груевски кој, според него, знаел за контактите со криминалците на неговиот братучед.
боље од Коза Ностра да пуштеше некој линк.овие ни дома не ги сфаќаат сериозно
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.443
Eве нешто се шушка за “безбедноста“

Операција Шах-Мат: На Мијалков и Јанкуловска им биле предочени снимки за контакти со криминалците во Куманово


Нашите извори тврдат дека на двајцата на состанокот им биле дадени снимки од телефонски контакти од страна на вработени во УБК со криминалците предводени од командант Нато и неговата дружина.

Од телефонските разговори кои им ги дале наводно се докажала вмешаноста на УБК која влегла во преговори со групата која го направи крвавиот пир во Куманово.

Албанци вработени од УБК контактирале телефонски со бандите, пренесувајќи дека по директна наредба на директорот ги прашуваат што бараат да се повлечат.

– Практично МВР влегла во преговори со нив -вели нашиот извор.

Паралелно со ова и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во договор со коалициските партнери побарал помош од ОБСЕ да извлечел наводно тројца негови кои биле во бандите и се впуштил во преговарање со нив.

– И него денеска на средбата во Американската амбасада – тврди нашиот извор – му било кажано дека меѓународната заедница преку тие снимки знае за инволвираноста на владата во случувањата во Куманово и дека крвавата операција МВР ја започнала откако на терен веќе почнале да и гинат нејзини припадници.

– Оставките вечерва – вели нашиот дипломатски извор – се логични по денешните соочувања на амбасадорите со нашите функционери.

Нашиот извор не открива дали очекуваат брза оставка и од премиерот Груевски кој, според него, знаел за контактите со криминалците на неговиот братучед.
Кој што си дробел тоа ќе си срка....
Не сакам никого да амнестирам, но нема тука официјална некоја изјава, ова е на ниво на политичка шпекулација.
 

SF

Член од
4 октомври 2010
Мислења
290
Поени од реакции
142
Eве нешто се шушка за “безбедноста“

Операција Шах-Мат: На Мијалков и Јанкуловска им биле предочени снимки за контакти со криминалците во Куманово


Нашите извори тврдат дека на двајцата на состанокот им биле дадени снимки од телефонски контакти од страна на вработени во УБК со криминалците предводени од командант Нато и неговата дружина.

Од телефонските разговори кои им ги дале наводно се докажала вмешаноста на УБК која влегла во преговори со групата која го направи крвавиот пир во Куманово.

Албанци вработени од УБК контактирале телефонски со бандите, пренесувајќи дека по директна наредба на директорот ги прашуваат што бараат да се повлечат.

– Практично МВР влегла во преговори со нив -вели нашиот извор.

Паралелно со ова и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во договор со коалициските партнери побарал помош од ОБСЕ да извлечел наводно тројца негови кои биле во бандите и се впуштил во преговарање со нив.

– И него денеска на средбата во Американската амбасада – тврди нашиот извор – му било кажано дека меѓународната заедница преку тие снимки знае за инволвираноста на владата во случувањата во Куманово и дека крвавата операција МВР ја започнала откако на терен веќе почнале да и гинат нејзини припадници.

– Оставките вечерва – вели нашиот дипломатски извор – се логични по денешните соочувања на амбасадорите со нашите функционери.

Нашиот извор не открива дали очекуваат брза оставка и од премиерот Груевски кој, според него, знаел за контактите со криминалците на неговиот братучед.
Мислам дека „новинаров“ треба под итно да се затвори во некоја ментална институција.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Да не му е човек во кожата на Ахмети сега. Партијата му се распаѓа, САД го притиска да се произнесе за снимките, командантите му се закануваа со убиство.

А убаво му беше со Швајцарска пензија, требаше да си гледа внуци.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.270
Поени од реакции
22.030
Иако ми ја избегна целата поента на првиот пост,а тоа не беше дали ги оправдувам или не туку за начините на кој тие дејствуваат врз земји како нашата.
Во нормални држави власта работи за целото население,а не за својата партија. Таа твоја 5 колона е секој што не е вмро.
И на крај чоече кажи ми која ти е поентата,дека Американците се лоши,дека треба да ги елиминираме Албанците како наша 5 колона,со Русија да влеземе во сојуз ? Ме замараш со 4 поста зашто пишав дека Американците имаат многу подобар начин на бутање власт од Заев и денес виде многу мал дел од таа моќ што праи,што друго не ти е јасно?

Забораив да вратам на еден дел,у последно време ме боли кур кој ја уредува државава, кога секако не работи за мој нити за национален интерес.
Па и јас за тоа ти зборувам цело време, за начините.
Во нормални држави ти кажав што прави власта, можеш да провериш ако сакаш.
Моја 5 колона се сите кои соработуваат со странски служби за рушење на државното уредување било од лични, економски или идеолошки побуди. Јас не посочив никого, додуша и немаше потреба. Нити нагласив кој е подобар или полош, дали американците или русите. Јас си навивам за нас, јас не сум нити американец нити русин и за мене е срам и неспособност странски државјани и амбасадори да ми ја уредуваат државата како да сме окупирана територија, не пак да се радувам. А за тоа директно ја сметам за одговорна таа петта колона
Денес некој се радува и слави дека нивниот избраник со помош од надвор можеби ке дојдел на власт. Таа помош од надвор иди во зависност од потребите и интересите на тие од надвор. Денес им одат во прилог на едни , утре ќе им одат во прилог на други но секогаш без исклучок ке им одат во прилог и во нивни интерес на тие што помогнале од надвор Па сега ти види подзамислисе малце и погледај подалеку од утре па заклучи сам кој тука добил или изгубил. Е тоа е крајната вистина и цена која сите ние ќе ја плаќаме се додека не сфатиме дека освен нас самите никој друг арно не ни мисли. Ни американците ни русите ни никој.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.071
Eве нешто се шушка за “безбедноста“

Операција Шах-Мат: На Мијалков и Јанкуловска им биле предочени снимки за контакти со криминалците во Куманово


Нашите извори тврдат дека на двајцата на состанокот им биле дадени снимки од телефонски контакти од страна на вработени во УБК со криминалците предводени од командант Нато и неговата дружина.

Од телефонските разговори кои им ги дале наводно се докажала вмешаноста на УБК која влегла во преговори со групата која го направи крвавиот пир во Куманово.

Албанци вработени од УБК контактирале телефонски со бандите, пренесувајќи дека по директна наредба на директорот ги прашуваат што бараат да се повлечат.

– Практично МВР влегла во преговори со нив -вели нашиот извор.

Паралелно со ова и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во договор со коалициските партнери побарал помош од ОБСЕ да извлечел наводно тројца негови кои биле во бандите и се впуштил во преговарање со нив.

– И него денеска на средбата во Американската амбасада – тврди нашиот извор – му било кажано дека меѓународната заедница преку тие снимки знае за инволвираноста на владата во случувањата во Куманово и дека крвавата операција МВР ја започнала откако на терен веќе почнале да и гинат нејзини припадници.

– Оставките вечерва – вели нашиот дипломатски извор – се логични по денешните соочувања на амбасадорите со нашите функционери.

Нашиот извор не открива дали очекуваат брза оставка и од премиерот Груевски кој, според него, знаел за контактите со криминалците на неговиот братучед.
Најчевска жестоко реагираше зошто се користат хеликоптери и хермелини а не се преговара... имаше напис, а критиките од гејовските амбасадите се за жртвите( за квази герилците), не за преговарањето... едино Столенберг од Нато даде позитивна оценка
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.040
Поени од реакции
17.900
Па и јас за тоа ти зборувам цело време, за начините.
Во нормални држави ти кажав што прави власта, можеш да провериш ако сакаш.
Моја 5 колона се сите кои соработуваат со странски служби за рушење на државното уредување било од лични, економски или идеолошки побуди. Јас не посочив никого, додуша и немаше потреба. Нити нагласив кој е подобар или полош, дали американците или русите. Јас си навивам за нас, јас не сум нити американец нити русин и за мене е срам и неспособност странски државјани и амбасадори да ми ја уредуваат државата како да сме окупирана територија, не пак да се радувам. А за тоа директно ја сметам за одговорна таа петта колона
Денес некој се радува и слави дека нивниот избраник со помош од надвор можеби ке дојдел на власт. Таа помош од надвор иди во зависност од потребите и интересите на тие од надвор. Денес им одат во прилог на едни , утре ќе им одат во прилог на други но секогаш без исклучок ке им одат во прилог и во нивни интерес на тие што помогнале од надвор Па сега ти види подзамислисе малце и погледај подалеку од утре па заклучи сам кој тука добил или изгубил. Е тоа е крајната вистина и цена која сите ние ќе ја плаќаме се додека не сфатиме дека освен нас самите никој друг арно не ни мисли. Ни американците ни русите ни никој.
Ни ние самите арно не си мислиме,така да гајле ми е дали ќе не контролира Путин,Обама или Груевски.
 

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.171
Поени од реакции
5.133
Eве нешто се шушка за “безбедноста“

Операција Шах-Мат: На Мијалков и Јанкуловска им биле предочени снимки за контакти со криминалците во Куманово


Нашите извори тврдат дека на двајцата на состанокот им биле дадени снимки од телефонски контакти од страна на вработени во УБК со криминалците предводени од командант Нато и неговата дружина.

Од телефонските разговори кои им ги дале наводно се докажала вмешаноста на УБК која влегла во преговори со групата која го направи крвавиот пир во Куманово.

Албанци вработени од УБК контактирале телефонски со бандите, пренесувајќи дека по директна наредба на директорот ги прашуваат што бараат да се повлечат.

– Практично МВР влегла во преговори со нив -вели нашиот извор.

Паралелно со ова и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во договор со коалициските партнери побарал помош од ОБСЕ да извлечел наводно тројца негови кои биле во бандите и се впуштил во преговарање со нив.

– И него денеска на средбата во Американската амбасада – тврди нашиот извор – му било кажано дека меѓународната заедница преку тие снимки знае за инволвираноста на владата во случувањата во Куманово и дека крвавата операција МВР ја започнала откако на терен веќе почнале да и гинат нејзини припадници.

– Оставките вечерва – вели нашиот дипломатски извор – се логични по денешните соочувања на амбасадорите со нашите функционери.

Нашиот извор не открива дали очекуваат брза оставка и од премиерот Груевски кој, според него, знаел за контактите со криминалците на неговиот братучед.
A курир читал а овие исти се.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.956
Вклучително и за сите што мислат дека оваа серија заврши, мора да ве подсетам на уште една работа, во 2001 година, Доста Димовска и Љубен Пауновски исто така бе сменети непосредно пред да почне конфликтот.
Серијалот не е завршен, само има најава за новата сезона.
Од сите можни теории што се напишаа, а ги имаше доста, твојата е убедливо најлоша/најцрна за сите нас.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.345
Поени од реакции
18.225
Оставки имало од Горан Петрески и Диме Ратајковски?

Сега МРТВ ќе ги објавува бомбиве во реприза.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.443
јамајка ти деновиве си како на стероиди, прсти искина да ја одбраниш власта, грешеле, краделе, убиале, треба да идат во затвор! таков е редот, како за сите така и за нив.

да не се зачлени во дпмне? или никогаш не се одчлени?
Дали некогаш ти на форумов си ме видел на бистрам домашна дневан политика последните 7(од 2008 навака) години а? А мислам дека се следиме одамна. Не ми е целта никого да одбранам, пишував наназад на почетокот на темата што мислам. Тие што го подржуваат Зајко едноставно не им се свиѓаат моите постови. Напрај срч наназад и види што имам пишано на почетокот на темава, пред да се случи Кумановом тоа го пишав зошто имав одредени информации кои имплицираа на тоа. И види како истите вие тука реагиравте. И види после што се случи у Куманово. Јас само предупредив, а вие викате дека сум ја бранел власта и така натака. Мене ме интересира само Македонија, а не политички партии. Тоа што имам ваков став, го имам со причина која многу пати наназад сум ја објаснувал.

А за тоа кој грешел, крадел убивал и така натака, тоа е нешто што треба да се утврди и судски да се разреши, во фер услови во секој случај а не во монтирани процеси. Но од искуството што го имаме последните 25 години, тоа нема да се случи.
 
Последно уредено:
?

..........

Гостин
од утре па заклучи сам кој тука добил или изгубил. Е тоа е крајната вистина и цена која сите ние ќе ја плаќаме се додека не сфатиме дека освен нас самите никој друг арно не ни мисли. Ни американците ни русите ни никој.
Кој изгубил бе владе? народот ништо не изгубил, народот се радува, чуствува олеснување, пага режимот, криминалците и убијците во власта треба да одговарат за своите злодела, еднини кои ова не им одговара се партиски вработени cocksuckers во администрација.
А луге како мене на пример што не зависат од никаква администрација ниту во иднина ке зависат ги боли кур за дпмне и сдс, и ако ние таквите грагани сме успеале да го притиснеме овој режим на оставки и дефанзива, наредните што ке дојдат на власт живи на клоци ке ги извадиме од таму, силата е во народот... многу е лесно за вас со членски книшки да ги обвинувате сите останати кои се против владата дека се сорос или пета колона или што ти јас знам, но тоа не е точно едноставно треба да разберете и да се помирите со фактот дека има свесни луге во државата, луге на кои неможе либертас и курир да им продават муда за бубрези, линкот од либертас кој го постирав претходно е намерно ставен да видат подржувачите на власта како се чуствува еден свесен граганин секојдневно сркајки ја пропагандата од власта во изминативе години, тоес на здрав памет да те прават малоумен, ти си видел бело они црно те убедуват дека е...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.443
Од сите можни теории што се напишаа, а ги имаше доста, твојата е убедливо најлоша/најцрна за сите нас.
Кој друг го предвиде Куманово ? Дали не е очигледно дека моите извори биле доста сигурни.

Јас во форумов олку активно за домашна случка сум се приклучил 2 пати, 1 за смилковци и вторпат сега. За Смилковци од гнев, а тука за жал поради инфото што го имам и што не е баш розево, туку е црно. И 100 пати напишав, дај боже да грешам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom