ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Овие се дел од уапсените..Четвртиот има прилично интересно презиме..Инаку прв братучед на Хазби Лика.
Ekskluzive: Ja emrat e disa të arrestuarve ne Kumanove
Te arrestuar të shtunën në mbrëmje, në ora 22:30 në Lagjen e Trimave në Kumanovë jane :
1 . Sami Ukshini - Sokoli, i lindur në Gjakovë (1967) .
2. Syl Shehu i njohur si DEMA - nga Juniku
3 Genc Sefa nga Shqiperia
4 Nexhmedin Lika nga Tetova,
5 Bajram Elshani nga Suhareka.
6 Alit Sulejmanovski - banor në rrugën “Abdulla Presheva” në Kumanovë,
7 Sefer Seferi, gjithashtu banor i rrugës “Abdulla Presheva” - Kumanovë,
8 Sevdail Miftari nga Kumanova,
9 Fatmir Reçica
10 Fejzulla Rushitovski nga Shkupi,
11 Beg Bajra ose Naser Bajraliu (1979) nga Gjilani,
12 Fadil Fejzullahu - banor në rrugën “Pero Ilievski” në Kumanovë,
13 Lirim Krasniqi (1989) nga Ferizaji i Kosovës,
14 Mirsad Qerimi (1986) nga Prishtina,
15 Valdet Zekaj (1987) nga Kosova, si dhe
16 Muharem Fejza (1986) nga Prishtina.
А уште една така поинтересна информација..Имено на албанските портали наидов на информацијава.Овој во розевата кошула бил главен на ДБК во Тетово!Другиве двајца едни од главните команданти во нападот.Сликата е пред месец дена..

 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Ај све, ама не можам да сфатам како некои земаат за релевантни извори портали кои ни фамилијата на основачите не чула дeка постојат, никнати од никаде, со цел сеа да си набилдаат читаност, пошто инаку никој нема да ги кликне. Па уште цело време се постираат тука.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.336
Поени од реакции
11.962
Тоа е друга работа и зависи од тој што го напишал.
Меѓутоа далеку од тоа дека погоре што е напишано е сето шпекулации.
Ако ме пратеше повикав само да не се пишуваат дезинформации.
Тоа ако е изнесување шпекулација тогаш си имаат проблем со термините.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Јас звучам како шпекулатор?

И да се надополнам. Во Тетово е мирно.
Ако ти си бил на погреб кај некој починат, јас и Видук имаме од најблизок круг луѓе кои биле таму и се вратиле назад, живи и здрави. Бог да го прости починатиот. Во негова чест, би те советувал, да не споделуваш информации.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
А уште една така поинтересна информација..Имено на албанските портали наидов на информацијава.Овој во розевата кошула бил главен на ДБК во Тетово!Другиве двајца едни од главните команданти во нападот.Сликата е пред месец дена..


Ги наместил ете му го предавникот нивни, а тој на нашата полиција, па највероватно истиот е и уште некој друг можеби.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.211
Поени од реакции
20.922
Зотеизмот :pos:
Добар (y)
Зотеизмот на форумов е веќе издигнат на ниво на култ. Кај и да е, и во медицинскиот речник ќе се воведе нов термин наречен Зотев Синдром - хромозомско нарушување предизвикано од дефицит на генетски материјал во преку 30 хромозоми.
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
556
Поени од реакции
307
Off topic, овие навистина се од српска националност или србиве си прават бајрам со умот? Пошто нели за нив сите македонци што се презиваат на „иќ“ се срби.
imam prijatel trajkovic, koj se deklarira kako makedonec, neka ne serat
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.336
Поени од реакции
11.962
Ако ти си бил на погреб кај некој починат, јас и Видук имаме од најблизок круг луѓе кои биле таму и се вратиле назад, живи и здрави. Бог да го прости починатиот. Во негова чест, би те советувал, да не споделуваш информации.
Епа пријателе тогаш слеп си. Не прочита на што повикав при првиот пост?
Да не се пишуваат шпекулации.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.283
Поени од реакции
16.313
Ако ме пратеше повикав само да не се пишуваат дезинформации.
Тоа ако е изнесување шпекулација тогаш си имаат проблем со термините.
А дезинформацијата беше?
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.628
Поени од реакции
70.359
Хах абе на кретенине штабски изгледа не им се јасни некои работи.
Отворете слики од фејсбук профили на разни криминалци од селата во Сарај. Сите имаат слики со Мијалков. За други не сум испитувал, па не можам да зборам.
Мислите дека цел тој шверц на оружје, дрога (и луѓе можеби) се одвива туку-така, незабележано од никој? Па овде политичарите ти се главни шефови на мафијата бе, ние живееме во држава контролирана од мафија, на која шефови се главни фаци од политиката.
Царината ја држат политичарите и не напразно си поставуваат свои луѓе таму. Има ингеренција мислите некој да спречи внесување на недозволени средства во државата, ако некој од повисока функција дал амин за тоа?
Ќе замижат, ќе затворат очи, ама кога ќе поминува некој обичен граѓанин ќе го замараат до 1000 и назад.

Абе никој со ништо не може да ме убеди дека не се вмешани политичари во ова, а според начинот на кој провладините медиуми водат агресивна кампања дека опозицијата е крива, според начинот на кој луѓе од штабови шират пропаганда, ми личи дека они одамна го спремиле ова, и сега само си ги исполнуваат наредните.

Пази молимте, според медиумите ТЕРОРИТСТИТЕ ВЛЕГЛЕ НА 5 МАЈ, ДОДЕКА ПОЛИЦИЈАТА БИЛА ЗАФАТЕНА СО ПРОТЕСТАНТИТЕ.
Ма немој да ме јебеш бе, крвта да ви ја ваша.

Нели претседателот рече дека ГОДИНА ДЕНА ГИ СЛЕДЕЛЕ?
Нели министерката изјави дека истите биле тука и во Гошинце? Како тогаш влегле на 5 мај?
Ако влегле на 5 мај, кога Македонската полиција успеала да смисли план за напад?

Два пати прекинуваат интервјуа кои не им одговараат, ама затоа опозицијата ја направија крива за се.

Нормално, не исклучувам факт дека и двете партии си го играат курот со нас, си прават филмчиња за да ни одвратат внимание, додека они си делат бизниси си лапаат пари.

Сите до еден да цркнете, пичката материна ваша...
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Зотеизмот на форумов е веќе издигнат на ниво на култ. Кај и да е, и во медицинскиот речник ќе се воведе нов термин наречен Зотев Синдром - хромозомско нарушување предизвикано од дефицит на генетски материјал во преку 30 хромозоми.
Mržnja je osjećanje intenzivne odbojnosti prema nekome ili nečemu.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.134
Поени од реакции
30.912
Ја ти кажав што кажа Стојанче....Зашто не кажал кој плаќал и дали тоа не го кажал, зашто не го кажал банкарскиот рачун на кој легнале парите, дали он имал вошки и спиел на таван, е друга работа и не е у сфера на факти.
Сеа збориме за факти.
Не. Ти зборуваш само за тоа што сакаш да го слушнеш.
Кога треба да процениш веродостојност на нешто, прво гледаш фактички докази, а потоа и веродостојност на кажувачот. Затоа во отсуство на било какви физички докази целата работа останува во тоа дали Стојанче има вошки и дали спие на таван. Какво значение имаат инаку неговите зборови, ако не кажува НИКАКВИ релевантни податоци освен наводната сума... Или поедноставно кажано, какво значение имаат тие наводни 2 милиона, ако ликот лаже?
А ти лично, пак не објасни што тоа побогу е важна сумата (наспроти докази идентитетот на плаќачите)? Да не се отвара нешто како берза на трудот, за воени платеници?
Некој така може да напише и дека одредена министерка навечер (се) „работи“ за 500-тче. Но нејзиното МВР може да постапи по пријава за проституција само ако се каже дека (на пример) се работи конкретно за министерката Гоца, и дека наведеното дело се случува (на пример) позади МРТВ. Правиш дистинкција помеѓу двата случаи @Beric Dondarrion?


Не се ова факти ова е твое мислење (кое е делумно точно).
Мое мислење е дека Америте сакаат да го тргнат Груевски и сакаат да се прекине работата на гасоводот.
Мило ми е што се согласуваме дека (барем овде) правиш разлика меѓу мислење и факти.
Иначе колку за записникот, ме боли мене онаквиот за Груевски - се додека Македонија си го добие гасоводот. Kраткорочно гледано, најмногу тоа и ме интересира.


Тука веќе флагрантно ја игнорираш објективноста и здравото расудување. И ова добро покажува дека зад твојата објективност можеби се крие нешто друго и за некого тоа би било е доволно да сфати на која страна дуваш. Оттука некој би си помислил дека можеби е излишно да се прават обиди за сериозна дискусија со тебе. Исто како со Ireal, мкд влада и другите билбоарди со кои е невозможна двонасочна размена на информации, пошто нели, билбоарди се тоа. За еднонасочен проток на информации.
Што би рекле, ја користиш надтактиката на власта - да се праиш на удрен.
Ти бе мене ме нарекуваш билборд? А каква е содржината на билбордот?
- Критика на власта, и опозицијата, и празноглавите заслепени тапачи како тебе?

Проблемот со тебе, а тоа го имам видено на повеќе теми - е тоа што од дрвата не ја гледаш шумата.
Во случајов и самиот си се нафатил да бидеш... дрво.


Зборуваме за факти. Факт е дека конгресот у Куманово беше закажан за 9-ти мај (има вест од 18 март). Преместен е една недела порано. Тоа е факт.
Од тоа, ти ако можеш да вадиш поврзаност со било што, бујрум.
Не знам бе, можеби добиле попуст на просторот за тој датум? ЖенАтаму на Грујо на 3ти Мај сакала да ја носат на одмор во хотелот на Субрата? Вемеро подготвувале фолс флаг операција во Куманово на 9ти мај?
Која од овие (и други) причини е можна? Една? Сите?

Еве, не коментирам повеќе за ова додека ти не коментираш зошто Заев ја испратил женАтаму надвор од државата - токму пред настаниве. Да го истражиме и тоа, можеби Зајко знаел за нападите, можеби самиот ги организирал, исто толку докази имаме како и за тоа што ти го пишуваш.
Како подобро да ти илустрирам дека мислиш дека си открил топла вода а трачариш банални шпекулации, како тетка во фризерница? Не сакам да коментирам жолта штампа.


Па, како што реков, факт е дека неброено многу пати е потенцирана разликата во спремноста и обученоста на сегашните безбедносни сили со истата кај оние од 2001-ва. Тоа непрестајно потенцирање е факт.
А тоа дека борбата е ваква или таква, е мое согледување. Твое е дека ова личи на Арачиново и за тоа ти давам право. Ќе повторам мене ова ми личи на местенка, која може само одвнатре да се направи. Тоа е шпекулација, моја. Не е факт.
Ти мислиш Албанциве од внатре наместиле. Ја викам и Албанци и Македонци се у спрега тука, за местенкава.
За релативно нерелевантни работи зборуваш. Важниот момент е мојата теза дека многу работи изгледаат дека НЕКОЈ САКАЛ ДА НАПРАВИ НОВО АРАЧИНОВО И СО ТОА УСЛОВИ ЗА НОВ РАКМКОВЕН ДОГОВОР.
Тебе ти се допаѓа идејата за Македонија како конфедерација?


Овие се според тебе исламски фундаменталисти кои работат за ИСИС или слична кауза?
Тука повторно се правиш на удрен и повторно некој би го добил погорниот заклучок во врска со тебе.
Некој овде дефинитивно се прави удрен. Нашле 2 милиончиња во џебовите на убиените терористи (или кај уапсените)?
ОК, имаш теза... како ќе ја аргументираш - со 2та милиона на Стојанче?


Ни ти не си затуцан, нити глуп, само се повеќе некој би добил впечаток дека си одработувач на нечии болни амбиции газот да го задржи у фотеља, макар и со жртви.
Уште една теза, ама заснована врз основа на што?
Знаеш ли како изгледате вие што плукате исклучиво по едната страна? - За мене не сте ништо подобри од овие што ја бранат владата.

Најпосле, прави разлика дека стануваш слеп за 66% од тоа што го пишувам. Ги гледаш само 33те% од напишаното, каде интересите на владата се поклопуваат со интересите на државата и на нацијата. Не може бе да си дозволиш заради заслепувачка омраза кон гарнитурата на власт, да не го гледаш интересот на државата. Државата и нацијата ПРЕД СЕ ДРУГО!!!

На крају краева, ако толку си заинтересиран за моја партиска определеност, еве јас те поканувам на следните избори (сеедно дали редовни или вондредни) заедно да го прекршиме законот со едно групно гласање, и да повелиш да видиш каков ПАТЛАК цртам на гласачкот ливче. После можеш да проверуваш и дали ме има во партиски листи.
Прашањето е дали ти си партиски определен? (иако и тоа изгледа е релативно јасно)


Генерално, се сложувам со твојот геополитички поглед, во врска со новата студена војна енд стаф, но тоа што избегнуваш да ги согледаш (- ова е благо кажано) ургентните приоритети на внатрешно-политички план, прилично доста те компромитира во мои очи. Но што сум јас, јас сум само еден човек, а не цел народ. Моето мислење е небитно, али како и да е, ќе си го кажам.
Но токму за тоа цело време зборуваме. За „ургентните приоритети на внатрешно-политички план„.
Ајде обиди се, љубезно те замолувам, да ги артикулираш кои се приоритетите на Македонија - во овој момент на локалните случувања и светски превирања!

За да не мислиш дека на готовс чекам да критикувам нешто, еве ги моите гледања за приоритетите: уште пред три месеци сум напишал што се приоритетите:
...
Прва и основна работа, собирање на целото нелегално оружје во државата и отклонување (или за многу намалување) на факторот „албански вооружени немири„ кој по потреба си го нарачуваат и го активираат однадвор. Во ова спаѓа и зајакнување на армијата и полицијата, и многу построга контрола на границите (посебно тие на север и на запад).
Второ, развој и економска стабилност, и правење инфраструктурни услови (законски, и извршни) за главното што следува: Ре-евалуација на приватизацијата и справување со олигархиската криминална структура која е секогаш интегрирана во сите структури кои досега биле и се на власт во модерната македонска држава.

До исполнување на овие внатрешни цели, одолговлекување на сите процеси за интеграција во НАТО или ЕУ. По извршувањето на внатрешните цели, дури тогаш може да зборуваме за некаква реална надворешна политика.
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.294
Поени од реакции
5.365
Jako jako...Ovoa holywoodskite reziseri mozat voda da im nosat na nasive forumski (multvi oblasni) Experti po teorii na zagovor. Cel svet go uklucija nebare Makedonija e najbition region vo svetot...ccc..koj film covece!
http://forum.kajgana.com/threads/Бог-ги-создал-македонците.78080/

Се собрале германските служби, албанските, америчките, грчките, бугарските, сите заедно кројат планови против Македонија, веќе 2 века, и никако да им успее, пратиле дури 40 терористи, ама неуспешно, еве и Лазански се истото го вели, а он никогаш не греши.

Македонија покрај толку храбри патриоти никогаш нема да падне на колена.

Миленко Неделковски одамна е во очекување на второто полувреме, и неговите другари Шанац и Пандов се тука.

Еве што рече Миленко пред 3 недели:

Ако треба да се мобилизира народот, да се фати за оружје, ќе се фати. И Миленко и Пандов и Шанац и и сте други. Но од тоа нема потреба. Напаѓачите се разбегаа како фекалии низ река. Се плашат од МАКЕДОНСКАТА полиција и од Сашо Мијалков како од ѓавол.

Финалната пресметка, Второто полувреме, започна.

Да живее Македонија, вечен да е МАКЕДОНСКИОТ народ.

Миленко Неделковски за КУРИР

Треба да се окарактеризира како кривично дело повикувањето на Второ полувреме од страна на интернет војници, исто како што е кривично дело измама за амерички визи.
Лесно е да се потикне војна преку медиуми и движења, војна во која потикнувачите се на безбедно место, а нечиј друг татко, сопруг или дете ќе загине.
Доколку имаше Миленко син единец на 27 години во единица Тигар, верувам секоја вечер пред спиење ќе се молеше да нема никогаш војна.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Ми се повраќа од порталиве, кој мозок го имаат тие квази новинари не ми е ни малку јасно.
Па прво како човек не можам да седнам и да напишам ниту една реченица која што знам дека сум ја измислила во моментот, а камоли цела статија. Срамота!

Многу дезинформации почнаа да кружат, прикаски за мали деца, само да се лее страв меѓу нарадот.[DOUBLEPOST=1431360140][/DOUBLEPOST]
Доколку имаше Миленко син единец на 27 години во единица Тигар, верувам секоја вечер пред спиење ќе се молеше да нема никогаш војна.
Лесно му е на Миленко да повикува на мобилизирање народ кога знае дека децата не му се во Македонија.
Гнида скапана.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom