ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

Член од
12 март 2009
Мислења
19.962
Поени од реакции
15.977
Први снимки од населбата, па не е токку тесно колку што се зборуваше? Или можеби погоре негде се водела борбата, ама мислам дека не етесно, очекував многу потесни улички.

па тука и немало ништо, ни лист од дрво не е паднат...јас разбрав во брдото се водела борбата..
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Еден методолошки совет во однос на дискутирањето, бидејќи имам златно срце. Иронијата и сарказмот, кога не се употребуваат вешто, делуваат дебилно.
Делумно иронија... остатокот, позајмена фантазија од ТВ Ал Џезаира:
http://balkans.aljazeera.net/vijesti/njezni-teroristi-ili-scenario-za-oslobodilacku-vojsku-gruevskog
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.656
Поени од реакции
5.990
Незнам дали некој спомна , на одзив на претседател коалициски партнер не ти доаѓа на средба , а се работи за стабилноста на државата . Ај за Тачи ке разберам али за Ахмети не ми е јасно , ете колку им е битна Македонија !
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Ме интересира зошто Заев не излага со никаква изјава, на своите приврзаници им рече дека оди во советот за да бара одговори, дали тие одговори и го замолкнаа ? А птичките тука сеуште немаат апдејт од штабовите па уште ја шалтаат вчерашната информација за местенката.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Што е ова? Колку крв има овде? 4 литра?

CErI8bvUEAE0giF.jpg
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.934
Поени од реакции
4.418
Еден куп аргументи укажуваат дека ова е нарачка од владата. Не велам дека сим 100% сигурен, но да се правам слеп на очи не бива. Што се однесува до опстанокот на државата, веќе ти кажав што мислам. Ако опстанокот на државата значи опстанок за оваа власт, подобро да пропаднеме.

Што се однесува до Смилковско, Заев калкулира со тие снимки затоа што нивното објавување ќе значи негово апсење под итна постапка од формално правни причини кои сега не сакам да ти ги објаснувам. Ама верувај ми на збор дека тие снимки повеќе ќе ги револтираат Македонците отколку Албанците. Објавувањето на тие снимки за Заев значи буквално одење на се или ништо.
Свесен ли си што зборуваш?!
Со векови нашите прадедовци се бореле за своја држава, а ти тука шириш параноја; демек шо ќе ми е дражава, поарно да сум под Албанија отколку да сум свој на своето...
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Јас мислам дека е он 100% сигурен дека вмро е позади ова. Во секој пост го нагласува тоа.
Како и да е, мора да има некој позади ова. Нема логика да биде дека се собрале некој си терористи да прават голема албанија. Тоа е ептен мавање со глава во ѕид. Не се до толку и они. Мора да имаат друга мотивација.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.622
Поени од реакции
43.468
Ме интересира зошто Заев не излага со никаква изјава, на своите приврзаници им рече дека оди во советот за да бара одговори, дали тие одговори и го замолкнаа ? А птичките тука сеуште немаат апдејт од штабовите па уште ја шалтаат вчерашната информација за местенката.
заев: Дали безбедносните служби знаеле од порано за оваа вооружена група и од кога?
иванов: "За оваа група во почетокот на 2015 година, писмено ги информиравме 17 служби од земјите од Европската унија и НАТО и можам да констатирам дека размената на информации со цел да се изврши превенција, не даде резултат.“

заев: ќе барам објаснување кој, зошто и со каква цел ја дестабилизира Македонија, дали воопшто кризата во Куманово е завршена
иванов: Спречена е намерата за координирани терористички напади на различни локации во државата, кои имаа за цел предизвикување сериозна дестабилизација, хаос и страв

За прашањето за други региони, претпоставувам се водел по шпекулациите низ разни медиуми што проструеа сабајлево а се неточни.

Прашањата како што гледаш, се одговорени.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Наводно се распукало и во Тетово, а Шара била полна со полиција.
Има некој било каква информација за ова?
 
Член од
14 април 2010
Мислења
4.680
Поени од реакции
5.958
Мене ме интересира како се одвивала акцијата дали е нападот од повеќе страни, дали само од долнит дел па нагоре по улците, а делот горе автопатот е блокиран само ради првентива, да спречат некој да не се повлече преку него нагоре и да се извлечат.
Многу нејаснотии има, кажуваат толку и толку упасени,а само 4ца ги покажаа до сега. По сликите делува ко да се гаѓале со зољи од 10м растојание многу рушевини, има една слика каде има и три спремни молотови коктели.
Како што кажав многу нејаснотии, а само штури известувања се кажуваа.
Исто колку лежерно е сватена ситуацијата доказ е дека не биле доволно полицајци ангажирани во акцијата, па дури одпосле се носи засилување.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502

Имаме вакво нешто ??? Полиција, армија...било кој ? 2 од овие UAV's ми летат над глава моментално

Има, израелски, HERMES450 ама не можат да носат вооружување, туку само за извидување се користат

 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Свесен ли си што зборуваш?!
Со векови нашите прадедовци се бореле за своја држава, а ти тука шириш параноја; демек шо ќе ми е дражава, поарно да сум под Албанија отколку да сум свој на своето...
Така е, ајде да направиме држава во која Миле упаѓа во вреќите и не сноси никаква одговорност. За таква држава ни се бореа дедовците?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom