Нуклеарна Енергија (минато, сегашност и развој во иднината)

Дискусија во форумот 'Наука и технологија' започната од раднаскела, 3 јули 2017.

 1. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  Ториумот е ториум.она што гледаш у WC шоља пред да пуштиш вода е булшит.Мислам дека негде спомнав какви се не срања ќе се истураат по технологијата од страна на актуелната нуклеарна мафија. :):)
   
 2. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  9.297
  Допаѓања:
  5.394
  Изгледа истите видеа на јутуб ги гледавме. Пак ке напоменам ако вака си бараш на нет ќе најдеш еден куп одлични алтернативни извори на енергија кои во секој поглед ги надминуваат овие постоечките дури и во рана фаза на развој. Погледни само за акомулаторите и батериите, умот ке ти зајди. Готови, тестирани, проверени, супериорни во секој поглед, арно ама во реалноста штама. Никаде ги нема. Исто има и видеа, презентации, експерименти и за Нитинол

  како извор на енергија кои не се од сега па пак ништо, а толку надежно изгледаше.
  Ете во врска со Ториумот. Добро јасно е дека си има бизнис интереси и лоби групи кои секако преферираат нуклеарките да бидат вакви какви што се , исто како што има бизнис и лоби групи кои си сакаат нафтената индустрија да биди ваква каква што е, но добро бе толку не се најде некоја нација, држава која би ја развила таа технологија за комерцијална употреба и да им земи парче од колачот па макар тоа било на нивната територија ако не на светски рамки. Кина, Индија, Бразил( Бразил посебно пошто тој секако направи исчекор околу употребата на алкохолот како погонско гориво во нивната автоиндустрија и им заби нож во грб на нафтените конгломерати). Големи и моќни држави кои секако имаат доволно средства за еден таков проект. Па на крај и Русија, САД, Франција и Британија , зошто тие паралелно не би ја развивале таа технологија за комерцијална употреба и да си го задржат монополот во таа гранка на индустријата. Изгледа има нешто повеќе од теорија за заговор и моќта на лоби групите. Нешто што го прави Ториумот неподобен за комерцијална употреба и го сведува само на некој си таму експериментален реактор со наизглед супериорни перформанси.
   
  На Human, devilko и Dimitar171 им се допаѓа ова.
 3. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  ..не би сакал да спорам, секој со свое гледање на работите. Со ториумот како нуклерано гориво и со реакторите со стопени соли како работен медиум сум се сретнал во литература уште кога не си бил роден и кога поимот лобирање , бизнис интерес итн. ни бил барем нас тогаш потполно непознат. Ако така гледаме и ториумот е радиоактивен т.е. нуклеарен материјал.
  Ај кога не ти се допаѓа споредбата со електро автомобилите, да пробаме со поимите парна машина на висок притисок и стирлингов парен мотор. Како , зошто, кога....би можел книга да напишам. На крајот доаѓаш до моментот на превладување и експанзија во еден правец кој после тешко се менува, иако ти е потполно јасно дека алтернативата е подобра.
  Но во дадениот момент збирот на сите елементи преовладува и треба многу време , ако воопшто некогаш да се сменат работите. Иако се очигледни.
  Така е во техниката и науката и политиката и животот воопшто.
  Да земеме еве утре и интегрираме готови елементи: каросерија со подвозје и ентериер , со електро мотор , со батерии , со контролер.... се постои перфектно развиено off the shelf .. добиваме електро автомобил кој потполно ќе биде употреблив како било кој автомобил кој сега се вози.
  Да го операционализираш тоа: хомологации, јавно мнение , сервис, логистика за поддршка на терен, импакт на електроенергетскиот систем, промена на џебовите во кои се слева профитот.....е тоа е ко Килиманџаро и Хималаи заедно пута три... јасно ли ти е што зборам??? :)
   
 4. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  9.297
  Допаѓања:
  5.394
  Најверојатно е точно, не сум бил ни роден кога ти си се сретнал со тоа. Нема да ме зачуди и да присуствуваше лично кога се договараа што да има во библијата ;).
  Ториумот е радиоактивен , не е спорно тоа. Затоа и е спомнат во контекст на нуклеарна енергија. Наводно убавото кај него било што самиот систем на заштита и превенција од топење е пасивен што самата централа ја прави многу побезбедна. Наводно и векот на полураспаѓање е многу пократок , искористливоста процентуално му е многу поголема отколку на ураниумот и е многу пораспространет како елемент во природата.
  Ако направиме јас и ти електричен автомобил ке се сретниме со сите тие бирократски процедури, ако некоја огромна фирма го направи тоа ке помини глатко како подмачкано.
  Затоа и го спомнав Бразил. Што го спречува Бразил да ја развива таа технологија. Нема доволно пари, научници, моќ? Еднаш им успеа со горивата, значи знаат што и како?
  Затоа на мислење сум дека тоа со Ториумот и не е баш така како што изгледа или што би рекле премногу е добро за да биди вистинито.
   
 5. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  ок неверни тома, така е.
  Ториумот е природен материјал, неговите својства се евидентни и се вклопуваат во тие на елементите пред него и после него , тука нема лажга. Функционирањето на реакторот е исто така според познатите технички сознанија и тука нема лажга. Експериментални постројки постојат и се достапни за инспекција. Проблемот е чисто во сферата на интересите на одреден слој кој би можеле да го класифицираме како мафија. Иста како војно индустрискиот комплекс. Како тобако мафијата, како Монсанто и Нестле, како фармацеутската, нафтената...како...има многу како. Но некои примени ќе го избуткаат напред и не е точно дека не се работи во многу земји на тоа. Борбата е сега како да се изменат протоците на ќарот после. Мислам Нилс Бор рекол: не дека новите теории не се точни, но треба да изумрат поставувачите на старите теории, за да новите бидат прифатени од новите генерации... или така нешто..ова по сеќавање кое веќе ме издава. Многу помина од времето кога ја едитиравме библијата... :) :)
   
  На Bafra и stipsburg им се допаѓа ова.
 6. stipsburg

  stipsburg

  Член од:
  8 октомври 2007
  Мислења:
  4.548
  Допаѓања:
  8.231
  Само процедурално да се уфрлам ако може, со мала исправка за пoговорката:
  A new scientific truth does not triumph by convincing its opponents and making them see the light, but rather because its opponents eventually die, and a new generation grows up that is familiar with it - Max Planck
  https://en.wikiquote.org/wiki/Max_Planck
   
  На Bafra му/ѝ се допаѓа ова.
 7. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  хе, хе..реков дека излапуам, точно Макс Планк го рекол тоа, Нилс Бор отсекоаш бил токмак за такви финеси...:) :)
   
  На stipsburg му/ѝ се допаѓа ова.
 8. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  9.297
  Допаѓања:
  5.394
  Ајде ќе видиме дали во блиска иднина ќе дочекаме комерцијална ториумска централа. Се е познато, тестирано, проверено уште некој да ги стегни забите и да речи кој ги еба сите , ќе ја правиме па нека пукнат душманите. Имам на ум неколку кандидати од држави кои први ќе го скршат мразот и кои многу многу и не ги заболи за мафијата и светскиот поредок , имаат кадар и ресурси башка што очајно им треба енергија од домашно производство. Што викаш ти за С. Кореја? Им држи газот да склопат една таква пошто досега докажаа и покажаа дека многу многу не фермаат никого.
   
 9. katinakatalina

  katinakatalina

  Член од:
  5 мај 2016
  Мислења:
  1.324
  Допаѓања:
  847
  На Bafra му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  21.306
  Допаѓања:
  25.445
  Нуклеарка у Македонија - земјата позната по почитување и спроведување стандарди.
  То би било исто ко да напраиш нуклеарка и сите вработени Хомери да ти бидат.
   
  Solaire of Astora, Kaiser, Кеплер и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. callejón de la muerte

  callejón de la muerte

  Член од:
  28 декември 2015
  Мислења:
  495
  Допаѓања:
  577
  Ако во таа замислена Нуклеарна централа се работи како што се работи во РЕК и се вработуваат партиски кадри, Чернобил ќе биде само пријатен спомен. Не се занесувајте.
   
  На Beric Dondarrion и Dimitar171 им се допаѓа ова.
 12. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  9.297
  Допаѓања:
  5.394
  А кој рече дека воопшто станува збор за Македонија. Општа е темата за нуклеарна енергија. Ние како република не сме способни една крстосница да регулираме а не пак нуклеарна централа.
   
  На katinakatalina му/ѝ се допаѓа ова.
 13. раднаскела

  раднаскела Wubba lubba dub duuuub

  Член од:
  7 февруари 2011
  Мислења:
  1.552
  Допаѓања:
  1.768
  Пошто замре темата малце да ја освежам. Нуклеарна централа во Македонија е тешко изводливо поради неколку причини.
  - Лоша сеизмичка геоположба. Иако модерната нукеларна централа е издржлива на сеизмичко движење, нашата територија е во главно сеизимички активна зона.
  - Ладење на горивото. Во хипотетичка ситуација каде имаме решение за изградба на централа со реактори кои работат на принцип на водно ладење, немаме доволно ресурси. Реката Вардар не ни дозволува за тоа бидејки долж неа се наоѓаат поголемите градови во државава и не е доволно струјна за да биде подржана централата од самата централа. Од таму ќе произлезат и главните проблеми во финансиска смисла и негодување кај народот пошто нели како кажав долж Вардар се поголемите градови. Кули за ладење се опција но со нивна изградба се пролонгира каков и да е економски повраток. Вештачките или природните езера не се избор бидејки се или во силни сеизмички зони (Охрид, Преспа) или пак во кањонски предели и планини а од таму се враќаме на првиот проблем.
  - Фирми за ремонт и подршка на конструктивни делови на централа. Моментално не знам да имаме ваква фирма кај нас. Централата подлежи на годишни ремонти, промена на горивни касети при крај на горивни кампањи, замена на цевки на главни циркулациски систем, генератори, трансформатори, делови за генератори на пареа и мал милион други работи.
  - Кадар. Доколку се решиме на ваков чекор се разбира ќе бидат развиени смерови по инженерските факултети за обучување на потенцијален кадар. Во моментот нема ништо слично, ако сум грешка поправете ме.
  - Патна инфраструктура. Одработено нуклеарно гориво, при одлежување во вода во рок од неколку години се враќа назад кај производителот, и тоа отвара нов проблем, немање плац за нукеларен отпадок што е и воглавно најголем проблем насекаде низ светот. За патната инфраструктура, одработено гориво не се враќа назад до Русија например со авион поради голема можност за да стане надкритично и да почне процесот на делење на јадра. Се користат железнички и водни линии.
  Ова вака набрзина за проблемите кај нас кои инаку се многу многу повеќе.
   
  На Gladiatorized му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: