Нон-Хетеро сексуалности

Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
Повторно истото. Пропагандата како што ја нарекуваш се обидува да те натера да сфатиш дека она што го нарекуваш аномалија е човечки живот сличен на твојот, само што има многу повеќе проблеми да биде изживеан, заради твојата поделба на нормални и ненормални, односно на регуларни и аномалии. Ти во ништо, ама баш во ништо не си подобар од еден хомосексуалец, САМО затоа што си хетеро. Јака работа ако ти можеш да ја продолжиш врстата, а хомосексуалецот не може. Ионака врстата нема смисла, нема никава цел и вредност освен да се мултиплицира.
Хомо се Аномалија по дефиниција, тоа е, нема што да се прави. Зошто да не смее да се каже дека аномалијата е аномалија, поради што? Пропагандата е факт. На другата тема види ги Ројал Маринс, елитни британски единици како носат виножито знамиња и штикли на нозе за да покажат дека геј и транс е океј. Штикли. Маринци. Sinking in. Да натераш мажишта како шифоњери со воено искуство со години глава во торба да носат штикли...не знам.

Никаде и никогаш не сум рекол нит помислил дека нечиј живот е повеќе или помалку вреден само поради сексуалноста. Зошто ми припишуваш работи кои никаде не сум ги споменал? Поделбата е базирана на биолошката реалност, не може да се негира, нема зошто да се негира.
Напротив, лично сметам дека хомо лицата треба да имаат правна рамка во која би имале заеднички живот, цивилна унија.

Врстата ја има онаа смисла која самата ќе си ја додели, ама тоа е друга тема :)
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.970
Поени од реакции
17.799
Армњ, што теми отвори ти, Уранија Пировска и хелсиншки не можат да те стасаат со пријави :icon_mrgr:
 
Член од
17 јуни 2021
Мислења
68
Поени од реакции
164
Хомо се Аномалија по дефиниција, тоа е, нема што да се прави. Зошто да не смее да се каже дека аномалијата е аномалија, поради што? Пропагандата е факт.
Затоа што повторно ја правиш истата работа како со зборот ненормален, го користиш во пејоративна смисла, со доза на злорадост дека ти не си аномалијата, туку е некој друг.

Затоа служи таа пропаганда, да те натера да сфатиш дека тоа што се радуваш дека не си ти, е исто човек кој има слични проблеми, желби и потреби како што имаш и ти.
Автоматски споено мислење:

Поделбата е базирана на биолошката реалност, не може да се негира, нема зошто да се негира.
Напротив, лично сметам дека хомо лицата треба да имаат правна рамка во која би имале заеднички живот, цивилна унија.
Тогаш зошто се мачиш со темиве. Што сакаш да докажеш и покажеш?
 
Член од
31 мај 2021
Мислења
7
Поени од реакции
3
Не се идентификувам со овие нон-хетеро сексуалности. Сепак, немам ништо против, нека прават што сакаат, само да не го наметнуваат нивното како нормално. Затоа што уверен сум дека ако тие сексуалности предоминираат, тогаш ќе се намали драстично човековата популација.
 
Член од
17 јуни 2021
Мислења
68
Поени од реакции
164
Затоа што уверен сум дека ако тие сексуалности предоминираат, тогаш ќе се намали драстично човековата популација.
Што навистина би било огромна штета. Помалку бистри луѓе како што си ти, би било огромен минус за човештвото. А за Малтус имаш слушнато?
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
Затоа што повторно ја правиш истата работа како со зборот ненормален, го користиш во пејоративна смисла, со доза на злорадост дека ти не си аномалијата, туку е некој друг.

Затоа служи таа пропаганда, да те натера да сфатиш дека тоа што се радуваш дека не си ти, е исто човек кој има слични проблеми, желби и потреби како што имаш и ти.
Автоматски споено мислење:



Тогаш зошто се мачиш со темиве. Што сакаш да докажеш и покажеш?
Затоа носат штикли маринците, да вакви биготи како мене сфатат дека се во заблуда?
Ако во секоја можна серија или филм последниве години немаше лик кој е педер немаше да ми текне дека и тие се луѓе како нас. Ако не парадираа по плоштади уште помалку.

А ти повторно ми припишуваш работи кои не се точни, каде тоа поимот аномалија е употребен во пејоративна смисла? Нема никаква намера за навреда или било што слично. Тоа што употребувам зборчиња како хомоси е навика, можеби не баш најдобра, останато од ИРЛ :) Не верувам дека некој во ИРЛ го употребува поимот геј, барем не во моја средина.

И не се само хомосексуалните лица во прашање, што правиме со другите нон-хетеро склоности, дали и тие треба да бидат прифатени како нормални (ако веќе не и пожелни)
 
Член од
31 мај 2021
Мислења
7
Поени од реакции
3
Што навистина би било огромна штета. Помалку бистри луѓе како што си ти, би било огромен минус за човештвото. А за Малтус имаш слушнато?
Па како ти очекуваш да продолжи човечкиот род? Јас колку што знам, односите помеѓу хетеросексуалните парови резултираат со нови деца, подоцна луѓе. Јас не знам како е возможно да направат двајца мажи дете без посвојување. Или две лезбејки без вештачко оплодување.
Инаку за Малтус сум слушнал, дека ги проучувал популациите така нешто, но не знам кој му бил ставот за другите сексуалности.
 
Последно уредено:
Член од
17 јуни 2021
Мислења
68
Поени од реакции
164
Затоа носат штикли маринците, да вакви биготи како мене сфатат дека се во заблуда?
Ако во секоја можна серија или филм последниве години немаше лик кој е педер немаше да ми текне дека и тие се луѓе како нас. Ако не парадираа по плоштади уште помалку.
Па со самото тоа што отвараш вакви теми очигледно не ти текнува дека и хомосексуалецот е човек како тебе. Види, човечкиот живот по дифолт е тежок. Сечиј живот. Премногу потреби, премногу желби, скоро никаква реализација на истите. На хомосексуалците истиот тој живот им е уште потежок. По моја проценка хомосексуалците се стабилен процент кај човештвото уште од самиот почеток, а мислам дека тој процент е некаде помеѓу 2 и 4%. Сега, ти како хетеро имаш теоретски избор од спротивниот пол од околу 48%, еден хомосексуалец има избор од некои 1-2%. И тоа не не негова вина, хомосексуалноста е природна појава, едноставно се појавува кај тој мал дел од популацијата. Кажи ми дали мораат на цела мака да ги трпат и хомофобите со нивните генијални поделби на нормално и ненормално?
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
Па со самото тоа што отвараш вакви теми очигледно не ти текнува дека и хомосексуалецот е човек како тебе. Види, човечкиот живот по дифолт е тежок. Сечиј живот. Премногу потреби, премногу желби, скоро никаква реализација на истите. На хомосексуалците истиот тој живот им е уште потежок. По моја проценка хомосексуалците се стабилен процент кај човештвото уште од самиот почеток, а мислам дека тој процент е некаде помеѓу 2 и 4%. Сега, ти како хетеро имаш теоретски избор од спротивниот пол од околу 48%, еден хомосексуалец има избор од некои 1-2%. И тоа не не негова вина, хомосексуалноста е природна појава, едноставно се појавува кај тој мал дел од популацијата. Кажи ми дали мораат на цела мака да ги трпат и хомофобите со нивните генијални поделби на нормално и ненормално?
Оваа тема не е само за хомосексуалци туку за сите нон-хетеро склоности.
Како и секоја тема, и оваа е за размена на мислења и ставови. Лично сметам дека не треба да има било каква дискриминација врз хомосексуалните лица.
Не очекував но со она што прочитав последниве 20-тина дена темава ме фасцинира од неколку аспекти, особено општествениот.

Но од она што го знам од еден познаник/пријател, еден екс-колега и неколку рандом познанства со (интересно) бисексуални лица, како и она што деновиве го прочитав, очигледно е дека најголем дел од проблемите во хомо заедницата е нивна заслуга. Од манијакалниот промискуитет до конзумирањето на секакви супстанци, насилство во самите хомо врски и што све не. Зборуваме за далеку повисока преваленција на наведените проблеми кај хомо отколку кај хетеро.

Точно е дека постојат биготи и глупаци кои им го отежнуваат животот на хомосексуалците но најголем дел од проблемите лежат кај самите хомосексуалци и нивното поведение.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.606
Поени од реакции
6.027
Идејата дека некој можи толку да се инвестира во тема која му е толку далечна/одбивна е шокантна.
Постови километражни (од мене непрочитани, yawn) теми 1001на отворени.


Кога Византиецот не сака да гледа Турски серии, серии во кои Али ја бакнува Ајше в чело, место со јазик в грло, тогаш Византиецот менува канал.
Зошто побогу некој би се инвестирал себе си и своето драгоцено време во тема која му е далечна?
Да имаш став е ок, ама да инвестираш толку многу време во ваква тема, тема која и сам кажуваш дека ти буди негативни емоции и ти предизвикува нелагодност, е во најмала рака загрижувачки.
Еден пост во 17.00h. Другиот автоматски споено мислење бо 18.45h. Тоа се два саати поминати на тема хомосексуалност. Замисли некој да ме тутни 2 саати пред тв да гледам Турски серии? Замисли сам, доброволно да го направам тоа? Незамисливо.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
Не можат да се венчаат и да посвојуваат деца. Тоа се најпростите факти за ситуацијава. Јас не знам што точно сакаш да кажеш со ова или кај си видел хомосексуалец во оваа држава да е привилегиран. Многу ме чуди зошто имаше толку самодоверба во такво просто прашање како да не може никој да ти одговори...
Јас сериозно не знам што е работава? Сите ми припишувате работи кои не се точни, сега некаква самодоверба дека немало никој да одговори? Па јас го поставив прашањето со цел да биде одговорено, зошто инаку ги го поставувал?

Доколку се усвојат закони за брак, посвојување или оној специфичен за недискриминација на хомо тоа ќе биде интересно.

Многу безвеза вака кога неколку пати веќе пишував со други соговорници и ќе наиде некој како тебе, не прочитал барем неколку страни наназад и ајде јово на ново.

Заедница помеѓу истополови партнери не може да биде Брак.
Бракот е произлезен од заедницата на маж и жена, постои од камено време, институционализиран е уште во раната зора на цивилизацијата во Сумер и како таков го издржал тестот на времето. Бракот е само надополнување на биолошката функција на две лица кои се заедно родители на потомство.

Хомо лицата треба да си имаат цивилна унија, но со поинаков назив, нешто нивно, произлезено од нивните традиции. Зошто инсистираат на поим од хетеро средина не ми е јасно?

Посвојување не. Тоа е нов социјален експеримент за кој не знаеме какви резултати ќе донесе. Ќе треба да минат барем две децении за да се видат првичните резултати.
Растење со мајка и татко во секој случај е подобро отколку растење без мајка (педери) или без татко (лезбејки). Само без лажни дилеми од типот геј=ок а хетеро=кримоси, џанаџи, шљам :)
Автоматски споено мислење:

Идејата дека некој можи толку да се инвестира во тема која му е толку далечна/одбивна е шокантна.
Постови километражни (од мене непрочитани, yawn) теми 1001на отворени.


Кога Византиецот не сака да гледа Турски серии, серии во кои Али ја бакнува Ајше в чело, место со јазик в грло, тогаш Византиецот менува канал.
Зошто побогу некој би се инвестирал себе си и своето драгоцено време во тема која му е далечна?
Да имаш став е ок, ама да инвестираш толку многу време во ваква тема, тема која и сам кажуваш дека ти буди негативни емоции и ти предизвикува нелагодност, е во најмала рака загрижувачки.
Еден пост во 17.00h. Другиот автоматски споено мислење бо 18.45h. Тоа се два саати поминати на тема хомосексуалност. Замисли некој да ме тутни 2 саати пред тв да гледам Турски серии? Замисли сам, доброволно да го направам тоа? Незамисливо.
И тоа значи дека авторот на темата е латентен педер, така? :pos:
Што се замараш со туѓото време бре, кој фактор си ти? Па уште гледал до минута кога е постиран пост, боже сачувај кој пациент.
Интересна ми е темата, како и други теми, особено од општествен аспект, не знам што е чудно и нејасно тука. Слободни денови, иам време, интересно ми е на форумов, сериозно нешто не е во ред со тебе кога на некој непознат рандом лик од форум му водиш сметка во која минута постирал.
Ако имаш нешто да кажеш он-топик, слободно.
Ако немаш, тролај по дома кај тебе.
 
Последно уредено:

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Идејата дека некој можи толку да се инвестира во тема која му е толку далечна/одбивна е шокантна.
Постови километражни (од мене непрочитани, yawn) теми 1001на отворени.


Кога Византиецот не сака да гледа Турски серии, серии во кои Али ја бакнува Ајше в чело, место со јазик в грло, тогаш Византиецот менува канал.
Зошто побогу некој би се инвестирал себе си и своето драгоцено време во тема која му е далечна?
Да имаш став е ок, ама да инвестираш толку многу време во ваква тема, тема која и сам кажуваш дека ти буди негативни емоции и ти предизвикува нелагодност, е во најмала рака загрижувачки.
Еден пост во 17.00h. Другиот автоматски споено мислење бо 18.45h. Тоа се два саати поминати на тема хомосексуалност. Замисли некој да ме тутни 2 саати пред тв да гледам Турски серии? Замисли сам, доброволно да го направам тоа? Незамисливо.
Баки молим те. Нели гледаш дека членот си има мисија. Прво ја реши декаденцијата на западниот свет, еве Дарлинг престана и зелка да јаде пошто веганството е еден од коњаниците што ќе го донесе крајот на животот каков што го знаеме на Балканот. После го реши и бракот како институција, и еве сега ќе ги решава педерите, педофилите, зоофилите и некрофилите. Јас со нетрпение ја чекам новата тема и новиот измислен проблем што ќе го решава тука со уште 2-3ца на форумов и да видам како ќе го оправат општеството :love:
 
Член од
17 јуни 2021
Мислења
68
Поени од реакции
164
Баки молим те. Нели гледаш дека членот си има мисија. Прво ја реши декаденцијата на западниот свет, еве Дарлинг престана и зелка да јаде пошто веганството е еден од коњаниците што ќе го донесе крајот на животот каков што го знаеме на Балканот. После го реши и бракот како институција, и еве сега ќе ги решава педерите, педофилите, зоофилите и некрофилите. Јас со нетрпение ја чекам новата тема и новиот измислен проблем што ќе го решава тука со уште 2-3ца на форумов и да видам како ќе го оправат општеството :love:
Тебе другар ти е овој интелектуалецит Баки?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom