Нон-Хетеро сексуалности

Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Да не се оди оф-топик по темата за хомосексуализам, имајќи предвид ставовите на модераторките кои се biased, на оваа тема би можеле да ги споредиме сите видови нон-хетеро сексуалности, склоности, инклинации, ориенатции, разликите и сличностите помеѓу наведените поими и од каде произлегуваат привилегираните услови само за хомосексуализмот за разлика од на пример, сосема доброволен, согласен родосексуален пар кој сака да стапи во брак и да има можност да посвои дете.
Кои се ок а кои се болни, забегани, бљак и кринџ?

Гледам сеа по нет, имало и нешто наречено Парафилија, политички коректен збор кој ги опфаќа поранешните поими како Содомија, Противприроден блуд, Перверзија, Девијантност итн.

Бујрум.
Автоматски споено мислење:

Интересно е што либерални лица се грозат од помислата брат и сестра, братучед и братучеда, мајка и син (како Едип и Јокаста) татко и ќерка, внук и баба, стрина или тетка, со взаемна согласност, полнолетни граѓани при свест и совест да можат да стапат во брак и да имаат право да посвојат.

Се работи нели, за љубоф, кои сме ние да ги судиме инцесташите (родосексуалците)?
Многу арбитрарна им е границата на либералните што е ок а што не е ок.
Обично ставовите им се базирани на она што виделе на ТВ и нешто шерувано по ФБ и Инста.
Автоматски споено мислење:

DSM-5 прирачникот на америчката психијатриска асоцијацира дефинирала 549 парафилии, т.е нон-хетеро сексуални тенденции.
Во тој список нормално нели, не се хомо лицата пошто тоа као не било парафилија. Не е парафилија ама поклониците на Вазелинот некако многу умираат, се разболуваат, насилни се, психички нестабилни и егзибиционисти далеку повеќе од нормалната популација. Чисто лицемерие.
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
некако многу умираат, се разболуваат, насилни се, психички нестабилни и егзибиционисти далеку повеќе од нормалната популација.
Аха.
И ова твое мислење е оформено според некое истражување, некаква статистика...?
Или од она што ти сервираат социјалните медиуми кои ти ги пратиш и кои алгоритми одлучуваат да ги гледаш, потпомогнато од твоите предрасуди?
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Аха.
И ова твое мислење е оформено според некое истражување, некаква статистика...?
Или од она што ти сервираат социјалните медиуми кои ти ги пратиш и кои алгоритми одлучуваат да ги гледаш, потпомогнато од твоите предрасуди?
На темата за хомоси постирав линкови до соодветни истражувања и научни студии. Што демек така неаргументирано си постирам лаги да ги оцрнам хомосите, тоа ти е муабетот? Срамни обвинувања.
Не ми се бара пак по нет истото али ајде еве пар студии за почеток, повеќе од доволно како food for thought.


И тоа пази, во денешната западна клима на woke и ПЦ сеуште можат да се најдат вакви студии. Да немаше цензура и самоцензура ќе имаше и прилика да се направи нешто за самите хомосексуални лица, да се превенира нивниот крајно ризичен начин на живот.
Во тој правец, цивилна унија би била позитивен чекор.

Постои и еден сајт кој порано кружеше по соц.мрежи, сериозно game-changer сајт на кој наидов пак гуглајќи со муабетиве на другата тема само е 18+ и не знам дали да го постирам бидејќи е нешто спектакуларно одвратно. Hint, возрасни педери мавтаат со курови пред фаците на мали деца. А тоа е само 1% од тоа што на моја вечна мака, го видов. Indeed some things cannot be unseen.

Тоа што хомо популацијата инхерентно е ризична популација во здравствена психо-физичка смисла е несоборлив факт.
Иако нема евиденција дека сама по себе хомосексуалноста е болест, бидувањето хомо е ризична работа и носи страшни последици по хомосите и ним блиските лица.
Реалноста е многу поинаква од преовладувачкиот наратив.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
На темата за хомоси постирав линкови до соодветни истражувања и научни студии. Што демек така неаргументирано си постирам лаги да ги оцрнам хомосите, тоа ти е муабетот? Срамни обвинувања.
Не ми се бара пак по нет истото али ајде еве пар студии за почеток, повеќе од доволно како food for thought.


И тоа пази, во денешната западна клима на woke и ПЦ сеуште можат да се најдат вакви студии. Да немаше цензура и самоцензура ќе имаше и прилика да се направи нешто за самите хомосексуални лица, да се превенира нивниот крајно ризичен начин на живот.
Во тој правец, цивилна унија би била позитивен чекор.

Постои и еден сајт кој порано кружеше по соц.мрежи, сериозно game-changer сајт на кој наидов пак гуглајќи со муабетиве на другата тема само е 18+ и не знам дали да го постирам бидејќи е нешто спектакуларно одвратно. Hint, возрасни педери мавтаат со курови пред фаците на мали деца. А тоа е само 1% од тоа што на моја вечна мака, го видов. Indeed some things cannot be unseen.

Тоа што хомо популацијата инхерентно е ризична популација во здравствена психо-физичка смисла е несоборлив факт.
Иако нема евиденција дека сама по себе хомосексуалноста е болест, бидувањето хомо е ризична работа и носи страшни последици по хомосите и ним блиските лица.
Реалноста е многу поинаква од преовладувачкиот наратив.
Така е, во право си.
Ми делува како светот да оди во декаденција...
Како да го спречиме тоа, кој ли е мастермајндот позади ова... која ли е крајната цел?
Se igra nekoa igra.
Но, што и да е, мора ние преостанатите разумни некако да најдеме начини да се бориме против ова... затоа што само така ќе го задржиме нашето достоинство, традиција и, всушност, човечкиот род.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Така е, во право си.
Ми делува како светот да оди во декаденција...
Како да го спречиме тоа, кој ли е мастермајндот позади ова... која ли е крајната цел?
Se igra nekoa igra.
Но, што и да е, мора ние преостанатите разумни некако да најдеме начини да се бориме против ова... затоа што само така ќе го задржиме нашето достоинство, традиција и, всушност, човечкиот род.
Иронија и тролање?
Нема потреба. Зошто тоа? Зошто не нормална дискусија и дебата? Лично неам проблем да признаам кога не сум во право, кога соговорникот има појаки аргументи, ништо посебно.
Не, не сум теоретичар на завери, нема кај мене евреј, масони, ламинати, рептилијанци, вонземни оверлорди и што све не, тоа @Бачето е маг, бог и батина за еуросодомити и ламинати :angel:
Не знам која е крајната цел или дали воопшто има некаква цел туку е само правец, бран, (да не банализирам со поимот "мода") кој ги зафатил западните општества а по инерција и оние кои гравитираат кон нив, како Балкан.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Иронија и тролање?
Нема потреба. Зошто тоа? Зошто не нормална дискусија и дебата? Лично неам проблем да признаам кога не сум во право, кога соговорникот има појаки аргументи, ништо посебно.
Не, не сум теоретичар на завери, нема кај мене евреј, масони, ламинати, рептилијанци, вонземни оверлорди и што све не, тоа @Бачето е маг, бог и батина за еуросодомити и ламинати :angel:
Не знам која е крајната цел или дали воопшто има некаква цел туку е само правец, бран, (да не банализирам со поимот "мода") кој ги зафатил западните општества а по инерција и оние кои гравитираат кон нив, како Балкан.
Не смееш да си дозволиш да си само слеп посматрач на целата оваа работа на која толку длабоко и имаш влезено.
Нема поента.
Барем не несебична.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Не смееш да си дозволиш да си само слеп посматрач на целата оваа работа на која толку длабоко и имаш влезено.
Нема поента.
Барем не несебична.
Длабоко навлезено...ок.:angel: Пошто нема во моментов месец на педерска гордост. Уште фалат да излезат од фрижидер.
Себичен сум.
 
Член од
17 јуни 2021
Мислења
68
Поени од реакции
164
Длабоко навлезено...ок.:angel: Пошто нема во моментов месец на педерска гордост. Уште фалат да излезат од фрижидер.
Себичен сум.
На кој начин парадата влијае на квалитетот на твојот живот? Гледам си се распишал по темата за хомосексуалноста, а и овде отвори уште една тема? На кој начин си загрозен од сето ова? Навистина не разбирам.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
На кој начин парадата влијае на квалитетот на твојот живот? Гледам си се распишал по темата за хомосексуалноста, а и овде отвори уште една тема? На кој начин си загрозен од сето ова? Навистина не разбирам.
Не влијае директно на квалитетот на мојот живот. Освен една личност која страда од ред болести, немам некоја комуникација со нон-хетеро лица. Имав и колега ама тоа беше одамна.
Мојот совет кон него беше да стапи во стриктно моногамна хомо заедница, да си најде дечко за стално што се вели. Негов одговор беше дека сакал и жени истовремено и немало шанса емотивно да се зближи со машко, само за секс. И како е тоа нормално...

Сами по себе тие манифестации не значат многу. Мене ме интересира целосната слика, правецот во кој се движи општеството а не манифестација како таква. Проблемот е друг. Со пропагандата и притисокот за прифаќање на нон-хетеро сексуалности како нормални, со изедначувањето на нивната заедница со поимот Брак, со менувањето на школски програми да опфатат манијакалности како родител-1 и родител-2, со наметнување на сомнителни наративи и уште многу други работи.

Тука е и лицемерието и привилегираноста на одредени групации во општеството.
 
Член од
17 јуни 2021
Мислења
68
Поени од реакции
164
Мојот совет кон него беше да стапи во стриктно моногамна хомо заедница, да си најде дечко за стално што се вели. Негов одговор беше дека сакал и жени истовремено и немало шанса емотивно да се зближи со машко, само за секс. И како е тоа нормално...
Нормално/ненормално е конвенција. Едиствен критериум за нормално и ненормално е бројчаниот сооднос на нормалните и ненормалните. Се што е 50% +1 е нормално, се што е на другата страна е ненормално. Тоа не е никаков критериум, а ти го користиш како некоја од ГосопоТ дадена вредност. Кој си ти и со кое право одредуваш што е нормално а што не е?
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Нормално/ненормално е конвенција. Едиствен критериум за нормално и ненормално е бројчаниот сооднос на нормалните и ненормалните. Се што е 50% +1 е нормално, се што е на другата страна е ненормално. Тоа не е никаков критериум, а ти го користиш како некоја од ГосопоТ дадена вредност. Кој си ти и со кое право одредуваш што е нормално а што не е?
Јас мислам дека добар критериум за нормалност е Заедно да Одиме Кон Иднината.
Другите шо би рекле?
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Нормално/ненормално е конвенција. Едиствен критериум за нормално и ненормално е бројчаниот сооднос на нормалните и ненормалните. Се што е 50% +1 е нормално, се што е на другата страна е ненормално. Тоа не е никаков критериум, а ти го користиш како некоја од ГосопоТ дадена вредност. Кој си ти и со кое право одредуваш што е нормално а што не е?
Јас не одредувам ништо, препуштам тоа на биологијата. А таму, хетеро се огромно, скоро апсолутно мнозинство. Со милиони години човековите претци и подоцна ХСС се размножувале и еволуирале стриктно за хетеро однос. Нема тука некоја конвенција или консензус.
 
Член од
17 јуни 2021
Мислења
68
Поени од реакции
164
Јас не одредувам ништо, препуштам тоа на биологијата. А таму, хетеро се огромно, скоро апсолутно мнозинство. Со милиони години човековите претци и подоцна ХСС се размножувале и еволуирале стриктно за хетеро однос. Нема тука некоја конвенција или консензус.
Тоа е факт, но не критериум за нормалност. Можеби некому продолжување на врстата не му е приоритет. Дали е заради тоа ненормален? Биологијата не е никаков критериум за одредување морални вредности. Кога ти велиш ненормален, зборот го користиш не во билошка смисла, туку во аксиолошко-етичка. Ти всушност вреднуваш, и некого го правиш повреден или поневреден. Само заради тоа што некој го става пенисот во црковно одобрената дупка, не го прави ништо повреден од некого кој не го прави тоа. Секогаш, во секој момент менувам милион нормални дебили за еден Витгенштајн или еден Артур Рембо.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Тоа е факт, но не критериум за нормалност. Можеби некому продолжување на врстата не му е приоритет. Дали е заради тоа ненормален? Биологијата не е никаков критериум за одредување морални вредности. Кога ти велиш ненормален, зборот го користиш не во билошка смисла, туку во аксиолошко-етичка. Ти всушност вреднуваш, и некого го правиш повреден или поневреден. Само заради тоа што некој го става пенисот во црковно одобрената дупка, не го прави ништо повреден од некого кој не го прави тоа. Секогаш, во секој момент менувам милион нормални дебили за еден Витгенштајн или еден Артур Рембо.
Никаде не сум го употребил поимот "ненормален". Поимот нормален го влечам од биолошко-еволутивната хетеро-норма поради која сите ние и постоиме на прво место.

Во никој случај не вреднувам некого според сексуалноста, тоа не би имало смисол. Таман работа Витгенштајн да е помалку вреден од Курто од Прилеп пошто вториов бил хетеро. Не сум до толку отиден :) Проблемот е со пропагандата која ја изедначува хетеро и хомосексуалноста. Бидејќи по дефиниција хомо се Аномалија, не гледам како може да бидат изедначени.
 
Член од
17 јуни 2021
Мислења
68
Поени од реакции
164
Никаде не сум го употребил поимот "ненормален". Поимот нормален го влечам од биолошко-еволутивната хетеро-норма поради која сите ние и постоиме на прво место.

Во никој случај не вреднувам некого според сексуалноста, тоа не би имало смисол. Таман работа Витгенштајн да е помалку вреден од Курто од Прилеп пошто вториов бил хетеро. Не сум до толку отиден :) Проблемот е со пропагандата која ја изедначува хетеро и хомосексуалноста. Бидејќи по дефиниција хомо се Аномалија, не гледам како може да бидат изедначени.
Повторно истото. Пропагандата како што ја нарекуваш се обидува да те натера да сфатиш дека она што го нарекуваш аномалија е човечки живот сличен на твојот, само што има многу повеќе проблеми да биде изживеан, заради твојата поделба на нормални и ненормални, односно на регуларни и аномалии. Ти во ништо, ама баш во ништо не си подобар од еден хомосексуалец, САМО затоа што си хетеро. Јака работа ако ти можеш да ја продолжиш врстата, а хомосексуалецот не може. Ионака врстата нема смисла, нема никава цел и вредност освен да се мултиплицира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom