Ножеви

Член од
12 јули 2011
Мислења
868
Поени од реакции
424
Aко и успееш да набавиш Катана, ќе биде со многу лош квалитет. Оригиналните Катани коштаат вистинско богатство, и практично е невозможно да дојдеш до нив.
Da znam, cenite im se otrovni, za originalna racno izrabotena katana cenite bea 4-5 000$ za poobicnite, a idea i do 20 000$ za graviranite so racki i futroli oblozeni so svila i koza... e sega gledav vo Amerika repliki so ceni od 50-1 000$, sto znaci deka za 600-700$ se naodja dosta dobra katana od kvaliteten celik i kvalitetna, no masinska izrabotka... Problemot okolu niv e sto nemozat da se isporacaat kaj nas, najblisku na balkanot e do Hrvatska, Bugarija ili Grcija, ama treba da se ceka 2-3 meseci i ne mi e bas sigurno. Aj da kazeme i da ja isporacaat aj idi prenesi ja preku granica bez da te zaebavaat nasive.

Fala Kaiser
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Не сум некој фан по ножеви имам неколку така постари типови џепни, овој е понов го имам 3-4 години и постојано го носам со мене на ремен.




 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Da znam, cenite im se otrovni, za originalna racno izrabotena katana cenite bea 4-5 000$ za poobicnite, a idea i do 20 000$ za graviranite so racki i futroli oblozeni so svila i koza... e sega gledav vo Amerika repliki so ceni od 50-1 000$, sto znaci deka za 600-700$ se naodja dosta dobra katana od kvaliteten celik i kvalitetna, no masinska izrabotka... Problemot okolu niv e sto nemozat da se isporacaat kaj nas, najblisku na balkanot e do Hrvatska, Bugarija ili Grcija, ama treba da se ceka 2-3 meseci i ne mi e bas sigurno. Aj da kazeme i da ja isporacaat aj idi prenesi ja preku granica bez da te zaebavaat nasive.
Fala Kaiser
Цените не им се отровни ако ја знаеш постапката за изработка. Имам документарец за изработка на катана по стара постапка (само неколку мајстори се останати со традиција) и да ти кажам тоа е УМЕТНОСТ. Има посебни процедури од каква руда да земат па до чукањето, па печката, милион ситници има. 4 до 5 различни мајстори учествуваат во изработка на една катана. Јас додека гледав ваков бев :eek::cuc::cuc::cuc:.

Цената од 5000 до 10000 евра е премногу реална за трудот, да е до мене и јас да морам да ја правам 50 000 ќе ја проценам, верувај ВРЕДИ за парите и трудот.

Рачно изработена катана има душа и е уметничко дело и нормално да си држи цена :).

Купи си реплика ама на царина ќе те содерат и затоа најфино преку клуб пошо они ќе ги имаат и сите дозволи. Јас се мислам и за лак и стрела и ножови да не ми прават проблем на граница а камо ли за катана :D.
--- надополнето: Nov 12, 2011 11:17 AM ---
Не знаев дека има кендо клубови во Скопје.Sweet!
Не само што има туку на натпревар во Грција сме ги победиле домаќините, јас така дознав за нив :). Грциве се чуделе што ги снашло, нашиве нов спорт od 2006 , грците имаат кендо веќе 15 години и изеле ќотек :icon_lol:.

Еве за настапот на нашите репрезентативци :):

Macedonia earned a bronze medal in Kendo, the ancient Japanese Martial Art discipline. The Greeks had made plans for their lunch, the inexperienced Macedonian Kendo National team. However, the stubborn neighbors made different plans, defended their name, defeating the hosts in Volos, 3-1.

Macedonia is recently admitted member of the European Kendo Federation (less than a year), had beaten the experienced Greek team for the bronze medal at the Balkan Championship held this weekend in Greece.

Greece is a member of the European Kendo Federation for over 15 years, but the Macedonian heart defeated all barriers that the host purposely put up.

Macedonia’s troubles started as expected, at the border.
-Their customs officials held us there for hours. They turned over every peace of paper and clothing we had on us, looking for something so they wouldn’t let us pass. But, they didn’t find anything and after several hours we were allowed to enter - says Zlatko Keskovski, Kendo Master and national team member.
The rest of the national team members are Andrej Atanasovski, Mensur Bojda, Nikola Baleski and Matej Josevski.

The terror waged on the Macedonian Kendo national team was transferred from the border over to the local authorities in Volos. To intimidate the Macedonians, Greek authorities sent members of the Anti-Terror Unit to watch the training of the Red and Yellow team.

- Their authorities were fairly agitated. We are accepted in the European Kendo Federation under Macedonia, with the MKD abbreviation. The host tried to scare us, we were told we would be eliminated from competition. We didn’t budge, told them we will sue them. This went back and forth and the start of the Tournament was delayed by three hours. The Greeks saw we are not backing down, and the other national teams started to get angry with the hosts, so the Tournament started.

FIXED DRAW
The clever and experienced Greeks thought of a very good way to humiliate Macedonia, by fixing a draw against the Macedonian team, what they considered to be the least experienced team from all.

-The draw was fixed, even the other national teams knew it. The Greeks even brought in TV Crews to record the huge victory for Greece. But, they left the battlefield humiliated, in front of their fans. The Greeks had no chance against us. They were shocked by the loss, did not wish to shake hands, but were forced to do it because of the Japanese Tradition.- continues Keskovski.
After Macedonia won its bronze, it lost to the new Balkan champion, Montenegro, though it did win the hearts of the rest of the five national teams, Greece being the only exception.
http://www.topix.com/forum/world/macedonia/TG2COUKD8UD28RHTT
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.479
Цените не им се отровни ако ја знаеш постапката за изработка. Имам документарец за изработка на катана по стара постапка (само неколку мајстори се останати со традиција) и да ти кажам тоа е УМЕТНОСТ. Има посебни процедури од каква руда да земат па до чукањето, па печката, милион ситници има. 4 до 5 различни мајстори учествуваат во изработка на една катана. Јас додека гледав ваков бев :eek::cuc::cuc::cuc:.

Цената од 5000 до 10000 евра е премногу реална за трудот, да е до мене и јас да морам да ја правам 50 000 ќе ја проценам, верувај ВРЕДИ за парите и трудот.

Рачно изработена катана има душа и е уметничко дело и нормално да си држи цена :).

Купи си реплика ама на царина ќе те содерат и затоа најфино преку клуб пошо они ќе ги имаат и сите дозволи. Јас се мислам и за лак и стрела и ножови да не ми прават проблем на граница а камо ли за катана :D.
--- надополнето: Nov 12, 2011 11:17 AM ---

Не само што има туку на натпревар во Грција сме ги победиле домаќините, јас така дознав за нив :). Грциве се чуделе што ги снашло, нашиве нов спорт od 2006 , грците имаат кендо веќе 15 години и изеле ќотек :icon_lol:.

Еве за настапот на нашите репрезентативци :):

http://www.topix.com/forum/world/macedonia/TG2COUKD8UD28RHTT
И за ова ли ни правеле мучки?Ама ај,ова чувство е како она кога Џеси Овенс освои 4 злата на Олимпијадата во Берлин хехе.

Туку на официјалната страна на кендо.мк нема адреса за клубовите туку само имејл и тел. број на инструкторот.И зарем не би било подобро ако кендо клубовите во Скопје се спојат како еден?
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
И за ова ли ни правеле мучки?Ама ај,ова чувство е како она кога Џеси Овенс освои 4 злата на Олимпијадата во Берлин хехе.

Туку на официјалната страна на кендо.мк нема адреса за клубовите туку само имејл и тел. број на инструкторот.И зарем не би било подобро ако кендо клубовите во Скопје се спојат како еден?
Јас сеуште не тренирам кендо, така да не сум толку упатен но чим има повеќе клубови веројатно има интерес :). Ќе поминам некој ден да видам како тренираат па ќе пишам впечатоци :).

Излеговме од топик, може е подобро да се отвори посебна тема за кендо од модераторот :).
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
868
Поени од реакции
424
Цените не им се отровни ако ја знаеш постапката за изработка. Имам документарец за изработка на катана по стара постапка (само неколку мајстори се останати со традиција) и да ти кажам тоа е УМЕТНОСТ. Има посебни процедури од каква руда да земат па до чукањето, па печката, милион ситници има. 4 до 5 различни мајстори учествуваат во изработка на една катана. Јас додека гледав ваков бев :eek::cuc::cuc::cuc:.

Цената од 5000 до 10000 евра е премногу реална за трудот, да е до мене и јас да морам да ја правам 50 000 ќе ја проценам, верувај ВРЕДИ за парите и трудот.

Рачно изработена катана има душа и е уметничко дело и нормално да си држи цена :).

Купи си реплика ама на царина ќе те содерат и затоа најфино преку клуб пошо они ќе ги имаат и сите дозволи. Јас се мислам и за лак и стрела и ножови да не ми прават проблем на граница а камо ли за катана :D.
--- надополнето: Nov 12, 2011 11:17 AM ---

Не само што има туку на натпревар во Грција сме ги победиле домаќините, јас така дознав за нив :). Грциве се чуделе што ги снашло, нашиве нов спорт od 2006 , грците имаат кендо веќе 15 години и изеле ќотек :icon_lol:.

Еве за настапот на нашите репрезентативци :):

http://www.topix.com/forum/world/macedonia/TG2COUKD8UD28RHTT
Se razbira, sekoe parce e posebno remek delo. Takva sovrsenost,ljubov,vnimanie da se posveti vo izrabotkata, prosto da mu da se dade dusa na edno parce metal... da se postigne takvo sovrsenstvo e besceneto... zatoa sakam edna, no ke mora da se zadovlam so replika bidejki nemozam da si dozvolam original. Ne treniram kendo, vsusnost niedna borecka vestina, imam bratuced koj e karate majstor 3 dan i pokraj nego mi se rodi ljubovta kon vakvi raboti.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
Znae nekoj od kade mozam da nabavam samurajska katana? Znaci da bide so dobar kvalitet, moze i replika na japonskite samo da bide kvalitetna i so dobro izrabotena racka ( ne od onie shkart so racki od trska i konop : D ) ... gledav nesto online ama so isporakata drn mrn vamu tamu nekako mn tesko izvodlivo ... ako znae nekoj neka pise
http://www.replikart.com/33-japanski-macevi
Ete gi cenite na katanite (orientaciono), mozam da ti napravam i jas dokolku sakas (na pp kontaktiraj me dokolku si zainteresiran).

Правиш ножеви за фрлање?
Da.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
868
Поени од реакции
424

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
Da, da, gi znam ovie, gi gledav, ama ovie se site repliki, ako vika tamo racno kovano ova ona... A kazi mi ti mozes ista vakva da ja napravis ???
Ne 100% ista, bi bila bez crtezot na futrolata, bez kanalot kaj secivoto i zavisi odbojnikot kakvi se gravuri sodrzi, tie raboti baraat alat koj jas go nemam.
Bez tie detali moze da se napravi.
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Ми улета едно ноже и пошто сум труп за ножеви ако може да ми кажете дали ке врши работа во шума или е некој шит. Иначе има има изгравирано на него Jin Teng . Најдов од оваа марка ножеви на нет ама баш овој модел не го најдов. Иначе доста солидно ми изгледа вака.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
Boki kazi mi se sto pisuva na secivoto. Brusenjeto na nozot e hollow grind, sto e najlos izbor, a i rackata mi deluva deka znae da pravi zuljevi.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
Дали ова вреди 4000 денари? Или можам у МК да најдам подобар нож за поевтино?
Ne vredi 4000, a za tie pari (a i poefitno) mozes da kupis racno kovan noz od kovac vo finska ili od mene, ili od nozarska fabrika od Finska (skandinavcite imaat najstara nozarska tradicija vo Evropa), racno finisiran so racka i materijali po zelba
 

Kajgana Shop

На врв Bottom