Ножеви

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Додека се во слободна продажба во продавници секогаш може да кажеш дека сега си го купил i ....законите се чудни, имаш да купиш во "се за 99" нож, во секоја продавница за оружје исто така а неможеш да го носиш дома :) .

Пак ќе повторам, не сум од Скопје и никогаш не ме треселе, но никогаш и не сум бил сомнителен веројатно. Полицајците не тресат секого, ако си во сомнително друштво....на место кај што секако нож не треба да се носи...како и да свртиш законот не е дефиниран, што е ладно оружје, а што е алат, електричарски скалпер може да биде и ладно оружје истовремено, швајцарско ноже може да биде и ладно оружје, нож за кујна исто така....МОРА ДА СЕ ДЕФИНИРА ПОИМОТ ЛАДНО ОРУЖЈЕ. Мене ако ме прашаш шрафцигер во фрижидер е прилично ладно оружје...а во замрзнувач е уште поладно оружје


Како и да е, од оваа година само еден нож имам објавено во темава а е крај на Март веќе.




Овој отиде за Шведска:

Прегледај го приврзокот 240035

Овој ќе оди за Русија:
@chef_cook

Прегледај го приврзокот 240036

Овие за Скопје:
Прегледај го приврзокот 240037

Прегледај го приврзокот 240038

Прегледај го приврзокот 240039

Овој нема да оди никаде :) :

Прегледај го приврзокот 240040

А овој ќе видиме каде ќе заврши :) :

Прегледај го приврзокот 240041

Прегледај го приврзокот 240042

Прегледај го приврзокот 240043
топ е
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Што е ова, за клање јагниња нешто се припремате или? :)

Инаку ако носење нож не е дозволено, тогаш снаоѓајте се со шрафцигери, алтернатива.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Што е ова, за клање јагниња нешто се припремате или? :)
Темава е за ножеви. Само се придржуваме на темата :) .
Јас овде ги објавувам скоро сите ножеви што ги правам, досега повеќе од 300.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Не знам кои се законите овде ама колку треба да си несигурен во себе или да ти фалат едно добри пет шест даски да влечкаш со себе нож и да се палиш по ножеви, отидена работа.
Ножот е алат, мене на работа ми треба за еден куп работи, и имам право да носам што со мене што сакам додека не кршам ниеден закон.
Ножот не е оружје, алатка е.

Совет гратис: не носи глупави заклучоци за фалење даски ;) .

Темава е за ножеви, делуваш како облечен во дрес од партизан на северна трибина на Маракана....немој.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.554
Поени од реакции
26.065
Еве еден воен трофеј од мојата колекција.

Gerlach од втора светска војна. Нож што бил дел од опремата на секој германски војник. Еден од најопасните ножеви што ги имам видено. Без проблем пробива човечка лобања.

Можда безобразно од мене, ама јас го користам ножево (додуша не многу често) како алат поготово кога работам со дрво нешто.

IMG_20200415_025835.jpg
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Еден од најопасните ножеви што ги имам видено. Без проблем пробива човечка лобања.
Ова избриши го и веќе никогаш не пишувај вакви работи!
Ножевите се алатки, ова некако ќе го прочита некој полицаец или судија па ќе кукате дека ви зеле нож.
 
Член од
31 мај 2015
Мислења
120
Поени од реакции
127
Еве еден воен трофеј од мојата колекција.

Gerlach од втора светска војна. Нож што бил дел од опремата на секој германски војник. Еден од најопасните ножеви што ги имам видено. Без проблем пробива човечка лобања.

Можда безобразно од мене, ама јас го користам ножево (додуша не многу често) како алат поготово кога работам со дрво нешто.

Прегледај го приврзокот 244824
Здраво. И јас го имав ова исто ноже, ама ми се скрши сечивото и сега го барам ова истото за во колекција. Gerlach е производител од полска, и ова ноже не го користела германска војска, туку само полските војници. Еве како изгледало германското ноже:
20200415_105405.jpg

Многу слично, ама има мала разлика во изработката и квалитетот. Од овој германскиот имам дупликати, ако си расположен за трампа или ако го продаваш пиши ми. Поздрав
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
А како знаеш дека е германско, на моето ништо не пишува а Германците обично ги означуваат. А ножето е ептен добро, добар челик цврста изработка јаки федери, сечиво има одличен грајнд, идеално за делкање дрво. А она шилецот, одличен за дупки, ја во дрво ја во глава, се зезам чувај боже да ти затреба за тоа.


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Член од
31 мај 2015
Мислења
120
Поени од реакции
127
Го имам истото со жиг на сечивото "Solingen". Многу ретко се наоѓа од ова со жиг, тоа е затоа што за време на војната се произведувале масовно, и од проста причина за да не се губи воопшто време за удирање на жигот. Инаку имам многу германски воени ножиња, и со тек на време како сум ги собирал, научив и да ги распознавам, германските лесно се препознаваат по изработката, и плус на интернет има слики од германкска воена опрема од втора светска војна. Квалитетот е на многу високо ниво за тоа време (па дури и за денешно време). Инаку баш ова ноже го користеле падобранците, за во случај на заплеткување на конците лесно да може да ги пресечат или да ги отплеткаат со шилото. И да, wharncliffe обликот на сечиво е идеален за делкање дрво и многу лесно се остри.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.554
Поени од реакции
26.065
јас колку што истражив во Полска фабрика се произведува, а воведено е во Германската армија 1940 после окупацијата на Полска... Пошто нацистите користеле воени фабрики од окупираните територии немам инфо дали е германски изум или го презеле од Пољаците, има ознака 40.

Ми се чини дека инфото што го имам е точно со оглед на тоа колку е распростеането кај нас, најверојатно како воен трофеј....

Иначе не го менувам ни продавам, пошто е од дедо ми... како семејно наследство.
 
Член од
31 мај 2015
Мислења
120
Поени од реакции
127
Можеби е така, тешко е баш да се утврди што и како се случувало тогаш сооглед на тоа што ваквите ножиња не биле баш и некој значаен дел од воената опрема ( ги имало и во пакетот за прва помош), а имало многу различни типови и производители. Мене не ми е логично пољаците да произведувале за германија вакви ножиња затоа што само во градот Solingen имало милион мали производители (буквално како гаражи, работилници) кој ја задоволувале нивната потреба. Како и да е јас ги сакам овие ножиња за во колекција, некако ми имаат најинтересна приказна. Ај ако можеш стави слики од другите ножеви што ги имаш
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.245
Поени од реакции
27.594
Dali vo mk moze od nekade da se kupat mechevi vo evropski srednovekoven stil?
Dokolku nema vo mk, dali imate iskustvo so narachki online?
 
Член од
31 мај 2015
Мислења
120
Поени од реакции
127
Dali vo mk moze od nekade da se kupat mechevi vo evropski srednovekoven stil?
Dokolku nema vo mk, dali imate iskustvo so narachki online?
Мислам дека пред некое време имаше на оглас некој ставено, беа со дрвена подлога за на ѕид, а инаку по продавници ви Мк немам видено. Во Бугарија имам видено во продавници за лов и риболов
 

Kajgana Shop

На врв Bottom