Ножеви

Член од
27 јуни 2018
Мислења
121
Поени од реакции
359
И од се по 99 денари да нож ако нема салам алат за оштрење никаква разлика нема да види помеѓу најчкартот и викториноксот.
 
Член од
15 јануари 2011
Мислења
3.247
Поени од реакции
6.448
И од се по 99 денари да нож ако нема салам алат за оштрење никаква разлика нема да види помеѓу најчкартот и викториноксот.
Имам ама не би го класифицирал како салам за да биде во склад со тој нож...Предлог и за тоа?
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.027
Поени од реакции
804
Имам ама не би го класифицирал како салам за да биде во склад со тој нож...Предлог и за тоа?
Victorinox.
Или ако сакаш да си најдиш уште едно хоби па да се изнадаваш пари на еден куп камења, острачи до дијамантска прашина, кожа со полир-паста, едно друго :) ... Линкот ти е наједноставна варијанта, ако сакаш многу повеќе, кажи :D.
Автоматски споено мислење:

И од се по 99 денари да нож ако нема салам алат за оштрење никаква разлика нема да види помеѓу најчкартот и викториноксот.
Голема грешка си, нож од 99д. споредуваш со нож од 2000д.+... Исто ли е да си фирма за ножеви стара 200г. и да топиш конзерви во Кина и да правиш од тоа ,,ножеви"?
Ако немаш искуство не пишувај, а и ако ги траскаш сите ножеви заедно со виљушки и лажици и подлога за сечење да ти е тањир наместо дрвена даска... тоа е веќе друго, од карбид да е ножот ќе се истапи.
 
Последно уредено:

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
3.876
Поени од реакции
6.251
Имаш некои МКД страни за ножеви да препорачаш @EDCer ?
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
121
Поени од реакции
359
@EDCer, не сум грешка убаво пишав, без соодветен алат за оштрење дали од 2000 денари или од 9 и едниот и другиот ќе биде само тупо парче железо.. После оштрење може да зборуваме за квалитетот на ножот, држење на острина и сл.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.027
Поени од реакции
804
Имаш некои МКД страни за ножеви да препорачаш @EDCer ?
Зависи какви сакаш, за кујнски и џебни швајцарски ножеви оди на Домнет, не се лоши со цените (иако порано беа пониски), или најди ги до/позади собранието, да со видиш на лице место.
Автоматски споено мислење:

@EDCer, не сум грешка убаво пишав, без соодветен алат за оштрење дали од 2000 денари или од 9 и едниот и другиот ќе биде само тупо парче железо.. После оштрење може да зборуваме за квалитетот на ножот, држење на острина и сл.
Разликата е тоа што Викториноксите фабрички доаѓаат многу остри, држат острина релативно долго (во споредба со панаѓурските) а и лесно се острат. А кинеските не се знае колку се остри, ниту се знае челикот, а и држењето на острина ќе биде катастрофа.
 
Член од
9 март 2011
Мислења
129
Поени од реакции
100
Порано во Конкорд имаше Dick, за жал повеќе не, но изгледа има некои други со сличен квалитет, не знам кој бренд. Истотака порано во Карес имаше Zwilling, а дури имаше акција за еден комплет од 5-6 за само 8000мкд, супер се каам што ја испуштив таа шанса.
За оштрење, ефтина и одлична варијанта е водена шмиргла залепена на стакло или нешто друго. Кој има мерак и пари купува камења ( некој донел во Хубо јапонски одлични) јас имам неколку, ама дел ми се наследство од дедо ми кој беше наланџија,а дел сум купил ваму таму ниеден не е јапонски. Исто, одлична опција се дијамантските плочки, имам неколку од Али од ефтините, за DMT не ми се даваа пари. И како за крај, а почеток на секое сечење МАСАТ!
Јас преферирам постари ножеви и повеќето ми се од јаглероден челик, што би се рекло тие што 'рѓосуваат,

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.027
Поени од реакции
804
Што ќе кажете за идејата?
36247BD4-38E2-4F0C-B3D4-A7FDE8DE868F.jpeg
Автоматски споено мислење:

Инаку да, за ова оригиналот чини 400$, а копијата 50$...
3449B8D1-474A-435E-B138-1C1D3F2A96A1.jpeg
Ама за 10мин. работа (со чистење) не ми е проблем што не е оригинал :).
C7435F43-42D6-4BFF-A410-000631D865BB.jpeg
9D47CC71-73EA-476A-B255-131057BA380C.jpeg
 
Член од
9 март 2011
Мислења
129
Поени од реакции
100
Што ќе кажете за идејата?
Прегледај го приврзокот 255774
Автоматски споено мислење:

Инаку да, за ова оригиналот чини 400$, а копијата 50$...
Прегледај го приврзокот 255778
Ама за 10мин. работа (со чистење) не ми е проблем што не е оригинал :).
Прегледај го приврзокот 255779
Прегледај го приврзокот 255780
За швајцарското ноже супер идеја, за бланкирање жици така?
А другото не можам да разберам што е работата...

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.027
Поени од реакции
804
За швајцарското ноже супер идеја, за бланкирање жици така?
А другото не можам да разберам што е работата...

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
Другото е внатрешниот механизам на копијата на Microtech, се скрши додека го отварав/затварав.


Инаку да, за бланкирање жица е, чим добро се покажа на овие тенки жички, ќе го биде и за подебели, ќе ми спаси некој заб :D.

4AC89336-3F80-45A1-A3CD-F8D6831CD656.jpeg
 
На врв Bottom