Ножеви

Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Victorinox ResuceTool носам сега бидејќи немам потреба од клештите на multitool'от (Gerber mp60),а го користам од затегнување штрафови на работно биро до сечење храна или за недај боже бидејќи често сум во возила да може да се искрши стакло и слични работи.
Знам и да го користам ножот како жилет да сечам хартија,картон и слично.

Законот за ножеви кај нас не е баш дефиниран така да можете да имате проблеми со полиција во случај ако ви направат претрес затоа избегнувајте тактички модели или обични преклопни ножеви бидејќи ако има уште неколку алатки можеби ќе имаат повеќе разбирање па полесно ќе поминете.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
31
Поени од реакции
60
Victorinox ResuceTool носам сега бидејќи немам потреба од клештите на multitool'от (Gerber mp60),а го користам од затегнување штрафови на работно биро до сечење храна или за недај боже бидејќи често сум во возила да може да се искрши стакло и слични работи.
Знам и да го користам ножот како жилет да сечам хартија,картон и слично.

Законот за ножеви кај нас не е баш дефиниран така да можете да имате проблеми со полиција во случај ако ви направат претрес затоа избегнувајте тактички модели или обични преклопни ножеви бидејќи ако има уште неколку алатки можеби ќе имаат повеќе разбирање па полесно ќе поминете.
Во врска со законот за ножеви.Мислам дека такво нешто не постои кај нас( колку што знам јас,ако некој знае нека ме корегира и јас ке научам)Кој ти брани да поседуваш или носиш со себе нож,а дома имаш еден куп кујнски ножеви со различни димензии кои што си ги купил легално во било кој маркет.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Во врска со законот за ножеви.Мислам дека такво нешто не постои кај нас( колку што знам јас,ако некој знае нека ме корегира и јас ке научам)Кој ти брани да поседуваш или носиш со себе нож,а дома имаш еден куп кујнски ножеви со различни димензии кои што си ги купил легално во било кој маркет.
Провери во законот за оружје ќе видиш.
Не е добро дефиниран, објаснува само какви типови оружје има, а за должина на сечилото, механизам на отварање, механизам на заклучување, нема ништо ограничено. Ако џандарите одат олд-скул, ќе ја мерат должината на сечилото на сопствената дланка, така да, надевај се џандарот да има кошаркарски дланки :D. Како и да е, се е до расположението на тој што ќе те фати, а ќе те фати само ако ти самиот себеси си го дозволиш тоа, ако припазувш каде одиш, како го користиш ножот, а и каков говор на телото имаш, нема да имаш проблем. Барем јас сум немал до сега.
 
Член од
1 октомври 2009
Мислења
109
Поени од реакции
18
Член од
17 октомври 2017
Мислења
31
Поени од реакции
60
Zdravo momci. Me interesira mislenje za ovoj celik. Ne mi e jasno kako bi se rabotelo so nego, bidejki e pre-heat treated? Bidejki mislam deka posle termicki tretman ne e ubavo da se obrabotuva seciloto? Fala odnapred

https://www.aliexpress.com/item/1Piece-Sweden-14C28N-Knife-blade-steel-SANDVIK-steel-plate-Low-carbon-bouncy-Surface-polishing-Heat-treatment/32965276684.html
Подобро е да си купиш челик кој не е термички обработен( кален ).Има начин и од калениот челик да се направи нож,но е непотребна мака.Прво за да извадиш сечиво од кален челик мора со брусалка и може - усвари не може туку сигурно ке го откалиш ,ако пак и некако успееш мораш да вадиш сек на машина - ( гриндер ) со турпија нема шанса, и тоа секое поминување и одма ладење во вода.Е сега ако си успеал сето ова ( многу тешко )треба да избушиш дупки за рачки ( освен ако не правиш нож со скриен танг ),дупки во кален челик - проблем.Во случај да при некоја од овие постапки на некој дел го откалиш челикот треба: да го откалиш цел па повторно да го закалиш,при што мора да знаеш каков челик е и на колку степени се кали.Сето ова го пишувам од искуство.Затоа сега користам ( купувам ) само откален челик,кој или сам го калам или го носам во калионица.
 
Член од
1 октомври 2009
Мислења
109
Поени од реакции
18
Подобро е да си купиш челик кој не е термички обработен( кален ).Има начин и од калениот челик да се направи нож,но е непотребна мака.Прво за да извадиш сечиво од кален челик мора со брусалка и може - усвари не може туку сигурно ке го откалиш ,ако пак и некако успееш мораш да вадиш сек на машина - ( гриндер ) со турпија нема шанса, и тоа секое поминување и одма ладење во вода.Е сега ако си успеал сето ова ( многу тешко )треба да избушиш дупки за рачки ( освен ако не правиш нож со скриен танг ),дупки во кален челик - проблем.Во случај да при некоја од овие постапки на некој дел го откалиш челикот треба: да го откалиш цел па повторно да го закалиш,при што мора да знаеш каков челик е и на колку степени се кали.Сето ова го пишувам од искуство.Затоа сега користам ( купувам ) само откален челик,кој или сам го калам или го носам во калионица.
Фала ти! И јас така мислев, затоа чудно ми е зошто го имаат као опција. Имате линкови од каде се порачува добар некален челик?
 
Член од
1 октомври 2009
Мислења
109
Поени од реакции
18
Eve moj prv obid za izrabotka na noz. Ne e sjaen ama praven so meraque.. :)

Celik od federplatno, kalen so ulje i tretiran so ocet i senf kao za patina.
Racka ne znam so materijal e, kako pleksiglas neso, od star gramofon
 

Attachments

Член од
17 октомври 2017
Мислења
31
Поени од реакции
60
Fala. Ja utnav rackata, ne znaev deka tolku ednolicno ke izleze.
Еееее тука е маката и мајсторијата,ама со време ке ја погодиш.Како за прв нож супер е.Мотивацијата да бидеш подобар е многу битна.Разгледај на нет дизајни,исцртај и пробај.[DOUBLEPOST=1551093173][/DOUBLEPOST]
Еееее тука е маката и мајсторијата,ама со време ке ја погодиш.Како за прв нож супер е.Мотивацијата да бидеш подобар е многу битна.Разгледај на нет дизајни,исцртај и пробај.
[DOUBLEPOST=1551093228][/DOUBLEPOST]
Еееее тука е маката и мајсторијата,ама со време ке ја погодиш.Како за прв нож супер е.Мотивацијата да бидеш подобар е многу битна.Разгледај на нет дизајни,исцртај и пробај.[DOUBLEPOST=1551093173][/DOUBLEPOST]
Еве нешто моментално што работам и дизајнирам рачка[DOUBLEPOST=1551093589][/DOUBLEPOST]А кога сме веке тука еве нешто ново што спремам за рачки.[DOUBLEPOST=1551093695][/DOUBLEPOST]
Еееее тука е маката и мајсторијата,ама со време ке ја погодиш.Како за прв нож супер е.Мотивацијата да бидеш подобар е многу битна.Разгледај на нет дизајни,исцртај и пробај.[DOUBLEPOST=1551093173][/DOUBLEPOST][DOUBLEPOST=1551093228][/DOUBLEPOST]
Еве нешто моментално што работам и дизајнирам рачка[DOUBLEPOST=1551093589][/DOUBLEPOST]А кога сме веке тука еве нешто ново што спремам за рачки.
20190225_122022.jpg
 

Attachments

Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom