Ножеви

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
За добар нож треба многу елементи, не само јачина;), жилавост, тврдина можност за острење...
И стаклото на пример е потврдо од челикот (мерено во роквели), но затоа е кршливо.
 
Член од
15 јануари 2013
Мислења
89
Поени од реакции
50
Drushtvo, aj i ja da dadam mal pridones na threadov. Eve ja mojata kolekcija:


ebemliga bela mi e masata pa go usra kvalitetot na fotkava. Kako i da e eve gi modelite
(goren red): Mora 2000, Cold Steel Kobun, Buck 119. Gerber LMF ASEK, Gerber gator 2
(dolen red): Cold steel GI tanto, Gerber gator Jr macheta i edno cherveno shvicarsko nozhe (uriginal)

Jbg, koa ja gleam kolekcijava sea vaka malce low end deluva ama stipsa sum za Falkniven a i (ne se glea od slikava), dosta chesto odam na kampuvanje pa im davam dosta dobar kjutek (se razbira na tie sho se praeni za jadenje kjutek)

Ako nekoj nesho go interesira od kolekcijava slobodno neka prasha, sea za sea tolku

Poz i svaka chast bato milanist, mislev ja oti imam entuzijazam ali ti si definicija za zborov :)
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Од каде ти е мората и колку те чинеше? Одличен нож е таа, само што футролата не и е на ниво, ама тоа е променива работа:).
Кој модел на Фалкнивен те интересира? Секој Фалк е преценет, тоа е факт....има поефтини варијанти кои го имаат истиот квалитет.
 
Член од
15 јануари 2013
Мислења
89
Поени од реакции
50
Од каде ти е мората и колку те чинеше? Одличен нож е таа, само што футролата не и е на ниво, ама тоа е променива работа:).
Кој модел на Фалкнивен те интересира? Секој Фалк е преценет, тоа е факт....има поефтини варијанти кои го имаат истиот квалитет.
Morata kako i site drugi gi imam narachano od ebay. Ovaa chineshe 33.5$ (po deneshen kurs 1500 denari, toash koga ja narachuvav nesho ponizok beshe dolarot za nekoj denar dva tri). Da ti kazham iskreno super e nozhot za vo priroda, ama recimo dali e do sandvik chelikov ili e do skandi grindot - koga sechesh neshto prosto kako jabolko mnogu teshko i neprirodno ide. Inaku sve na sve me iznenadi kako mozhe tolku tenko i lesno nozhe da trpi tolku kjutek i da seche kako laser. Posle godina ipol mi se pojavija sitni zapci kon krajot na sechiloto i da ti kazham epten mi se kiseli faca koa ke gi vidam, mi se chini deka ako go ostram ke mu napravam secondary bevel i ke go utupam mesto da go naostram ...

Za futrolata imash pravo ama pa site morini se minimalistichki i eftini. Na ovaa konkretno sakav da i` napravam mod - dva velcro strapa za da mozhe da se nosi na preramka od ranec svrtena so rachkata nadolu i edna za da ne ispagja nozhot radi loshata frikcija so futrolata, ama pustata futrola ne ja fakja super lepak :D. mi ostanaa nitni ko varijanta ama se rashiv deka e premnogu rabota i se otkazhav

Za falkniven F1 ili A1 tie mi se keifot. Neznam dali ste go gledale noss na youtube, imashe legendarni destruction testovi na nozhevite pa nesho se nadrka i gi simna site. Sea gleam ima zakacheno pak ali mu roknal hdd-to kaj sho gi chuval site pa mu ostanale samo nekolku:

http://www.youtube.com/watch?v=UYq-JqNduOo
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Многу поволно си ја набавил мората. Ако имаш пејпал блазе си ти.
Мората некако да ми ја пратиш да ти ја наострам како што треба (без секнд бевел).
Ензо трапер е сличен како фалкнивен Ф1, само што ензо е подобар слајсер и помалку се чипува.....генерално имаш подобар нож за помалку пари.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.846
Поени од реакции
11.061
Drushtvo, aj i ja da dadam mal pridones na threadov. Eve ja mojata kolekcija:


ebemliga bela mi e masata pa go usra kvalitetot na fotkava. Kako i da e eve gi modelite
(goren red): Mora 2000, Cold Steel Kobun, Buck 119. Gerber LMF ASEK, Gerber gator 2
(dolen red): Cold steel GI tanto, Gerber gator Jr macheta i edno cherveno shvicarsko nozhe (uriginal)

Jbg, koa ja gleam kolekcijava sea vaka malce low end deluva ama stipsa sum za Falkniven a i (ne se glea od slikava), dosta chesto odam na kampuvanje pa im davam dosta dobar kjutek (se razbira na tie sho se praeni za jadenje kjutek)

Ako nekoj nesho go interesira od kolekcijava slobodno neka prasha, sea za sea tolku

Poz i svaka chast bato milanist, mislev ja oti imam entuzijazam ali ti si definicija za zborov :)
Gerber Gator 2 од каде/колку го имаш купено и како си задоволен? Да не го продаваш? Поздрав
 
Член од
15 јануари 2013
Мислења
89
Поени од реакции
50
Многу поволно си ја набавил мората. Ако имаш пејпал блазе си ти.
Мората некако да ми ја пратиш да ти ја наострам како што треба (без секнд бевел).
Ензо трапер е сличен како фалкнивен Ф1, само што ензо е подобар слајсер и помалку се чипува.....генерално имаш подобар нож за помалку пари.


Многу поволно си ја набавил мората. Ако имаш пејпал блазе си ти.
Da imam paypal i stojam na raspolaganje ako bendisash nesho. Mori ima dosta eftini, recimo triflexot (39$) mi beshe mnogu golem keif i se mislev megju nego, 2000kata (33.5$) i clipperot (22$). Gleav na ebay imashe i samo sechila (laminirani) ama nekako skapi mi se gledaa.

Fala na preporakata za enzoto, definitivno ke go razgledam kako opcija vo idnina. Sea za sea eden od narednite bushcraft nozhevi shto planirav da gi naracham e Schrade Extreme Survival Knife - SCHF9, imashe dosta niska cena ali nazhalost gleam go trgnale od ebay. Eve test na SCHF1, ako te interesira:

http://www.youtube.com/watch?v=wBB6uY3QWDk
--- надополнето: 19 јануари 2013 во 18:59 ---
Gerber Gator 2 од каде/колку го имаш купено и како си задоволен? Да не го продаваш? Поздрав

Go imam zemeno od ebay za 44$ ili ~ 2100 denari. Za zadovolstvo da ti kazham prao koa prvput go vidov nozhov se zaljubiv u nego i prv go narachav. Sea za sea go neam neshto mnogu namacheno sve sho ima secheno se jabolki, portokali, stekovi, kompiri i nekolku desetici shishinja so voda :D. Prvo zimanje nozhot i odma se presekov na palecot i toa saglam se presekov oti ne veruvav deka ke bide taka ostar. Imam nekade slika ama nikoj neke da go vidi toa pa nema da spodelam :).

Interesna pricha e deka koga go narachav bateto mi isprati Gator I po greshka i posho ne mu se isplateshe da mu go shipuvam nazad mi go ostavi bakshish i pred da go shitnam na kolegata imav nekolku interesni dena pominati i so nego :). Sve na sve, gator grip tehnikava e neverovatno dobra, koa drzhish gerber so gator rachka epten komotno lezhi na raka - osobeno ako imash golemi dlanki.

Suma sumarum jak cvrst nozh mnogu dobro izraboten bez nikakvi zazori pomrdnuvanja ili eftin finish. Do sega go nemam ostreno na kamche go odrzavam samo so edna shashava gerberova keramichka ostrilka i kozhen strop. Ostrilkata e tapa ama koa ke go opnesh 2 3 pati na fino bez nikakov pritisok magjii se deshavaat so ostricata :). Go kupiv za edc ama malce e golem i tezhok za taa namena taka da planiram da go smenam u dogledno verme.

Да не го продаваш?
Ako sakash ke ti go naracham pa ke si prichekash i ke ti stasa i site srekjni i veseli. Ako ne ti se cheka mozhe da ti go shitnam ama posho jas ke go chekam ke si podnapraime muabet za cenata (sho nema da bide drastichno razlichna).

Inache ide so futrola:

 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.846
Поени од реакции
11.061
Go imam zemeno od ebay za 44$ ili ~ 2100 denari. Za zadovolstvo da ti kazham prao koa prvput go vidov nozhov se zaljubiv u nego i prv go narachav. Sea za sea go neam neshto mnogu namacheno sve sho ima secheno se jabolki, portokali, stekovi, kompiri i nekolku desetici shishinja so voda :D. Prvo zimanje nozhot i odma se presekov na palecot i toa saglam se presekov oti ne veruvav deka ke bide taka ostar. Imam nekade slika ama nikoj neke da go vidi toa pa nema da spodelam :).

Interesna pricha e deka koga go narachav bateto mi isprati Gator I po greshka i posho ne mu se isplateshe da mu go shipuvam nazad mi go ostavi bakshish i pred da go shitnam na kolegata imav nekolku interesni dena pominati i so nego :). Sve na sve, gator grip tehnikava e neverovatno dobra, koa drzhish gerber so gator rachka epten komotno lezhi na raka - osobeno ako imash golemi dlanki.

Suma sumarum jak cvrst nozh mnogu dobro izraboten bez nikakvi zazori pomrdnuvanja ili eftin finish. Do sega go nemam ostreno na kamche go odrzavam samo so edna shashava gerberova keramichka ostrilka i kozhen strop. Ostrilkata e tapa ama koa ke go opnesh 2 3 pati na fino bez nikakov pritisok magjii se deshavaat so ostricata :). Go kupiv za edc ama malce e golem i tezhok za taa namena taka da planiram da go smenam u dogledno verme.



Ako sakash ke ti go naracham pa ke si prichekash i ke ti stasa i site srekjni i veseli. Ako ne ti se cheka mozhe da ti go shitnam ama posho jas ke go chekam ke si podnapraime muabet za cenata (sho nema da bide drastichno razlichna).

Inache ide so futrola:

Фала за опширното објаснување за твоите искуства и оценка за ножот, иначе да подсоберам пари па ќе те контактирам за да го нарачаме, а ако во меѓувреме дефинитивно одлучиш да го продаваш твојот извести ме по приватна порака, може да се договориме. Поздрав!
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Shrade не е баш нож за во природа.
Другар батали ги ови е деструкшн тестови, многу е побитно колку е ножот удобен, како е брусен, од кој челик е од тоа на кој начин може да се уништи, секој нож е уништлив, ама не верувам дека некој би купил нож за да го уништи....барем јас не би. А штом е така тогаш бирам нешто поудобно за користење и нешто што не тежи многу.
 
Член од
15 јануари 2013
Мислења
89
Поени од реакции
50
Shrade не е баш нож за во природа.
Другар батали ги ови е деструкшн тестови, многу е побитно колку е ножот удобен, како е брусен, од кој челик е од тоа на кој начин може да се уништи, секој нож е уништлив, ама не верувам дека некој би купил нож за да го уништи....барем јас не би. А штом е така тогаш бирам нешто поудобно за користење и нешто што не тежи многу.
Generalno se slagam, nikoj ne kupuva nozh za da go unishti i sekoj mozhe da bide unishten. Toa deka e bitno od koj chelik e kako e brusen i kakov heat treatment ima definitivno e presudno ama da te prasham nesho: da zememe dva chelika, edniot neka bide s30v drugiot neka e nekoj so poloshi performansi, recimo 440c. Ako nozh napraven so s30v i na sechiloto ima predel shto e duplo potenok od najtenkiot del na nozhot od 440c, togash neli e logichki poslabiot chelik da istrpi pogolem zort?

Sakam da kazham, tebe niz race ti pominale dosta chelici i dosta nozhevi pa mozhesh da napravish `educated guess` za toa kakvi performansi ke pruza nozot. Ako nema choek tolku iskustvo treba da go vidi vo zhivo da go oseti vo raka i da se reshi dali vredi za cenata. Prethodno .. ke prochita choek na nekoj forum deka s30v bilo pocvrsto od kurodrvicat na grchkiot bog na amalite - Hefest ama gjabe mu e toa koa nit videl nit osetil kako se ponasha takvo sechilo. Se sveduva na toa (bar za mene) deka edna slika e vredna 1000 zborovi.

Inaku morash da se soglasish deka ova se vistinite za nashava pasija:
1. U zivot ti treba samo eden nozh
2. Za cepenje sekirche e nezamenliva alatka
3. Za kopanje lopata e nezamenliva alatka
4. Sekoja zadacha mozhesh da ja zavrshish so poeftin nozh od toj shto go imash
5. Ako veke go reklamiraat kako vrven kvalitet super e shto nekoj se posvetil da vidi shto `kvalitet` kako koncept znachi
6. Onoj debeliot od Cold Steel ne treba da iskacha pred kamera :D

Inaku, da, glavnoto prashanje e: ako ima nozh A shto e poskap i e poostar i podobro lezi vo raka ama pomalce tortura mozhe da istrpi od nozot B koj sho e poeftin, za nijansa potap i polosho lezhi vo raka ama ima poshirok dijapazon na koristenje - koj ke go kupish? Najverojatno zavisi od toa za shto ti treba :)
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Inaku morash da se soglasish deka ova se vistinite za nashava pasija:
1. U zivot ti treba samo eden nozh
2. Za cepenje sekirche e nezamenliva alatka
3. Za kopanje lopata e nezamenliva alatka
4. Sekoja zadacha mozhesh da ja zavrshish so poeftin nozh od toj shto go imash
5. Ako veke go reklamiraat kako vrven kvalitet super e shto nekoj se posvetil da vidi shto `kvalitet` kako koncept znachi
6. Onoj debeliot od Cold Steel ne treba da iskacha pred kamera :D

Inaku, da, glavnoto prashanje e: ako ima nozh A shto e poskap i e poostar i podobro lezi vo raka ama pomalce tortura mozhe da istrpi od nozot B koj sho e poeftin, za nijansa potap i polosho lezhi vo raka ama ima poshirok dijapazon na koristenje - koj ke go kupish? Najverojatno zavisi od toa za shto ti treba :)
1. Можеби, ама тоа не е можно кога "ножарството" ми е хоби.
2. Нормално.
3. Нормално.
4. Можеби може, ама за некои работи треба острина и добар челик што и не е баш карактеристикана ефтините ножеви, со исклучок на Мора или Bahco.
5. Остави ги рекламите, тие се направени за продавање и за ништо друго, треба да помине низ повеже искусни раце еден нож за да биде да речеме докажан.
6. Секако дека не треба, тпичен маркетинг.

Тогаш ножот А е нож, а ножот Б е е наострена хебла. Ноќевите, се биле и ќе бидат алатки за сечење, а не за докажување кој може да биде поиздрлив во сечење бетонски блокови, сечење шајки и лимови и слично.

Веќе 5 години овој ми е изборот за во природа:



Ензо трапер 95мм сечивоо Д2 челик, конвексиран рез, рамно брусен.

Моментално чекам рачно кован нож од L6, нешто измеѓу вудлорот на Реј и аурора на БРКТ.

S30V е одличен челик, ама за пократки сечива, да речеме до 10цм.

Ниеден СС неможе да се мери со карбонците од типот на А2, О1, 52100, Л6 и сличните.
 
Член од
21 април 2012
Мислења
4
Поени од реакции
0
Извинете што ви се убацувам во сред дискусија:) ,но ме интересира случајно некој да не има да продава ваков нож?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom