Ножеви

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Водена шмиргла и удри. Балистол после секое користење (претходно да се избрише ножот со сува крпа).
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Во продавниците за оружје треба да има. Побарај им само "балистол", ќе знаат што е тоа.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Еве ја мојата колекција:


На сликата е прикажано: бајонет (горе лево), турска кама (под бајонетот) сосе автентична футрола, некаков војнички нож (десно) сосе футрола и турска сабја.

Е сега ми треба начин чудава да ги задржам сјајни... бајонетот и камата ги имам чистено , мада со тек на време рѓосуваат. Војничкиот нож е некој нерѓосувачки челик и е добар. Сабјата е во таква состојба како што ја добив, рачка нема, и е рѓосана

п.с. имам уште 5-6 ножеви за на лов, риболов тинтири минтири, тие во наредна прилика ќе ги сликам.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
да видов, ама не можев да сватам дали се рогови или е некоја пластика.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Pteferiram da koristam prirodni materijali, osven koga naracatelot saka poinaku.
 
Член од
12 јуни 2010
Мислења
200
Поени од реакции
61
eMilanist

со што ги обработуваш сечивата, дали имаш belt grinder, веќе подолго време следам по интернет изработка на ножеви но никако да се решам да пробам да направам, најактуелно моментално ми е изработка на нож од стара турпија, од алат имам брусалица,за сечење, менгеле,стеги,еден стар (ке заврши работа) bench grinder, којшто планирам да го користам за грубо обликување на сечивото, и после стругање со турпија/гланц папир.
е сега како искусен да ми кажеш дали може да се направи нож со оваа мала опрема или залудно ни да не пробувам, знам дека ке ми треба многу време за рачното шмирглање ама друг начин не гледам.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Белг гриндер имам, тоа е само дел од многуте алатки, побитно е да си посветен и внимателен на секој детаљ.
Турпијата ќе треба топлински да ја третираш за да добиеш функционален нож.
За можење може, битно е да си посветен и како што кажав топлинската обработка, да не ти испадне не крај целиот труд за бадијала.
 
Член од
12 јуни 2010
Мислења
200
Поени од реакции
61
Белг гриндер имам, тоа е само дел од многуте алатки, побитно е да си посветен и внимателен на секој детаљ.
Турпијата ќе треба топлински да ја третираш за да добиеш функционален нож.
За можење може, битно е да си посветен и како што кажав топлинската обработка, да не ти испадне не крај целиот труд за бадијала.
за топлинската обработка знам, таа иде после завршувањето со изработка на сечивото (Heat treat) или мислиш на нешто друго што можеби сум го испуштил, да го прочитам/видам на интернетов ?
 
Член од
12 јуни 2010
Мислења
200
Поени од реакции
61
Па најверојатно ќе биде ензо/скинер мада не сум се 100% одлучил

BTW. Сакам да порачам и парче челик од интернет(ибеј) карбон 1095, читав на некои странски форуми за него и го препорачуваат за почетници, и да да прашам дали има некоја специјализиран онлајн продавница за knife making suplies којашто испорачува до Македонија?
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
www.brisa.fi
Samo vo posledno vreme carinicite sekogas mi carinat.
Imas eftini carbonci, pogladni gi mora, lauri i karesuando.
Tuka sum ako ti treba pomos.
Samo sto 1095 52100 i O1 mnogu tesko ke ti gi isporaca nekoj do Mk. Vo Usa gi ima na toni, vo Evropa mnooogu retko za zal.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom