Нов Закон за Нотаријат

Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Имам искуство како доверител со извршители и можам да кажам дека претеруваат. секогаш гледаат тие да си се подмират а за странките им е гајле.
До сега што сум работеел со извршители сите биле коректни и работеле според Законот, така да тој мит демек извршителите се касапи и шта ја знам неми држи вода мене.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Да, јас мислам дека е до извршителот, кој наскоро ќе биде пријавен во комората:)
 
W

wicked_1

Гостин
Ај за нотари не ми е толку криво, одиме кај нив по потреба. Дека е скапо за наш стандард, скапо е, ама до некаде се јаде. Но извршителите колку пари зимаат што на граѓаните насилно им наплаќаат долгови и плус трошкови е нешто неверојатно. Мене на пример за долг од 12 илјади денари, кога ми стигна до извршител и кога ми пресметаа колку треба да платам излезе сума од 27.000 илјади денари и плус камата секој ден. Како е можно за долг од 12.000 денари, извршителот да ми наплати 15 илјади денари трошкови? Знам дека не одат сите пари за нив, но поголемиот дел се за нив, и плус каматата ја пресметуваат тие.
ептен си ги измешал работите
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.040
Поени од реакции
948
До сега што сум работеел со извршители сите биле коректни и работеле според Законот, така да тој мит демек извршителите се касапи и шта ја знам неми држи вода мене.
Зошто не ти држи вода? Па сите знаеме оти они што ке напишат, Господ не го брише. Освен ти ако се пазариш. Ма ракетари невидени се

Sent from my 6036Y using Tapatalk
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Па, да бидеме искрени, нотарите одзедоа голем дел од колачот од адвокатите, во смисла составување на договори, и други исправи, а нотарот треба само да заверува акти... Суштината на нотарската професија е таа. Вака, послободно да се изразам, нотарот е еден вид сведок, овластен од државата, со својот потпис и печат да посведочи за некој договор, или да потврди веродостојност на некој акт.
Другото е одземено од адвокатите и адвокатите тука губат.
Мене поголема глупост ми е задолжителното присуство на адвокат во оставинската постапка.
Па за една обична изјава дека прифаќам наследство бе! Што ќе ми е адвокат?!
Извршителите мислам дека на оваа тема нема за што да ги коментираме.
 
W

wicked_1

Гостин
Мене поголема глупост ми е задолжителното присуство на адвокат во оставинската постапка.
Па за една обична изјава дека прифаќам наследство бе! Што ќе ми е адвокат?!
А колку предлози за отпочнвуање на оставинска постапка идат со план за физичка делба? И таму ли нема потреба од адвокат? :icon_lol:
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.645
Поени од реакции
1.894
Но во суштина, овде како што кажав погоре се работи за заштита на финансиските интереси на Нотарите, ниту ги интересира за правна заштита на граѓаните, ниту за споровите што можат да произлезат од нивните постапки ``каде што нема спор``, а целата фама се дигна ради тоа што во одредени постапки пред Нотар, мора да учествува и Адвокат , кој што ке трошоците на постапката сега Нотарот треба да ги дели со Адвокатите кои што учествуваат за секоја странка, како и за изготвување на одредени договори треба да ги изготвува Адвокат, а не како до сега што беше Нотар со Нотарски акт, така да ја отварам темава ме интересира останатите правници што мислат за истиот Закон?
Ова со болд не знам на што мислиш, а баш ме интересира за што се работи.

Кога збориме за финансиските интереси, ова е чист случај на конфликт на интересите на адвокатите и нотарите. Со години наназад адвокатите се жалеа на фактот дека нотарите им зедоа дел од колачот и овој закон сега е начин да си земат дел назад.

А тие што губат во случајов се граѓаните. Зашто? Зашто што и да сакаш да купиш или продадеш мораш да носиш и адвокат што е непотребно малтретирање, а башка што истото е неисплатливо за адвокатите. Да речеме дека имаш малку покомплициран случај кај што 4 сосопственици продаваат, а еден купува. Тоа значи дека треба да се донесат 5 адвокати во канцеларијата на нотарот и им се дава, да речеме ако е нотарска награда 10.000, тие делат пола од неа, што значи 1.000 денари.
Прашање е колку адвокати ќе ти дојдат за илјадарка. Слична ситуација и со оставините.

После, ако сакаш да составиш приговор за, по ново, нотарски налог мислам дека ќе го викаат, ќе мора адвокат да ти го состави. Што ако не ти треба помош од адвокат, да речеме знаеш сам? Пак ќе мораш да платиш адвокат. Не ми е логично да ме присилуваат да платам некого иако можам сам да напишам приговор.
Ако си фирма да речеме, пак ќе мораш да ангажираш адвокат за да ти го направи налогот.

Се на се, законот само ги малтретира граѓаните.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.848
Ne samo sto gi maltretira, tuku i gi dere. Imas imot, si resil da go prodades ili pak dolzis, ke ti go zemat. Zosto bre site krvopii sto ovde gi spomnuvate se vrzuvaat za nekakov procent od imotot?

Sent from my SM-G7102 using Tapatalk
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
А колку предлози за отпочнвуање на оставинска постапка идат со план за физичка делба? И таму ли нема потреба од адвокат? :icon_lol:
Обично... мислам, во најголемиот број на случаи, наследниците цивилизирано се договориле што и како секој добива..
Мал процент се оние кои одма на кавга ја ност работата. Ако се неуки во правото, и сами се свесни дека им треба адвокат и сигурно би го ангажирале, без законот да ги тера на тоа.
Од друга страна, има правници кои не работат како адвокати, и секако ја познаваат материјата во оставинската постапка... Не е апсурдно да дојде адвокат на оставинска расправа во таков случај? Тргнувам од себе... правник сум, сум положил правосуден испит, нотарски и извршителски испит... Некогаш во иднина и би бил наследник на некој имот... и ќе треба адвокат да ме застапува?
Поентата ми е дека присуството на адвокат би требало да биде оставено на диспозиција на странката, а нотарот е должен да ги предупредува странките за последиците од нивните дејствија.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Голема грешка си, моментално Нотаријатот ти е најплатена правничка професија и најмалку одговорна, додека извршителите си работат исто псоред трошковник но додека да дојде да се наплаќа долг е долга процедура, друга работа сите се жалат од извршители , а они само си ја вршат работата, а во случај да не ја изврши според Законот му следуваат санкции.
Како мислиш долга процедура е наплата на долг? Па одма ти блокираат сите сметки во банките и неможеш плата да земеш ко човек. Ако немаш примања на сметки тогаш после одредено време добиваш известување за присилна наплата со собирање предмети од вредност од дома со полициска придружба. Не ми е јасно зошто е долга процедурата, за 2-3 месеци се може да биде готово.[DOUBLEPOST=1454632600][/DOUBLEPOST]
ептен си ги измешал работите
Објасни зошто, бидејќи имам искуство со овие работи веќе 4 години така да тешко да измешам нешто.[DOUBLEPOST=1454632743][/DOUBLEPOST]
Имам искуство како доверител со извршители и можам да кажам дека претеруваат. секогаш гледаат тие да си се подмират а за странките им е гајле.
Токму така.
 
W

wicked_1

Гостин
Обично... мислам, во најголемиот број на случаи, наследниците цивилизирано се договориле што и како секој добива..
Мал процент се оние кои одма на кавга ја ност работата. Ако се неуки во правото, и сами се свесни дека им треба адвокат и сигурно би го ангажирале, без законот да ги тера на тоа.
Од друга страна, има правници кои не работат како адвокати, и секако ја познаваат материјата во оставинската постапка... Не е апсурдно да дојде адвокат на оставинска расправа во таков случај? Тргнувам од себе... правник сум, сум положил правосуден испит, нотарски и извршителски испит... Некогаш во иднина и би бил наследник на некој имот... и ќе треба адвокат да ме застапува?
Поентата ми е дека присуството на адвокат би требало да биде оставено на диспозиција на странката, а нотарот е должен да ги предупредува странките за последиците од нивните дејствија.
Кога има повеќе наследници покомплицирана е делбата а со тоа и постапката, секогаш е така.
Како мислиш неуки во правото? Овие не се некои чести постапки и материјата не е едноставна, луѓето мора што повеќе да бидат информирани за постапката и оставината што ќе ја наследат или ќе одбијат да ја наследат.
Отворањето на оставината може многу други работи да изведе на површина, како ствар на договор помеѓу странките може да тригира други постапки(издршка,дар,купопродажба) па потребен е адвокат за да има со кого да се консултираат, од друга страна сигурно имаш сретнато случаи каде фалело имот, бил претходно погрешно префрлен/во заблуда, неприватизиран/нелегализиран, претходно оптоварен итн итн, оваа сето може да створи проблеми за странките кои не можеш да ги дискутираш и решаваш со нотар, туку со адвокат.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Зошто не ти држи вода? Па сите знаеме оти они што ке напишат, Господ не го брише. Освен ти ако се пазариш. Ма ракетари невидени се

Sent from my 6036Y using Tapatalk
Kaко бе рекетари, кога они работат според Законот и наплатуваат присилно долг кој што е утврден со тужба, решение на нотар и шта ја знам, значи ако има совесни граѓани и да си ги подмируваат обавезите на време нема да постои потреба од извршител, е сега кога ке дојде до таму сите кукаат како тие биле параазити или што ја знам, а луѓето само си ја работат работата...

Ова со болд не знам на што мислиш, а баш ме интересира за што се работи.

Кога збориме за финансиските интереси, ова е чист случај на конфликт на интересите на адвокатите и нотарите. Со години наназад адвокатите се жалеа на фактот дека нотарите им зедоа дел од колачот и овој закон сега е начин да си земат дел назад.

А тие што губат во случајов се граѓаните. Зашто? Зашто што и да сакаш да купиш или продадеш мораш да носиш и адвокат што е непотребно малтретирање, а башка што истото е неисплатливо за адвокатите. Да речеме дека имаш малку покомплициран случај кај што 4 сосопственици продаваат, а еден купува. Тоа значи дека треба да се донесат 5 адвокати во канцеларијата на нотарот и им се дава, да речеме ако е нотарска награда 10.000, тие делат пола од неа, што значи 1.000 денари.
Прашање е колку адвокати ќе ти дојдат за илјадарка. Слична ситуација и со оставините.

После, ако сакаш да составиш приговор за, по ново, нотарски налог мислам дека ќе го викаат, ќе мора адвокат да ти го состави. Што ако не ти треба помош од адвокат, да речеме знаеш сам? Пак ќе мораш да платиш адвокат. Не ми е логично да ме присилуваат да платам некого иако можам сам да напишам приговор.
Ако си фирма да речеме, пак ќе мораш да ангажираш адвокат за да ти го направи налогот.

Се на се, законот само ги малтретира граѓаните.
Нотарите не се овластени да составуваат договори, за правната сигурност на граѓаните најдобро е договорите да ги изготвува адвокат, ниту пак граѓаните со новиот Закон ке се оптеретуваат на додатни трошоци, знаеш ли само колку срања имаат напревно нотарите со изготвување на нотарски акт во форма на договор, каде ешто грааѓаните имаат претрпено огромни штети.
Како мислиш долга процедура е наплата на долг? Па одма ти блокираат сите сметки во банките и неможеш плата да земеш ко човек. Ако немаш примања на сметки тогаш после одредено време добиваш известување за присилна наплата со собирање предмети од вредност од дома со полициска придружба. Не ми е јасно зошто е долга процедурата, за 2-3 месеци се може да биде готово.[DOUBLEPOST=1454632600][/DOUBLEPOST]

Објасни зошто, бидејќи имам искуство со овие работи веќе 4 години така да тешко да измешам нешто.[DOUBLEPOST=1454632743][/DOUBLEPOST]

Токму така.
Додека да дојде присилно да сеизвршува долг сакам да ти кажам, треба да постои долг, па да се докажува во судска постапка или нотар со решение врз основа на веродостојна исправа, па да пројде преклузивен рок за да се плати доброволно, е тогаш оди на ред извршител, така да извршителите се најмалку криви за вашите долгови
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.645
Поени од реакции
1.894
(1)Нотарите не се овластени да составуваат договори, (2)за правната сигурност на граѓаните најдобро е договорите да ги изготвува адвокат, (3)ниту пак граѓаните со новиот Закон ке се оптеретуваат на додатни трошоци, (4)знаеш ли само колку срања имаат напревно нотарите со изготвување на нотарски акт во форма на договор, каде ешто грааѓаните имаат претрпено огромни штети.
Правник си? Имам претчувство дека не си.
  1. Нотарите секогаш биле овластени да составуваат нотарски акт. Не смеат да составуват приватни исправи и повеќето не го прават тоа. Сепак ирелеватно е зошто овој нов закон воопшто не задира во тоа прашање. Тоа е веќе утврдено.
  2. Дали се спремни да платат професионалец што би им овозможил поголема правна сигурност е работа на странките. Не е работа на државата да ги присилува да бараат помош од професионалец, без разлика дали е нотар или адвокат. Договор може да состави секој. Буквално ако имаш лист хартија, пенкално и писмен си само напиши ги клучните елементи на договорот и потпиши се. Готово - договор е. Јас тој и тој на овој и овој му ја продавам оваа кола со тие податоци за таа цена и потпис. За ова ми треба адвокат или нотар? Ајде ти се молам.
  3. Граѓаните и фирмите дефинитивно ќе се изложуваат на дополнителни трошоци зошто не да можат да состават нотарски налог и приговор на решение сами туку ќе мораат да ангажираат адвокат.
  4. Имаше случаи ама тоа не беше зошто не биле доволно стручни туку зошто биле корумпирани и направиле кривично дело. По истата логика можам да речам: знаеш колку политичари имаат направено злоупотреби на власта и позицијата, колку имаат крадено, колку имаат направено штета на државата? Ајде сега да се укинат политичарите. :)
Се на се збориш глупости и тезата ја застапуваш како да те платил некој за тоа.
Нотарите биле најголеми душмани на народот испадна, а ваму ги браниш извршителите и нивниот закон каде за долг од 3000 денари плаќаш уште минимум 100 евра.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Правник си? Имам претчувство дека не си.
  1. Нотарите секогаш биле овластени да составуваат нотарски акт. Не смеат да составуват приватни исправи и повеќето не го прават тоа. Сепак ирелеватно е зошто овој нов закон воопшто не задира во тоа прашање. Тоа е веќе утврдено.
  2. Дали се спремни да платат професионалец што би им овозможил поголема правна сигурност е работа на странките. Не е работа на државата да ги присилува да бараат помош од професионалец, без разлика дали е нотар или адвокат. Договор може да состави секој. Буквално ако имаш лист хартија, пенкално и писмен си само напиши ги клучните елементи на договорот и потпиши се. Готово - договор е. Јас тој и тој на овој и овој му ја продавам оваа кола со тие податоци за таа цена и потпис. За ова ми треба адвокат или нотар? Ајде ти се молам.
  3. Граѓаните и фирмите дефинитивно ќе се изложуваат на дополнителни трошоци зошто не да можат да состават нотарски налог и приговор на решение сами туку ќе мораат да ангажираат адвокат.
  4. Имаше случаи ама тоа не беше зошто не биле доволно стручни туку зошто биле корумпирани и направиле кривично дело. По истата логика можам да речам: знаеш колку политичари имаат направено злоупотреби на власта и позицијата, колку имаат крадено, колку имаат направено штета на државата? Ајде сега да се укинат политичарите. :)
Се на се збориш глупости и тезата ја застапуваш како да те платил некој за тоа.
Нотарите биле најголеми душмани на народот испадна, а ваму ги браниш извршителите и нивниот закон каде за долг од 3000 денари плаќаш уште минимум 100 евра.
Прво за информација правник сум, а сега по ред.
1. Нотарите составуваат договори во форма на нотарски акт и со тоа ја земаат работата на адвокатите незнам што не ти е јасно.
2. Гледам дека неси запознаен дека граѓаните нема да имаат некакви плус трошоци со новиот Закон , друго најверојатно не си правник ако тврдиш дека договорите се составуваат така лесно и едноставно, затоа што има мал милион финеси од кои после може да се појават проблеми.
3. Тоа и сега го работат адвокатите така да негледам како кее се изложени на дополнителни трошоци, секој предлог, секое барање до нотарот го составуваат адвокати, бидејќи граѓаните не се стручни за истите да ги состават.
4. и пак ист одговор како претходно, граѓаните ке имаат поголема правна сигурност, замисли во постапка пред нотар каде што има две странки за секоја странка и по еден адвокат што ке ги штити интересите на својата странка и тоа без никакви финансиски оптееретувања за граѓаните.
И доаѓаме до заклучок дека ти тропаш глупости, а мене веруј ми никој ме нема платено туку сум подолго време во правнички кругови и знам добро што се случува, а за извршителите незнам дали да ти се смеам или да плачам, што ти се криви извршителите кога тие работат според Законот, а од општа култура треба да знаеш дека извршителите не донесуваат Закони.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.848
Eve jas ne sum pravnik, pa da prasam, da mi se razjasni. Kolku sto znam, postoi tarifnik, so mininalni ceni na advokatite. Koj ke go spreci sega advokatot da naplaka kolku ke mu se kefne? I ponatamu mislam deka site tri kategorii sto gi spomnuvate se ozakoneti krvopii.

Sent from my SM-G7102 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom