Ново или половно?

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Kakvo lezenje pod kola be? Sam si ja servisiram na redovni intervali toa da, tebe ke te strižat na ovlasten servis. Sekoja kola treba da se servisira na 15-20.000 i polovna i nova i rebrast da se meni na 60-80.000. Jas sve si popravam i servisiram sam,toa im mi pretstavuva lično zadovolstvo,ni denar ne davam za majstori. Audito ko sto ti kazav bezbroj pati osven redovni servisi na 10.000km i ednas sto go smeniv rebrastiot (sam normalno) drugo nisto ne e cepnato,a eve veke 35000km izvrte i dve godini pominaa. Sto ne ti e jasno? Da ne misliš deka na nova kola ne se menja ulje i potrošen materijal?
Za razlika od nekoj metro pederaši što ne znaat ni guma da si smenat jas sum pravo maško,imam merak da cepkam i popravam vozila i me zanima sve vo vrska so avtomobilizmot.
p.s.
Eve imam eden prijatel koj sto se3koj den kosata si ja kube sto kupi ganz nova astra pred da go pustat uvozot,kolata ima samo 40.000km se utepa od pari frlanje po majstori,pred nekoj den menjase komplet buferi na motorot 250 evra go osisaa,da ti ebam krsot na 40.000 buferi da menjas.
 

Quattro

Vorsprung durch Technik
Член од
9 јуни 2012
Мислења
80
Поени од реакции
32
Kakvo lezenje pod kola be? Sam si ja servisiram na redovni intervali toa da, tebe ke te strižat na ovlasten servis. Sekoja kola treba da se servisira na 15-20.000 i polovna i nova i rebrast da se meni na 60-80.000. Jas sve si popravam i servisiram sam,toa im mi pretstavuva lično zadovolstvo,ni denar ne davam za majstori. Audito ko sto ti kazav bezbroj pati osven redovni servisi na 10.000km i ednas sto go smeniv rebrastiot (sam normalno) drugo nisto ne e cepnato,a eve veke 35000km izvrte i dve godini pominaa. Sto ne ti e jasno? Da ne misliš deka na nova kola ne se menja ulje i potrošen materijal?
Za razlika od nekoj metro pederaši što ne znaat ni guma da si smenat jas sum pravo maško,imam merak da cepkam i popravam vozila i me zanima sve vo vrska so avtomobilizmot.
p.s.
Eve imam eden prijatel koj sto se3koj den kosata si ja kube sto kupi ganz nova astra pred da go pustat uvozot,kolata ima samo 40.000km se utepa od pari frlanje po majstori,pred nekoj den menjase komplet buferi na motorot 250 evra go osisaa,da ti ebam krsot na 40.000 buferi da menjas.
Значи било ново било половно зависи како ќе ти се погоди.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Еве ме мене пак хехеххехехех...да не ви е досадно.Денес се подновив(читај жена ми).Го трампав нејзиното кофте(читај Матиз)за друго кофте(читај Спарк)......Нема од половњаците глава да те заболи.Реков ајде нешто 2-3 годинки старо нешто посочувано од МК ама тешко брат...Или се бара нездрава сума на пари,или е одрапано ко да е 100години.Без сервисна историја,без трага и глас по сервисите наши.Терал до гаранција после фитиљ......да го нема......

И ај сега кажи дека половно е поарно од ново со 47км поминати со клима,серво,абс,централна брава,електрика на прозори,6 аир бег,цд со мп3,халогенки у браник.Уште алу фелни му фалат да биде комплетно.А тоа задоволство кошта 6990евра со се таблици.Па сега види.....
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
:tapp:
Aj so sreka. :D
Ne mi e jasno samo sto se zamaras so to servisni knigi i slicno sranje. Pa koja budala posle potekuvanje na garancijata ke ja nosi kolata na ovlasten servis za da plaka 10x poskapa usluga? Nekoi uste vo start posle godina dena veke ne gi nosat kaj ovlastenite servisi.​
Se znae,kaj najbliskiot kolku tolku dobar majstor,normalno bez smetka i na crno. Ova ne vazi samo kaj nas,isto e i na zapad,barem za kolite od poniska klasa.​
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Еве ме мене пак хехеххехехех...да не ви е досадно.Денес се подновив(читај жена ми).Го трампав нејзиното кофте(читај Матиз)за друго кофте(читај Спарк)......Нема од половњаците глава да те заболи.Реков ајде нешто 2-3 годинки старо нешто посочувано од МК ама тешко брат...Или се бара нездрава сума на пари,или е одрапано ко да е 100години.Без сервисна историја,без трага и глас по сервисите наши.Терал до гаранција после фитиљ......да го нема......

И ај сега кажи дека половно е поарно од ново со 47км поминати со клима,серво,абс,централна брава,електрика на прозори,6 аир бег,цд со мп3,халогенки у браник.Уште алу фелни му фалат да биде комплетно.А тоа задоволство кошта 6990евра со се таблици.Па сега види.....
Колку ти го проценија матизот ако не е тајна, која год беше и км-тража?
со здравје да го вози спаркот :) баш нов е така?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
btw,a so ne go odnese na presa to matizot? Kako to se usuduvaš na nekoj stara kanta da mu prodadeš. Neli ti e sram.
:D
--- надополнето: 11 април 2013 во 22:36 ---
Колку ти го проценија матизот ако не е тајна, која год беше и км-тража?
со здравје да го вози спаркот :) баш нов е така?
Max 1000 evra,onaka nagagam ko trgovec.
:D
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
712
Еве ме мене пак хехеххехехех...да не ви е досадно.Денес се подновив(читај жена ми).Го трампав нејзиното кофте(читај Матиз)за друго кофте(читај Спарк)......Нема од половњаците глава да те заболи.Реков ајде нешто 2-3 годинки старо нешто посочувано од МК ама тешко брат...Или се бара нездрава сума на пари,или е одрапано ко да е 100години.Без сервисна историја,без трага и глас по сервисите наши.Терал до гаранција после фитиљ......да го нема......

И ај сега кажи дека половно е поарно од ново со 47км поминати со клима,серво,абс,централна брава,електрика на прозори,6 аир бег,цд со мп3,халогенки у браник.Уште алу фелни му фалат да биде комплетно.А тоа задоволство кошта 6990евра со се таблици.Па сега види.....

Овој е Матизот http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1308959-CHEVROLET-MATIZ-SO-40000km-KAKO-NOV--05?
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
btw,a so ne go odnese na presa to matizot? Kako to se usuduvaš na nekoj stara kanta da mu prodadeš. Neli ti e sram.
:D
--- надополнето: 11 април 2013 во 22:36 ---

Max 1000 evra,onaka nagagam ko trgovec.
:D
Еве ти го линкот па види дали е канта....http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1308959-CHEVROLET-MATIZ-SO-40000km-KAKO-NOV--05
--- надополнето: 12 април 2013 во 07:55 ---
Колку ти го проценија матизот ако не е тајна, која год беше и км-тража?
со здравје да го вози спаркот :) баш нов е така?
Еве ти линк па види...http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1308959-CHEVROLET-MATIZ-SO-40000km-KAKO-NOV--05
--- надополнето: 12 април 2013 во 07:57 ---
btw,a so ne go odnese na presa to matizot? Kako to se usuduvaš na nekoj stara kanta da mu prodadeš. Neli ti e sram.
:D
--- надополнето: 11 април 2013 во 22:36 ---

Max 1000 evra,onaka nagagam ko trgovec.
:D
1000евра хихихиххихихихихи......Ако сакаш да знаеш толку од Олимпија Моторс понудија 1650евра и тоа со сервисна историја во Автомакедонија,а не у маалска гаража.....
--- надополнето: 12 април 2013 во 08:01 ---
:tapp:
Aj so sreka. :D

Ne mi e jasno samo sto se zamaras so to servisni knigi i slicno sranje. Pa koja budala posle potekuvanje na garancijata ke ja nosi kolata na ovlasten servis za da plaka 10x poskapa usluga? Nekoi uste vo start posle godina dena veke ne gi nosat kaj ovlastenite servisi.
Se znae,kaj najbliskiot kolku tolku dobar majstor,normalno bez smetka i na crno. Ova ne vazi samo kaj nas,isto e i na zapad,barem za kolite od poniska klasa.
Па која будала ке купи кола без сервисна историја бе!!!!Што мислиш лугето се плитки у глаата а парите им врнат од небо за да ги фрлаат без врска!!!

И за твоја информација во Автомакедонија цените не се многу поразлични од маалските мајстори,па сега ти види.Имам добар пријател кој има голем сервис за коли.Кога сакав кај него да го ставам на тестер,знаеш што ми рече....Правец Автомакедонија!!А зошто?Ми вели единствено они имаат тестер за Шевролет,саглам останатото вели се е играчка....
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Еве ме мене пак хехеххехехех...да не ви е досадно.Денес се подновив(читај жена ми).Го трампав нејзиното кофте(читај Матиз)за друго кофте(читај Спарк)......Нема од половњаците глава да те заболи.Реков ајде нешто 2-3 годинки старо нешто посочувано од МК ама тешко брат...Или се бара нездрава сума на пари,или е одрапано ко да е 100години.Без сервисна историја,без трага и глас по сервисите наши.Терал до гаранција после фитиљ......да го нема......

И ај сега кажи дека половно е поарно од ново со 47км поминати со клима,серво,абс,централна брава,електрика на прозори,6 аир бег,цд со мп3,халогенки у браник.Уште алу фелни му фалат да биде комплетно.А тоа задоволство кошта 6990евра со се таблици.Па сега види.....
Не знам зошто си го менувал Матизот за Спарк ако е оној подолу на линкот со 40 поминато. :confused:

Многу дерат во сервисите плус патни трошоци треба да вкалкулираш во цената.
Јас лани купив половно возило пет години старо со сервисна книшка и историја и сега го одржувам кај еден локален механичар во случај ако има потреба од причина што едно одење во овластениот сервис ќе ме чини 2000 ден. за бензин и патарини.
Еве пример пред недела дена имаше некој звук за време на кочењето и го однесов кај механичарот да провери да не има некој проблем со плочките.
Човекот го отвори, провери и ми кажа дека ми влегла вода во дисковите и нема ништо.
За проверката не ми наплати ништо, дури и тие 100 ден. што му ги оставив за пиво ми ги врати.
Ако ја правев проверката во официјалниот сервис на Тојота ќе ме чинеше 2000 ден. само за патни трошоци.
Муабетот ми е дека не значи ако возилото не се сервисира во официјален сервис дека сопственикот е неодговорен и не го одржува соодветно.
Имаше случај каде што на еден човек на официјален сервис за Цитроен заборавиле да му го затворат прописно вентилот на маслото и му зариба колата на човекот во Грција и даде еден куп пари да ја донеси кај нас.
После не му ја признаваа гаранцијата од причина што требало да застани кога светнала ламбичката и повика сервис.
Немој да си мислиш дека во официјални сервиси кој знае колку постручни механичари работат, многу пати се случува да ти ја сервисираат колата деца кои се дојдени на пракса таму.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Не знам зошто си го менувал Матизот за Спарк ако е оној подолу на линкот со 40 поминато. :confused:

Многу дерат во сервисите плус патни трошоци треба да вкалкулираш во цената.
Јас лани купив половно возило пет години старо со сервисна книшка и историја и сега го одржувам кај еден локален механичар во случај ако има потреба од причина што едно одење во овластениот сервис ќе ме чини 2000 ден. за бензин и патарини.
Еве пример пред недела дена имаше некој звук за време на кочењето и го однесов кај механичарот да провери да не има некој проблем со плочките.
Човекот го отвори, провери и ми кажа дека ми влегла вода во дисковите и нема ништо.
За проверката не ми наплати ништо, дури и тие 100 ден. што му ги оставив за пиво ми ги врати.
Ако ја правев проверката во официјалниот сервис на Тојота ќе ме чинеше 2000 ден. само за патни трошоци.
Муабетот ми е дека не значи ако возилото не се сервисира во официјален сервис дека сопственикот е неодговорен и не го одржува соодветно.
Имаше случај каде што на еден човек на официјален сервис за Цитроен заборавиле да му го затворат прописно вентилот на маслото и му зариба колата на човекот во Грција и даде еден куп пари да ја донеси кај нас.
После не му ја признаваа гаранцијата од причина што требало да застани кога светнала ламбичката и повика сервис.
Немој да си мислиш дека во официјални сервиси кој знае колку постручни механичари работат, многу пати се случува да ти ја сервисираат колата деца кои се дојдени на пракса таму.
И да те дополнам ... истите механичари во овластените сервиси си имаат свои "неовластени" сервиси по дома :)
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Прво е стар 9 години,а второ поради цената на "квалитените увозни автомобили" цената почна да му пага брзо,па реков дај да го сменам дур даваат некоја паричка......Инаку како што е напишано во огласот на 38000км му направив сервис(ребраст,клинест,филтер гориво,свекички,има и K&N филтер во него),гумите се со некои си 9000км и тоа купени нови,плочките сменети на 35000км,со радио цд во него и кенвуд звучници во вратата,маслото сменето на 38500 со се филтер и тоа ТОТАЛ 9000......Единствена мана му е на цела кола,левиот прозор кога сака работи кога не(со времето е изгледа хехехехех),па ми беше мака да го отварам.Шал таблата не е избледена од сонце туку од една турска(читај жена ми)сребрена фолија за сонце заборавена на припек на +40 цел ден,и е растопена на шал таблата,и не се вади за жива глава.....Сега има 43300км па кој сака нека оди да го види во Олимпија Моторс,нема да згреши.Има нова пластика кај брисачите,зошто старата некој сакаше да ја краде,а е ставена нова ганц и платена 2500денари.Нови метлици за брисачи и патосници(ако не ги извадиле).Рег.до 11/2013......Поззз
--- надополнето: 12 април 2013 во 20:14 ---
Не знам зошто си го менувал Матизот за Спарк ако е оној подолу на линкот со 40 поминато. :confused:

Многу дерат во сервисите плус патни трошоци треба да вкалкулираш во цената.
Јас лани купив половно возило пет години старо со сервисна книшка и историја и сега го одржувам кај еден локален механичар во случај ако има потреба од причина што едно одење во овластениот сервис ќе ме чини 2000 ден. за бензин и патарини.
Еве пример пред недела дена имаше некој звук за време на кочењето и го однесов кај механичарот да провери да не има некој проблем со плочките.
Човекот го отвори, провери и ми кажа дека ми влегла вода во дисковите и нема ништо.
За проверката не ми наплати ништо, дури и тие 100 ден. што му ги оставив за пиво ми ги врати.
Ако ја правев проверката во официјалниот сервис на Тојота ќе ме чинеше 2000 ден. само за патни трошоци.
Муабетот ми е дека не значи ако возилото не се сервисира во официјален сервис дека сопственикот е неодговорен и не го одржува соодветно.
Имаше случај каде што на еден човек на официјален сервис за Цитроен заборавиле да му го затворат прописно вентилот на маслото и му зариба колата на човекот во Грција и даде еден куп пари да ја донеси кај нас.
После не му ја признаваа гаранцијата од причина што требало да застани кога светнала ламбичката и повика сервис.
Немој да си мислиш дека во официјални сервиси кој знае колку постручни механичари работат, многу пати се случува да ти ја сервисираат колата деца кои се дојдени на пракса таму.
Се е во ред,ама не му знаеш сервисна историја.....Кај мене впо Матиз се е запишано од прв ден,значи прва промена на масло,па каиши,филтри,масло....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom