Ново или половно?

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Ме инспирираше дискусијата помеѓу Флик и Мистичен за нов или половен скутер.

Дали мислите дека секогаш новото е поубаво и поквалитетно од половното? Дали како што рече Мистичен, би се одлучиле за нова Дачиа или за неколку год. користен Мерцедес?

Хенри Форд рекол дека најубава е новата кола, ама дали е секогаш така? Користено возило од високата класа неколку години старо се купува по многу пониска цена од кога било ново, која цена би била еден солиден нов автомобил од компактната класа, ама се добива луксуз, простор, квалитет...
Од друга страна, не се знае секогаш што се поминала таа кола( или мотор на пр.). Дали секогаш купувањето половно возило е мачка во вреќа?

Ваши мислења?
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
абе не е важна за мене цената али кога знаеш дека е од фабрика и дека е ново нечепнато е сасвим друга работа , зш свашта се продава на пазаров , првин ќе ја направи крш па ќе ти ја продаде недај боже да ти се погоди такво нешто ќе се утепаш давање пари за ремонти и ќе зажалиш што си ја купил. знам многу што се зезнале има и на некои и на кои што им се погодило али сепак...
 
N

n/a

Гостин
NOVO.
Nikoj ne prodava kola ili motor tuku taka.Nesto i napravil,ili pominale `idealnite` 100 000 km vo koi sto,dokolku si kupis kola a ne konzerva,skoro nisto ne se rasipuva.
Sega,novo vo nikoj slucaj ne znaci deka ke kupam dacia,jugo,suzuki pa i kia.Ima tuka eden presmetan fakt sto poveketo lugje kako da ne go gledaat...
O.K Kupuvas Dacia za 7000eu.Posle tri godini ne mozes da ja prodades ni za 2000.
Kupuvas Astra za 11 000eu,ali posle tri godini na nasiot pazar sosem realno mozes da baras izmegju 7-8000.
Koga ke zemes,nikogas ne si potrosil,ne si izgubil poveke pari od tipot sto kupil dacia,ama ti sekogas ke imas poubava,pokonforna i postedliva(zboram za potrosnja) kola.
Nikogas ne sme kupile polovna kola,i toa e svoevidna familijarna `politika` za ovaa tema.I nikogas ne sme imale ne germanska kola,sekogas bil Opel(my favorite),Audi ili Volkswagen(mada spored mene cenata na w im e isto preceneta)..
Mercedes?Barem do sega stoi vo listata na zelbite,cenata e preskapa za toa sto go nudat(barem kaj nas vo Makedonija).
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Flik напиша:
абе не е важна за мене цената али ...
Друже, нашата дискусија тргна токму од тоа дека баш цената ти беше важна, дека во недостаток на паричка, јас подобро за исти пари би одбрал возило од квалитетна марка, возено неколку години и сочувано, отколку некоја ноу нејм марка која за првпат се појавува на нашиот пазар и што е најважно - земјата на потекло е Кина. Значи, во случајов баш важна е цената. Доколку имам/имаш пари колку што ти се потребни, се знае што ќе одбереме, нели?


ЗОШТО СУМ ЗА?
Реков дека не патам од тоа прв да го ставам (клучот), иако многу луѓе кои ги познавам навистина им е важно тоа. Демек - прв да сум филозофија. Конкретно за скутер половен, користен некоја година, имам очи да видам дали е кршен, акан или домаќински чуван. Седнувам, го пробувам, ако влече како што треба нема причина да се плашам, ако држи правец и не бега предницата исто така. Ако е нешто заебан, дефектот не може да се крие. Едно клипче му е моторот, не е никаква филозофија. Понатаму, со тек на користење, имаш нормални трошоци, делови кои треба да ги заменуваш и кои се потрошен материјал, а делови имаш во секој сервис што не е случај со тоа чајна производите.

Нема правило дали новото ќе ти се погоди повеќе од половно, поготово ако новото е непроверена марка. Многу луѓе се изгореа со кинескиве, прошетај само на автопазар во недела, ќе видиш колку ги продаваат.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Zevsus напиша:
NOVO.
Nikoj ne prodava kola ili motor tuku taka.Nesto i napravil,ili pominale `idealnite` 100 000 km vo koi sto,dokolku si kupis kola a ne konzerva,skoro nisto ne se rasipuva.
Аман бе Зевсе, ко да читам размислувања од дедо ми, без навреда. Зошто мислиш дека никој не продава туку така и дека мора нешто да му фали на тоа што го продава? Еве, јас еден куп работи имам продадено затоа што едноставно ми скурчиле, ми се здосадило од нив, затоа што сум сакал понов и подобар модел, затоа што уживам да имам поново, или кога ќе заработам повеќе пари ќе си купам нешто подобро. Не дај боже, ако сум во криза и го продавам пошто веќе ми претставува луксуз исто мора да му фали нешто?
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
Мистичен напиша:
Друже, нашата дискусија тргна токму од тоа дека баш цената ти беше важна, дека во недостаток на паричка, јас подобро за исти пари би одбрал возило од квалитетна марка, возено неколку години и сочувано, отколку некоја ноу нејм марка која за првпат се појавува на нашиот пазар и што е најважно - земјата на потекло е Кина. Значи, во случајов баш важна е цената. Доколку имам/имаш пари колку што ти се потребни, се знае што ќе одбереме, нели?


.
се фатив горе за парите зш се споредува со луксуз и мерцадес и средна класа на кола ама нова , е затоа иначе ако знам дека е ок мислш би пропуштил мерцедес, нееееее тешко али никогаш неможеш да бидеш сигурен затоа на ново и бркај си работа
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Многу зависи кои две работи се споредуваат, а се со иста (приближна) цена.
Јас лично мислам дека се зема многу поголем ризик купувајќи нешто старо отколку ново, вака намерно се изразив бидејќи има некои да речеме автомобили кои се молку возени, ама топ одржувани и ќе траат уште толку ако се одржуваат, а има нови коли кои по првите 10 000 треба ремонт да им правиш ради фабричка грешка, е сега шансите за да ти се расипе нова кола се многу помали отколку стара кола, башак мора да се врачунаат парите за поправка на половната кола кога се купува, бидејќи сигурно повеќе ќе трошши на резервни делови отколку новата. До сега не сме купиле автомобил на старо и немаме намера, единствено ако не дојде работата нешто како нож под грло за пари, тогаш може и точакот да е супер превозно средство.
Во секој случај во најголем процент од случаите повеќе се исплати ново него половно, нормално како што наведов секогаш има исклучоци, а кој нема среќа исто му се фаќа.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
На времето, купив повеке коли на старо, од кои првата со зарибан мотор (намерно таква ја земав). И си давав пари по нив, ама тоа беа стари возила. Сега колата која ја возам е купена нова. Три години веке не сум се замарал со тривијални глупости кои се случуваат на половните возила. Од таа страна сум задоволен.
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
значи, поубаво е на ново????
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
Bacillus gagous напиша:
Во принцип да ама мора да сметаш дека има и исклучоци.
па да де пишав дека се дешава и тоа ама поубаво е кога е помал ризикот , на крај на краева на секој како му чини
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Flik напиша:
значи, поубаво е на ново????
За мене лично, да. Ама никогаш не би купил ново Југо, Киа, Хјундаи, Дачиа, Лада или сл.
И, искрено, доста време собирав пари за да соберам доволно за Ксара, ама нова.
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
Струмикс напиша:
За мене лично, да. Ама никогаш не би купил ново Југо, Киа, Хјундаи, Дачиа, Лада или сл.
И, искрено, доста време собирав пари за да соберам доволно за Ксара, ама нова.
хи хих мој човек и ние дома собиравме за ксара и супер е (абе ново)само многу им се скапи деловине ауууу изгор
ај да се вратиме на темата сепак
 

BoRg

Resistance is futile you will be assimilated
Член од
8 декември 2005
Мислења
486
Поени од реакции
2
SEKAKO novo e podobro sobrav eden kup iskustvo tuka vo kanadava posto kolive tuka se so 300 000 km prosek.
Samo ima eden problem kade i da kupis novo momentalno na voziloto mu opaga cenata eve eden primer Brat mi kupi dodge ram pick up 1500 so hemi engine vo 2004 godina za 32 000 $ posle 2 godini realnata cena sega e okolu 19 000 $ znaci skoro pola a dokolku kupese poloven za negde od 7 000 do 8 000 $ sega ce mozese da go prodade za 4 000 -5 000 $.Znaci matematikata e za nikade plus kade se delovi opravka i odrzuvanje ama barem mirna glava 2 3 godini (za tolku i se napraveni americkite vozila).
Jas na primer sum kako strumics povece po starite i odrzuvani vozila vozam sega momentalno Volvo 740 Turbo Intercooler od 89' dosta e staro ama vo odlicna sostojba.
Za da odrzuva ova vozilo tuka potrebni se negde okolu 100 do 150 $ na sekoj 2 -3 meseci sto ne e loso spored mene sepak e staro 17 godini so 268 000 pominati km ama me sluzi kako na primer proslata nedela bev na odmor vo Montreal.Vozev do tamu i nazad i plus niz grad negde okolu 1 800 km projdov, potrosi polovina litar ulje i plus mi crkna senszorot za ler gas negde okolu 90 $ vo delovi i popravka.
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
pa mislam deka e podobro novo,a ako vekje se kupuva polovno najpametno e od nekoj poznat koj iskreno kje ti kaze sto se ima preziveano kolata,motorot ili sto i da e i dali vredi da se kupi ili ne...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom