Новогодишна одлука

Статус
Затворена за нови мислења.

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Нова Година..Празници:vozbud: This calls for a bottle of Coca-Cola(оди и зема едно шише од новогодишниот пакет на Coca-Cola(tm) кој има централно место во фрижидерот)...После 5 минути...
Големи планови имам за наредната година.На пример, да пораснам 20 центиметри, да ослабам 10 кила, да добијам природно сини очи и плава коса, а и бронзена боја на тенот.Отакако ќе успеам во сето тоа да станам Мис на Мк, па после Miss World, и како таква да се изборам за решавање македонското прашање и се разбира за world peace (ја спушта чашата со Кока Кола и сфаќа какви глупости напишала под дејството на напитокот..Затоа демонстративно ја истура течноста и ја крши чашата од под, па посегнува по стариот, добар и отрезнувачки вкус на прилепска газоза).И така трезна...:icon_lol::icon_lol:

Темава ме натера да сфатам дека всушност и немам некои планови ни ветувања пред себе.:icon_neutАли ако направам усилба и претпоставам дека ќе бидам здрава и жива, тогаш прво на списокот ми е да си направам детоксификација на беливе дробови и јетрава, т.е да ја обуздам малку конзумацијата на цигари, алкохол и останати средства.
Второ на листата ми е конечно да се заљубам(ама онака безглаво и целосно, без да му ја мислам за последиците)
Трето, да искористам се што е во моја моќ(колку и да е мала и ништожна) да ја видам Македонија горда и очистена од човеколики мајмуни со моќ на одлучување.
И четврото, да го дадам својот креативен максимум у сопствените ликовни дела.

Ако нешо не исполнам од ова, Santa sue me до година. Али на македонски суд, па да видиме кој ќе заглави:baeh::icon_lol:
 

mUv@ ThE DoGg

oLd ScHoOl PerSoN
Член од
29 септември 2005
Мислења
363
Поени од реакции
5
следнава изјава која ја слушнав на ТВ мислам дека треба секој еден да ја испроба.точно пред нова година да ги запишиме рботите(желбите) кои сакаме да ни се остварат и да го сокриеме ливчето.поточно да заборавиме на него...следната нова година да го прочитаме тоа ливче... 90% од напишаните желби ќе ни бидат реалност, а ние пак нема да бидеме задоволни и среќни..поради тоа мислам дека треба да го живееме секој момент од животот како да ни е последен,да се трудиме да бидеме среќни,исполнети...да сме вљубени:pipi: и да не планираме на долги стази..мое мислење:smir:
Веќе го направив ова но наместо повеќе желби имам и се надевам дека кога ќе го отворам ливчето после некое време желбата ќе биде исполнета
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Крајот на годината не го гледам како нешто толку спектакуларно...само како изминување на 12те месеци и повторно почеток на истите.
Јас напротив некако максимално сум влезен во филмот дека е крај не една целина т.е. на една година и овој последниов месец ќе се посветам да завршам она што сум го запоставувал цела година.

Некако таму некаде кај 31ви сакам да си речам дека работите горе-дола ми се завршени, а во новата 2008ма со нова планови, желби и идеи.

Ова го правам заради тоа што за наредната година планирам малку повеќе да се посветам на учење (некако го баталив оваа година), и секако има уште многу планови за кои треба време, желба и мнооогу енергија-која се надевам дека ќе ја имам и во следната 2008ма.

Едит: сеа ми текна дека некаде при крајот пред почетокот на 2007ма, напишав едно списоче на работи кои треба да ги направам во оваа година, мислам дека се ближи времето кога ќе треба да го отворам и да чек, што се десило а што не.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Кажете што планирате да направите со или од себе?
Да станам поуспешна, поработлива, подобра личност со многу подобри квалитети.

Да се откажете од некои стари навики?


Па, и немам некои лоши навики, кои придонесуваат да ми се измени животот, ама дефинитивно мора да се откажам до грицкањето нокти.

Да стекнете можеби нови?
Хм..Можи, зошто да не..Сакам да стекнам навика да учам редовно, затоа што не го правам тоа. Кога ќе ми се насобере материјал тогаш учам, а не кога треба. Дефинитивно таа навика сакам да ја стекнам.
И да се навикнам да не доцнам. Ужасно мене ме нервира, а камоли другите.

Да посетите одредени места?

Ова го имав остаено за понатаму, ама и сега да сум во можност, зошто да не? Би сакала да одам Италија. Тоа е мојот животен сон.

Да бидете одредени луѓе?
Мислиш, да бидам како некој? Идоли? Или погрешно разбрав..
Ако е така, тогаш единствен идол ми е мајка ми. Се обидувам да успеам и да бидам храбра и упорна како неа.

Да посветувате повеќе внимание на оние кои заслужуваат?
Дефинитивно. Кога си го враќам филмот наназад, можам да забележам дека на многу луѓе кои ги сакам не сум им обрнала доволно внимание. На сестра ми. На баба ми и дедо ми. Ветувам дека тоа нема да биди така. Животот е прекраток за да ги пропуштам тие прекрасни моменти со моите омилени личности.

Да кажете "те сакам" на оној кој треба?
Веќе го сторив тоа. Останува да им кажам на оние личности кои одамна ги немам потсетено дека ги сакам и дека играат важна улога во мојот живот.
Само да ги потсетам колку многу ги сакам и сакам да бидат до мене.

Да се смеете повеќе?

Да. Доволно беа солзи и плачење. Доволно беше тага. Време е за нешто поубаво, време е за нешто што ќе ни го разубави и продолжи животот.
Да, смеењето.

 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Би сакала да додадам повеќе бои на листот хартија ...наречена живот:wink:.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.673
Поени од реакции
13.263
Нареднава година што наближува најпрво планирам да ја завршам успешно во полето на науката/школството - да ги положам сите испити (не ми е битна оцената).
Да посетам одредени места- локалитети (Рим, Париз, Фиренца или Петербург - еден од овие градови (или сите четири ако добијам на лотарија :pos:)
Толку. Другово све пропатно може да се појави ( не сум само јас факторот за останатото)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ќе се послужам со на ада новогодишните желби:smir:

Али ако направам усилба и претпоставам дека ќе бидам здрава и жива, тогаш прво на списокот ми е да си направам детоксификација на беливе дробови и јетрава, т.е да ја обуздам малку конзумацијата на цигари, алкохол и останати средства.
Не сакам да умрам млада,барем 40ка да пречкртам.Дефинитивно ќе се потрудам.

ada напиша:
Второ на листата ми е конечно да се заљубам(ама онака безглаво и целосно, без да му ја мислам за последиците)
Да не налетувам( а ако веќе сум налетала,да се промени:) )на комплицирани особи.И сите комплицирани да се изменат,Дедо мраз помогни:)
ada напиша:
Трето, да искористам се што е во моја моќ(колку и да е мала и ништожна) да ја видам Македонија горда и очистена од човеколики мајмуни со моќ на одлучување.
Се надевам ќе доживеам да ја видам,иако се сомневам.
ada напиша:
И четврото, да го дадам својот креативен максимум у сопствените ликовни дела.
Да ги земам студиите годинава,ми е најголема желба,сега за сега само желба:pipi:

ada напиша:
Ако нешо не исполнам од ова, Santa sue me до година. Али на македонски суд, па да видиме кој ќе заглави:baeh::icon_lol:
Me too:baeh:
 

Necrophilia

Night date without obligations, one night only
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
во 2008ма година имам две опции:
  1. да продолжам како оптимист, да си фатам подобра (попаметна) девојка :pos:, да се запишам на факултет (најверојатно европски ун.) да го проширам сервисот, да го вработам ViRuS како постојан вработен кај мене, да ја купам најновата опрема за скенирање на BB5 (уф... 4200 евра :( ) да го отстранам татко ми од работава и сам да си фатам се во мои раце и да почнам да живеам одделено од моите - иако на некој начин последниве 7 години така живеам и да престанам да се дрогирам.
  2. да се самоубијам.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Хмм што би била мојата Новогодишна одлука, да продолжам да се радувам на малита работи, уште повеќе да верувам во себе, да истраам во мојата одлука, да бидам по активна во тоа што го работам и да завршам конечнооо:vozbud::vozbud::vozbud:
a да и да ги истепам оние кои го заслужиле тоа, а никако не ми дава културата да го направам тоа и ии ќе ми текне уште...

 
Член од
28 август 2007
Мислења
308
Поени од реакции
8
во 2008ма година имам две опции:
  1. да продолжам како оптимист, да си фатам подобра (попаметна) девојка :pos:, да се запишам на факултет (најверојатно европски ун.) да го проширам сервисот, да го вработам ViRuS како постојан вработен кај мене, да ја купам најновата опрема за скенирање на BB5 (уф... 4200 евра :( ) да го отстранам татко ми од работава и сам да си фатам се во мои раце и да почнам да живеам одделено од моите - иако на некој начин последниве 7 години така живеам и да престанам да се дрогирам.
  2. да се самоубијам.
Prvata opcija ti e najdobra i da dajgospod da ti se ostvari.Vtorata da ne ja stavas nikogas kako opcija.:nenene: Srekno...:helou:
 
B

black angel

Гостин
se sto sakav da mi se ispolni ne mi se desi no mi se slucija beter stvari(razod na roditelite,katastrofa na ljuboven plan,kup kavgi so drugari/ki)taka da odvaj cekam da zavrsi
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Pa nishto posebno, imav 2 'planini' za osvojuvanje i go osvoiv. I ubav predizvik/avantura ama nishto ne ispadna, mislam se desi ama ne beshe kako shto ochekuvavme. Sea za godinava imam ushte pogolem predizvik pa ke vidime shto ke bide. :salut:
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Абе до пред некое време викав само да сме живи и здрави ..... ама и покојни Тоше го викаше истото па видете што се случи.Така да цел за оваа година ќе ми биде само да си го живеам животот како што сакам , ДА ГО СРКАМ ЖИВОТОТ СО ГОЛЕМА ЛАЖИЦА , само да сум среќен и исполнет со љубов . Се друго е небитно.....:smir:
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
1)Кажете што планирате да направите со или од себе?

2Да се откажете од некои стари навики?

3)Да стекнете можеби нови?

4)Да посетите одредени места?

5)Да бидете одредени луѓе?

6)Да посветувате повеќе внимание на оние кои заслужуваат?

7)Да кажете "те сакам" на оној кој треба?

8)Да се смеете повеќе?

9)Да научите да готвите?

*и така натака...

.

Лет д гејмс бигин :smir:
1)Тоа што планирав го направив од себе, другото самото нека си дојде како екстра
2)Се откажав од пушењето...Сега ќе се откажам од некои идиоти околу мене
3)Да, секогаш расположена...На пример, да трчам на утро
4)Аха...Париз планирам и Египет....А Рим повторно морам да го видам и Фонтана ди Треви
5)Сум веќе
6)Доволно им е
7)Го кажувам без многу мислење и мозгање
8)Уште повеќе? Доста е
9)Само не да месам:wink:
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Се` што си поставив како „цел“ годинава што изминува го имам остварено. Она што не се остварило ќе се оствари во последниов месец.:)

Цела година ми течеше онака како што ми започна-пред се` со многу љубов. Среќата е релативен поим, ама ќе речам дека во глобала ми беше наклонета среќната ѕвезда. Станав полнолетна, матурирав, дочекав бурни и интересни промени во семејството.

Следнава година ќе гледам да поработам на образованието и да им посветам повеќе време на саканите. Од старите навики не се откажувам, единствено може да си ја подобрам исхраната.:icon_lol:

Се` останато е во раце на судбината, мене ми преостанува да се обидам да бидам подобра од минатата година.

А и да...се надевам дека ќе бидам во можност да си посвојам кученце.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom