Нови скулптури - во Скопје и низ цела Македонија

Член од
27 август 2009
Мислења
899
Поени од реакции
158
Еее заради вакви "паметни" умови ни отиде у пм државата,идентитетот,образот...би ви препорачал на вас што само серете за оваа држава која ви дала дом и све остало,да се преиспитате и да се чистите од оваа држава!И после се чудиме ние Македонците како Албанците зедоја се што посакаа,епа си зедоја си беа цврсти,единствени,а ние ќе продолжиме да патиме заради ваквите као вас кои бија продале и сопствената мајка.
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Аце изгледа прекрасно, убаво ќе ја склопат цела фонтана и се' тоа ок.
Е сега, мене ова ме потсеќа на една приказна од некое дааамнешно време, кога постоело кралство во кое што владеел крал. И кралот задоволен од арачот што го собира од своите поданици, решил да ги награди со голем споменик на кој што сите ќе се радуваат. И навистина, кралот го исполнил ветувањето, им го поставил споменикот на среде градче, и сите понизни поданици од кралството со воодушевување го гледале неговото поставување, се слушале извици и крици на радост. Но она што не се слушало е кркотот на цревата на понизниот плебс!

Пред да ме етикетирате како предавник или со други ваши обележја, сетете се дека всушност прочитавте приказна!
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Покрај еден куп навистина непотребни споменици, овој е еден од оние кои што фалеа.
Споменикот е убав, има странци што се навистина одушевени од него покрај македонци.
Незнам што е толку лошо ако го славам моето минато. Сепак се касни со проектов, требаше уште пред 20 години да се направи нешто, пред да почнат проблемите со името и споменикот сега да го носи збунувачкото име Воин на Коњ.
Еве гледам од тоа време уште останале проТИТО насочени душички. Што направил Тито за Македонија? Епа ги пратил на повеќегодишен одмор на Голи Оток оние што на времето се бореле за независна Македонија.
Читнете малце за историјата на Амброз не само друже Тито ми ти се кунемо.
Пред 20 години сеуште луѓето мислеа како да се шлепаат на Југославија во распаѓање и се смееја на било што македонско со реченицата НИЕ НЕ МОЖЕМЕ САМИ. Затоа и додавката на референдумското прашање (што беше смешка) и затоа дел од пратениците не станаа на македонската химна во собранието.

На Тито треба името да му се избрише од сите учебници од историја и наместо тоа да се нарече само како крвникот на Македонија.

Името стварно не е ок и се надевам ќе го корегираат покасно за да не биде како референцата кобајаги за само 6 месеци па да остане за стално :).
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
IN SKOPJIE FYROM :mad::mad::mad:

za maloumnicite koi mislat deka provocirame gejci
i bash me zabole ako se isprovocirani
brAVO ZA lugjevo koi ja ispee pesnava(y) nek se znaa deka ne sme drvo bez koren






 
М

Мартин`

Гостин
Луѓе не се замарајте со плукачите едноставно радувајте се на проектов општо, таквите плукачи не заслужуваат ни да им реплицирате зошто нивниот идол Тито сите знаеме што им правел на сите оние што сакале независни држави.. Тито не бил ништо друго туку обичен диктатор а денеска мрсат муда истите како сакале слобода а од друга страна го величат него, тоа е проблемот на Македонецот што никогаш не е сложен и зошто на 3ца Комити имаме 1 предавник и затоа тешко ги исполнуваме нашите амбиции општо како држава.

Сепак друго ми беше поентата ќе видите споменикот (па и цело Скопје 2014) колку туристи ќе привлекува од оние што го посетуваат барем Скопје, и Унгарија има ваков сличен плоштад наречен плоштад на Хероите со којзнае колку фигури и околни згради со убави фасади па и дворци кои не се оригинал туку се покасно изградени како атракција и се донесени од сосема друго место (не постоеле таму) па пак има еден куп туристи. Но проблемот е што Унгарците се гордеат со тоа и тоа скоро сите а не како нашиве плукачи што ништо не им чини, знам дека и од овој проект ќе се исперат доста пари ама ако бе нека градат и нека крадат а не само да крадат како некои други што беа.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Затоа и не си се коментира, веднаш ќе те означат како комуњарче, мислат дека секој како нив е забутан во партијата и слепо верува во нејзините идеали, без да размисли дали тој лично ќе има бенифит од тоа освен лична сатисфакција, мислејќи дека ги победивме грците, незнам дали има видеа од реакциите на граѓаните на нет, тоа што се вртеше вчера по телевизиите, па тоа е повеќе од смешно.Па 21-ви век сме луѓе, сите историјата се обидуваат да ја заборават, ние со гордост се сеќаваме како пред два и пол века некој македонец отепал некои племиња во индија, а суровата реалност вели дека сме мала државичка од 25.000 км квадратни, сиромашна, која не е никаков важен фактор во ништо, no wait, заборавив, се ближи 2014, Солун е наш наскоро, нели?
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Ние јужниве педери ги провоцираме со самото постоење.Да се прашуваат некои од нив,радо би не фрлиле во некоја печка.
--- надополнето: Jun 22, 2011 9:40 AM ---
Многу интересна работа е што гејциве преземаат видеа од А1,а често во грчки весници се цитираат прилози од А1.Изгледа си ја осеќаат најблиска до нив.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Ние јужниве педери ги провоцираме со самото постоење.Да се прашуваат некои од нив,радо би не фрлиле во некоја печка.
--- надополнето: Jun 22, 2011 9:40 AM ---
Многу интересна работа е што гејциве преземаат видеа од А1,а често во грчки весници се цитираат прилози од А1.Изгледа си ја осеќаат најблиска до нив.
забелешкава ти е на место
и јас истово се прашувавo_O
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Аце изгледа прекрасно, убаво ќе ја склопат цела фонтана и се' тоа ок.
Е сега, мене ова ме потсеќа на една приказна од некое дааамнешно време, кога постоело кралство во кое што владеел крал. И кралот задоволен од арачот што го собира од своите поданици, решил да ги награди со голем споменик на кој што сите ќе се радуваат. И навистина, кралот го исполнил ветувањето, им го поставил споменикот на среде градче, и сите понизни поданици од кралството со воодушевување го гледале неговото поставување, се слушале извици и крици на радост. Но она што не се слушало е кркотот на цревата на понизниот плебс!

Пред да ме етикетирате како предавник или со други ваши обележја, сетете се дека всушност прочитавте приказна!
Мене пак ме потсети на случката кога на еден крал по име Александар III Македонски му понудиле да му направат најголем споменик во светот.
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Мене пак ме потсети на случката кога на еден крал по име Александар III Македонски му понудиле да му направат најголем споменик во светот.
Хехехе, па дај и ние да ја употребиме временската машина :)
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Затоа и не си се коментира, веднаш ќе те означат како комуњарче, мислат дека секој како нив е забутан во партијата и слепо верува во нејзините идеали, без да размисли дали тој лично ќе има бенифит од тоа освен лична сатисфакција, мислејќи дека ги победивме грците, незнам дали има видеа од реакциите на граѓаните на нет, тоа што се вртеше вчера по телевизиите, па тоа е повеќе од смешно.Па 21-ви век сме луѓе, сите историјата се обидуваат да ја заборават, ние со гордост се сеќаваме како пред два и пол века некој македонец отепал некои племиња во индија, а суровата реалност вели дека сме мала државичка од 25.000 км квадратни, сиромашна, која не е никаков важен фактор во ништо, no wait, заборавив, се ближи 2014, Солун е наш наскоро, нели?
Александар Македонски е роден на 20 јули 356 п.н.е, а умрел 13 јуни 323 п.н.е. Тоа е многу повеќе од два века и освоил многу повеќе од некои племиња, го освоил скоро целиот тогаш познат свет. Еве ти мапа да се потсетиш што не си научил во основно и средно.
Бидејќи истиот е дел од мојата историја и мојот идентитет имам право да се гордеам со него.
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Александар Македонски е роден на 20 јули 356 п.н.е, а умрел 13 јуни 323 п.н.е. Тоа е многу повеќе од два века и освоил многу повеќе од некои племиња, го освоил скоро целиот тогаш познат свет. Еве ти мапа да се потсетиш што не си научил во основно и средно.
Бидејќи истиот е дел од мојата историја и мојот идентитет имам право да се гордеам со него.
ROLFMAO

Доказ?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.780
Поени од реакции
18.389
Новиот споменик на Филип, што ќе биде лоциран на плоштадот Карпошово Востание кој се наоѓа веднаш после Камени Мост, доколку не се лажам ќе биде поголем и од тој на Александар Македонски за два - три метра. Споменикот нема да биде на коњ туку во стоечка положба, а под него исто така ќе има војници од фалангата и филозофи (ваљда Аристотел) и исто така ќе биде во вид на фонтана. Ќе има и уште две фонтани со скулптури на истиот плоштад. Едната со скулптури од коњи, а на другата ќе има скулптури од мајки и деца.
Само да се исправам, ќе има 4 фонтани од кои тие со коњите ќе бидат две и ќе бидат лоцирани веднаш до спомениците на св. Климент и Наум и св. Кирил и Методиј. Тоа најубаво ќе се види од следниве слики



Позицијата 1 е фонтаната со скулптурата со Филип плус некои други скулптури. 2 е фонтаната со скулптури на мајки и деца и 3 и 4 се фонтаните со коњите.

Идеме со првичните цртежи за фонтаната 1









Фонтана 2









Фонтани 3 и 4









И сега пресеците направени во Аутокад





 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
2.263
Поени од реакции
5.081
Ааа може фонтанава со виножитото, таа ептен ми е по кејф. Кој сфати арно, кој не сфати да сме живи и здрави :D
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Не забегувајте од темата (скулптурите), затоа што ќе ви биде одземено правото на дискусија.
Не заборавајте дека темата е во подфорумот за архитектура.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom