Нови возила за македонската полиција

Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
пфф... абе ти шо тее на тебе? дали ти мислеш оти таа кола ке ја гледаш повеке од месец време на патиштата?? абе со се полицајците може да ја украдат...
Сликата беше одговор на постот на Ilumious малку се шалевме за министерката :)Јас мојот одговор го дадов со слика и објаснување на првата страна од темава.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.591
Поени од реакции
2.096
Без коментари за министерката, ќе ве уапси и ќе ве натера да се извините.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Ко небаре возилата се причина шо за такво не ги бива цајканиве...
Нека им земат Тата Нано и ич да не се думаат... и онака најевтини се
 
I

Iblis

Гостин
А оти да не им се земат точаци, брзинци?
Види ги , лепотани/лепотици

Ем ефтино, ем релативно брзо, доста агилно и еко-френдли (y)
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Богами треба да се сменат, крајслерите се одлични ама коа ќе ги видам со тоа полата искршени цревава ми се дигаат :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.352
Поени од реакции
7.489
Гоца во наводниот џип на Бекам се качи и се праеше јака женска па за Ламборгиниво, само се плашам дека нема никој кадарен од полицијата што ќе успее да исконтролира ваква ламја :)
За возење ламбо ли е проблем. Нема гајле. Има шофери во МВР, само на шоферот што ќе го вози ламбото да не му дојде некој инспектор пијан и да му каже, мрш бе копиљ, јас сум ти шеф, јас денес го возам ламбото.
--- надополнето: 24 декември 2011 во 21:17 ---
Пежо како Француска полиција, ем економично ем не толку скапо за одржавање,нашиве и така не бркаат никого само патролираат и јадат бурек во нив

Во Србија имаат Пежо 307 и Фиат Пунто. Кога идамм таму си викам, хех... нашите џандари имаат бољи коли.
Инаку Пежо 307 со турбо дизел мотор би било таман. Малку троши, арно иде, таман :) ама и тие се скапи за одржување.
--- надополнето: 24 декември 2011 во 21:20 ---
Ламборгини. Ќе каже после тоа министерката дека мораме да бидеме по терк на другите европски земји како Италија и да не заостануваме премногу во таа сфера.
Во Италија имаат посебна единица со 10тина ламбовци и 40 обучени полицајци за да ги возат. Најчесто патролираат по автопатите, ако некој вози со 200 да го стигнат и да му пишат казна. Исто така се користат ако треба да се носи орган за трансплантација, и органот мора да стигне за брзо време.

За истата намена во Франција се користи Субару Импреза. Политичарите мрчеле затоа што не се користи француски автомобил, ама француските производители на коли немаат соодветен модел за таквата намена. Од ддруга страна поллицајците од специјалната единица се презадоволни од автомобилите.
--- надополнето: 24 декември 2011 во 21:32 ---
Ако се прашувам јас, идеално возило би било Мицубиши Лансер.

Како прво не се многу скапи.
Како второ трошат од 8-10 литри при градско возење или 10-13 при „бркање“.
Како трето, ако сакаш колата да ти трае, треба да биде јапонска :)
Како четвто, треба да се развиваат односите со Јапонија.

И видете колку се лични
 

mmm121

Pentaxian
Член од
27 јуни 2006
Мислења
545
Поени од реакции
21
било какви турбо дизел од 100 тина коњи за низ град и околина ..... и дел појаки некои околу 200 кс исто турбо дизел за по автопат.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.164
Поени од реакции
25.682
А оти да не им се земат точаци, брзинци?
Види ги , лепотани/лепотици

Ем ефтино, ем релативно брзо, доста агилно и еко-френдли (y)
Супер идеа, да личат на британскиве лепотани. Плус да воведат закон, како кај лепотаниве на сликата, да смееш да ги пцуеш, а за тоа да не смеат да те казнат или уапсат. Па кога ќе не казнуваат за друга работа барем да ни се исплати. :vozbud:
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
.....зделката со крајслерите беше катастрофа....да се надеваме дека оваа ќе биде подобра

...инаку Македонија уште одамна требаше да избере Национално возило....односно возило кое ќе биде задолжително за сите јавни институции....поради големиот број на возила цената ќе беше многу пониска...одржувањето ќе беше многу пониско...и плус тоа сите ќе беа порамноправни

...зошто градоначалникот на една општина да вози Ауди или Мерцедес како службено возило, а градоначалникот на друга општина Лада?
овие возила се купуваат од парите на сите даночни обврзници...и подобро би било кога со закон би се регулирало сите службени возила во сите јавни установи да бидат исти...(општини, полиција, царина, УЈП, образование.....и слично)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom