Новите облакодери во Аеродром

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.144
Поени од реакции
18.168
Galeb,незнам зашто е нормално висококатници во центар на големите градови.. па во скоро сите западно европски големи градови тие објекти се надвор од центарот.. Париз,Берлин,Лондон..Мадрид..а во центарот се воглавном згради од 5-6 ката, во старото градско јадро..
Paris


Berlin

Madrid


Wien

Еве и нешто поблиску, во слични услови и од бившата држава - Загреб

Белград, со нормални сплавови
 
Член од
14 август 2009
Мислења
27
Поени од реакции
13
Ме интересира само како ќе се качуваат горе, кога ќе снема струја, или кога ќе има рестрикции (кои веќе ни се „голема“ реалност). Да не ги споменувам лифтовите и нивното оддржување!
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.741
Поени од реакции
9.866
Далеку се овие облакодери од центарот на Париз како Скопје од Куманово..само така се гледа на сликата :) Во центарот на Париз е дозволено максимум по 5 ката да се градат згради,т.е. сите да бидат иста висина,да не штрчат една покрај друга.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Далеку се овие облакодери од центарот на Париз како Скопје од Куманово..само така се гледа на сликата :) Во центарот на Париз е дозволено максимум по 5 ката да се градат згради,т.е. сите да бидат иста висина,да не штрчат една покрај друга.


Високите згради во една нормална метропола се во или околу центарот и истите се претежно деловни. Тоа што во Македонија и Скопје постои урбан хаос не треба да ти дава за слобода да тресиш зелени.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.741
Поени од реакции
9.866
Високите згради во една нормална метропола се во или околу центарот и истите се претежно деловни. Тоа што во Македонија и Скопје постои урбан хаос не треба да ти дава за слобода да тресиш зелени.
Зборев за Париз и тоа дека во центарот на Париз нема облакодери..туку се по периферно,истото важи и за некои други европски градови,не сите.А во Скопје е хаос,кој кажа дека не.
Ја зелени тресам а ти тикви..упадаш у муабет а врска немаш што сакаш да кажеш..иди легни,одмори.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Зборев за Париз и тоа дека во центарот на Париз нема облакодери..туку се по периферно,истото важи и за некои други европски градови,не сите.А во Скопје е хаос,кој кажа дека не.
Ја зелени тресам а ти тикви..упадаш у муабет а врска немаш што сакаш да кажеш..иди легни,одмори.

Цитро ти врска немаш за што зборуваш. Темава не е наменета само за тебе и твоите оргазми па да не смеам да дискутирам на неа, поготово не кога гледам дека тресиш зелени.
Ќе ти повторам оти не си прочитал - Високите згради, облакодерите во нормална метропола се во или околу центарот и истите претежно се деловни. На периферија се повеќе се градат елитни населби каде во куќи или помали згради живеат богатите.
Во случајов тој што не знае што сака да каже си ти, затоа што јас знам што пишувам, а богами и предмет имав по истово.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.741
Поени од реакции
9.866
Цитро ти врска немаш за што зборуваш. Темава не е наменета само за тебе и твоите оргазми па да не смеам да дискутирам на неа, поготово не кога гледам дека тресиш зелени.
Ќе ти повторам оти не си прочитал - Високите згради, облакодерите во нормална метропола се во или околу центарот и истите претежно се деловни. На периферија се повеќе се градат елитни населби каде во куќи или помали згради живеат богатите.
Во случајов тој што не знае што сака да каже си ти, затоа што јас знам што пишувам, а богами и предмет имав по истово.
Абе човек,ја зборев за Париз,како пример дека облакодерите се надвор од централното подрачје! Париз а не Њујорк или некој друг амерички град. Погледни дека околу плас Конкорд,Ајфеловата кула , Триумфалната порта нема модерни облакодери,туку се се тоа стамбени блокови од неколку катници..незнам стварно што безврска се убацуваш што ти е целта..
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Абе човек,ја зборев за Париз,како пример дека облакодерите се надвор од централното подрачје! Париз а не Њујорк или некој друг амерички град. Погледни дека околу плас Конкорд,Ајфеловата кула , Триумфалната порта нема модерни облакодери,туку се се тоа стамбени блокови од неколку катници..незнам стварно што безврска се убацуваш што ти е целта..

Цитро ти прво го збореше ова

Galeb,незнам зашто е нормално висококатници во центар на големите градови.. па во скоро сите западно европски големи градови тие објекти се надвор од центарот.. Париз,Берлин,Лондон..Мадрид..а во центарот се воглавном згради од 5-6 ката, во старото градско јадро..
Па после ни сам не знаеш за што збореше, освен тоа дека треба да се контраш.

А јас ти кажувам како е нормално во нормална метропола.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.741
Поени од реакции
9.866
Цитро ти прво го збореше ова



Па после ни сам не знаеш за што збореше, освен тоа дека треба да се контраш.

А јас ти кажувам како е нормално во нормална метропола.
Ти изгледа не правиш или незнаеш да направиш разлика од централно со урбано подрачје..на еден град.

Ова е централното подрачје на Скопје.. Од Стара чаршија на север до Јужен булевар на југ..од Влада на запад,до Парламентот на исток (грубо),тоа е центарот на Скопје


се што е вон оваа подрачје не е центар,но незначи и дека не е урбано јадро или дека не е дел од градот.
Муабетот ми беше дека мислам дека во оваа централно подрачје не треба да има облакодери,од повеќе причини,прво инфраструктурни,потоа пренатрупаноста, ружата на ветрови и слично.. Аеродром е идеално место,Карпош исто,Автокоманда итн..
Ајт поз ваљда ме свати што сакам да кажам.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Ти изгледа не правиш или незнаеш да направиш разлика од централно со урбано подрачје..на еден град.

Ова е централното подрачје на Скопје.. Од Стара чаршија на север до Јужен булевар на југ..од Влада на запад,до Парламентот на исток (грубо),тоа е центарот на Скопје


се што е вон оваа подрачје не е центар,но незначи и дека не е урбано јадро или дека не е дел од градот.
Муабетот ми беше дека мислам дека во оваа централно подрачје не треба да има облакодери,од повеќе причини,прво инфраструктурни,потоа пренатрупаноста, ружата на ветрови и слично.. Аеродром е идеално место,Карпош исто,Автокоманда итн..
Ајт поз ваљда ме свати што сакам да кажам.

Цитро ти кој дел од „во и околу центарот“ не го разбираш?

И пак ќе ти повторам, тоа што во Македонија и Скопје владее урбан хаос не треба да ти дава за право да тресиш зелени мислејќи дека нешто паметно си кажал.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.095
Поени од реакции
9.016
Што се деси со проектов? Дозвола за градба, темели, раздвиженост на терен? Кој и што ги кочи?

Се некако ми мириса дека ќе скратат неколку ката или дека само трговскиот ќе го изградат.

Дајте пролетни сликички од терен да видиме до кај се :)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.354
Поени од реакции
7.500
Јас колку што сум информиран, сеуште се во фаза копање на темели, бидејќи ќе идат длааабоко доле.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.878
Поени од реакции
1.092
Почнува изградбата на облакодерите во Скопје

Груевски денеска најави старт на изградбата на четирите облакодери во скопски Аеродром од понеделник. Се работи за еден од најкрупните градежни проекти во земјата кој ќе даде силен поттикн на градежништвото, а ќе овозможи и пад на цената на становите.
- Ова е инвестиција на која што подолг период работевме, подолг период имавме контакти, но по завршената презентација од наша страна на условите за водење бизнис, ниските даноци, можностите за купување градежно земјиште по многу ниска цена, намалените бирократски процедури од страна на Владата за добивање градежни дозволи, како и севкупниот наш ангажман и посветеност, сопственикот на компанијата донесе конечна одлука да инвестира, рече премиерот Груевски.
Зградите на Џеваир Холдинг кои вредат над 100 милиони евра ќе бидат највисоките во земјата и се очекува значително да влијаат на цените на стабениот квадрат.
Ќе имаат по 42 ката, трговско деловен центар и станбен комплекс за 5000 луѓе.
http://www.sitel.com.mk/dnevnik/biznis/pochnuva-izgradbata-na-oblakoderite-vo-skopje
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
На Интернет пребарувајќи видов дека скоро 2 од висококатнициве се готови...... јас сум многу против нив, опасни се............. еден ден ако падне една од нив, цело Скопје ќе страда....
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Нездрава работа е тоа колку повисоко толку поскап м2.

И пари да ми даваат не би живеел во зграда па и толку високо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom