Новите лични карти против човековите права

Член од
14 февруари 2007
Мислења
22
Поени од реакции
0
Smetam deka novite licni karti se protiv covekovite prava od nekolku pricini:
Tie sodrzat chip so memorija od nekolku stotici iljadi stranici koj moze da se update - uva. Vo nego moze da ima mnogu poveke od osnovnite podatoci za sekoj chovek, t.e. za sekoj chovek moze da se vodi dosie i toj da si go nosi toa dosie , a sepak da ne znae sto pisuva vnatre. Toa znaci deka sekoj sto ke dojde na vlast moze da vi go skroi kaputot i preku nok, bez da znaete da stanete kriminalec. - kompjuterska greska:zlo:. osven toa vo Amerika se bunat protiv toa da ima rf chip vo licnite karti, vo Evropa nekoi zemji voopsto nemaat nikakvi licni karti, a nie sega sto izigravame tuka. Za da bide licemerieto pogolemo, kaj nas otvorija direkcija za zastita na privatnosta na licnite podatoci , a sega ni nametnuvaat neshto sprotivno.
Srbite gi odbile vakvite lichni karti i vladata go izmenila zakonot so toa shto gragjanite sega moraat izricno da naglast deka sakaat vgraden chip vo lichnata karta .
Inaku nemam nishto protiv toa shto ke bidat plasticni, samo neka se bez chip i barkod . Chipot ne e bezbednosna merka, toj polesno ke se probie od hakeri otkolku shto kje se falsifikuva dokumentot. Chipot samo e merka za KONTROLA NA INDIVIDUATA OD DRZAVATA.
I sto e NAJBITNO:
Chipot vo pasoshot sodrzi antena . Toa ovozmozuva imatelite na pasosite i licnite karti da bidat identifikuvani od dalecina , bez da im pristapi policaecot . Potocno policijata ke raspolaga so bezzicni citaci na patni ispravi koi imaat domet od 20 do 30 metri. Tie sto ke bidat identifikuvani nema ni da znaat deka se identifikuvani.
[FONT=&quot]Vtora faza od ovoj proekt e postavuvanje na vakvi bezzicni citaci na patni ispravi na sekoja bandera vo gradovite i pokrivanje na naselenite mesta.Bezzicnite identifikatori ke bidat povrzani so link do glavniot kompjuter vo MVR, a podocna i vo Brisel i vrabotenite ottamu ke znaat kade se naoga sekoj graganin vo sekoj moment. So ovaa mreza ke bide pokrieno celo Skopje Na toj nacin ke se ovozmozi [/FONT][FONT=&quot]sledenje na sekoj graganin.
Ova veke se slucuva vo SAD i Amerikancite odbivaat da gi prifatat chipovite so antena
[/FONT]

 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Big Brother show in Macedonia started as of 1991 again and is the longest running live show ever!
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Па, тоа е...експериментални глувци. Проблемот е во тоа што народот не знае, а на европа и на САД тоа им одговара да видат како ќе функционира системот.
Друга работа...и со сегашните пристапи до информации можат да ви го направат истото...само што покомплицирано е (барем така се надевам).
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Ма нема врска и во германија се и пасошите и личните сега биометриски со чипови, инаку тоа што би ти стоело на тој чип не е ништо поразлично од тоа што стои во дигиталната архива во МВР кога ќе го внесеш твојот број на лична карта, а бар кодот е само за да не мора некој да го внесува бројот на лична карта и матичниот број во компјутер туку само со ласерски читач да пројде врз бар кодот.
И ако енкој сака да ти фго скрои капутот може и сега со книжулињава да ти го стори, немаат врска тоа чиповите, освен тоа еве сега една колешка германка, извади од тие пасошите со чип на чипот немало буквално ништо никаква информација.
Инаку тоа со чипот е само ради американците кои и да живееш во велика британија и да имаш американска виза пак нема да те пуштат, затоа и цела европска унија сега ги менува пасошите.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.788
ја зиам л.к. и ја ставам у микровална.

- Не знам друже шо и е, еве ја здрава жива али изглеа расипан чип ми дале.

....после пак.

Нема мене никој сероња чип да ми закачи.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
1307 напиша:
ја зиам л.к. и ја ставам у микровална.

- Не знам друже шо и е, еве ја здрава жива али изглеа расипан чип ми дале.

....после пак.

Нема мене никој сероња чип да ми закачи.
Пак вие, ова исто ко да слушам луѓе кои од параноја да не им пробие некој во сметка, сеуште плаќаат со чекови, наместо со дебитна или кредитна картичка.

Нема врска и да ти е исправен и да ти е расипан чипот не ти прави тебе лично никаква разлика. чипот е само за да во иднина кога ќе почне поектензивно да се применува технологијата за проверка на пасоши да се маргинализира можноста за фалсификување на пасоши, со други зборови малку ја поедностаував контролата.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.788
Bacillus gagous напиша:
Пак вие, ова исто ко да слушам луѓе кои од параноја да не им пробие некој во сметка, сеуште плаќаат со чекови, наместо со дебитна или кредитна картичка.

Нема врска и да ти е исправен и да ти е расипан чипот не ти прави тебе лично никаква разлика. чипот е само за да во иднина кога ќе почне поектензивно да се применува технологијата за проверка на пасоши да се маргинализира можноста за фалсификување на пасоши, со други зборови малку ја поедностаував контролата.
Носењето на некаков чип за лична идентификација (макар и не бил подкожен), се коси со некои мои убедувања (за некого предрасуди, али јебига). Малку е подолго да се објасни, па затоа нема да дрвам за тоа (имено немам мобилен, не носам никаков накит, саат....).
Скратено : не им веруем, дека чипот служи само за заштита од фалсификат или поедноставена идентификација.
... btw не користам ни чекови, а не некаква картица.
Ако сакате да сте дел од системот, никој не ви брани, но не ме ѓњавите мене.
 
Член од
14 февруари 2007
Мислења
22
Поени од реакции
0
Ste videle li krava so barkod plocka na ushite?
A i na nas sakaat da ni stavat barkod kako obelezje na licnosta.
Jas ne sum proizvod i ne sum krava pa da si nosam barkod i da me chitaat na skener.
Ako nekoj saka da faka kriminalci, licnata karta ne mu pomaga mnogu. Najgolemite kriminalci obicno se poznati licnosti vo drzavata , pa cesto zavrsuvaat i kako drzavni funkcioneri(zboruvam opshto, ne za nekoj posebno).
Osven toa ova e prevod na proizvolen barkod od kompjuterski liniski sistem vo dekaden broen sistem; 614099865234876 .
Pa da prasham koj toa i zoshto na nashiot maticen broj ni go prikovuva 666. Jas znam deka ovj broj e simbol na satanizmot i za nego pisuva vo Otkrovenieto na Svetiot Apostol Jovan Bogoslov od Noviot Zavet. Kolku sto mozam da sogledam voveduvanjeto na chip i barkod vo licnite karti e samo podgotvitelen cekor za konecno da se vovede implantacija na potkozen chip.
Mislam deka ognot se gasne dodeka e mal so casha voda , a koga ke se ragori mozebi veke ke bide kasno.

 

ЃАВОЛЧЕ

PlayGIRL
Член од
13 април 2006
Мислења
983
Поени од реакции
4
Немам врска со моабетов погоре, ама сакав да прашам кога ке стапат во сила:raz: оваа година, следната...?
 

Gravity Grave

Voice of the Voiceless
Член од
27 март 2006
Мислења
774
Поени од реакции
11
Ало,
Пак вие со теории за завери!?
Муќните малку со главите, вие СТЕ чип и сега со самата употреба на вашиот персонален компјутер. Па погледнете ги блогерите, само што еден ден не стават и колку галона измочале сабајлево?! Не бидете смешни со предрасудиве, која информација на бар-кодот би можела да биде компромитирачка за вас, а да не може за дознае поинаку? Ке ја има ли должината на твојот пенис? Или колку ти е IQ-то?
До кога ке сме против било каков вид на просперитет во државава?!?
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Brailovo напиша:
Ste videle li krava so barkod plocka na ushite?
A i na nas sakaat da ni stavat barkod kako obelezje na licnosta.
Jas ne sum proizvod i ne sum krava pa da si nosam barkod i da me chitaat na skener.
Ako nekoj saka da faka kriminalci, licnata karta ne mu pomaga mnogu. Najgolemite kriminalci obicno se poznati licnosti vo drzavata , pa cesto zavrsuvaat i kako drzavni funkcioneri(zboruvam opshto, ne za nekoj posebno).
Osven toa ova e prevod na proizvolen barkod od kompjuterski liniski sistem vo dekaden broen sistem; 614099865234876 .
Pa da prasham koj toa i zoshto na nashiot maticen broj ni go prikovuva 666. Jas znam deka ovj broj e simbol na satanizmot i za nego pisuva vo Otkrovenieto na Svetiot Apostol Jovan Bogoslov od Noviot Zavet. Kolku sto mozam da sogledam voveduvanjeto na chip i barkod vo licnite karti e samo podgotvitelen cekor za konecno da se vovede implantacija na potkozen chip.
Mislam deka ognot se gasne dodeka e mal so casha voda , a koga ke se ragori mozebi veke ke bide kasno.
:tapp: и стигнавме до делот заговори од типот на броевите на Лост :)
6+1+4+0+9+9+8+6+5+2+3+4+8+7+6 = 78
7 + 8 = 15
1 + 5 = 6 :vozbud:
1307 напиша:
Носењето на некаков чип за лична идентификација (макар и не бил подкожен), се коси со некои мои убедувања (за некого предрасуди, али јебига). Малку е подолго да се објасни, па затоа нема да дрвам за тоа (имено немам мобилен, не носам никаков накит, саат....).
Скратено : не им веруем, дека чипот служи само за заштита од фалсификат или поедноставена идентификација.
... btw не користам ни чекови, а не некаква картица.
Ако сакате да сте дел од системот, никој не ви брани, но не ме ѓњавите мене.
Абе незнам дали е ова последица од премногу филмови (јас гледам но за среќа немам такви последици)

Луѓе НЕ ПОСТОЈАТ заговори!!! На никој не му е гајле дали ноќеска си спиел во спалната или дневната. На никој не му е гајле дали дали си ја поминал ноќта на швалерај (освем на жена ти).

До кога со вакви филмовања?

Јас и тоа како поддржувам се што носи кон напредок. А дигиталното чување на податоци... НОСИ. Само еден чекор + во развојот на човештвото!

Не ви го следат мобилниот. Па многу е полесно да ти ја откријам IP aдресата на интернет и да видам од каде седиш на компјутер!

До кога со вакви размислувања бе... ууф како се нервирам
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.788
Зборовите просперитет и напредок во ова "модерно" време се субјективни работи.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
1307 напиша:
Носењето на некаков чип за лична идентификација (макар и не бил подкожен), се коси со некои мои убедувања (за некого предрасуди, али јебига). Малку е подолго да се објасни, па затоа нема да дрвам за тоа (имено немам мобилен, не носам никаков накит, саат....).
Скратено : не им веруем, дека чипот служи само за заштита од фалсификат или поедноставена идентификација.
... btw не користам ни чекови, а не некаква картица.
Ако сакате да сте дел од системот, никој не ви брани, но не ме ѓњавите мене.
Сакаш да кажеш дека не носиш ни лична карта, возачка? Па добро што му кажуваш на џандарот кога ќе ти побара документи за тебе и за колата?
Дека тоа се коси со твоите согледувања на светот?
Стравот од тоа дека некој постојано те следи, присклушкува и шпиунира само ради тоа што имаш некоја вид на идентификација е индикација дека или си криминалец, односно се плашиш д ане те открие системот, или дека си западнал во потешка параноја.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.788
Избрзано донесување погрешни заклучоци е гледам, лесна работа.

Бре, кај пишува во мојот пост дека не носам л.к., возачка и тн.
Ако кажам дека не носам часовник, мобилен, накит (или го употребам зборот систем), не значи дека сум убеден во теоријата на глобален заговор, Големиот Брат те набљудува и сл. А ако не сум баш убеден во Теоријата за Г. З. , не значи дека сакам да носам чип или бар код на мене. И воопшто незначи дека со тој став го кочам просперитетот на заедницата. Напротив. Сватете го тоа едноставно како поинаков став, кој на никој не му штети.
Кај сакате вградете си таков чип или носете го со себе. Секој нека праи како што му е задоволство, се додека не им пречи на останатите.
А јас ќе си останам назаден, без чип.
Може? Или "оваа непослушна единка ќе треба да се екстерминира".
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
879
Што е разликата помеѓу просечниот и вистинскиот маж?

5 сантиметри...И тоа со чип!! :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom