Новиот 100 октански бензин на Макпетрол

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
116
Кој ви кажа дека сра*ево во различно паковање што МП го преформулира во Ултра 100 е 100 октанско???
Кај кажуваат специфично дека горивото УЛТРА 100 е 100 октанско?
Не си мамете мозок нити тие не лажат туку прават маркетиншки трик истата 98-ца(која е 98 само на папир) ја крстиле УЛТРА 100 ама никаде не тврдат дека е 100 октански бензин и се обидуваат да го испопуларизираат повторно пошто лукоил со иста или слична маркетинг финта ги акна од земја. :)
 
Член од
10 април 2010
Мислења
385
Поени од реакции
121
извини да те прашам нешто... колку литри-тони е една цистерна со бензин? имаш инфо?
Каква врска имаат тоните што една цистерна може да ги превезе со муабетов?

Една цистерна со гориво може да има од 4,000 па до 38,000 литри. Има и повеќе но овие највеќе ги користат кај нас.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
716
Каква врска имаат тоните што една цистерна може да ги превезе со муабетов?

Една цистерна со гориво може да има од 4,000 па до 38,000 литри. Има и повеќе но овие највеќе ги користат кај нас.
сакаш да кажеш дека во макпетрол има и користат цистерни од 38 тони?
 
Член од
10 април 2010
Мислења
385
Поени од реакции
121
сакаш да кажеш дека во макпетрол има и користат цистерни од 38 тони?
Прво уште еднаш ќе те прашам каква врска има литражата на цистерните со муабетов?

Второ немој да ми пикаш зборови со сила, не сум уште толку стар за да играш вака. Реков кај „НАС“, ако ти го читаш „НАС“ како Макпетрол тогаш нека биде одговорот да.

И уште еднаш, фор д рекорд, што има врска литражата на цистерните со муабетов? Прејди на поентата.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
716
аман бе... се информирам бе друже... не сум во тој дел на функционирањето... чекај, сега... уште еднаш да те прашам за секој случај, да не не сме се разбрале.... значи те прашувам за цистерни од 38 тона за транспорт на гориво? или можеби збореше за цистерна онаа што е под земја? за таа под земја знам дека е огромна... јас зборев за транспосрт на горивото.... има таква од 38 тона или....?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
аман бе... се информирам бе друже... не сум во тој дел на функционирањето... чекај, сега... уште еднаш да те прашам за секој случај, да не не сме се разбрале.... значи те прашувам за цистерни од 38 тона за транспорт на гориво? или можеби збореше за цистерна онаа што е под земја? за таа под земја знам дека е огромна... јас зборев за транспосрт на горивото.... има таква од 38 тона или....?
Ај да те просветлам, пошо глеам дека не си баш најупатен, а колегата Michael знае ама ќути (најверојатно газето му е под ќирија :P). Млаз - Богданци го прости госпо ко реши Мак петрол да ја отвори фирма ќерка под име Оилко. Е сеа, целиот транспорт на горива низ Мкд до пумпите на МакПетрол оди преку нив. Горивото што се транспортира, се мери во литри (волуменски), така да тони отпаѓа од игра пошо литар гас и литар мазут не тежат исто... Инаку имат цистерни и обични и поделени со 2 и 3 прегради па со едно возење можи да испорача 3 деривати (пример дизел, безоловен 95 и безоловен 100) тоа најчесто го користат во помалите градови каде што има една - две бензински.

Ја шо ти вика на сајто на Оилко :
- Дваесет и осум автоцистерни (влекачи со полуприколки) за транспорт на светли деривати, со капацитет од 39.000 литри, опремени со волуметриски мерачи;
http://www.oilco.com.mk/vozenpark_mk.asp


На крај краева и не можеш да знаеш со каков квалитет се увезува горивото од страна и каков квалитет на гориво продава Окта.
Прво, во Македонија Окта рафинира горива... така да најчесто се увезува кога има некаков недостаток или квар на системот. Не беа будали Хеленик Петролеум да ја купат Окта и да увезуваат горива (читај да не ја работат).
Друго, да ја имаме таа среќа да го возиме она што го вади Окта (пред да падни во рацете на дистрибутерите)... ќе нема како нас. Ама поради оние што според тебе неправат миксови, не дотураат вода и горено моторно масло го возиме она што го возиме.

Ти да не си вработен во некоја бензинска?
 
Член од
18 февруари 2005
Мислења
95
Поени од реакции
1
Јас малце ќе се умешам ама морам да споделам една информација. Пред 1 недела ставив гориво од Мак Петрол 13 литри Ултра +(пошто на пумпашот му реков 95).
Колата нормално си работеше до моментов кога дотурив цел резервал од бензиска на Окта. Пред ова ставив адитив РС за бензинци.
Ефектот сега што го имам е следен: колата кога се пали работи под мала гас(што е чудно за температура од -10C), но на моменти се зголемува гаста, па се враќа во нормала(под мала гас). Кога по 1 минута сакам да тргнам имам ефект на тргни-застани, огромна експлозивност која се одразува во моменти, а потоа враќа... се додека не постигне температура добра на моторот. Ова изгледа како да се измачува моторот.
Пошто незнаев дали е проблемот со Макпетрол или Окта горивото,дотурив уште некој литар 95 жолта, а пошто слушнав и од МП и од приватниве бензиски дека горивото е исто од Окта за да не ми иде фира 40 литри додадов адитив castrol.
Сега имам иста ситуација по 150 km поминати и морам да го потрошам горивото, па потоа ќе идам на сервис да видам што се последиците и ако ги има.

Околу ова може само да се заклучи:

  • Октанската вредност нема врска со моќноста, како што погоре во дискусијата е кажано.( http://en.wikipedia.org/wiki/Octane_rating)
  • Само кај одредени мотори се осеќа разликата во користењето на адитивните горива. Кај постарите мотори може да се добие и контра ефект(што налетав на луѓе со сличен проблем)
Надвор од мојот проблем за дискусијата:

  • Крадење на бензин од цистерни има и ќе има. Доказ за ова се сите тие што можат да си набават бензин по повластени цени во канистри. Лично неколку пати го има наполнето. Е сега прашањето како он тоа го компензира. А ако некој се интересира има милијарда начини на google ..
  • Макпетрол и поголем дел од приватниве бензиски пумпи зимаат бензин од Окта(http://www.netpress.com.mk/mk/vest.asp?id=82447&kategorija=2)
  • Јас барем 2 афери знам во кој се крадеше од директор до пумпаш, во србија беа фатени директорот на Лукоил и сеуште мислам дека има процес. Друг случај еве како може да се манипулира со софтверот:
Uhapšen je i Goran B. (36) iz Smedereva koji je radio kao prodavac na benzinskoj stanici “Lukoil Srbija”. On je uspeo da u softveru fiskalne kase smanji cenu goriva, pa je kroz kasu evidentiran promet preko 4.000 litara goriva po nižoj ceni, a naplaćen po stvarnoj ceni.
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2011&mm=12&dd=01&nav_id=562318
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Октанската вредност нема врска со моќноста, како што погоре во дискусијата е кажано
Ne si vo pravo oktanskata vrednost e tesno povrzana so vremeto na palenje na smesata odnosno kompresijata. Kolku e pogolema kompresijata tolku e pogolema iskoristenosta na motorot. A preku toa se osekja i na snagata ama taa razlika mozes da ja osetis na nekoj motor so mnogu KS na nasive veze nema :)
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Октанската вредност нема врска со моќноста, како што погоре во дискусијата е кажано
Ne si vo pravo oktanskata vrednost e tesno povrzana so vremeto na palenje na smesata odnosno kompresijata. Kolku e pogolema kompresijata tolku e pogolema iskoristenosta na motorot. A preku toa se osekja i na snagata ama taa razlika mozes da ja osetis na nekoj motor so mnogu KS na nasive veze nema :)
Зборуваме за коли со нормални мотори а не V6/V8/V12/I6/I8/I12 мотори.Кај една обична кола со 4 цилиндри и некојси 90 коња нема да има никакви промени или ќе има промени на лошо поради полошо согорување на горивото.
 
Член од
18 февруари 2005
Мислења
95
Поени од реакции
1
Мислам дека се разбравме за што збориме.... Еве еден update околу мојот случај. Вчера ставив гориво од окта на бензинска од окта.Предтоа прашав и телефонски а и на бензиската на окта дали има некаков адитив во него ставено. Одкако ми рекоа дека нема наполнив 13 литри. Сега немам никаков проблем со колата, си работи нормално. Работи под нормална гас, без експлозии во моторот кој предходно ги имав и го нема ефектот на тргни/застани. Ова е само доказ дека секое гориво не треба да се става во секој мотор. Како паралела колата ми потроши повеќе гориво, наместо помалку или исто. Незнам зошто? Не би требало кога има поголема OZ вредност.
 
C

cige

Гостин
И почна некој редовно да го користи новиов? Никој се нема пофалено дали приметил некаква разлика.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
716
јас кога се пофалив, ме изругаа... човек да не си каже свое позитивно мслење на форумов...

а како паралела, ке посочам дека и од лукоил го турив она нивното спорт пауер и исто е како со макептрол 100 октанското...
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Наточено од тоа фамозно 100-ка гориво во две возила.
Не гледам некоја ралзика меѓу ова гориво и онагориво од Лукоил. И јас, слично како и кано.
Двете возила возат исто како и со друго гориво.(Лукоил)
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
Ај да размрдаме темава оти да не ја отварам нова тема, туку баш гледав на вести пред некој ден дека во Макпетрол има нов тип дизел гориво што се вика Ultra Diesel Power Jet и дали има некој од вас пробано и дали е подобра или се е маркетинг ???
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Една работа е јасна.Горивото во МК е губре ама баш губре во прав смисол на зборот.....Јас лично имам забележано дека има разлика во горивата на Лукоил и Макпетрол бидејки имам две возила со голема разлика во силата.
1.На Лукоил кога ке ставам гориво моторот работи посмирено помалку троши ама и е поспора(слабо влече)
2.На Макпетрол ставив Ултра 100 бидејки кај мене може и појако гориво.Поубаво влече,ама повеке троши и моторот е побучен

На Ланцерот не се приметува толку многу,но на Спарк бидејки има малечко моторче се чувствува разлика.Сум пробал со адитиви но никаква разлика не сум приметил ја слично....

Како и да е,возиме губре гориво на цел Балкан и во тоа никој не може да ме убеди дека не е така.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom