Нова војна на Косово, реалност или фикција ?

Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
za se sto im se napravi na makedoncite krivi se drugite makedonci, nie sami na sebe si praime sopki i to je fakat, po gomna narod neam videno sram mi e sto mi e majcin jazik makedonskiot, ic ne se sakame megu sebe ic ne sme obedineti, gomna ziva!
Дури и да е се вистина (а не е) не смееш така да збориш!!! Има и други народи со издајства кои биле под ропство и се слаби, нормално е тоа кога со векови те газат!!

Ако можеш прави нешто да се подобри состојбата а најмалку што можеш да направиш е да не збориш такви глупости! И јас мислам дека народот е стока ама не го потенцирам тоа нон стоп и правам што можам тоа да се промени!

Јазикот ти е супер и е најмалку крив што си имал лоша влада или си бил под ропство!

Slabo razuznavanje.E toa e makata so 2001....
Што сакаш разузнување кога А1 ти вика има оружени групи у Танушевци а владата гледа сеир???
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Da imase razuznavanje ke im se napravese edna ubava zaseda pri vlezot a vo centarot na ona vo svajcarija kade sobiraa pari ke izbese "slucajno" pozar ili na ahmeti ke mu puknese guma onaka slucajno......
 

TMPO

Obraz
Член од
31 октомври 2007
Мислења
1.728
Поени од реакции
26
"Makedonci" sto do vcera bea turski slugi i do denes nosat turska krv i ropski mentalitet pa posle bea titovi pioneri denes se najgolemi albanofili se plashat kako albancite i site drugi samo na imeto Rusija, begat kako djavol od krst.
Ne me cudi nisto, da zivee Rusija a vie umrite od maki.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Da imase razuznavanje ke im se napravese edna ubava zaseda pri vlezot a vo centarot na ona vo svajcarija kade sobiraa pari ke izbese "slucajno" pozar ili na ahmeti ke mu puknese guma onaka slucajno......
paaa..toa se praese u Yu...pa sega nekoi vikaat..pupu,.....na onie od konjicka u zemun..:)
nas vaka " samostojni" za k.r ne ne biduva..:)
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
More i yu potfrli koga trebase ama za pred vojnata da edna od najmoknite kontrarazuznavacki zluzbi nema zbor...
 

_Vlatko_

Rossonero
Член од
2 ноември 2008
Мислења
759
Поени од реакции
45
Малку забегавме од темата...
Нова војна на Косово, реалност или фикција ?:toe:
 

Делија

Борец за ПРАВДА
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.196
Поени од реакции
35
Малку забегавме од темата...
Нова војна на Косово, реалност или фикција ?:toe:
Војна во Косово и Метохија ќе си има кад-тад, тоа е реалноста... Само незнам кога... Може сега , може за неколку години... Кога ќе се распадне САД... :toe:
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Вака размислува Мирка Велиновска во својата анализа, за Косово:

Косово ќе си седи мадро

Западниот Балкан како полигон за тестирање на новата европска политика останува онаков каков што е. Недовршен и проблематично европеизиран. Се раскусури тука кој требаше, првенствено САД и Русија, кои ги забодеа своите знаменца по договор, и толку! ЕУ останува логистика на големите играчи додека не одлучи до каде се простира и со кого граничи. Во наредниот период Западниот Балкан заедно со Турција ќе биде оставен да зрее како квасец, оти неговите реорганизатори се зафатени со други работи. Ова одлично се виде по јавната бламажа на германските тајни служби, и тоа токму на Косово. Тоа е порака дека секој што овде планира да произведе силовити акции, ќе завршува како Невзат Халили со неговата недосонувана Илирида. Ако веќе некој пак сака да нè плаши со милитаризмот на Албанците, за побезболно да го прифатиме обезименувањето на државата, треба да има на ум дека е нереална надежта за конфликт од такви размери што ќе ги „разбуца“ моментните меѓудржавни граници. Пред сè зашто таков конфликт сега не им одговара на САД. А богами ни на Русија. Милитантите на Косово и во Македонија се педантно заведени во тефтерот на НАТО, оти ОВК беше негова пешадија. Повик за мобилизација од Пентагон нема. Ако некој во Македонија мисли дека Али Ахмети и неговите команданти се пацифизирани по сопствена волја, мора да е политички наивен. Ако има такви што веруваат дека Косовците навистина имаат самостоен капацитет да поведат нова регионална „револуција“, без поддршка од стратегискиот партнер, нека ги прегледаат уште еднаш снимките од последните протести во Приштина и изјавите на косовските политичари. Според тоа, сомнителни се мотивите на оние или оној што сака да ја предимензионира изјавата на Ахмети за Скопје како срце на некакваси Дарданија. Што би рекол Енди Ворхол, неговите 15 минути слава завршија во оној момент кога за пропагандни цели беше промовиран во интелектуалец со пушка.

НАТО навистина сè уште е елитен светски клуб, но реално, во него тежат само армијата и оружјето на САД. Европа, сообразено со кризата во која се наоѓа, едноставно не може, а и не сака да вложува пари и луѓе во нов конфликт на Балканот.

Значи, Македонија не е во никаква непосредна опасност од оружен конфликт, кој за последица би имал ново менување на меѓудржавните граници. Но, може да западне во тешка криза ако нејзините политички елити останат тотално несвесни за големите светски миграции на моќта. Прво, мора да се напушти теоријата за немање избор. Безалтернативноста во политиката е „стратегија“ на багабонди, манипулатори, демагози и профитери. Стравот од активност е удобно прибежиште за оние што не умеат да носат одлуки, а со тоа да преземат ризик врз личната одговорност. Одговорни политичари на „мали и безначајни земји од кои ништо не зависело зашто никој не ги прашувал“, никогаш не донесуваат далекосежни и судбоносни одлуки во време на неизвесна светска транзиција. Политиката на Судниот ден е најкраток пат до амбисот. Особено ако тој не се случи, па сте останале живи, ама со прст во уста. Затоа стратегијата на креирање атмосфера на паника не само што е плиткоумна, туку нема да произведе ништо повеќе освен сеќавање на уште една промашена прогноза на познати политички штребери.

Според тоа, ако во нешто не греши инаку пословично неинвентивната македонска државна политика, е токму во тоа што не сакајќи го амортизираше грчкиот диктат, традиционално спонзориран од ЕУ. Уште и преостанува во чекор да ја следи грчката мудра стратегија, која својата политичка енергија рамномерно ја распоредува на сите членки на Советот за безбедност, која ќе ја ефектуира во посткризниот период, кога ќе бидат обликувани новите светски и регионални институции или темелно реконструирани постојните.


ПОВЕЌЕ ТУКА
 
Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
Имам слушнато или прочитано не знам каде дека ако имало војна на Косово или ако се подели Косово Турција ќе испратела војници во Северна Македонија :toe:
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Имам слушнато или прочитано не знам каде дека ако имало војна на Косово или ако се подели Косово Турција ќе испратела војници во Северна Македонија :toe:
Која е таа Северна Македонија???
 

Jagger

м
Член од
24 ноември 2008
Мислења
322
Поени од реакции
5
Војна во Косово и Метохија ќе си има кад-тад, тоа е реалноста... Само незнам кога... Може сега , може за неколку години... Кога ќе се распадне САД... :toe:
Незнам дали ке го дочекаме тоа јас и ти.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Имам слушнато или прочитано не знам каде дека ако имало војна на Косово или ако се подели Косово Турција ќе испратела војници во Северна Македонија :toe:
Турциja уште нема во РМ интереси.Балканот е поделен на 3.Един дел за Турциja,един за Албаниja и един за Босна,како мусулмански држави.
Македониja не е во списака на Турциja.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom